Seferihisar Ulamış Köyü

Ulamış Ata Ekmeği
2.16BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Taş fırında pişen Karakılçık Ata Ekmeği ile ünlenen Ulamış Köyü‘nde birkaç saatlik ziyaret ile gününüze renk katmaya yetiyor. Bu yazıda sizlere biraz Ulamış’ı anlatmak istiyorum. İzmir’den Seferihisar’a giderken günlerden Cumartesi ise mutlaka pazara uğrayıp doğal ürünleri çantama doldurup, Ulamışlı amcalarla ve teyzelerle sohbet edip yoluma devam ederim.

ulamış köyü

Seferihisar Ulamış Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Seferihisar’ın Ulamış Köyü’ne ulaşmak çok kolay. İzmir merkezinden Çeşme otoyoluna bağlanarak Seferihisar çıkışından İzmir-Seferihisar yoluna geçmeniz gerekiyor. Bu yol üzerinde sırasıyla Yelki ve Bademler’i geçtikten sonra Ulamış yol ayrımını göreceksiniz. Ana yoldan Ulamış tabelalarını takip ederek köy meydanına ulaşacaksınız. Eğer otobüs ile gelmek isterseniz  F. Altay’dan kalkan 985 numaralı otobüs köyden geçiyor.

ulamış köyü seferihisar

Ulamış Üretici Pazarı

Seferihisar’ın çeşitli yerlerinde yerel üreticiyi destekleyen pazarlar kuruluyor. Bu pazarlardan en yenisi her Cumartesi günü Ulamış Köyü’nde kurulan Ulamış Üretici Pazarı. Seferihisar Belediyesi tarafından yok olmak üzereyken bulunup çoğaltılan topan karakılçık buğdayından yapılan Ata Ekmeği hem lezzeti hem de doğallığı ile evimde haftalarca tükettiğim çok sevdiğim ekmeğim oldu.

ata ekmeği seferihisar

Ata Ekmeği‘nin hikayesi şöyle: 2011 yılında Seferihisar Gödence Köyü’nde keşfedilen Topan Karakılçık Buğdayı’ndan, köy değirmeninde atalarımızın yaptığı yöntemlerle öğütülerek un haline getiriliyor. Turgut ve Ulamış köyünde yaşayan kadınlar %100 doğal olarak elde edilen un ile ekmek yapıyor. Yaptıkları ekmekleri de Seferihisar Belediyesi‘nin desteği ile hayata geçirilen Ulamış Üretici Pazarı‘nda satıyorlar.

ulamış köy pazarı

Belediye tarafından hasadı yapılan buğdayın unu, kadınlar tarafından geleneksel yöntemlerle taş fırında pişirilerek satılıyor. Ulamış Köyü’nde ayrıca üretici pazarında kadınların yaptığı yiyecekler, tarlalarında yetiştirdiği meyve ve sebzeler ve el işleri yer alıyor. Her yıl Ağustos ayında Ulamış’ta “Ata Ekmeği ve Armola Şenliği” düzenlenerek hem Ata Ekmeği hem de Seferihisar’ın yöresel lezzeti Armola tanıtılıyor. Bu yıl 3 Ağustos 2019 tarihinde 3. Ata Ekmeği ve Armola şenliği düzenlenecek.

ulamış köyü

Pazarın olduğu gün ayrı keyifli, olmadığı gün ayrı keyifli Ulamış. Pazar olduğunda sokaklar şenlik yeri gibi, gözlemelerden tüten leziz kokular, tezgahlarda bekleyen taze ekmekler, tarlalardan toplanan sebzeler ve meyveler ile doğal ürünlerin peşindeyseniz eminim çok seveceksiniz.

seferihisar köyleri izmir

Ulamış, İzmir’den Seferihisar’a giderken yolunuzun üzerinde olacağı için, bu küçük köye uğrayın ve keşfedin. Pazarın olmadığı bir gün gidecekseniz da sokaklarda pek insan yok, sakince dolaşmak ayrı keyif. Pazarın olduğu gün dışında Ulamışlı teyzeler bazen evlerinin önünde ekmek satmaya devam ediyorlar ama yoksa da köyde gördüğünüz insanlara sorun, hangi evde satılıyorsa söylerler.

Ulamış’ta Köy Kahvaltısı: Çiçekli Avlu

cicekli avlu ulamış seferihisar kahvaltı

Pazarda tattıklarınızın yanı sıra eski evlerin içinde açılan aile işletmesi avlu kafelerde hem kahvaltı yapabilirsiniz hem de oturup soluklanabilirsiniz. Çiçekli Avlu Kafe bunlardan biri. Özellikle hafta sonu kahvaltısına bayılıyorum. Hafta içi büyük gruplar için kahvaltı servisi var, hafta sonu çat kapı gidebilirsiniz. Kahvaltısı baya zengin; tortulu yumurta, çıtır kabak reçeli, acı biber reçeli, mandalina reçeli, armolalı pişi ve kızartma tabağı en favorilerim. Diğerleri klasik ama hepsi gerçekten köy lezzetinde, ayrıca kahvaltıda köyün en lezzetli ekmeği olan Karakılçık ekmeği servis ediliyor. Bir de nostalji yaratmak için plak çalıyorlar. Kış bahçesinin ortasındaki sobada ekmeğimi kızartmak beni çocukluğumdaki eski günlere götürdü. Semaverde demlenen çayın servisi misafirlere ait ama bu bile bence burayı samimi yapıyor. Buraya bir gün kahvaltıya gidin, neden bu kadar çok beğendiğimi o zaman anlayacaksınız.

izmir köyleri

Bir de buraya kadar gelmişken sokaklarda kaybolup, Karakılçık buğdayının hikayesinin resmedildiği duvarları bulup önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 yorum

  • Ulamış köyünde bal üreticileri de var. Katkısız gerçek bal yemek isteyenler burada bulabilirler. Özellikle kekik balını, mandalina çiçeği balını öneririm. Buradaki bal üretici aileleri destekleyelim ve çeşitli lezzetlerdeki ballarını alalım.

Bir cevap yazın