Ana SayfaRöportajİspanya Barselona'da Yaşamak

İspanya Barselona’da Yaşamak

Yurt dışında yaşam röportajları serimizde bu kez İspanya’nın en sevilen şehri Barselona’ya gidiyoruz. Instagram’da Mimoza’yı uzun bir süredir severek takip ediyorum. Enerji dolu ve pozitif içeriklerinin yanı sıra Barselona’daki renkli hayatını izlemek benim için büyük keyif. Çok yönlü ve üreken bir kişi olarak tanıdığım sevgili Mimoza’nın Youtube ve Instagram hesaplarından bol bol ilham alıyor ve harika bilgiler öğreniyorum. Bu kez konumuz Barselona’da yaşam ve iş hayatı. İspanya’da yaşamak için ne yapmalıyım diyenler için oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bir röportaj hazırladık. Lafı fazla uzatmadan sözü şimdi Mimoza’ya bırakıyorum. Barselona’daki hayatını ve daha fazlasını öğrenmek için yerlerinize kurulun, hazırsanız başlıyoruz.

mimoza cendey

Bize kısaca kendinden bahseder misin?

Ben Mimoza, ismim 92 yılında yayınlanmakta olan Geçmiş Bahar Mimozaları dizisi izlenince konulmuş! Yuvadan lise sona kadar Enka Okullarında okudum, sonrasında üniversite eğitimim için İngiltere’ye gittim ve Etkinlik Yönetimi bölümünü bitirdim. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndüm, bir sene İstanbul’da kaldım. 2015 yılında Master için Barselona’ya taşındım. Burada bir sene kalır, hem dil öğrenir, hem master yaparım diye geldiğim Barselona’da 6 senedir yaşıyorum.  

Neden Barselona’da yaşama kararı verdin? Seni bu karara iten temel sebep neydi?

Ben İspanya’ya ilk kez 2012 yılında arkadaşımla beraber yaptığım interrail gezisinde gelmiştim. Hani şu 1 tren biletiyle 3 hafta şehir şehir gezdiğiniz program var ya, işte o yaz Barselona’yı, Madrid’i ve Valencia’yı görme şansı elde etmiş, İspanyollara ve İspanya’ya aşık olmuştum. Üniversiteden mezun olup, Türkiye’ye döndüğümde, biraz ne yapacağını bilmeyen haldeydim. Kitap kurdu olanlar Eren Cendey ismini tanıyacaktır, İtalyancadan çevirmen olan annem için dünyada en önemli şeylerden biri yabancı üçüncü bir dil konuşmaktır ve bu nedenle o sene annemin “Sen Barselona’yı çok sevmiştin, hem Master yaparsın hem de İspanyolca öğrenirsin” diye fikir vermesiyle, Barselona’ya geldim. Bana böyle bir şans verildiği için, bugün hala çok müteşekkirim.

barselona yaşam

Barselona’da iş imkanları hakkında biraz konuşalım. İşini nasıl buldun, süreç nasıl ilerledi? İş görüşmelerinin bize göre farkları ve iş yaşamı nasıl?

Bu benim için en zor kısım oldu gerçekten. Bunu her videomda ve her fırsatta anlatıyorum. İspanya’da eğer çalışma izniniz yoksa, iş bulmak çok zor. Hiçbir şirket size kendini adayıp, sponsor olmak istemiyor. Eskiden Türkçe bilen kişi olarak iş bulmak kolaymış ama artık o bile sizi özel kılmıyor ne yazık ki. Eğer 3 sene İspanya’da öğrenci olarak geçirirseniz, üç senenin sonunda iş bulduğunuzda sponsorluğa ihtiyacınız olmuyor. Benim hikayem ise böyle oldu. İki master ve bir staj sonunda üç seneyi doldurduktan sonra, tam o sırada hamile olduğu için işi bırakacak olan Türk birinin yerine, önce geçici sonra kalıcı olmak üzere işe girdim. Bu bir turizm acentasıydı ve Türklerle çalışıyorlardı, benim eğitimim ve deneyimim ise hep turizm üzerine olduğu için, cuk oturdu.

Açıkçası mülakatları ve iş hayatını Türkiye’yle karşılaştıracak deneyime sahip değilim çünkü Türkiye’de yazın yaptığım stajlar dışında hiç çalışmadım. Burada da sektörden sektöre göre değişiyor mülakat çeşitleri. Benim turizm alanında yaptığım mülakatlar hep önce kısa bir görüşme ile, ardından şirket hakkında ve kendim hakkında konuştuğum uzun bir mülakat ile oluyor. İspanya’da özellikle bu sektörde İspayolca konuşmak çok önemli. İspanya’da çalışma hayatı ise artık özellikle pandemiden sonra çok daha hibrid olmaya başladı, hem evden hem ofisten çalışılıyor. Bizimle farklı olan tek şeyi söyleyebilirim, İspanyollarda genellikle bir gün sabah uzun bir kahve molasıyla başlıyor Sonrasında öğle yemeği yaklaşık saat 14:00 gibi yeniyor, sonra tekrar kahve içiliyor. Hem çok daha rahatlar, hem de çok daha sosyaller sanırım. İş çıkışı bira içme kültürü yaygın ama sanırım Madrid’de çok daha fazla. 

Biraz da İspanya vize süreçleri hakkında konuşalım. Hangi vize türüne başvurdun? İspanya’da oturum izni nasıl alınır?

Ben öğrenci vizesiyle geldim ve 3 sene o şekilde kaldım. Sonrasında çalışma vizesine çevirdim dediğim gibi. Bu arada ilk planım bu değildi, ilk sene masterımı bitirmeye doğru iş arayayışına ve mülakatlara başladıysam da, kimse sponsor olmayınca staj yapmayı seçtim. Staj ise sadece bir okula kayıtlıysanız yapılabiliyor (eğitiminiz ortasında veya sonunda yapabiliyorsunuz, staj kontratı okul, siz ve iş arasında imzalanıyor). Ben otelde yaklaşık 7 ay çalıştıktan sonra, müdürüm beni her ne kadar işe almak istediyse de, yine otelin insan kaynakları, sponsor olmaya yanaşmayınca, üç seneyi doldurabilmek adına, bu sefer İspanyolca olmak üzere ikinci bir masterı, dijital pazarlama ve e-turizm üzerine yaptım. Bununla beraber hem kontak edinmiş oldum, hem de iş arama sürecine tekrar başladım. 

Buraya direkt iş vizesiyle gelen arkadaşlarım da var ancak bu kişiler ya kendi şirketlerinde terfi alarak Barselona’ya geliyor ya da müdür gibi çok yüksek pozisyonlarda buraya gönderiliyor. Türkiye’den iş arayıp burada iş bulanlar ya genellikle yüksek pozisyonlarda iş bulanlar, ya da çok spesifik işler yapanlar, mesela teknoloji alanında. İspanya’da çalışma izni ve vize sponsorluğu için, senelik kazanmanız gereken belli bir maaş sınırı var, bildiğim kadarıyla yaklaşık 50.000€. 

barcelona ispanya

Yurtdışına taşınmak isteyen ve Barselona’ya iş veya eğitim sebebiyle göç eden kişilere önerilerin neler olur? Nasıl bir süreçten geçerek bu yola hazırlanmalarını önerirsin? 

Benim önerim eğer mümkünse önce kısa bir dil programıyla vs gelip, burayı ve buradaki hayatı deneyimlemek olur, çünkü alışamayıp, ailesini özleyip geri dönmek isteyen de oluyor. Linkedin gibi sayfalardan iş aramaya, akıllarında belli başlı şirketler varsa oralara mail atmaya, o şirketlerde çalışanlar ile Linkedin üzerinden iletişime geçmeye, yani açıkçası çılgın gibi kovalamaya çalışmalılar diye düşünüyorum. Zaten işsizliğin yüksek olduğu bir ülke bu nedenle olabildiğince kendilerini göstermeye çalışmalı burada iş bulmak isteyen kişiler. Diğer bir önerim ise sabırlı olmaları. İspanya’da vize/polis işleri acayip yavaş ilerliyor, inanılmaz yavaş. Belli bir standart bile olmadığını hissediyorum bazen. Benden istenen bir dokumanı, başkasından istemiyorlar mesela… Akdeniz kültürü kafası Olabildiğince tanıdık elde edip, onlardan yardım istemek de her zaman işe yarıyor. 

Barselona’da İspanyolca bilmeden yaşamak mümkün mü ya da hangi dil seviyesine kadar ilerleyip bir hayat kurulabilir?

Barselona ve Madrid, ne kadar büyük ve turistik şehirler olsalar da, restoranlarda bile hala İngilizce konuşmayan garsonlara rastlamak mümkün. Gençler bile İngilizce konuşmak konusunda rahat değiller, çok geriliyorlar. Yaşamak mümkün tabii, kaç senedir sadece sipariş verecek kadar öğrenip yaşayan arkadaşlarım var ama bence bu kabul edilemez bir şey açıkçası Bir kültürü sadece o şehirde yaşayarak öğrenemezsiniz, asıl dillerini konuşmaya başladığınız zaman tanıyabilirsiniz. Aynı şekilde, iş bulmak, burada lokal bir hayata sahip olmak ve aralarına girmek için kesinlikle İspanyolca öğrenmek şart. Yoksa biraz turist kalıyorsunuz her şeye. 

İspanya vatandaşı olma koşulları ve süreci hakkında genel bilgilere gelelim. Vatandaş olabilmek için kaç yıl İspanya’da yaşamak gerekiyor, süreç zorlu mu?

Vatandaşlık burada Türkler için 10 sene. Latin Amerikalılar için ise 3, bu büyük haksızlık! Hahaha Öğrencilik senelerinin ise sadece yarısı sayılıyor. Evlenince vesaire sanıyorum bu süre kısalıyor ama normal çalışma vizesiyle burada olanlar için 10 sene ne yazık ki. 

barselona gezilecek yerler

İspanya’da yaşam maliyetlerini ve Barselona’yı değerlendirecek olsan, yaşam diğer şehirlerde farklı mı? Pahalılık ve şartlar nasıl?

Barselona ve Madrid gibi büyük şehirler, tabi ki diğer şehirlere göre çok daha pahalı. Valencia, Sevilla, Zaragoza gibi diğer şehirler tabi ki çok daha uygun, özellikle öğrenciler için. Kiralar da aynı şekilde, büyük şehirlerde çok yüksek. Bu nedenle çoğu kişi ev paylaşmayı tercih ediyor. 

Barselona’da yaşamanın avantaj ve dezavantajlarını da konuşalım. Buradaki yaşamını ve Avrupa’daki diğer ülkelerdeki yaşam deneyimlerin ile karşılaştırma yapacak olsan farklar nelerdir?

Hep şunu söylüyorum mesela: Londra’yı çok severim, çok ayrıdır benim için ama bence Londra, zenginseniz güzel. Belli bir bütçeniz varsa eğer gideceğiniz çok güzel restoranlar, mekanlar, partiler var. Barselona şehrinin kendisi size çok fazla olanak sağladığından ötürü, çok paranız yoksa bile sizi mutlu ediyor. Dağında yaptığınız yürüyüşlerden, plajında güneşlenmenize kadar, yapacağınız çoğu müthiş aktivite bedava. Hava güzel, güneşli günler çok fazla. Sosyal hayat çoğunlukla dışarıda, kışın bile teraslarda oturabiliyorsunuz. Bu nedenle modunuzu yükselten bir havası var. 6 sene burada yaşayıp, bir çok farklı İspanyol şehrini ve Avrupa şehrini gezdikten sonra gerçekten sayabileceğim pek çok dezavantajı da var; Şehir diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha pis, daha karanlık, genel olarak restoranlardaki tuvaletler bile hep çok pis. Yerliler yani Katalanlar çok kapalılar, burada yaşayan yabancılara sorun, ya hiç Katalan arkadaşları yoktur ya da az vardır. Kendi grupları içinde takılırlar, dışarıdan başkalarını almaya çok açık değillerdir. Madrid mesela bu konuda çok daha farklı, oradaki insanlar çok daha sosyal ve sıcakkanlı. 

ispanya yemek

Yurt dışında yaşamanın en büyük zorluğu meselesine gelecek olursak, sana göre bu süreç nasıl?

Instagramdan vesaire görünce, ah ne kadar şahane, ah ne kadar kolay gibi görünüyor olabilir ama gerçekten bu işin zor kısmını tabi görmüyoruz sosyal medyadan. Her sene ya da iki senede bir vizeni uzatabildin mi uzattın mı ne kadar sürdü, bunun stresi herkeste var bir kere ve bu sürekli oturum alana kadar böyle. Yalnız yaşıyorsan hasta olduğunda önüne gelen bir çorba olmuyor genellikle, kendin yapman ya da aç kalman gerekiyor Bir problem olduğunda gerçekten kendi başının çaresine bakman gerekiyor. Ailenden ve arkadaşlarından uzak olmak tabi ki zor, özellikle doğumları, cenazeleri, özel anları kaçırmak hiç kolay değil. “Uzakta nasılsa, üzülmesin” diye söylenmeyen ve arkandan çevrilen bir çok şey oluyor  

paella

Barselona’ya yolu düşenler için Mimoza’dan mekan önerileri:

  • Kahve için Molika Cafe en favorim, küçük tatlı bir kafe.
  • Akşam yemeği için tabi ki La Pepita!
  • Kahvaltı için ise en sevdiğim Can Dende.

Barselona’daki yerel önerilerini mutlaka yapın

  • Montjuic’teki parklara gidin, yürüyüş yapın. 
  • Sahilde bisiklete binin.
  • Poble Nou’da hipster kahvecilere gidin.
  • Barselona’nın güzel kitapçılarını ve tasarım dükkanlarını gezin. 
  • Sagrada Familia’nın içine girmediyseniz mutlaka girin.
  • Gaudi’nin en sevdiğim eseri Casa Vicens’i gezin. 
  • Bir gününüz varsa, tren ile Girona’ya ve Figueres’teki Dali’nin müzesini gezin.

Barselona’daki hayatına dair tüm detayları bizimle paylaştığı için sevgili Mimoza’ya çok teşekkür eder, sosyal medya hesaplarını takip etmeniz için linkleri şöyle bırakıyorum. Gelecek yurt dışı yaşam röportajlarında görüşmek üzere!

Instagram: Mimozaeverywhere

Youtube: Mimoza Cendey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR