Yunanistan Kapı Vizesi 2022

yunanistan kapı vizesi
43.2BGörüntülenme

Özellikle yaz aylarında seyahat severler tarafından en çok sorulan sorulardan biri Yunanistan kapı vizesi hakkında oluyor. Schengen vizesine göre daha az evrak ile daha kısa sürede sonuçlandığı için sıklıkla tercih ediliyor. Ben de Yunanistan kapı vizesi 2022 yılı için gerekli tüm bilgileri bu yazıda toparladım. İşte Yunanistan kapı vizesi için gerekli evraklar ve Yunanistan kapı vizesi için bilmeniz gereken her şey!

Yunanistan Kapı Vizesi Nedir?

Yunan adalarına kolay bir şekilde giriş yapabilmek için sunulmuş bir vize türüdür. Diğer vize türlerine göre daha az zahmetli ve tonlarca evrak toplamanıza gerek kalmadığı için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yunanistan, Schengen üyesi olduğu için T.C. vatandaşlarına vize uyguluyor. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olanların Yunanistan’a seyahat etmesi için pasaportlarında geçerli Schengen vizesi olmalı ya da kapı vizesi alması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olanlar 180 gün içinde 90 gün süre içinde turistik seyahatlerde vizeden muaf oluyor yani vize almalarına gerek kalmıyor.

Pasaportunda geçerli bir Schengen vizesi olmayan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabilirler. Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerli olduğu süre boyunca sadece kapı vizesi uygulaması olan adalara seyahat etme hakkınız olur. Diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değil.

sakız adası mesta

Yunanistan Kapı Vizesi İle Hangi Adalara Gidilir?

Rodos, Kos (İstanköy), Midilli (Lesvos), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos) adalarına Yunanistan kapı vizesi ile giriş yapabilirsiniz. Hatta vizeniz süresince feribot/uçak bileti ve konaklama rezervasyonu belgelerini ibraz ederseniz adalar arası geçiş yapma hakkınız da olur.

Yunanistan Kapı Vizesi Kaç Gün Süreyle Verilir ?

Yunanistan kapı vizesi en fazla 7 gün süreyle belirli Yunan Adaları’nda geçerli bir vize olacak şekilde veriliyor. Eğer vize süresini aşarsanız ceza uygulanıyor. Bu sebeple seyahatinizi planlarken bir haftayı geçmeyecek şekilde olmasına dikkat edin.

sakız adası plajları

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içerir. 2021 yılında Yunanistan kapı vizesi ücreti (seyahat acentesine ödeyeceğiniz toplam ücret) yetişkinler için 55 €’dan başlıyor ve gideceğiniz adaya göre fiyatı değişiyor. Evraklarınız ile acenteye başvuru sırasında ödemenizi yapıyorsunuz. Ek olarak, 0-12 yaş çocuklar vizeden muaflar ama başvuru ücreti olan 20 € ödeniyor.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti konusuna gelirsek;

 • Sakız Adası: 55 €
 • Samos Adası: 55 €
 • Kos Adası: 65 €
 • Midilli Adası: 55 €
 • Rodos Adası: 60 €
 • Meis Adası: 75 €

Kapı Vizesi Uygulaması Hangi Tarihler Arasında Geçerlidir ?

Yunanistan kapı vizesi genellikle Nisan ve Eylül ayları arasında uygulanır. Yaz aylarında “Yunanistan kapı vizesi kalktı” ya da “Yunanistan kapı vizesi ne zaman başlıyor?” haberlerini görürsünüz işte bunun sebebi her yıl belirli dönemlerde uygulamadan kalkması ya da uygulamaya geçmesiyle alakalı. Başlangıç ve bitiş tarihleri her yıl değişiyor. Genellikle 1 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında uygulanıyor. 2022 yılı için Yunanistan kapı vizesi için henüz yayınlanan bir bilgi ne yazık ki  yok. 2023 yılı için tekrar uygulanması planlanıyor.

yunanistan schengen vizesi

Yunanistan Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi

1 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

Satın alınmış feribot bileti

Otel rezervasyonu

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu doldurulmuş ve imzalanmış

* Yunanistan kapı vizesi başvuru formunu indirmek için tıklayın.

* Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) giriş çıkış damgası olan Türk vatandaşlarına kapı vizesi kesinlikle verilmemektedir. Eğer kapı vizesi dışında Schengen vizesi ya da yeşil pasaport ile giriş yapıyorsanız bunun kontrolü sağlanmadan adalara geçersiniz ancak Yunan polisi pasaport kontrolünde geçişe izin vermez ve ilk feribot ile geri gönderilirsiniz. Bu durumu yaşamamak için pasaportunuzda KKTC damgası olup olmadığını kontrol ederek Yunan Adaları’na seyahat planı yapmanızı öneriyorum.

* Günübirlik kapı vizesi için sadece bilet çıktısı yeterli sadece konaklamalı seyahatlerde bilet ve ödenmiş otel rezervasyonu onaylanmış belge ile vize başvurusu için gerekir.

* 12 yaş altı çocuklar için kimliğin fotokopisi yeterlidir.

* Evraklarınızı acenteye kargo ile gönderme şansınız var.

sakız adası

Yunan Adaları Kapı Vizesi Hakkında Önemli Bilgiler

 • Pasaportunuzun çıkış gününden itibaren en az 3 ay geçerliliği olması, en az 2 sayfası boş ve KKTC giriş-çıkış damgası olmaması gerekir.
 • Kapı vizesi kısa süreli olarak geçerlidir ve genellikle seyahat acenteleri aracılığı ile alınır.
 • Feribot biletiniz gidiş-dönüş olarak ödenmiş olmalıdır, açık biletler kabul edilmiyor.
 • Türk vatandaşlarına kapı vizesi 2-3 gün önceden yapılan başvurular ile veriliyor.
 • Rezervasyon belgesinde konaklamanın ödemesinin yapılmış olduğu ve yolcuların isimleri açıkça görülmelidir.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan kapı vizesi almak için gerekli evraklarınızı 2 iş günü öncesinden ilgili seyahat acentesine teslim etmeniz gerekiyor. Kapı vizesi başvunuzu feribot biletinizi alacağınız acenta ile yapmanız gerekiyor. Ayrıca önemli bir bilgi daha, bireysel olarak başvuru yapmanız da mümkün ama öncelik acentaların başvurularına verildiği için gümrükte uzun saatler beklemeniz gerekebilir.

Biletinizi firmadan aldıktan sonra her firma için aynı fiyat olan ücreti ödeyerek gerekli evraklarınızı kargo ile gönderiyorsunuz. Acenta sizin için yolculuğunuz öncesinde belgeleri yetkililere iletiyor. Adaya vardığınızda kapı vizesi yönlendirmelerini takip ederek sıraya giriyorsunuz. Bu aşamada en büyük sorun yolcu yoğunluğuna göre bekleme süresi uzuyor, eğer Yunanistan’a günü birlik geldiyseniz kapı vizesi ile çok fazla zaman kaybedersiniz. Bu yüzden konaklamalı seyahatleri daima tercih edin.

turyol midilli feribot

Kapı Vizesi ile Yunan Adaları’na Ulaşım 

Yunanistan kapı vizesi uygulaması ile ziyaret edebileceğiniz adalara Türkiye’den hangi şehirlerden ulaşım sağlayacağınızı planlamanızda fayda var. Türkiye çıkışlı kapı vizesi uygulamasında toplamda 6 adaya seyahat edebiliyorsunuz.

 • Sakız Adası – Çeşme
 • Samos – Seferihisar & Kuşadası
 • Rodos – Bodrum & Fethiye & Marmaris
 • Meis – Kaş
 • Midilli – Alsancak & Ayvalık & Çanakkale
 • Kos – Bodrum

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

6 yorum

Bir cevap yazın