Bergama’da Ne Yenir

bergama çığırtması
1.84BGörüntülenme

Bergama’da ne yenir sorusuna klasik cevaplar Bergama köftesi, Bergama Tulumu ve Çığırtma yemeği olsa da yöreye özgü ilginç tatlar da var. Öncelikle klasiklerle başlayalım. Bildiğiniz gibi her şehre özgü köftemiz mutlaka olur. Bergama köftesi diğer köftelere göre daha farklı bir tarife sahip. Sarımsak ve ekmek içi konmadan, un kullanılan, bol baharat ile kıyması bir süre bekletilen köfteye Bergama köftesi deniyor. Bergama’nın meşhur çığırtma yemeği ise kızarmış ve fırınlanmış patlıcanlarla yapılan zeytinyağlı leziz bir yemek. Bergama’da birkaç lokantada ve restoranda yapılması dışında yaygın olarak yazın evlerde de pişer.

Bergama’nın lezzetlerini tadarken gezilecek yerlerini de es geçmemek lazım. Bergama’da gezilecek yerler gibi birçok detay içeren bir Bergama gezi rehberi yazım da var, belki göz atmak istersiniz. Bergama Gezilecek Yerler

Bergama’da Ne Yenir?

Gelelim Bergama’nın çok bilinmeyen ilginç lezzetlerine. Daha önce karanfilli leblebi hiç duydunuz mu? Bergama’da karanfille kavrulan leblebilerin üzerine dövülmüş sakız eklenerek enteresan bir leblebi harmanı yapılıyor. Arasta çevresindeki dükkanlarda bulabilirsiniz. Yine damla sakızı ve karanfilli bir başka lezzet ekşi mayalı köy ekmeği. Her köyde yapılan bu ekmek karanfil ve sakız lezzeti ile diğerlerinden ayrılıyor. Bergama’nın kahvaltıda meşhur lezzeti ise nohutlu böreği, hem evlerde pişer hem de çarşıdaki fırınlarda sabah saatlerinde tadabilirsiniz.

Bergama’nın dünyaca ünlü çam fıstıklarının da yörede fıstık helvası ve fıstıklı çay ile öne çıkıyor. Çam fıstık helvası tam bir kalori bombası, içerisindeki fıstık oranı irmik helvasındaki gibi değil. Kaşık kaşık şerbetli fıstık yemek gibi. Bir porsiyon çam fıstık helvasını birkaç kişi paylaşırsanız ancak yenebilir. Ama yerken dikkatli de olmak lazım, tek seferde yüksek bir fıstık yüklemesi sonrası midemde bir süre ağrı yaşadım. Tabii ki tatlının yanına da kavrulmuş fıstıklı çay iyi gidiyor. Bergama’da fıstık eklenmiş haline cilveli çay deniyor, bir bardakğa neredeyse bir yemek kaşığı kadar fıstık konuyor. Yani Bergama’ya gelince taze çam fıstığına fazlasıyla doyacaksınız.

Bergama Çığırtması Tadımı: Altın Kepçe

“Bergama’da en iyi köfte nerede yenir?” diye sorduğunuzda pek çok kişiden Altın Kepçe’yi duyacaksınız. 1975’ten bu yana hizmet veren Altın Kepçe yıllardır değişmeyen bir lezzet mekanı. Bergama çevresinde yetişen patlıcan, biber, domates ve sarımsak ile zeytinyağında pişirilip fırınlanıyor. Suyuna bol bol ekmek banarak yediğinizde damakta bir şenlik havası. Bir diğer yöresel lezzet ise Bergama Köftesi. Yanında mis gibi yayık ayran ile lezzetlerin daha da doruğa çıktığı bu lokantada pişen yemekleri oldukça uygun fiyata yiyebilirsiniz.

bergama köfte

Çiçeksever Kebap Salonu

80 senelik tarihiyle Bergama’nın eskimeyen lezzet adresi Çiçeksever Köfte Salonu, Dışarıdan bakınca ufak ve salaş bir mekan gibi gözüküyor, zaten en lezzetli tatlar böyle yerden çıkmaz mı? Öğle yemeği için burayı tercih ettim. Çiçeksever Kebap adı gibi köfte, et ve ciğeriyle öne çıkıyor. Ama en meşhur ikilisi Bergama köfte ve piyaz. Hem içerisinin eskilere götüren havası hem de uzun yıllardır devam eden lezzeti ile Bergama’da lezzet listenizde olması gereken bir yer.

bergama yenigün kahvaltı salonu

Bergama’da 70 Yıldır Her Sabah: Yenigün Kahvaltı Salonu

Bergama’da yoğurtçu Eşref olarak tanınan, Eşref Amca’nın tarihi kahvaltı salonu listemin en lokal önerisi. Eşref Amca’nın dedesi yoğurtçuymuş, babasından işi devralarak yoğurtçuluğa devam etmiş. Sonra kahvaltı salonuna çevirmiş. Burada tadacağınız ürünlerin tamamı kendi üretimi. Bergama tulumu ve kaymağı meşhur. Keçi sütünden kaymak yapan sayılı yerlerden biri.

Kahvaltı sofrasında Bergama tulumu, kaymağı, balı, tereyağı, köy yumurtası, sıcak sütü ve zeytin oluyor. Eşref Amca 90 yaşında, 70 küsür yıldır pazar günleri hariç her sabah 5.30’da işinin başında oluyor. Eşref Amca’ya şu an oğlu yardım ediyor, hatta torunu da bazı zamanlar yardıma geliyormuş. Yani beşinci nesli yaşatıyorlar. Yine de tezgahında kahvaltılıklarını hazırlamaya devam ediyor, aralarda oturup dinleniyor, gelenlerle sohbet ediyor. Uzun lafın kısası, Bergama’da kahvaltı yapılacak yerler arasından önerim Yenigün Kahvaltı Salonu. Buradaki o sımsıcak ortamı deneyimlemenizi ve Eşref Amca’yı tanımanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

bergama'da ne yenir

Bergama’da İtalyan Gecesi: Casa Regina

Bergama’nın merkezinden uzaklaşıp, Dikili-Bergama yolu civarındaki Aşağıkırıklar Köyü’nde kurumsal hayatı bırakıp buraya yerleşen bir çiftin evine konuk olmak bu bölgede deneyimleyeceğiniz en enteresan akşam yemeği olacak. Evine konuk olmak diyorum çünkü burada bir restorana gelmişsiniz gibi hissetmeniz imkansız. Evlerinin bahçesinde 5-6 masalı bir yer işletiyorlar ama o kadar sıcak bir ortam var ki sanki bir tanıdığımın evine misafir olmuşum gibi hissettim. İtalyan mutfağına ilgili çift buranın tüm işleriyle ilgileniyor. Haftanın sadece 3 günü açıklar, herkesin hayali olan hayatı yaşıyorlar aslında. Tek farkları hayallerini gerçekleştirmek için cesur adımlar atmışlar ve bunu fazlasıyla başarmışlar.

Bahçelerinde yetiştirdikleri ürünlerle hem kavanoz ürünler satıyorlar hem de pizzalarında kullandıkları sebzeler bahçelerinden sofraya konseptli. Menüleri zaman zaman değişiyormuş. Pizza, makarna ve et seçenekleri oluyormuş. Ben bu yaz ilk kez gittiğimde pizzalarından denedim. Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları servisi 7’de başlatıyorlar. Buraya gelecekseniz dikkat etmeniz gereken tek şey, rezervasyonsuz misafir kabul etmemeleri. Zaten tüm süreci birlikte yönettikleri için aslında geldiğinizde sistemin bizim alışık olduğumuz mekanlar gibi olmadığını anlayacaksınız. Buraya geleceksiniz haftalar öncesinden rezervasyon yaptırmanız şart. Bahçesi, lezzetli pizzaları ve ambiansı ile İtalya’da bir çiftlik evine konuk olmuş gibi hissedeceksiniz.

Bergama Akropolis Restoran

Tarihi Domuz Alanı’nda yer alan mekan, manzarası ile Bergama’da akşam yemeği için iyi bir seçenek. Mekanın tarih kokan atmosferinde yemeğinizi yerken, bir taraftan da Bergama manzarasını izleme şansı buluyorsunuz. Bölgenin lezzeti çığırtma, sıcak ot kavurması, mezeler ve ızgara çeşitleri bulabilirsiniz. Çok lüks bir mekan beklentisi içinde gitmeden, terasından manzarası ve lezzetlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın