Ana SayfaSeyahat İpuçlarıVizeYunanistan Kapı Vizesi Hakkında Her Şey

Yunanistan Kapı Vizesi Hakkında Her Şey

Özellikle yaz aylarında seyahat severler tarafından en çok sorulan sorulardan biri Yunanistan kapı vizesi hakkında oluyor. Schengen vizesine göre daha az evrak ile daha kısa sürede sonuçlandığı için sıklıkla tercih ediliyor. Ben de Yunanistan kapı vizesi 2024 yılı için gerekli tüm bilgileri bu yazıda toparladım. İşte Yunanistan kapı vizesi için bilmeniz gereken her şey!

Yunanistan Kapı Vizesi Nedir?

Yunan adalarına kolay bir şekilde giriş yapabilmek için sunulmuş bir vize türüdür. Diğer vize türlerine göre daha az zahmetli ve tonlarca evrak toplamanıza gerek kalmadığı için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yunanistan, Schengen üyesi olduğu için T.C. vatandaşlarına vize uyguluyor. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olanların Yunanistan’a seyahat etmesi için pasaportlarında geçerli Schengen vizesi olmalı ya da kapı vizesi alması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olanlar 180 gün içinde 90 gün süre içinde turistik seyahatlerde vizeden muaf oluyor yani vize almalarına gerek kalmıyor.

Pasaportunda geçerli bir Schengen vizesi olmayan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabilirler. Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerli olduğu süre boyunca sadece kapı vizesi uygulaması olan adalara seyahat etme hakkınız olur. Diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değil.

sakız adası mesta

Yunanistan Kapı Vizesi Hangi Adalarda Geçerli?

10 adada 7 gün geçerli olacak Yunanistan kapı vizesi ile hangi adalarda geçerli olacak? Rodos Adası, Kos Adası, Midilli Adası (Lesvos), Meis Adası (Kastellorizo), Sakız Adası (Chios), Samos Adası, Patmos Adası, Kalimnos Adası, Simi Adası ve Leros Adası.

Kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Yunan adalarının tüm detaylarına Türkiye’den Feribotla Gidilen Yunan Adaları yazısından ulaşabilirsiniz. Üstelik listedeki 10 adaya Yunanistan kapıda vize ile seyahat edebilirsiniz.

Yunanistan Kapı Vizesi Kaç Gün Süreyle Verilir?

Yunanistan kapı vizesi tek girişli ve en fazla 7 gün süreyle belirli Yunan Adaları’nda geçerli bir vize. Eğer vize süresini aşarsanız ceza uygulanıyor. Bu sebeple seyahatinizi planlarken bir haftayı geçmeyecek şekilde olmasına dikkat edin.

Yunanistan Kapı Vizesi Kalktı Mı?

Bu yıl da en Yunan adaları hakkında en çok Yunanistan kapı vizesi ne zaman başlıyor sorusu oldu. Yunanistan kapıda vize uygulaması 2024 yılında Nisan ayında uygulanmaya başlayacak. Türkiye’den belirlenen 10 Yunan adasına bordo pasaport ile turistik amaçlı seyahat edecekseniz geçerli bir Schengen vizesi ya da daha kısa sürede alabildiğiniz kapıda vize almış olmanız gerekir. Eğer yeşil pasaportunuz varsa vizeden muaf oluyorsunuz.

sakız adası plajları

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içerir. 2024 yılında Türk vatandaşları için Yunanistan kapı vizesi ücreti 60 € olarak belirlendi. Ekstra olarak acentalara da hizmet bedeli ödenecek.

Kapı Vizesi Uygulaması Hangi Tarihler Arasında Geçerlidir?

Yunanistan kapı vizesi pandemi öncesi Nisan ve Eylül ayları arasında uygulanıyordu. Yaz aylarında “Yunanistan kapı vizesi kalktı” ya da “Yunanistan kapı vizesi ne zaman başlıyor?” haberlerini çok sık görürdük ancak 2024 yılından itibaren Yunanistan kapı vizesi tüm yıl geçerli olacak.

yunanistan schengen vizesi

Yunanistan Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar | 2024

Yunanistan kapı vizesi için gerekli evraklar şöyle:

 • En az 6 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Gidiş-dönüş feribot bileti
 • Otel rezervasyonu
 • 3 aylık banka hesap dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Yunanistan kapı vizesi başvuru formu
 • Vize harç makbuzu

* Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) giriş çıkış damgası olan Türk vatandaşlarına kapı vizesi kesinlikle verilmemektedir.

* Günübirlik kapı vizesi için sadece bilet çıktısı yeterli oluyor. Konaklamalı seyahatlerde bilet, onaylanmış ve ödenmiş otel rezervasyonu vize başvurusu için gereklidir.

* Evraklarınızı başvuru yapacağınız acenteye kargo ile gönderme imkanınız var. Genellikle feribot bileti aldığınız firmalar bu işlemleri ortalama 7 günde tamamlıyor.

sakız adası

Yunan Adaları Kapı Vizesi Hakkında Önemli Bilgiler

 • Pasaportunuzun çıkış gününden itibaren en az 6 ay geçerliliği olması, en az 2 sayfası boş ve KKTC giriş-çıkış damgası olmaması gerekir.
 • Kapı vizesi tek girişli ve 7 gün sadece belirlenen 10 adada geçerlidir.
 • Feribot biletiniz gidiş-dönüş olarak ödenmiş olmalıdır, açık biletler kabul edilmiyor.
 • Rezervasyon belgesinde konaklamanın ödemesinin yapılmış olduğu ve yolcuların isimleri açıkça görülmelidir.
 • Banka hesap dökümü konaklama yapacaksanız vize başvurusunda mutlaka gerekli oluyor.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

yunanistan kapı vizesi

Yunanistan kapı vizesi nereden alınır sorusuna gelecek olursak, Yunanistan kapı vizesi almak için gerekli evraklarınızı ortalama 7 iş günü öncesinden ilgili seyahat acentesine teslim etmeniz gerekiyor. Kapı vizesi başvurusu feribot biletinizi alacağınız acenta ile yapabilirsiniz. Ayrıca önemli bir bilgi daha, bireysel olarak başvuru yapmanız da mümkün ama öncelik acentaların başvurularına verildiği için gümrükte uzun saatler beklemeniz gerekebilir.

Biletinizi firmadan aldıktan sonra her firma için aynı fiyat olan ücreti ödeyerek gerekli evraklarınızı kargo ile gönderiyorsunuz. Acenta sizin için yolculuğunuz öncesinde belgeleri yetkililere iletiyor. Adaya vardığınızda kapı vizesi yönlendirmelerini takip ederek sıraya giriyorsunuz. Bu aşamada en büyük sorun yolcu yoğunluğuna göre bekleme süresi uzuyor, eğer Yunanistan’a günübirlik geldiyseniz kapı vizesi ile çok fazla zaman kaybedersiniz. Bu yüzden konaklamalı seyahatleri daima tercih edin.

Kapı Vizesi ile Yunan Adaları’na Gidiş 

turyol midilli feribotYunanistan kapı vizesi uygulaması ile ziyaret edebileceğiniz adalara Türkiye’den hangi noktalardan ulaşım sağlayacağınızı planlamanızda fayda var. Türkiye çıkışlı kapı vizesi uygulamasıyla toplamda 10 adaya seyahat edebiliyorsunuz. İşte Türkiye’den feribotla gidilen Yunan adaları:

 • Sakız Adası – Çeşme
 • Samos Adası – Kuşadası & Seferihisar
 • Rodos Adası – Fethiye & Marmaris
 • Meis Adası – Kaş
 • Midilli Adası – İzmir & Ayvalık
 • Kos Adası – Bodrum & Turgutreis
 • Patmos Adası – Bodrum
 • Simi Adası – Bodrum
 • Kalimnos Adası – Turgutreis
 • Leros Adası – Turgutreis

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. Ben 7 yaşındaki oğlumla bu yaz tatilinde 10gun atinada geçirmek istiyorum.. Yanan adalarına gittik 2 yıl önce simdi use atina yi görmek istiyoruz. Bordo pasaport sahibiyim bunun için nasıl bir yol izlemeliyim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR