Sakız Adası’nın En Güzel Plajları

sakız adası plajları
13BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Sakız Adası’nın bilinen plajlarının aksine, bilinmeyenleri çok daha güzel. Kumlusundan volkanik taşlısına, her çeşit sahili var. Bazı plajlar çok kalabalık olurken bazı plajlar ıssız olabiliyor ve Yunanistan’da sahiller kendi içinde organize ve organize olmayan plaj olarak ayrılıyor.

Organize plajlarda cankurtaran, şemsiyeler, şezlonglar ve duş imkanı bulabilirsiniz. Plajın bulunduğu konumda taverna ya da kafe mutlaka olur. Organize olmayan plajlarda ise tüm ihtiyaçlarınızı sizin sağlamanız gerekir. Genellikle ağaç altına havlunu ser, yiyecek içecekleri önceden al ve ıssız sahillerin tadını çıkar temalı olur. Ben kalabalıktan uzak, organize olmayan plajları daha çok tercih ediyorum. Sakız Adası’nda sayısız güzellikte sahillerde yüzdüm. Her biri halka açık ve ücretsiz. Eğer şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz organize olan plajlarda genellikle sahil kenarındaki tavernalar oluyor ve eğer bir şey yemek/içmek istemiyorsanız kişi başı 2-3 € ödemeniz bekleniyor. Ama genellikle bunu ödemek yerine bir içecek içip tüm gün plajı kullansanız kimse size bir şey demez. Bir de çoğu plaja arabanızla ulaşmanız gerekeceği için plajları dolaşmanın öncesinde araba kiralamanız ve yanınıza mutlaka plaj ayakkabısı almanızı öneriyorum. Şimdi sıra Sakız Adası’nın en güzel plajlarını anlatmaya geldi.

Sakız Adası Gezi Rehberi

sakız adası plajları harita

Sakız Adası’nda denize girilecek yerlerden detaylıca bahsetmeden önce bölgelerine göre ayırmak istiyorum. Sakız Adası plajları haritası üzerinden de göreceğiniz gibi adada çok sayıda plaj var. Adanın her bölgesinde çeşitli plajlar olmasına rağmen en az sayıda kuzeyde bulunuyor. Ayrıca adanın kuzeyindeki plajlar genellikle taşlık, rüzgarlı ve dalgalı oluyor. Bu yüzden de pek tercih edilmiyor. Biz genel olarak güney ve batı Sakız’da denediğimiz plajlardan çok memnun kaldık. Doğu tarafı liman bölgesine yakın kaldığı için ve daha kalabalık olduğu için pek tercih etmedik.

  • Güney Sakız

Vroulidia

sakız adası plajları

Sakız ağaçlarının arasından geçerek inanılmaz güzellikte turkuaz bir denize çıkacaksınız, işte burası Vroulidia. Burası adanın en güneyinde, yarı organize bir plaj. Tepede arabanızı park edebileceğiniz alanda bir kafe var. Oradaki merdivenlerden aşağı inerek plaja ulaşıyorsunuz. Taşlık, suyu soğuk, küçük bir plaj. Şemsiye ve sezlong yok ama ağaçlarla gölgelik ufak bir alan var, bizde orayı kullandık. Suyu soğuk ama o kadar pırıl pırıl ki insan zaman kaybetmeden hemen atlamak istiyor.

Mavra Volia

mavra volia plajı

Buradaki denizin rengi mavi değil, siyahla koyu lacivert arası bir tonda. Bunun sebebi ise tüm sahilde ve denizin içinde bulunan volkanik siyah taşlar. Eşsiz doğal güzelliği ve tertemiz deniz suyundan ötürü yolu güneye düşenler tarafından en rağbet gören plaj. Yarı organize bir plaj, şezlong ve şemsiye yok ama temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kafe var. Gölgelik olarak plajın arkasındaki ağaçlık alanı kullanabilirsin. Mavra Volia’nın hemen sağındaki tepeden çıkınca yanında yine simsiyah taşlı büyüleyici güzellikteki Foki Plajı bulunuyor. Baktınız ki Mavra Volia çok kalabalık, sakin bir yer istiyorsunuz, hemen buraya gelin.

Komi Plajı

komi plajı sakız

Kalamoti Köyü’nün limanı Komi; büyük bir kumsalı olan, adanın en turistik yerlerinden biri. Organize bir plaj, şezlong, şemsiye, duş, kabin ne ararsanız var. Birçok kafe ve taverna sayesinde yeme-içme konusunu dert etmeden kum plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Suyu pek soğuk değil, çabuk derinleşmediği için de çocuklu aileler için gayet uygun. Tabi bu kadar imkanı bir arada sununca adanın en kalabalık plajlarından biri olduğunu da unutmayın. Aynı sahil şeridinde hemen yakınında Lilikas Plajı, bu sahile göre daha sakin, taşlık ve sahil boyunca küçük tavernaların olduğu bir yer.

Salagona

Sakız Adası Salagona Plajı

Pek kimseler tarafından bilinmeyen gizli plajlardan biri. Aslında Agia Dynami’nin komşu plajı ama arabayla yolu ters istikamette olduğu için yol mesafesi olarak uzak kalıyor. Eğer ben trekking yaparım da ulaşırım derseniz iki plaj arasında kısa sürede geçiş yapmak mümkün. Yolu gerçekten kötü ve uçurumlu ama inanın gittiğinize değecek, vazgeçmeyin yola devam. Yarı organize bir plaj, seyyar bir kafe var ama biz gittiğimizde henüz sezonu açmadığı için şemsiye ve şezlogundan ücretsiz faydalandık. Plajı taşlık ama plaj ayakkabısı ile sorun çözülüyor. Suyu soğuk, berrak, turkuaz ve hemen derinleşiyor. Kimselerin olmadığı bir plajda denize girmek isterseniz burayı öneririm. Tesis olmasına rağmen yolu kötü olduğu için pek tercih edilmiyor. Eğer günün son saatlerinde buraya gelirseniz günü burada batırmayı es geçmeyin.

Agia Dynami

sakız adası plaj

En güzeli en sona sakladım. Açıklıyorum, Sakız Adası’nın en muhteşem plajı Agia Dynami. Olimpi Köyü yakınlarında hala adanın en gizli plajlarından biri. Özellikle lokallerin tercih ettiği bir koy. Ben adaya ilk geldiğimde Yunan bir arkadaşımın tavsiyesi ile keşfettim ve o günden beri benim için Sakız’ın en sevdiğim plajı. Adını plajın yakınındaki tepede bulunan kiliseden alıyor. İnanılmaz bakir bir plaj, suyu kristal gibi. Turkuaz rengi o kadar etkileyici ki gerçekten kendine hayran bırakıyor. Tabi böyle güzel ve özel bir plajın organize olmasını beklemiyorsunuz değil mi? Etrafında hiçbir tesis yok, gölgelik birkaç ağaç var. Hemen derinleşmeyen, incecik kumu olan, suyu soğuk bir plaj. Al yanına hoparlörünü, içeceğini, yemeğini, ser havlunu, tüm gün keyfine bak.

  • Kuzey Sakız

Nagos Plajı

nagos plajı sakız

Etrafındaki küçük tavernaları olan sakin bir plaj. Taşlık plajı, suyu soğuk ve dalgalı. Adanın kuzeyine pek kişinin yolu düşmez ama yine de en popüler plajı listenizde bulunsun.

  • Doğu Sakız

Glari 

Sakız Adası Glari Plajı

İşte Sakız Adası’nda en unutulmaz plajlarından biri daha. Sahili mini çakıl taşlı ve kumlu, denizi efsane. Bizdeki beach clubların tarzına yakın bir sahil barı var. Virajlı bir yolun arasında gizlenmiş, tabelası olmayan özel bir plaj. Sahile indiğinizde göreceksiniz, ada halkının çoğu genci de burada eğleniyor. Tesis olduğu için organize bir plaj. Suyun rengi öyle güzel bir turkuaz tonu ki tepeden balıklama atlayasım gelmedi değil.

Mersinidi 

sakız adası plajları

Adanın yerlilerinin daha çok tercih ettiği, turistik olmayan bir plaj. Yoldan geçerken turkuazlığuna vurulduğum plajlardan biri daha. İnce çakıl taşlı, küçük bir koy. Organize bir plaj değil, ama ağaç altı bulunur.

Karfas Plajı

karfas sakız adası

Tamamen kum olan bu plaj, adanın en kalabalık plajlarından biri çünkü Sakız merkezine en yakın denize girelecek yer Karfas. Plajın çevresi büyük otellerle dolu olduğu için günün her saati kalabalık. Plajı ince kum, suyu sığ ve organize bir plaj olduğu için herkes tarafından tercih ediliyor, özellikle de çocuklu aileler burayı seçiyor. Günübirlik Sakız’a gelip plaj keyfi sürmek isteyenler Karfas’ı tercih edebilir.

  • Batı Sakız

Lithi Plajı

Sakız Adası Lithi Plajı

Denize bakan tavernalarıyla, aynı zamanda adanın en organize plajlarından biri. Şezlong, şemsiye, kabin ve duş imkanın yanı sıra çok sayıda kafe ve tavernası ile tüm ihtiyaçlarınıza yetişiyor. Denizin ve sıra sıra dizili şezlongların olduğu kısmı uzunca bir kumsal. Adanın en sığ denizlerinden biri, yürü yürü derinleşmiyor. Hem ince kum hem de sığ olduğu için çocuklu ailelere pek uygun.

Didyma Plajı

didyma plajı sakız

Yunanca’da ikiz anlamına gelen Didyma, iki benzer plajdan oluşuyor. Görüntüsü olduğu kadar denizi de mükemmel! Genellikle çok kişinin bilmediği, ıssız plajlar listesine alabilirim. Suyu soğuk, çabuk derinleşen ve taşlık sahili var ama su o kadar berrak ki güzelliğine hayran bırakıyor. Yüzerken dipte yüzen balıkları bile görmek mümkün.

Elinda Plajı

Sakiz Adası Elinda Plajı

Adanın en ıssız plajlarından biri, hatta öylesine kimseler uğramıyor ki turist bir çiftin çıplak olarak sahilde güneşlendiğine tanık oldum. Yolu baya bozuk ama düzlük alanda ilerlediğimiz için tehlikeli bir durum yok. Deniz hemen derinleşiyor, sahili çakıl taşlı. Üstsüz güneşlenecek kadar ıssız bir yer olduğu için de tahmin edersiniz ki organize değil. Gölgelik olarak ağaç altlarını kullanabilirsiniz.

Trahili Plajı

Sakız Adass Trahili Plajı

Trahili, beyaz kumu ve masmavi deniziyle Sakız’ın en egzotik plajı. Yanına erzak almayı unutma çünkü yakınlarda pek bir şey yok. Plajın bulunduğu tepede bir gözetleme kulesi var. Eski zamanlarda adanın stratejik noktalarına yerleştirilen bu kulelerden adaya yaklaşan gemileri haber vermesi amacıyla gözetleme kulesi olarak kullanılıyormuş. Suyu soğuk, deniz çabuk derinleşiyor. Organize bir plaj değil ama çam ağaçlarıyla kaplı bir plajı olduğu için gölgelik sıkıntısı yok.

Tigani

tigani beach

Sürprizli plajlardan biri daha. Suyu pırıl pırıl, organize olmayan, ıssız bir sahili var. Plajı taşlık ve suyu soğuk ama tam kafa dinlemelik yer. Yoldan aşağı inerken yol sağa ve sola ayrılacak, sağa giderseniz Tigani, sola gidersenizde bir başka gizli plaja ulaşacaksınız. Bu plajın adı da Makria Ammos.

Lefkathia

leftakhia plajı sakız

Volissos Köyü’nün yakınlarındaysanız en yakın plaj Lefkathia. Organize bir plaj, şemsiye, şezlong ve kabin var. Bu çevrede pek plaj olmadığı için gün içinde baya kalabalık oluyor.

Agia Markella 

sakız adası deniz

Azize Markella manastırının bulunduğu yerde, kuzeybatı tarafında yer alan, taşlık bir plaj. Yine Volissos’a yakınsanız burayı tercih edebilirsiniz. Organize bir plaj değil ama ağaç altı gölgelikler var. Suyu hemen derinleşiyor ve soğuk. Bu plajın en büyük özelliği yıllar önce Azize Markella’nın, babası tarafından öldürüldüğü yerde kutsal bir kayanın bulunması ve burada deniz suyunun sıcak olmasıdır.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın