Airbnb ile Ev Kiralama

airbnb ev kiralama
93.6BGörüntülenme

Seyahatseverleri ve ev sahiplerini buluşturan bir ev paylaşım platformu; Airbnb. Airbed and Breakfast anlamına gelen Airbnb, 2008 yılında San Francisco’da yaşayan ve kiralarını ödemekte zorlanan Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı iki arkadaş tarafından bir fikirle hayat buldu. Çıkış noktaları evlerinde şişme yatak ve kahvaltı sundukları hizmeti başka insanlara sunmak kadar basitti. Şimdi ise milyonlarca gezgine kanepe, oda, ev ve daha birçok çeşitte konaklama seçeneği sunan bir sistem haline dönüştü.

Şu anda Airbnb, dünyanın pek çok noktasında konaklama seçeneği ile seyahatseverlere farklı ülkelerde her bütçeye uygun kalacak yer sağlıyor. Bu yeni nesil konaklama çeşidi sayesinde yerel kültüre yakınlaşabiliyoruz. Ama aslında Airbnb’nin sağladığı en değerli şey yerel insanların kültürünü yansıtan evlerinde konaklayabiliyoruz ve onların önerileriyle o şehri keşfetme fırsatımız oluyor. Sizde Airbnb ile gideceğiniz yerde kısa süreli ev kiralayabilir ya da evinizi kiraya verebilirsiniz. Türkiye’de yeni yeni yayılmaya başlayan Airbnb ile artık ev kiralamak dışında evini kiraya vererek ek gelir sağlayanların sayısı da oldukça fazla.

Bende 2015 yılından beri Airbnb’yi severek kullanıyorum. Seyahatlerimde eşsiz deneyimler yaşatan bu sistemi nasıl kullanacağınızı ve kişisel olarak yaşadığım deneyimlerden yazıda bahsederek size sistemi nasıl daha verimli şekilde kullanacağınızı anlatmak istiyorum.

airbnb profil

Airbnb Profilimi Nasıl Oluştururum?

Airbnb’ye üye olmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Birkaç dakikada üyelik formunu doldurarak üye olabilirsiniz. Ancak ilk üyelikte temel bilgilerin tümünün doldurmaya özen göstermenizi öneriyorum. Bu yüzden profilinizdeki sol kısımda doğrulanmış bilgilerde ne kadar çok onay sağlar ve sosyal medya hesaplarınıza bağlantı yaparsanız, o kadar çok kullanıcıdan onay alırsınız. Çünkü bu bilgilerle profiliniz güvenli bir kullanıcı olduğunuzu ifade eder. Ayrıca profilinizi tamamlarken mutlaka kendi fotoğrafınızı ekleyin, ev sahibi ya da evinizde misafir olacağınız kişilerin sizi tanıması açısından önemli. Sonuçta profili onaylanmamış veya eksik bilgilerin olduğu bir kişiyi sizde olsanız misafir etmekte tereddüt edersiniz öyle değil mi?

nedir airbnb

Airbnb’den Nasıl Ev Bulurum?

Tüm yapmanız gereken dünyanın herhangi bir yerinde kalacağınız şehri, seyahat tarihlerinizi ve konaklayacak kişi sayısını seçip arama yapmak. İşte bu kadar basit!Karşınıza çıkan sayfada aradığınız şehirde belirttiğiniz tarihlerde uygun olan evleri göreceksiniz. Daha detaylı bir seçim yapmak isterseniz sol üst taraftan yerin türü, fiyat ve daha fazla filtre ile detaylı arama yapabilirsiniz.

Yerin türünü filtrelemek isterseniz dört seçenekten birini seçmeniz gerekiyor. Yerin tamamı seçeneğini seçtiğinizde tüm evi kiralamış olacaksınız ve sizden başka kimse ile evi paylaşmayacaksınız. Özel oda seçeneğini seçtiğinizde evde bir odayı kiralamış olacaksınız. Bu durumda ev sahibi ya da evi kiralayan başka kişiler ile evin ortak alanlarını (mutfak, salon ve banyo) paylaşacaksınız. Otel odası seçeneğini seçtiğinizde ise butik otel, hostel ve çeşitlerini göreceksiniz. Müşterek oda seçeneğini seçtiğinizde yatak odanızı ve yerin tamamını başkalarıyla paylaşırsınız. Bu seçenek genellikle salonda bir kanepede kalmak şeklinde olabiliyor. Eğer tanımadığınız biriyle aynı evi paylaşma fikri size uygun değilse sadece yerin tamamı seçeneği ile ev aramaya devam etmelisiniz.

Diğer filtreleme seçeneklerinden biri de fiyat aralığını seçeceğiniz fiyat filtresi. Buradan ortalama gecelik fiyat aralığına göre size uygun fiyatları belirleyin. Ev ararken anında rezervasyon filtresini açarsanız, ev sahibinden onay beklemeden rezervasyonunuz sistem tarafından onaylanır. Bu seçeneği hızlı rezervasyon gibi düşünebilirsiniz, acil durumlarda özellikle kullanmak mantıklı oluyor. Daha fazla filtre seçmek isterseniz de daha fazla filtre seçeneğinden odalar ve yataklar filtresinden oda ve yatak sayısını, daha fazla seçenek filtresinden süper ev sahibi seçeneğinden deneyimli ev sahiplerini ve erişilebilirlik seçeneğinden engelli yaşamına uygun olacak koşulları seçebilirsiniz.

Olanaklar filtresinden evde aradığınız koşulları (kahvaltı, klima, internet vb.) işaretleyebilir ve ya tesisler seçeneğinden otopark, spor salonu, havuz gibi detayları seçebilirsiniz. Yer tipi filtresinden konaklamak istediğiniz yerin türünü seçiyorsunuz. Seçenekler arasında klasik evler dışında akıl almaz konaklamalar da var. Mesela şato, deniz feneri, iglo, tekne veya karavan bile kiralamanız mümkün, yeter ki siz isteyin. Diğer filtreler arasından ev kuralları, semt ve ev sahibinin konuştuğu dil filtrelerini de kullanarak hayal ettiğiniz konaklamayı kolaylıkla bulabilirsiniz.

airbnb

Airbnb’de Evleri Nasıl İncelerim?

Öncelikle kiralamaya karar verdiğiniz evi görsellerini ve koşullarını dikkatlice inceleyin. En önemlisi olan değerlendirme kısmından daha önce kalan kişilerin yaşadığı pozitif ya da negatif deneyimlere ulaşıp, fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer evi kiralamadan önce ev sahibine sormak istediğiniz bir soru varsa ev sahibi ile iletişime geçin kısmından mesaj atıp bilgi alabilir, sonrasında ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Semt kısmında ise evin yaklaşık olarak hangi konumda olduğunu, evin konumu hakkında detayları (ulaşım, yemek, market) inceleyebiliyorsunuz. Ancak evin tam adresini bu aşamada öğrenmiyorsunuz, ancak rezervasyon sonrasında onaylanınca size tam adres gönderiliyor ve bu şekilde açık adresi öğreniyorsunuz. Bu noktada yurt dışında konaklama olarak Airbnb kullanacaksanız vize işlemleri için ya da gümrükte belge ibraz etmeniz gerektiğinde kullanmak için rezervasyonunuzu belgeleyen sayfayı çıktı alıp kullanmanızda hiçbir sorun yok.

Sayfanın sol tarafına kalacağınız tarihlere göre toplam fiyat yer alacak. Çünkü siz ilk aşamada evi seçerken gecelik oda fiyatına göre seçiyorsunuz ama sistemde detaylandırdıkça ev sahibinin isterse ekleyeceği temizlik ücreti ve Airbnb’nin size aracı olduğu için %15 komisyonu ile fiyata ekstra eklenen hizmet bedeli eklenecek. Tüm durumlar sizin içi uygunsa rezerve edin seçeneğinden ilerleyin.

Airbnb’de Nasıl Rezervasyon Yaparım?

Filtreleme seçeneklerini kullanarak istediğiniz evi buldunuz. Şimdi sırada rezervasyon yapmaya geldi. Rezervasyon için ekranda yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada en önemli şeylerden biri olan ev kurallarını mutlaka inceleyin. Ekranın sağ tarafında ise ödeme detayları ve iptal politikalarını göreceksiniz. Hala sizin için uygunsa rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

airbnb ev

Airbnb’de Ödemeyi Nasıl Yaparım?

Rezervasyonun son aşamasında onaylama ve ödeme kısmına geldiniz. Airbnb ev sahibi ve sizinle aracı konumda olduğu için ödeme işlemlerini internet üzerinden yapıyorsunuz ve para konusunda ev sahibi ile muhattap olmuyorsunuz. Ödeme miktarını Airbnb’ye ödüyorsunuz, sistem de ev sahibine komisyonundan keserek ev sahibinin hesabına yatırıyor.

Airbnb’de üç farklı iptal politikası var; esnek, orta ve katı. Sizin seçtiğiniz evin belirlediği politika bu kısımda açıklamasıyla yazacak. Eğer rezervasyonu iptal etmek isterseniz ne tür yaptırımları olacak buradan öğreneceksiniz.

Ödeme yaptıktan sonra eğer anında rezervasyon yapılan bir ev değilse ev sahibi 24 saat içinde müsaitliğini belirtiyor ve ödemenin tamamı kredi kartınızdan çekiliyor. Eğer anında rezervasyon yapılan bir ev ise (çoğu bu şekilde değil) evin sayfasında belirtilmiş oluyor ve rezervasyon yaptığınız an ev sahibi onayı gerekmeden rezervasyonunuz onaylanıyor.

Airbnb Güvenli Mi?

Elbette güvenli ancak her şeyde olduğu gibi küçük riskler de var. Bu riskleri azaltmak biraz da bizim elimizde. Peki nasıl? Kiralayacağımız evin kurallarını, koşullarını ve fotoğraflarını mutlaka dikkatlice incelemeliyiz. Eski referanslarını okumalıyız, eğer daha önce kalmış kişiler negatif yorum yaptıysa bu konaklamanın riskli olduğunu düşünmeliyiz. Diğer insanların bireysel deneyimleri ve beklentileri çok farklı olabilir tabi ama eğer ki birkaç kötü yorum varsa bu cidden büyük risk içerir. Ancak Airbnb bu riskleri minimize etmek ve olası sorunlarda çözüm üretmek için sürekli çalışıyor. Eğer sorun yaşarsanız hemen Airbnb’ye bildirmelisiniz, sistem her zaman kullanıcılarını destekliyor.

Blog’ta Airbnb deneyimlerimi paylaştığım bir yazım var, dilerseniz detaylarını okuyabilirsiniz; İstanbul’a Yakın Saklı Bir Cennet

Airbnb’de Sorun Yaşadım, Müşteri Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Airbnb’yi müşteri hizmetleri konusunda oldukça başarılı buluyorum. Bu güne kadar birçok kez yurt içi ve yurt dışında konaklama için kullandım ve sadece bir kez sorun yaşadım. Airbnb üzerinden Oslo’da oda kiralamıştık ve eve gittiğimizde ev ve odamız oldukça düzensiz ve hijyen koşulları iyi durumda değildi. Hemen ev sahibi ile iletişime geçtik ve türlü bahanelerle birkaç saat bekletildik. Bu sırada ev sahibinden çözüm alamayacağımızı anladık ve evin durumunu kanıtlamak için birkaç fotoğraf çektik.

Ev sahibiyle iletişime geçen müşteri hizmetleri sayesinde ev sahibi hemen ev ile ilgilenen temizlik görevlisini yönlendirdi ve bizim için kısmen uygun olan duruma dönüştürüldü. Seyahatten döndükten sonra Airbnb iletişim sayfasında 7/24 ulaşılabilir müşteri hizmetlerinden bir şikayet formu oluşturdum. Durumu açıkladım, çektiğim fotoğrafları sisteme yükledim ve kaldığımız ev sahibinden para iadesi talep ettim. Birkaç iş günü içerisinde 3 gece konaklama tutarımızın 2 gecesini iade aldık ve Airbnb özür dileyerek neredeyse toplam konaklama miktarı kadar indirim kuponu hediye etti. Bu yüzden yaşadığım deneyim sonrası Airbnb’nin müşteri hizmetlerini oldukça başarılı ve müşteri memnuniyetini düşünerek kullanıcılarını desteklediğini düşünüyorum.

airbnb konaklama

Airbnb Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Airbnb sadece ev kiralamak için kullanılmıyor. Son birkaç yıldır sistemine deneyim satın alma ve restoran rezervasyonu ekledi. Her şehir için geçerli olmasa da eğer gideceğiniz şehirde bu sistem var ise arama yaparken zaten karşınıza çıkıyor.
 • Kalacak evi ararken mutlaka filtreleri kullanın. Kalacağınız odanın özelliğini seçin ki doğru eve ulaşmanız daha kolay olsun. Tüm evi kiralamadığınız durumda ev sahibi ya da başka kişilerle evin ortak alanlarını paylaşacağınızı unutmayın. Eğer tanımadığınız kişilerle aynı evi paylaşmak sizi göre değilse tüm evi kiralama seçeneğini seçin.
 • Rezervasyon onayı geldikten sonra tüm konaklama ücreti kartınızdan çekilecek. Seyahatiniz ile ilgili bir değişiklik olması durumunu göz önünde alın ve rezervasyonu tamamlamadan önce iptal şartlarını okumuş olun.
 • Check-in ve check-out saatlerine mutlaka bakın. Eğer belirtilen saatlerin dışında bir zaman diliminde check-in yapacaksanız, rezervasyon yapmadan önce mutlaka ev sahibine bildirin. Ayrıca check-out süresinden birkaç saat sonra çıkmak istiyorsanız ya da eşyalarınızı bırakıp ileri bir saatte almak istiyorsanız, evin uygun olup olmadığını ev sahibinize sorun.
 • Rezervasyonunuz onaylandıktan sonra ev sahibiyle mutlaka iletişime geçin ve adres bilgisini bir yere not edin. Çoğu ev sahibi rezervasyon onaylarken telefon numarasını da paylaşıyor ama yazmadıysa telefonunu isteyin. Bir sorun yaşamanız halinde hızlıca iletişime geçmeniz gerekebilir.
 • Rezervasyon çıktısını seyahatinizde mutlaka yanınıza alın. Hem ülkeye giriş yaparken kalacağınız yer sorulduğunda belgeyi gösterebilirsiniz hem de evin adresi belgelenmiş şekilde elinizde bulunur.
 • Airbnb’de ev sahibi değerlendirme kazandığını gibi konaklayan kişiler de referans sahibi oluyor. Bu yüzden evi nasıl teslim aldıysanız o şekilde bırakmaya özen gösterin.
 • Konaklama sonrası kaldığınız ev için değerlendirme yapmanız gerekiyor. Zaten konaklamanız bittikten sonra Airbnb’den hatırlatma maili de alıyorsunuz. Nasıl bir deneyim yaşadığınızı belirtilen süre içinde paylaşın.
 • Eğer konaklamanız sırasında olumsuz bir şey yaşarsanız bunu mutlaka değerlendirmede belirtin. Hem gelecek misafirler için fikir verir ve başka kişiler madur olmaz hem de eğer yaşadığınız deneyimi Airbnb’ye kanıtlarsanız paranızı iade bile alabilirsiniz. Bunun için gördüğünüz olumsuzlukları zamanında fotoğraflamış olun.
 • Airbnb ile konaklayacaksanız Schengen vizesi başvurusu için ekstra bir otel çıktısı göstermenize gerek yok. Rezervasyon çıktısını başvurunuza ekleyerek vize işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

14 yorum

 • merhaba,
  yazınız harika, çok bilgilendirici olmuş! bir konuyu merak ediyorum, airbnb’de ev sahipliği yaparken nasıl vergi ödemek gerekli?
  şimdiden teşekkürler!

 • Merhaba Ege,

  İzmir’li bir akademisyen olarak buradaki paylaşımlarını tebrik etmek isterim.
  Airbnb’de kalanların deneyimleri üzerine bir anketim var.
  Airbnb de konaklamış ve akademik amaçlı çalışmamın anketini doldurmak isteyenlere ulaşmam konusunda desteğini rica edebilir miyim?
  Anketi doldurmak isteyenler olursa buradan da yazarlarsa linki ulaştırabilirim.
  Böylece Ege’nin de sayfası da daha çok ziyaretçiye ulaşmış olur.
  Esenlikler…

 • merhaba, Türkiye de kirada evimi kiraya verdim.Ödeme alamıyorum.payoneer sisteminden hata maili geliyor.payoneerden kartta gelmedi ki kart istemiyorum ödeme alma sistemini anlatır mısınız?….

 • Merhaba Ege, öncelikle başarılı bir sayfan olduğunu belirtmek isterim. Keyifli seyahatler ve bol şanslar diliyorum.
  Airbnb hesabım var. Daha önce konaklamam da oldu ve seyahat kredisi de kullandım.
  Fakat yazına istinaden yeni bir mail adresi ile yeni üyelik açtım. Gerçek isim ve soyismimi kullandım. Üyelik başarılı bir şekilde gerçekleşti.
  Sonuç : 2 418 TL kredi görüyorum profil fotoğrafımın sonunda. Deneme amaçlı bir seyahat oluşturdum. 146 TL indirim yansıyor.
  Sorum şu : 1 -Farklı bir maille yeni hesap açtığım için bir sıkıntı yaşar ya da yaptırım görür müyüm ? (Hani sahteciliğe filan girer mi ) :))
  2 – 2 418 TL kredinin 146 TL ‘sinin yansımasının nedeni nedir ?

  Şimdiden çok teşekkür eder ve sağlıklı & keyifli geziler dilerim.

  • Merhaba Caner,
   Öncelikle emeğime verdiğin geri bildirim için çok çok teşekkür ederim. Birinci sorun için sorun yaşamazsınız. Benim 3 tane var mesela 😀 İkinci olarak da yaptığın rezervasyon ne kadarsa o kadar düşer acaba yaptığın rezervasyon tutarı sebebiyle mi öyle gösteriyor?

   • Cevaplar için teşekkür ederim 🙂
    2. soruma istinaden ; farklı tutarlardaki rezervasyonlarda farklı indirim oranı oluyormuş evet.
    Daha önceki hesabımda ve ilk kredimde 130 TL sabit olarak verilmişti.

    • Merhaba, aynı sorun ile bende karşılaştım. 2549 TL kredi görünüyor ancak rezervasyon oluştururken 324 TL indirim uyguluyor. Bunun sebebini net olarak öğrenebildiniz mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim 🙂

     • Merhaba,
      2549 TL olarak belirtilen sizin arkadaşlarınızı davet edip kazanabileceğiniz maksimum kazançtır. 324 ise referans ile kayıt olduğunuz kişiden bağlantı sebebiyle kazandığınız krediniz.

 • Merhaba , Ödeme yaparkenkartınız eklenemedi başka bir kart deneyin gibi bir yazı çıkıyor, ödeme yapamıyorum.Farklı kartta denedim.sorununu anlayamadım .Yardıncı olurmusunuz

 • Airbnb ye sizin referansiniz ile uye olduk ve alisveris de yaptik ancak 85 lira indirim yansimadi. Bi sonrakinde mi yansiyacak anlayamadik?

  • Merhaba Arkın,
   85 TL kazanmak için belirttiğim üzere en az 210 TL tutarında bir rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu koşulu sağladınız mı?

Bir cevap yazın