Sakin Şehir Sığacık

sığacık kale seferihisar
13.1BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 6 dakika

Türkiye’nin ilk yavaş şehri, huzurun ve sakinliğin ilk adresi olan Seferihisar; M.Ö. 2 bin yılından beri yaşayan büyük bir tarih aslında. 12 İyon kentinden biri, Şarap tanrısı Dionysos’un memleketi, eskilerde Seferihisar’ın bir ufacık balıkçı köyü olan Sığacık, şimdilerde sakin yaşam tarzıyla ve doğal ürünleri ile günden güne popülaritesini arttırıyor.

Seferihisar, 2009 yılında Cittaslow unvanını Türkiye’de kazanmış ilk beldedir. Her geçen gün uluslararası bu ağ ülkemizi sarmıştır ve şuanda ne mutlu ki Türkiye’de 15 Cittaslow şehri bulunuyor.

Cittaslow Nedir?

sığacık kaleiçi

İtalyanca “citta” yani şehir ve İngilizce “slow” yani yavaş kelimelerinden oluşan Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılıyor. İlk olarak 1999 yılında İtalya’da küreselleşmenin kentleri sıradanlaştırmasına karşı kurulmuş, uluslararası bir kent hareketi. Yani kısaca Cittaslow, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birlik. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanması hedefleniyor. Ayrıca, yerel tatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarıp, bunları sonraki nesiller ve ziyaretçileri ile paylaşmak isteniyor. Cittaslow felsefesinin hayat bulması için yerel üreticiler daha çok destekleniyor ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturuluyor. Bu sırada çevreye ve insana zararlı olmayan alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına halk ve belediye teşvik ediliyor. Belki de bu felsefede en önemli şey bir şehrin dünyada var olan binlerce şehirden kendini farklılaştırması diyebilirim. Cittaslow birliğine katılabilmek içinde Seferihisar 2009 yılında 70 kriteri de sağladı ve Türkiye’nin ilk Cittaslow’u olmayı başardı.

sığacık seferihisar

Seferihisar ve Sığacık’ta Düzenlenen Etkinlikler ve Pazarlar

 • Temmuz ayında Turgut Köyü’nde mis kokulu bir şenlik düzenleniyor. Lavanta şenliğine katılıp, köydeki lavanta tarlalarını gezebilirsiniz.
 • Topan Karakılçık Buğdayı Tohumu’nu bulup çoğaltan ve yüzlerce yıl önceki tekniklerle “Ata Ekmeği” köylüler tarafından yapılmaya başlandı. Ata Ekmeği’ni ilçenin meşhur peyniri Armola ile birleştirerek bunu bir şenliğe dönüştürdüler. Haziran ayında Ulamış Köyü’nde “Ata Ekmeği ve Armola Şenliği” düzenleniyor. Ayrıca her cumartesi günü Ulamış köy meydanında köylü pazarı kuruluyor. Ata Ekmeği bu pazarda bulabilirsiniz. Detaylı bilgi için Ulamış Köy Pazarı yazıma göz atabilirsiniz.

Sığacık’ta Ne Yapılır?

sığacık seferihisar

 • Pazar günleri kale içinde kurulan Sığacık pazarı görülmeye değer. Hafta içi yolunuz düşerse Salı günleri Seferihisar’ın merkezinde kurulan köy ürünleri pazarına uğrayabilirsiniz. Bu sayede “Sakin Şehir” kavramını her yönüyle görebilirsiniz.
 • Tarihi 1520’lere kadar dayanan Sığacık Kalesi ziyaret edilmesi gerekenler arasında. Kalenin surlarına çıkıp enfes Sığacık Limanı manzarası izleyebilirsiniz.
 • Kurucusu Dioysos’un oğlu Athames olan ve M.Ö. 1000 yıllarında İyon kolonisi olarak kurulmuş olan Teos Antik Kenti ziyaret edilebilir. Tarih severler için en güzel alternatif olduğu kesin.
 • Buz gibi denizin ne demek olduğunu öğrenmek için Akkum’dan ya da Akarca Plajı’ndan denize girebilirsiniz.
 • Pazarda satılan doğal sabunlardan, çeşit çeşit reçellerden ve Ege’nin otlarından alabilirsiniz.
 • Sığacık kale içinde sokaklarda dolaşıp, yaşamın nasıl sürdüğünü görebilirsiniz. Evlerinin önünde sandalyesinde dinlenen yerlilerden yörenin hikayelerini dinleyebilirsiniz.
 • Seferihisar Belediyesi tarafından desteklenerek dünyanın en kaliteli mandalinası Satsuma’nın yetiştirildiği Seferihisar’da mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi amacıyla her yıl Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen Mandalina Şenliği’ne katılabilirsiniz.

seferihisar da yapılacaklar

Seferihisar Sığacık’a Nasıl Gidilir?

 • İzmir-Seferihisar arası yaklaşık 45 km, bu yüzden günübirlik bile gidip gelmek mümkün. Özel araç ile İzmir-Çeşme otoyolunu kullanarak Seferihisar gişelerinden çıkıp 20 km daha gittiğinizde varacaksınız. Özel araç ile de yaklaşık 35 dakika da buraya gelebilirsiniz.
 • Üçkuyular Otobüs Terminali’nden Seferihisar merkeze hem Seferihisar dolmuşları ile hem de Ürkmez dolmuşları ile yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.
 • Belediye otobüsü ile ulaşım 985 F.Altay Aktarma Merkezi – Narlıdere – Güzelbahçe – Seferihisar ile yaklaşık 1 saat sürüyor.

Seferihisar Sığacık Gezilecek Yerler

Sığacık Kalesi

seferihisar sığacık gezilecek yerler

Sığacık Kalesi 1521-1522 yıllarında Rodos seferine hazırlık amacıyla Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılmış. Tarih boyunca kaleler şehri korumak amacıyla yapılmış olsa da Sığacık Kalesi deniz üssü ve gümrük kontrol merkezi olarak kullanılmış. Kaleyi keşfetmeye heybetli kapılarından birinden içeri girerek başlayabilirsiniz. Sığacık Kalesi hala içinde hayatın devam ettiği az sayıdaki kaleden biri olduğundan büyük bir özenle korunuyor. Kale içinde geleneksel Sığacık evleri, cami, hamam ve mescit bulunuyor. Sığacık evlerinin çoğu kerpiçten yapılmış ve evlerin birçoğunda iç avlu bulunuyor. Kale aslında evleri de içine alan surlar ve iki kuleden oluşuyor. İki katlı olduğu düşünülen kalenin Kuşadası, Ayasuluk ve Sivrihisar olarak adlandırılan üç kapısı var. Surların yapımında Teos Antik Kenti’nin taşlarından yararlanılmış ve duvarlarda Teos’tan gelme kitabelere rastlamak mümkün. Sığacık’ı gezerken bir çok kişinin gözleri büyükçe bir kale aradığından kaleyi keşfetmek biraz zor olabiliyor. En kolay yöntem ise surları takip etmek, zaten bahsettiğim gibi içerisinde hala yaşamın sürdüğü evler var.

Sığacık Pazarı

sığacık pazarı

“Seferihisar’ın Renkli Pazarı” sloganıyla hayata geçirilen Sığacık Pazarı her Pazar günü tarihi kalenin sokaklarında kuruluyor. Seferihisar ve çevre köylerdeki üreticilerin ürettiği ürünler ve el işlerinin olduğu pazar Türkiye’nin en gözde pazarları arasında. Pazarda özellikle kale içinde yaşayan halk evinin kapısına tezgahını atıyor. Tavuğunun yumurtasını, hazırladığı kışlık tarhanasını, odun ateşinde pişen ekmeleri, ördüğü el işlerini, tepsi tepsi ev baklavalarını, el açması tepsi böreklerini, topladığı otlarını ve kaynattığı çeşit çeşit reçellerini biz ziyaretçilerine sunuyor.

Sığacık seferihisar

Kale avlusu çevresinde oluşturulan köy pazarında ise yalnızca Seferihisar’ın köylerinden gelen çiftçiler bahçelerinde ürettikleri ürünleri satıyor, bu pazarda halden ürün bulunmaz. Hepsi doğal ve yerel üreticiden. Hani genellikle pazarlarda bağırtılar, yerlerde çöpler olur ya burada öyle bir sahne görmeniz mümkün değil. Samimiyet, güler yüz ve özlenen köy yaşamının tüm özellikleri aynı yerde birleşince dahasına ihtiyaç kalmıyor. Sığacık’a yolunuz Pazar günü düşerse bu pazarı görmeden ayrılmayın.

sığacık pazarı

Rengarenk pazarın çeşit çeşit güzellikleri, içten Ege insanı ile birleşince cıvıl cıvıl, tadından yenmeyen bir ortama dönüşüyor. Sokaklara girip çıkıyorsunuz, tezgahlar ve sıcak gülümsemeler sizi çağırıyor. Hemen her sokakta oturabileceğiniz, çayınızı yudumlayıp, ev yapımı tatlılar, el açması gözlemeler yiyebileceğiniz yerler var. Karpuz reçeli mi ararsınız, domates reçeli mi, ne ararsanız var. Kurutulmuş çeşit çeşit şifalı otlar, halkın kendi zeytin ağaçlarından ürettikleri doğal zeytinler, zeytinyağları ve zeytin yağlı sabunları. Çok daha fazlası pazarda var.

Seferihisar Plajları

akkum sığacık seferihisar

Seferihisar’da 13 mavi bayraklı plajı var, hepsi birbirinden güzel. Seferihisar’ın merkezi, deniz kenarında olmadığı için denize girmek için en uygun ve yakın yerler Akkum Plajı ve Akarca Plajı. Özellikle Akarca bölgesi sakinliği sevenler için doğru adres çünkü yazlıklar genelde o bölgede toplanmış. Sığacık’ta marina olduğu için denize girebileceğiniz herhangi bir alan yok bu yüzden Sığacık’taki tepenin arkasında bulunan turkuaz renkli bir koy olan Akkum koyu yakın olmasından dolayı tercih ediliyor. Adından da anlaşılacağı gibi bembeyaz kumu vardır Akkum’un. Genellikle dalgalı olduğundan bir sörf merkezi de kurulmuş. Eğer rüzgar sörfü ilginizi çekmezse bir de dalış da yapabilirsiniz. Bu plajı belediye işletiyor, yaz sezonu boyunca pazartesi ve perşembe günleri halk günü yani ücretsiz yararlanabilirsiniz. Salı, çarşamba ve cuma günleri 2 TL, cumartesi ve pazar günleri 5 TL giriş ücreti alınıyor. Ayrıca minik bir uyarım da olacak. Bu bölgede dipten denize karışan buz gibi tatlı kaynak suları yüzünden diğer denizlere oranla daha soğuk bir deniz sizi bekliyor, uyarmadı demeyin. Sığacık’taki plajlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Sığacık Çevresindeki En İyi Plajlar yazısına göz atın.

Teos Antik Kenti

sığacık teos

M.Ö. 1000 yıllarında İyon kolonisi olarak kurulan antik liman kenti Teos’un kurucusu şarap tanrısı Dioysos’un oğlu Athames. Teos önce Pers yönetiminde kalmış, sonra Lidyalıların, ardından yine Pers yönetimine geçmiş olmasından dolayı zengin bir tarih barındırıyor. Teos Antik Kenti’nde Helenistik ve Roma dönemi kalıntılarının yanı sıra antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağını görmek için tarih severlerin ziyaret etmesini öneriyorum.

Teos Marina

teos marina seferihisar

2010 yılında 500’den fazla tekne kapasitesiyle hizmete açılan marina, çevreye duyarlılığı ve sağladığı imkanlarla bir çok kez uluslararası alanda ödül kazanmış olsa da henüz yıldızı parlayamamış bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Maalesef açıldığı günden beri kiraların yüksek olması sebebiyle bir çok işletme açılsa da devamı gelmedi ama gelmişken bir gezip görmek lazım.

Seferihisar Anı Evi

Seferihisar’ın merkezinde yer alan Zenşiye Güler Konağı, restore edilerek 2013 yılında Kent Belleği ve Anı Evi olarak hizmete açıldı. İçerisinde beldenin tarihine damga vurmuş kişilerden özenle toplanan eşyalar, kent kültürüne, yaşam alışkanlıklarına ve tarihine dair birçok belge ve birikim sergileniyor. Anı evinin bir de bahçesince ufak bir de kafesi var, ziyaret sonrası uğrayıp keyif yapabilirsiniz.

seferihisar sığacık gezilecek yerler

Seferihisar’ın Yöresel Lezzetleri

Seferihisar’ın yöresel lezzetleri yereller tarafından yaşatılmaya çalışılıyor. Bu yüzden pazarda Seferihisar’ın gözlemesi, nohutlu mantısı ve samsades tatlısı köylü teyzeler tarafından pazara gelenler için yapılıyor. Bir de Girit kökenli Armola peyniri var ki benim bu bölgede en sevdiğim lezzet. Bildiğimiz peynirlerden farklı, kendine has bir lezzete sahip. Armola yapmak için keçi tulumunun içine süt, yoğurt ve tuz konuyor. Ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra 15-20 gün bekletiliyor. Sonra tulumdan alınıp, tabağa konan Armola’nın üzerine zeytinyağı gezdirip ekmeğe sürüp yiyebilir, meze diye rakıya eşlik edebiliyorsunuz. Seferihisar merkezde bulunan Zeybekoğlu Mandıra’dan en iyisini alıp bu lezzeti tadabilirsiniz. Ayrıca ekmek dolması, enginar dolması, keşkek, nohutlu mantı, tatlı tarhana, yuvalaça, mandalina tatlısı, oklavadan sıyırma, samsades tatlısı gibi lezzetler yöresinin başlıca lezzetleri ve köy pazarında bir çoğunu tatmanız mümkün.

sığacık pazarı

Sığacık Mekan Rehberi

Güne tat katan kahvaltı için sizlere Sığacık’ta kahvaltı yerleri önereceğim. Eğer pazar için geldiyseniz tezgahlardan börekler, sarmalar, gözlemeleri paket yaptırıp, deniz kenarındaki salaş çay veren yerlerde keyif yapabilirsiniz. En detaylı Sığacık’ta ne yenir rehberi için Sığacık Mekan Önerileri yazısına göz atın.

Gün içinde birbirinden lezzetli tezgahların arasında dolaşıp soluklanacak bir yer arayacaksınız. Sizlere kale içinde bulunan Delicee by Barbara’dan bahsetmek istiyorum. Öncelikle tezgahı dikkatimi çekti ve tatlı tatlı sizi çağıran “limonata serinleme noktasına hoşgeldiniz” seslenişi ile bir anda kendimi içeride buldum. Kabak çiçeği dolması, yaprak sarması ve bebek patlıcan dolmasına buz gibi ev yapımı ayran eşlik etti, keyifli bir öğle yemeği oldu. Daha sonra işletmecilerinden Göksel Bey mekanın hikayesini benimle paylaştı. Avusturyalı Barbara’nın işlettiği sevimli mekan daha çok yeni bu yüzden sadece hafta sonları hizmet veriyor.

sığacık pazarı

Bu sevimli mekanda herkes emek ve sevgiyle misafirlerine en iyisini sunmak için çalışıyor. Sattıkları tüm ürünler doğal çünkü Menderes ve Seferihisar’da bulunan arazilerinde emek emek tüm ürünlerini kendileri yetiştiriyorlar. Mesela yaprak sarması için en iyisi olan Tokat yaprağı kullanıyorlar ama bunun dışında kendi eriklerinden ve limonlarından yaptıkları özel meyve suları var. Biri limonata diğeri 4 çeşit meyvenin karışımıyla tamamen doğal ve şeker kullanılmadan yapılan meyve suyunu tadanlar bayılıyor. Yemeğin üzerine bir bardakta ben içtim, nefisti. Ayrıca eminim ki süt reçelini bilenler buradan almadan geçmeyecek, bilmeyenlere de tatmasını rica ediyorum, muhteşem.

seferihisar sığacık gezilecek yerler

Sığacık’tan Ne Alınır?

Pazarda kurulan tezgahlarda el emeği göz nuru çeşitli bir çok ürün bulabilirsiniz. Kalenin etrafında sıralanmış, balıkçıların yanında bulunan, herkesin hayretlerle baktığı Zet, Sığacık’ın sanat atölyesi. Zet’in formülü: minik minik parçaları, sevgiyle birleştirip büyük emekler elde etmek. Daha yolun karşısındayken ayaklarınız sizi dükkanın önüne getiriyor. İçeri bir adım atmanız ile sevimli çift sizleri bekliyor olacak.

seferihisar sığacık gezilecek yerler

Tahta masaları ve sandalyeleri ile hala küçük balıkçı köyü havasını koruyan Sığacık’ta her evin çatısında, kenarında, köşesinde bir salyangoz figürüyle Cittaslow felsefesini sonuna kadar yaşatıyor.

Uzun soluklu tatillerden çok, günübirlik pazar kaçamakları için ideal bir yer. Fakat kalmak isterseniz bir çok alternatif mevcut ama ben sizlere kale içinde yaşanmışlıkları hissedebileceğiniz otelleri öneririm. Cumartesi gününden gelip akşam sahilde rakı-balık yaptıktan sonra gece de sakin şehirde konaklayabilirsiniz. Pazar sabahı güzel bir köy kahvaltısı yapıp, gündüz gözüyle etrafı keşfedip sonra da pazara uğrayıp bu keyiflere ortak olabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk Cittaslow, yani salyangoz hızındaki beldesi Sığacık’ta zamanı durdurmak mümkün olmasa da sessizliğin ve sakinliğin en doğal halini yaşamanız için Seferihisar sizi çağırıyor.

Sığacık’ta nerede kalınır diyenler için Sığacık Konaklama Rehberi yazıma göz atmalarını öneririm.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

65 yorum

 • Araçlamı gezdiniz, dar sokaklarda araç girebiliyor mu, yada bir yere park edip devam mı ediyorsunuz.

  • Merhaba Ozi,
   Kaleiçine araç girişi yasak. Yerli halk sadece eşya taşıma vs için giriyor. Siz aracınızı park edip yürüyerek gezebilirsiniz.

 • Biz de bu yaz gideceğiz. Sabırsızlanıyoruz bile 🙂
  İnşallah sizin yazdınız yerlere gideriz. Memleketim Antalya ama burayı görmek için bu sene gitmiyorum Antalya’ya. Senede bir kere geliyorum Türkiye’ye bu sefer de bu güzel yer olsun

  • Merhaba Uğur,
   Ne güzel, bu yaz sizin için sakin geçecek gibi görünüyor. Antalya’nın sıcağı ve kalabalığındansa buralar tam kafa dinlemelik tatil yeri, umarım şahane bir tatil geçirirsiniz. Sevgiler 🙂

 • Çok beğendim. Çok güzel anlatilmis.Sizin beğendiğiniz yerleri bende çok begeniyorum.çok güzel bir yazı.

   • Sevgili ege benim hayalimdeki bir Yer sanırım hayatım boyunca kalabalık şehirde yaşadım okadar güzel anlatmışsınızki sığacık köyünü ben inşallah seneye bir dahaki tatilimi orada geçirmek istiyorum .
    Nasip olursa .kendim zonguldaklıyım
    Ama Avrupa’da yaşıyorum 31’yıdan beri sakinlik huzurlu bir yere gitmek nasip olur inşallah

 • Yazılarınıza bayılıyorum, Sığacık bu yaz planımızda.Sizinle de tanışmak çok isterim sevgili Egeli Gezgin Ege

 • Yazıyı okuyup cittaslow ruhunu hissetmemek mümkün değil, muhteşem olmuş ellerinize sağlık! 14 tane mavi bayrakli plaj barindirmasi da ayrıca takdire şayan bir durum. Uzun süredir aklımda olan ancak bir türlü ziyaret edemedigim bir yer. Seferihisar merakım Armola, nohut mantısı ve samsadesle bir kat daha arttı diyebilirim 🙂 Bu güzel ve faydalı rehber icin teşekkür ederiz! Sevgiler.

  • Sevgili Gezibo, senelerdir burada olunca sanırım her aşamasına tanıt oldum bu yüzden etkili bir yazı olduğunu düşünüyorum. En sevdiğim yazım bile diyebilirim 😀 Gerçekten burası muhteşem doğal güzelliklere sahip, okumaktan etkilendiysen görmeni şiddetle öneririm. Seferihisar’ın leziz yemeklerini ve yavaş yaşam hareketini deneyimlemek için en kısa sürede sizleri Seferihisar’a bekliyorum, çok sevgiler 🙂

 • Yazıyı okuyup cittaslow ruhunu hissetmemek mümkün değil, muhteşem olmuş ellerinize sağlık! 14 tane mavi bayrakli plaj barindirmasi da ayrıca takdire şayan bir durum. Uzun süredir aklımda olan ancak bir türlü ziyaret edemedigim bir yer. Seferihisar merakım şimdi Armola, nohut mantısı ve samsadesle bir kat daha arttı diyebilirim:) bu güzel ve faydalı rehber için tekrar teşekkür ederiz! Sevgiler.

 • Çok kaliteli bir gezi olmuş. Elinize sağlık. Sayenizde gitmeden de gitmiş kadar olduk. En yakın zamanda geleceğiz.

  • Sevgili Harun, güzel sözlerin için teşekkür ederim, umarım en yakın zamanda buralara gelirsin 🙂

 • yazı dilinize bayıldım. Çok keyif alarak okudum. Sığacık’a çok eskiden gitmiştim sizin fotoğraflarınız ile eski günlere geri döndüm. ellerinize sağlık :)))

  • Ayşen hanım, çok teşekkür ederim. Sığacık çok değişti, tekrar gelip görmeniz dileğiyle 🙂

 • Merhabalar,
  Öncelikle güzel rehberiniz için teşekkürler.
  Merak ettiğim konu şu ki Seferihisar lezzetletini tadabileceğim bir mekan önerir misiniz?

  • Merhabalar Fatih, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz tek bir adres maalesef yok. Pazar günü Sığacık kaleiçindeki pazar için gelirseniz, tezgahlarda köylü teyzelerin elinden ürünler tadabilirsiniz. Sevgiler 🙂

 • Sığacık’ta yaşamayı düşünüyoruz. Kışın keyifli olur mu dersiniz? Son yıllarda herkes buraya geliyor, yaşamaya karar veriyor. Bizde araştırma yapıyoruz, yavaş yaşam için…

  • Merhaba Yeliz, kışın da yaşanabilir bence, çünkü artık sakin bir yaşam köşesi çok az kaldı. Eğer burada yaşamayı kafaya koyduysanız ve sakinlik istiyorsanız, yaşamamanız için bir engel olduğunu düşünmüyorum. Umarım sizler için en iyisi olur, sevgiler.

  • Sığacık kaleiçi pazarı sadece pazar günü var. Seferihisar merkezinde cuma günleri halk pazarı kurulur, salı günleri ise Seferihisar meydanda köy pazarı kurulur. Tabi en renklisi pazar günü olandır 🙂

   Teşekkürler Esin Hanım,
   Sevgiler

 • Geçen yaz oradaydım. Çok detaylı ve bilgilendirici olmuş. Sığacık’ın kıymetini bilmeliyiz. Bu sene de gelmeyi düşünüyoruz. Rehberinizden yararlanacağım. Teşekkürler.

  • Murat Bey, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Umarım bu yaz daha da çok seversiniz Seferihisar’ı 🙂

 • Bu rehberiniz ile sizi tanıdım, çok Kapsamlı bir yazı olmuş. Artık sizi takip edeceğim, süpersiniz. Aydın’a gelirseniz, bekleriz 🙂

  • Merhaba Ece, çok teşekkür ederim. Aydın’a çok yakınım fakat gelecek zaman bulamıyorum bu aralar umarım bu bahar ayında gelirim. Sevgiler 🙂

 • Sigacik’a hafta sonu ailemle gitmeyi dusunuyordum. Rehberinize denk geldim. Con sagolun, kapsamli bir yazi olmus.

 • Seferihisar’ın atmosferini yazında da hissettim. En kısa zamanda ziyaret edeceğim. Başarılar

 • Seferihisarla tanisali yaklasik 15 yil oldu.Her yil gitmeye baslayinca bagimlilik akarcada yazlik sahibi olmamiza neden oldu.Sakinliği insana huzur veriyor.İstanbulda yasiyor ve calisiyor olmama rağmen üşenmeden hafta sonlari gidip geliyorum.Gezgin Ege cok guzel anlatmisssiniz emeginize sağlik.:)

 • İyi günler.Ne kadar güzel,sade,sakin anlatmışsınız.Ben izmirde yaşıyorum ama hiç gitmemiştim yarın gitmeyi planlıyoruz eşim ve kızımla.Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

 • Seferihisar da yaşamak nasıl olur araştırması yaparken yazınızı buldum okudum bana bir fikir verdi.Hatta birden çok güzel fikir verdi.Teşekkürler başarılar

 • çok keyifli bir yazı olmuş.seferihisar için plan yapmak için bilgisayar başına oturmuştum yazın işimi kolaylaştırdı:)

 • Merhaba egeligezginege!
  Kafayı kırdık geliyoruz. Ucuz uçak biletlerimizi aldık bile, 3-9 Temmuz oradayız. Bu yazın çok etkili oldu, çok teşekkürler. Peki nerede kalıcaz? Ailecek, eşim oğlum ve her yola gelen acaip outdoor kayınvalidem. Bol çiçekli, bahçeli, harika ev reçelli kahvaltılı bir pansiyon olsa… Teos, Burg, Beyaz Ev… Hangisi? Yavsiye lütfen. Sevgiler, aykut altın

Bir cevap yazın