Ana SayfaRöportajKanada'da Yaşamak

Kanada’da Yaşamak

Egeli Gezgin Ege Röportaj serisinde rotayı bu sefer Kanada‘ya çeviriyoruz. Vancouver‘da bir süre yaşayan Derya ile Kanada’da yaşam, Kanada kültürü ve Kanada’ya göçmenlik hakkında bir röportaj hazırladık. Umarım Kanada’da yaşamak isteyenler için faydalı bir yazı olur. Şimdi hazırsanız sözü Derya’ya bırakıyorum 🙂

egedeyaşam derya yazgı

Qualicum’daki Free Spirit Spheres’da Melody isimli ağaç evin önünde

 • Bize kısaca kendinden bahseder misin?

Deli dolu bir karakterim var. Üretmeyi seviyorum. Üretim derken bu bir gezi yazısı olabilir, seramik bir eser olabilir, bilimsel bir araştırma olabilir, dekorasyona görsel katkı sağlayabilecek bir obje olabilir. Kısacası olabilir de olabilir (bu kısım artı sonsuza gider). Sekiz yılı aşkın bir süredir bir üniversitede öğretim elemanı olarak çalışıyorum. Mesleğimi seviyorum ve araştırmalarıma yoğun zaman harcıyorum. Arta kalan zamanda gezmek ve mümkün olduğunca farklı lezzetler deneyimlemek en keyif aldığım anıları oluşturuyor.

 • Kanada’ya ne zaman taşındın? Hangi şehrinde yaşıyorsun?

Kanada’ya ilk gidişim, 2019 yılının Eylül ayına denk geldi. Vancouver’da bir yıla yakın bir süre yaşadım. Kanada’da yaşayacağım şehri ben seçmedim aslında. Post doktoramı yapacağım üniversitenin British Columbia Üniversitesi’nin (UBC) Vancouver’da olmasından dolayı, biraz araştırmam şehri seçmiş gibi bir durum oldu. Vancouver, gittikten sonra da gözlemlediğim kadarıyla Kanada’nın iklim açısından yaşamaya en elverişli şehirleri arasında. Pasifik Okyanusu ile muazzam derecede yeşil alanın birleştiği, hayalleri zorlayan bir coğrafyada kurulmuş.

Butchart Bahçeleri Kanada

Butchart Bahçeleri

 • Neden Kanada’da yaşama kararı verdin? Seni bu karara iten temel sebep neydi?

Danışman hocam Cecil ile yıllar önce bir toplantıda tanıştık. O dönem, bir yaz dönemi projesinde Alnarp’daki Tarım Bilimleri Üniversitesi’nde çalıştım. Onun Kanada’da UBC’de göreve başlaması ve benim post doktora araştırma önerimi kabul etmesi süreci kolaylaştırdı. Sonrasında Tübitak 2019 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programına başvurdum ve projem bir yıl için desteklendi. Böylece, UBC’de bir yıl kadar çalışma imkânı buldum.

 • Kanada’ya giderken işini nasıl buldun, süreci, iş görüşmesinin bize göre farkları ve göçten bahsedersen süper olur. Mesela orada iş hayatı nasıl, bize göre farkları neler?

Kanada’da post doktora bursum ve ayrıca Türkiye’de çalıştığım üniversiteden aldığım maaş oldukça yeterliydi. Post doktora araştırmama yoğun zaman harcadığım için iş bulmak için çabalamadım. Amacım, araştırmamı başarıyla bitirmekti. İş görüşmesi yapmadım ama çok fazla ev görüşmesi yaptım. Vancouver’da en zorlayıcı durum yaşayabilecek bir ev bulmak. Ev sahiplerinin yaptığı çeşitli mülakatlara katıldım. Notlar alarak geçmişinizi dinliyorlar. İş mülakatlarında da eminim oldukça detaylı bilgiler soruyorlardır. Tecrübe etmediğim bir konu. Yakın arkadaşlarımdan iş bulmanın zorlukları hakkında çeşitli bilgiler edindim. Dünyada herhangi bir ülkede gerçekten severek yapabileceğiniz bir işi bulabilmek zorlaşmış durumda. Bir yıla yakın süre, bir laboratuvarda çalıştığımı göz önünde bulundurursam şunları rahatlıkla söyleyebilirim: Bizler yoğun süreçler içerisinde büyük streslerle çalışıyoruz. Çalışma arkadaşlarımdan gözlemlediğim kadarıyla stres seviyeleri düşük. Genel olarak yaptıkları işle mutlular. Dünyanın en yeşil şehirlerinden birisinde yaşıyorlar. Bence çevrenin de bunda etkisi var. Projeler, genel olarak iyi bütçelerle destekleniyor. Kanadalılar oldukça çalışkan. Sıklıkla “daha fazla değil, daha akıllı çalış (work smart not harder)” sloganını duyuyorsunuz. İş hayatını eğlenme hayatıyla dengelemede bayağı başarılılar.

kanada iş arayanlar

İş arkadaşlarımla Lab-Social Aktivitesi Akşam Yemeği

 • Hangi vize türüne başvurdun? Oturum süren ne kadar verildi, vize süreçleri hakkında bilgileri senden dileyelim 🙂

Ben doğrudan Kanada’da yaşamak için iş vizesine (work permit) başvurdum. Üniversitede, öğretim elemanı olarak çalıştığım ve karşı üniversitede de post doktora araştırmacı olduğum için başvurabileceğim vizenin work permit olduğunu öğrendim. UBC bana kabul mektubu ile birlikte vize başvurusunda kullanılabilecek bir seri numarası (Labour Market Impact Assessment (LMIA) No) gönderdi. Avrupa Schengen vizesi ile hemen hemen aynı başvuru belgelerini hazırladım. Ancak LMIA numarası oldukça önemli. Bu numara olmadan, work permit için vize alamıyorsunuz. İş vizesi ile Kanada’da geçici oturum da sağlanmış oluyor.

 • Yurtdışına taşınmak isteyen ya da Kanada’ya iş sebebiyle göçen kişilere önerilerin neler olur? Nasıl bir süreçten geçerek bu yola hazırlanmalılar?

Kanada’ya göç etmek isteyenlere tavsiyem iş ile ilgili bağlantılarını mümkünse gitmeden önce organize etmeleri. Çünkü gittikten sonra ev bulmak, yerleşmek ve yabancı bir ülkeye tam olarak adapte olmak en az 4-5 ay sürüyor. İyi bir iş bulabilmek için dünyanın en iyi okullarından mezun olmuş göçmenlerle ciddi bir rekabet sizi bekliyor. Ancak bu kimseyi yıldırmamalı. İyi bir donanım, ileri düzeyde İngilizce ve mesleği konusunda uzman olanlar için adapte olabilmek ve kaliteli yaşam sürdürebilmek daha kolay olacaktır.

kanadada hayat

 • Fransızca bilmeden Kanada’da yaşamak ve iş hayatı nasıl oluyor ya da İngilizce ile hayat bir şekilde geçiyor mu?

Vancouver’da Fransızca konuşulduğuna tanık olduğum durumlar olmadı. Ancak Montreal ve Toronto’da iyi düzeyde Fransızca bilmeden yaşamanın biraz zorlayıcı olduğunu öğrendim. Vancouver’da yaşan nüfusun çok ciddi bir bölümü Çinli olduğu için Çin mahalleleri oldukça fazla. Çin mahallelerinde çoğu tabela bile Çince. Dolayısıyla İngilizce’nin kullanılmadığı mahallelerin bile olduğunu söyleyebilirim. Bazı alışveriş merkezlerinde İngilizce yapılan anonstan sonra Çince anons duyuyorsunuz. Bu beni oldukça şaşırtmıştı.

 • Vatandaş olma koşulları ve süreci hakkında genel bilgiler paylaşır mısın? Kanada vatandaşı olmak kaç yıl sürüyor, süreç nasıl ilerliyor?

Vatandaş olma koşullarını detaylı olarak araştırmadım. Amacım post doktora araştırmamı tamamladıktan sonra dönmekti. Ancak bir yıl kadar daha iş vizesi ile Vancouver’da yaşamış olsam, kalıcı oturuma başvurabilirdim. Bu durumda göçmenliğin ilk koşullarını doğrudan sağlardı. Sonrasında birkaç yıl daha yaşamak, mesleğimi sürdürmek ve İngilizce sınav sonucu ile doğrudan vatandaşlık alabilirdim.

kanada günbatımı

Güney Gulf Adaları’nda bir günbatımı

 • Kanada’yı ve bulunduğun şehri değerlendirecek olsan, yaşam genel olarak pahalı mı? 

Vancouver, Türkiye’nin İstanbul’u gibi. Vancouver’da yaşam pahalı. Ev kiraları uçuk. Ev sahibi olmak bir hayli zor. Yeni mezun gençlerin çoğu Kanada’nın yaşamı daha uygun şehirlerini ya da metropollerin 60-70 km uzağındaki kasaba niteliğindeki bölgeleri seçiyor. Tek başına yaşam bir noktada fazlaca lüks. Paylaşımlı ev kültürü yaygın. Örneğin; villa tarzındaki bir evde 6-7 kişi farklı odalarda kalıyor. Ev bulmak konusu ciddi olarak zorlayıcı.

 • Kanada’da yaşamanın avantaj ve dezavantajlarını, ekonomik ve sosyal yönleriyle değerlendirir misin?

Kanada’da alım gücü çok yüksek. Gıda için yapılan alışveriş harcaması ile Türkiye’de herhangi bir şehirde yapacağınız alışveriş bence kıyaslanamaz. Asgari ücret alan birisi, Kanada’da çok sosyal bir hayat sürdüremeyebilir. Ancak, gerçekten hem sağlıklı hem de ürün kalitesi yüksek gıdalarla beslenebilir. Bir diğer avantaj ise, ulaşım ağının çok iyi bir altyapıya sahip olması. Şehir merkezlerinde ulaşım imkânları çok iyi çözümlenmiş durumda. Gezmeyi sevenlerin araba edinmesi şart. Örneğin; ben Britanya Kolumbiyası eyaleti sınırları içerisindeydim. Bu sınırın kapladığı alan, Türkiye yüzölçümüne göre daha büyük. O kadar doğa harikası yer var ki görülmesi gereken… Bu yerler, şehir merkezlerine araba ile ciddi bir mesafede ve arabasız ulaşım pek mümkün değil. Kanadalılar çok çalışkan, pozitif ancak bir o kadar mesafeli ve soğuklar. Göçmenlere karşı bir ayrımları yok. Yalnızca doğrudan ördükleri şeffaf bir duvar var. O duvardan geçebilmek de kolay değil. Şehirde sosyal aktivite oranı çok yüksek. Neredeyse hemen hemen her hafta sonu bir festival var. Konserler, sergiler, tiyatro ve müzikaller kaliteli zaman geçirmek için çok ideal. Ancak Kanadalılar ya da nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan Çinliler, sosyal ilişkilerde sıcak değiller. Dürüst olmak gerekirse, kısa vadede çok mutlu, uzun vadede de mutsuz olabilir insan. Yaşam kaliteli olabilir, dünyanın en güzel parkında doğa harikası yerler görebilir, cennetteymiş hissine de kapılabilirsiniz. Aile bağlarınız burada kurulmamışsa, kök salabilmek büyük bir yalnızlık sürecinden sağlam adımlarla geçebilmenize bağlı. Çevre edinebilmek, dünyanın neresinde olursanız olun zaman alır. Ama altını çizdiğim mesafe bana pek aşılabilirmiş gibi gelmedi.

kanada vancouver gezilecek yerler

Balina gözlem turundan Granville Island’a dönüş

 • Sana göre yurt dışında yaşamanın en büyük zorluğu ya da zorlukları nedir?

Yurt dışında yaşamanın en büyük zorluğu hasta olduğumda yalnız kalmak oldu. Pandemiden ötürü Kanada sınırı 2020 Mart ayında kapandı ve orada olduğum süre zarfında bir daha açılmadı. Yalnızca Kanada’da çalışan Amerikalılara geçiş hakkı tanındı. Dolayısıyla, hastanede geçirdiğim sürelerde çok zorlandım. Acilde doktorun benimle ilgilenmesi üç saat sürdü. Çok ağrım vardı. Elindeki hasta kartlarını gösterip “sekiz hastam var, ne kadar yoğun olduğumuzu görüyorsunuz” demesini hala unutamıyorum. Sağlık konusunda Türkiye’nin çok önde olduğunu düşünüyorum. İkinci yaşadığım zorluk ise ev bulma konusuydu. Açıkçası, bu kadar zor bir sürecin beni beklediğini bilmiyordum. Gitmeden Vancouver’da yaşam üzerine çok blog okumuştum. Bloglarda da konusu geçmişti. Ama ne kadar zor olabilir ki diye düşünmüştüm. Blog yazarları haklıymış. Şehirde emlak üzerine kurulu ciddi bir dolandırıcılık durumu var. Örneğin; bir evi geziyorsunuz ama sahipleri yok. Emlakçıya evin sahiplerinin nerede olduğunu soruyorsunuz. Yurt dışındalar cevabını alıyorsanız o evden uzak durmanız gerekiyor. Çeşitli hileleri var. Zaten kısa sürede dolandırıcılık olduğu sinyalleri geliyor. Emlak sektöründe dolandırıcılık çok ciddi bir problem. Bir ara, emlak konusunda o kadar bilgi sahibi oldum ki acaba ben Vancouver’a emlak işi mi yapmaya geldim diye düşündüm. O derece bunaldım. Neyse ki sonra, harika bir ev arkadaşım oldu ve Kitsilano’da gerçekten muhteşem bir evi kiralamış oldum.

kanadada yaşayan türkler

Lynn Canyon Park’ta doğa yürüyüşü

 • Vancouver’a geldiğinizde mutlaka yapın diyebileceğin yerel önerilerin var mı?

Vancouver’da, Gastown’nın ayrı bir ruhu var. Şehrin tarihi bir önceki yüzyıla dayanıyor aslında. Ama şehirleşme hareketlerinin başladığı asıl nokta burası. Örneğin; mimarisi ile ünlü Europe Hotel’in bulunduğu meydanın ayrı bir dokusu var. Hemen otelin 200 m kuzeyinde mint yeşili tabelası ile çok sevdiğim kafeler arasındaki Prado Cafe, kahve severlerin atlamaması gereken bir mekân. Lokal ürünlerin en taze olarak satıldığı yer hiç kuşkusuz Granville Island Public Market. Burada taze sebze & meyvenin yanı sıra, dünya mutfağına ait leziz yemekler de bulmak mümkün. Deniz ürünlerinde en sevdiğim restoran ise Blue Water Cafe. Michelin yıldızı sistemi Kuzey Amerika’da mevcut değil. Ancak, eğer mevcut olsaydı Blue Water Cafe’nin yıldızlı restoranlar listesinde yer alacağına şüphem yok. Kahvaltı için özellikle yağlı çöreklerini ve organik tartlarını sevdiğim Aphrodite’s Organic Cafe & Pie Shop. Kafenin ilginç bir dekorasyonu ve sıcacık bir atmosferi var. Yerel mekânlarda atlanmaması gerekenler arasında.

 • Son olarak Vancouver’da en beğendiğin mekanları bizimle paylaşır mısın?

Farklı mutfakları ve çeşitli lezzetleri denemeyi çok sevdiğim için bir yıl boyunca onlarca mekâna gittim. Vancouver’a gidecekler için aşağıdaki yeme & içme önerilerimi kendi damak lezzetime göre listeledim.

Kahve: Prado cafe (Gastown), Bean coffee (UBC merkez kampüs), Pane from Heaven (Kitsilano)

Makarna: Old Spaghetti Factory (Gastown [özel önerim: (Deniz taraklı, karidesli, parmesanlı fettuccine])

Donut: Donut-49th Parallel & Lucky’s Donuts (2902 Main St)

Çörek & kek: Purebread (5 E 5th Ave), Aphrodite’s Organic Cafe & Pie Shop, Beaucoup Bakery & Café (2150 Fir St), Trees Organic Coffee (738 Granville St)

Tarçınlı rulo (cinnamon bun): Grounds for Coffee (2565 Alma St)

Deniz ürünleri: Blue Water Cafe (1095 Hamilton St) [özel önerim: Mersin balığı ve mangolu sorbe]), Oddfish (Kitsilano [özel önerim: deniz tarağı & pesto soslu balık]),  Bodega on Main (1014 Main St [özel önerim: ızgara ahtapot, maskarpon & çikolata soslu churros])

Hamburger: Romer’s Burger Bar (1873 W 4th Ave)

Pizza: Gusto A Taste of Italy (Olympic Village)

Nachos: Craft (Olympic Village)

Benimle bu keyifli röportajı gerçekleştirdiği için sevgili Derya’ya çok teşekkür ediyorum. Kanada’da yaşamak isteyenler için pek çok konuda yardımcı olacak bir yazı olduğunu düşünüyorum. Sormak istediğiniz soruları yorum kısmından iletebilirsiniz. Aynı zamanda Derya, Instagram hesabında birbirinden leziz yemekler ve keyifli rotalar paylaşıyor, egedeyaşam hesabını mutlaka takip etmelisiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR