Antalya Lezzet Durakları

antalya yemek piyaz
800Görüntülenme

Seyahat etmenin en güzel kısımlarından biri şüphesiz ki oraya özgü yemeklerin tadına bakmak. Söz konusu Antalya olunca masmavi denizi, yemyeşil doğası ve tarihi değerleri akla gelse de mutfağı da bir o kadar zengin. Antalya’da gittiğinizde nerede, ne yenir diyorsanız işte sizinle Antalya’da mutlaka denemeniz gereken 5 lezzet durağını ve Antalya’nın meşhur lezzetlerini paylaşıyorum.

Piyazcı Ahmet

Antalya’nın yüz yıllık tatlarından ve coğrafi işaretli ürünlerden biri olan piyaz, şehrin en önemli lezzetlerinden. Antalya Mutfağı’nın vazgeçilmez klasiklerinden piyazı birçok lokantada ve kebapçıda göreceksiniz. Hepsinin daha önce yediklerinizden çok farklı olduğunu söylemem gerek çünkü tahinli özel bir sos ile hazırlıyorlar. Küçük Çandır fasülyesi, tahin ve tarator sos bir araya gelince lezzetli mi lezzetli Antalya Piyazı ortaya çıkıyor. Üstüne de bol zeytinyağı ve maydanoz, yanına da Antalya’nın şiş köftesi ile gayet lezzetli oluyor. Antalya’ya yolu düşenlerin piyaz ve şiş köfte için mutlaka uğraması gereken lezzet duraklarından biri.

topçu kebap antalya

Topçu Kebap

1885 yılından beri aynı adresindeki küçücük dükkanında devam eden, Antalya’nın ilk lokantası. Aynı zamanda Türkiye’nin de en eski lokantalarından biri. Bu kadar özelliği bir arada taşırken burada tadacaklarınız için heyecanlanmış olabilirsiniz. Zira ben çok merak ederek Topçu Kebap’a gitmiştim ve o kadar çok seviyorum ki Antalya’ya her gidişimde mutlaka uğrarım.

Şu anda ailenin dördüncü kuşağı tarafından işletiliyor. Sadece şiş köfte ve piyazla başlamışlar, sonradan döner de menüye eklenmiş. Antalya’ya gelince tatmadan olmazsa olmaz lezzetlerden biri piyaz ve şiş köfte elbette ama buranın döneri de çok lezzetli. Ustasından öğrendim ki meşe odununda pişiyormuş. Ortaya paylaşımlı bir menü söyleyip bence hepsinde tatmak lazım. Yemeğin ardından bol tahinli ve cevizli kabak tatlısının tadına da mutlaka bakmalısınız.

börekçi tevfik antalya

Börekçi Tevfik

Antalya usulü serpme börek katmer gibi açılan, bol yağlı ve haliyle çok lezzetli bir börek. El açması incecik hamurunun içerisine kıyma, patates ve peynir gibi malzemeler ekleniyor. Antalya’da serpme börek denilince akla 50 yıldır börek yapan Tevfik Amca geliyor. Hadrian Kapısı’na yakın konumda bir pasajda bulunan dükkanının adı Börekçi Tevfik. Bir Antalya klasiği olsa da ne yazık ki pandemiden dolayı uzun zamandır kapalı olduğu için son gelişimde çıtır çıtır böreklerinin tadına bakamadan döndüm. Umarım yakın zamanda tekrardan açılır.

yanık dondurma

Akdeniz Dondurma

Yanık dondurma daha önce hiç denediniz mi? Antalya’ya özgü, yanıksı dondurma denilen ve keçi sütünden yapılan dondurma pişirilme esnasında özellikle yakılarak hazırlanıyor. Bu nedenle de süt yanığı kokusu sinmiş bir lezzet oluyor. Oldukça ilginç bir tat, belki herkese hitap etmeyebilir. Ben yeni lezzetlere açık ve yanık tatlardan hoşlanan biri olarak sevdim. Yanık dondurmayı Antalya’da birçok yerde görebilirsiniz ama en iyi adresi Akdeniz Dondurma. Şehrin en eski tatlıcılarından biri. Merkezde birçok şubesi var. 1961 yılında Ali Çetinkaya Caddesi üzerinde yer alan dükkanlarıyla bu işe başladıkları için nostalji severler buradan tadabilir.

7 mehmet
Kaynak: www.7mehmet.com

7 Mehmet

Antalya’ya gideceğinizde mutlaka çevrenizden biri 7 Mehmet’i size önerecek, öncelikle buna hazır olun. Şimdi ben de detaylarıyla neden 7 Mehmet’e gitmeniz gerektiğini anlatacağım. Gerçekten bir lezzet şöleni ve unutulmaz bir deneyim! Geleneksel yemekleri seviyor ve aynı zamanda yeni lezzetlere açıksanız buradan memnun kalacağınıza eminim. Öncelikle gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerek çünkü Antalya’nın en sevilen mekanı. Sabit menülerinin yanı sıra dönemsel ürünlerle de yeni lezzet denemelerini menülerine ekliyorlar. Bu yüzden gittiğinizde özel lezzetlerini sormayı da unutmayın. Ayrıca menüsünde coğrafi işaretli lezzetler ve buraya özgü yemekleri işaretlerle göreceksiniz. Açıkcası ben bir deneyim olarak özel lezzetlerini denemenizi öneriyorum.

7 Mehmet’te lezzet deneyimine Antalya’ya özgü Hibeş mezesi ile başlıyoruz. Güzel bir iştah açıcı soğuk meze. Tahin, zeytinyağı, sarımsak, limon ve baharatlarla hazırlanan, humusu andıran bir meze ancak içinde nohut yok. Ekmek üzerine sürüp bayıla bayıla yemek garanti, ana yemeklerle sos olarak da çok yakışıyor. Daha sonra 7 Mehmet’in imza lezzetlerinden kabak çekirdekli, kavrulmuş beyaz üzüm yapraklı mezeye geçiyoruz. İlk kez bildiğimiz sarma yaprağının kavrulmuş halini yediğim için hem şaşkın hem de lezzetinden dolayı aşırı mutlu oldum. Sonrasında sofraya balkabağı kızartması ve bamya kızartması geldi, bol tereyağlı ve yoğurt soslu. Bunlar da damağımızda iz bırakan lezzetler oldu.

7 mehmet antalya

Ana yemek olarak mekanın alamet-i farikalarından biri olan kuzu tandır siparişi verdim. Önceden aldığım tavsiyelere dayanarak bademli, kuş üzümü ve ciğerli bir iç pilavlı seçeneği tercih ettim. Tandır ve pilav  gerçekten çok başarılıydı. Menüde gözüme takılan bergamutlu ve ananaslı pilav için midemde ufak bir yer olmasını çok isterdim. İlginç lezzetlerin birleşimi sizi de heycanlandırıyorsa bence tadına bakmaya değer.

Son olarak 7 Mehmet lezzet deneyiminden çok mutlu ayrıldım. Lezzetleri kadar servise gösterilen özenin restorantın kalitesiyle orantılı olduğunu söyleyebilirim. Antalya’ya yolunuz düşerse mutlaka bu deneyimi yaşayın.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın