Airbnb ile Para Kazanmak

Airbnb, dünyanın pek çok noktasındaki seyahatseverlere her bütçeye uygun konaklama seçeneği sağlıyor. Bu yeni nesil konaklama çeşidi sayesinde yerel kültüre yakınlaşabiliyoruz. Ama aslında Airbnb’nin sağladığı en değerli şey yerel insanların kültürünü yansıtan evlerinde konaklayarak, onların önerileriyle o şehri keşfetme fırsatımız oluyor. Siz de Airbnb ile gideceğiniz yerde kısa süreli ev kiralayabilir ya da evinizi kiraya verebilirsiniz. Türkiye’de giderek yaygınlaşmaya başlayan Airbnb ile evini kiraya vererek ek gelir sağlayanların sayısı da oldukça fazla. Daha önce Airbnb Nasıl Kullanılır yazısında Airbnb’de ev kiralamak hakkında detaylı bilgiler vermiştim. Bu kez Airbnb ile evinizi kiralayarak ya da deneyim planlayarak nasıl gelir elde edeceğinizi anlatacağım.

Airbnb ile evinizi kiralayarak hatrı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Özellikle eviniz merkezi yerlerde ya da turistik lokasyonlarda yer alıyorsa kiraladığınız yerin boş kalması neredeyse imkansız. Airbnb ile ev kiralamaya başlamak için öncelikle sisteme kaydolmanız gerekiyor. Daha sonrasında profilinize evinizin özelliklerini ekleyip ilan verme işlemlerinizi yaptıktan sonra artık misafirlerinizi heyecanla bekleyebilirsiniz.

Airbnb ile Ek Gelir Nasıl Sağlarım?

Airbnb sadece seyahat ederken konaklama sağlayan bir sistem değil. Evinizin bir odasını ya da uygun bir odanız yoksa salondaki kanepenizi bile Airbnb üzerinden kiraya verebilirsiniz. Üniversitede okurken ben de evimdeki bir odayı bu şekilde kiraya vererek, gelen misafirlerimden kazandığım gelir ile yeni seyahatler planlıyordum. Örnek vermem gerekirse evimin bir odasını kiralayarak aylık ortalama 3000-4000 TL kazanç elde etmek mümkün. Evinizin tamamını kiralarsanız konumun avantajı ve evin koşullarına göre bu miktar 3 katına kadar çıkabilir.

Eğer koşullarınız uygunsa ek gelir elde etmek için şahane bir sistem. Evinizin bir odasını kiraya verebilir, hatta isterseniz evinizin tamamını siz seyahatteyken kiraya vererek daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Siz evde yokken evin anahtarını nasıl vereceğim akla gelen ilk soru olsa da bunun da çözümünü evin çevresinde tanıdığınız yerlere bırakabilir ya da tanıdığınız arkadaşlarından yardım isteyerek çözebilirsiniz. Nasıl olsa gelen kişilerle para alışverişiniz olmuyor ve tüm ödemeler Airbnb üzerinden yapılıyor, oldukça güvenli ve mantıklı bir seçenek. Airbnb ile evinizi kiralamak için profilinizde yer alan ev sahipliği panosundan ilanınızı yönetebilirsiniz.

airbnb deneyim

Airbnb’yi Ev Kiralamak Dışında Ne İçin Kullanabilirim?

Artık değişen dünyada seyahat etme alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. Lüks bir otelde paket tatil yapmak yerine farklı deneyimler sunan tatil seçenekleri daha çok tercih edilir oldu. Airbnb, gelişen dünyaya ayak uydurmak için son yıllarda sistemine yenilikler ekledi. Airbnb’yi ev kiralamak dışında farklı deneyimler satın almak için de kullanabiliyoruz.

Deneyim satın almak tıpkı ev kiralamak gibi benzer şekilde işliyor. Farklı kategorilerdeki deneyimleri seçip, size uygun konsepti seçmeniz yeterli. Deneyim kategorileri yiyecek ve içecek, doğa, spor, tarih, eğlence, gece hayatı, sanat, müzik, atölye çalışmaları, sağlık ve zindelik, sosyal etki ve samimi konserler şeklinde. Yani Airbnb aracılığı ile Bali’de meditasyon deneyimi yapabilir, İtalya’da makarna yapma kursuna katılabilir ya da Los Angeles sahilinde yelkenli deneyimi yaşayabilirsiniz. Ben de Airbnb sayesinde Fas’ta bir yemek kursuna katılıp, Fas yemekleri yapmayı öğrenmiştim. Farklı deneyimler sizi de heyecanlandırıyorsa bir sonrası seyahatiniz için kendinize mutlaka bir deneyim planlayın.

airbnb deneyim

Airbnb’de Deneyim Planlayarak Para Kazanmak

Herhangi bir konuda uzmansanız ya da iyi olduğunuzu düşünüyorsanız Airbnb üzerinden deneyim planlayarak gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? 2018 yılından beri Airbnb’de deneyim planlayıcısıyım. Bugüne kadar farklı konseptlerde deneyime ev sahipliği yaptım. Bazı dönemler tam zamanlı işimden daha çok kazanç elde ettiğim aylar bile oldu. Esnek bir işiniz varsa ya da işinizden kalan zamanda bir deneyim planlama imkanınız varsa bu işten iyi bir kazanç elde etmeniz mümkün. Deneyime ve olanaklara göre fiyatlar değişse de örnek vermem gerekirse 4 saatlik bir yürüyüş turu deneyiminden kişi başı 300-400 TL kar elde etmeniz mümkün. Şimdi size nasıl olacağını anlatacağım.

Airbnb’de deneyimler uzman kişiler tarafından planlanıyor. Siz saatini, kişi sayısını ve ücretini belirleyerek ilanınızı yayınlıyorsunuz. Etkinliğinize katılan kişiler Airbnb aracılığı ile rezervasyon yapıyor ve bir gruba deneyim sunuyorsunuz ve para kazanıyorsunuz. Bu deneyim ne olabilir derseniz de tamamen hayal gücünüze ve sizin yeteneklerinize bağlı.

Mesela bir seyahat yazarı ve gezgin olarak İstanbul’un farklı yerlerinden turlar düzenledim. Mutfakta iyi olduğum için bir meze gecesi planladım. Siz de örneğin el sanatlarında iyi olabilirsiniz ve bir atölyede birkaç saatlik bir eğitim verebilirsiniz. Gerçekten Airbnb deneyimlerinin sınırı yok. İlham almak için internet sitesinden diğer deneyimleri inceleyip kendinize uygun deneyimi oluşturabilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR