Yunanistan Kapı Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Yunan Adaları Kapı Vizesi
16.1BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Özellikle yaz aylarında seyahat severler tarafından en çok sorulan sorulardan biri Yunanistan’a kapı vizesi hakkında oluyor. Schengen vizesine göre daha az evrak ile daha kısa sürede sonuçlandığı için sıklıkla tercih ediliyor. Bende Yunanistan kapı vizesi için gerekli tüm bilgileri bu yazıda toparladım. İşte Yunanistan kapı vizesi için gerekli evraklar ve kapı vizesi için bilmeniz gereken her şey!

Kapı Vizesi Nedir?

Yunan adalarına kolay bir şekilde giriş yapabilmek için sunulmuş bir vize türüdür. Diğer vize türlerine göre daha az zahmetli ve tonlarca evrak toplamanıza gerek kalmadığı için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yunanistan, Schengen üyesi olduğu için T.C. vatandaşlarına vize uyguluyor. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olanların Yunanistan’a seyahat etmesi için pasaportlarında geçerli Schengen vizesi olmalı ya da kapı vizesi alması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olanlar 180 gün içinde 90 gün süre içinde turistik seyahatlerde vizeden muaftır.

Pasaportunda geçerli bir Schengen vizesi olmayan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabilirler. Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerlili olduğu süre boyunca sadece kapı vizesi uygulaması olan adalara seyahat etme hakkınız olur. Diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değildir.

mesta sakız adası

Yunanistan Kapı Vizesi İle Hangi Adalara Gidilir?

Rodos, Kos (İstanköy), Midilli (Lesvos), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos) adalarına kapı vizesi ile giriş yapabilirsiniz. Hatta vizeniz süresince feribot/uçak bileti ve konaklama rezervasyonu belgelerini ibraz ederseniz adalar arası geçiş yapma hakkınız da olur.

Kapı Vizesi Kaç Gün Süreyle Verilir ?

Kapı vizesi en fazla 7 gün süreyle belirli Yunan Adaları’na olacak şekilde veriliyor. Eğer vize süresini aşarsanız ceza uygulanır. Bu yüzden seyahatinizi planlarken bir haftayı geçmeyecek olmasına dikkat edin.

sakız adası plajları

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içerir. 2019 yılı kapı vizesi için seyahat acentesine ödeyeceğiniz toplam ücret yetişkinler için 55 €’dan başlıyor ve gideceğiniz adaya göre değişiyor. Evraklarınız ile acenteye başvuru sırasında ödemenizi yapıyorsunuz. 0-12 yaş çocuklar vizeden muaflar ama başvuru ücreti olan 20 € ödeniyor.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücretlerinin detaylarına gelirsek;

 • Sakız Adası: 55 €
 • Samos Adası: 55 €
 • Kos Adası: 65 €
 • Midilli Adası: 55 €
 • Rodos Adası: 60 €
 • Meis Adası: 75 €

Kapı Vizesi Uygulaması Hangi Tarihler Arasında Geçerlidir ?

Yunanistan kapı vizesi genellikle Nisan ve Eylül ayları arasında uygulanır. Bazen internette “kapı vizesi kalktı” haberleri görürsünüz işte bunun sebebi her yıl belirli dönemlerde uygulamadan kalkması ya da uygulamaya geçmesiyle alakalı. Başlangıç ve bitiş tarihleri her yıl değişiyor. Genellikle 1 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında uygulanıyor. 2019 yılı için Yunanistan kapı vizesi 26 Mayıs-30 Eylül olarak belirlendi. Sizde bu tarih aralığına göre Yunanistan kapı vizesi uygulamasından yararlanabilirsiniz.

yunanistan vizesi

Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi

1 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

Satın alınmış feribot bileti

Otel rezervasyonu

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu doldurulmuş ve imzalanmış

* Yunanistan kapı vizesi başvuru formunu indirmek için tıklayın.

* Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) giriş çıkış damgası olan Türk vatandaşlarına kapı vizesi kesinlikle verilmemektedir. Eğer kapı vizesi dışında Schengen vizesi ya da yeşil pasaport ile giriş yapıyorsanız bunun kontrolü sağlanmadan adalara geçersiniz ancak Yunan polisi pasaport kontrolünde geçişe izin vermez ve ilk feribot ile geri gönderilirsiniz.

* Günübirlik kapı vizesi için sadece bilet çıktısı yeterli sadece konaklamalı seyahatlerde bilet ve ödenmiş otel rezervasyonu onaylanmış belge ile vize başvurusu için gerekir.

* 12 yaş altı çocuklar için kimliğin fotokopisi yeterlidir.

* Evraklarınızı kargo ile gönderme şansınız var.

sakız adası

Yunan Adaları Kapı Vizesi Hakkında Önemli Bilgiler

 • Pasaportunuzun çıkış gününden itibaren en az 3 ay geçerliliği olması ve en az 2 sayfası boş ve KKTC giriş-çıkış damgası olmaması gerekir.
 • Kapı vizesi kısa süreli olarak geçerlidir ve genellikle eyahat acenteleri aracılığı ile alınır.
 • Feribot biletiniz gidiş-dönüş olarak ödenmiş olmalı, açık biletler kabul edilmiyor.
 • Türk vatandaşlarının kapı vizesi 2-3 gün önceden yapılan başvurular ile veriliyor.
 • Rezervasyon belgesinde konaklamanın ödemesinin yapılmış olduğu ve yolcuların isimleri açıkça görülmelidir.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan kapı vizesi almak için gerekli evraklarınızı 2 iş günü öncesinden ilgili seyahat acentesine teslim etmeniz gerekiyor. Kapı vizesi başvunuzu feribot biletinizi alacağınız acenta ile yapmanız gerekiyor. Önemli bir bilgi daha, bireysel olarak başvuru yapmanız da mümkün ama öncelik acentaların başvurularına verildiği için gümrükte uzun saatler beklemeniz gerekebilir.

Biletinizi firmadan aldıktan sonra her firma için aynı fiyat olan ücreti ödeyerek gerekli evraklarınızı kargo ile gönderiyorsunuz. Acenta sizin için yolculuğunuz öncesinde belgeleri yetkililere iletiyor. Adaya vardığınızda kapı vizesi yönlendirmelerini takip ederek sıraya giriyorsunuz. Bu aşamada en büyük sorun yolcu yoğunluğuna göre bekleme süresi uzuyor, eğer günübirlik geldiyseniz kapı vizesi ile çok fazla zaman kaybedersiniz. Bu yüzden konaklamalı seyahatleri daima tercih edin.

turyol midilli feribot

Kapı Vizesi ile Yunan Adaları’na Ulaşım 

2019’de kapı vizesi uygulaması ile ziyaret edebileceğiniz adalara Türkiye’den hangi noktalardan ulaşım sağlayacağınızı planlayarak seyahatinizi yapmanızda fayda var. Şuan için Türkiye çıkışlı kapı vizesi uygulamasında toplamda 6 adaya seyahat edebiliyorsunuz.

Sakız Adası ⇔ Çeşme

Samos ⇔ Seferihisar / Kuşadası / Bodrum

Rodos ⇔ Bodrum / Fethiye / Marmaris

Meis ⇔ Kaş

Midilli ⇔ Ayvalık / Çanakkale

Kos ⇔ Bodrum

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

6 yorum

Bir cevap yazın