Seyahat İpuçlarıVizeYunanistan

Yunanistan Kapı Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

2.11BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Özellikle yaz ayları yaklaşırken seyahat severler tarafından en çok sorulan sorulardan biri Yunanistan’a kapı vizesi hakkında oluyor. Schengen vizesine göre daha az evrak ile daha kısa sürede sonuçlandığı için özellikle sıklıkla tercih ediliyor. Bende Yunanistan kapı vizesi için gerekli tüm bilgileri bu yazıda topladım. İşte Yunanistan kapı vizesi için gerekli evraklar ve kapı vizesi için bilmeniz gereken her şey.

Kapı Vizesi Nedir?

Yunan adalarına kolay bir şekilde giriş yapabilmek için sunulmuş bir vize türüdür. Diğer vize türlerine göre daha az zahmetli ve tonlarca evrak toplamanıza gerek kalmadığı için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yunanistan, Schengen üyesi olduğu için T.C. Vatandaşlarına vize uyguluyor. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi olanların Yunanistan’a seyahat etmesi için pasaportlarında geçerli Schengen vizesi olmalı ya da kapı vizesi alması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olanlar 180 gün içinde 90 gün süre içinde turistik seyahatlerde vizeden muaftır.

Pasaportunda geçerli bir Schengen vizesi olmayan bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabilirler. Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerliliği boyunca sadece kapı vize uygulaması olan adalarına seyahat etme hakkınız var. Diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değil.

mesta sakız adası

Yunanistan Kapı Vizesi İle Hangi Adalara Gidilir?

Rodos, Kos (İstanköy), Midilli (Lesvos), Meis (Kastellorizo) , Sakız (Chios), Sisam (Samos) adalarına kapı vizesi ile giriş yapabilirsiniz.

Kapı Vizesi Kaç Gün Süreyle Verilir ?

Kapı vizesi en fazla 7 gün süreyle tek girişli olarak veriyor. Eğer vize süresini aşarsanız ceza uygulanır bu yüzden seyahatinizi planlarken bir haftayı geçmeyecek olmasına dikkat edin.

sakız adası plajları

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentesi ücretlerini içerir. 2018 yılı için kapı vizesi için seyahat acentesine ödeyeceğiniz toplam ücret yetişkinler için 55 €’dur. Evraklarınız ile acenteye başvuru sırasında ödemenizi yapıyorsunuz. 0-12 yaş çocuklar vizeden muaflar ama başvuru ücreti olan 20 € ödeniyor.

Kapı Vizesi Uygulaması Hangi Tarihler Arasında Geçerlidir ?

Yunanistan kapı vizesi genellikle Nisan ve Eylül ayları arasında uygulanır. Bazen internette “kapı vizesi kalktı” haberleri görürsünüz işte bunun sebebi her yıl belirli dönemlerde uygulamadan kalkması ya da uygulamaya geçmesiyle alakalı. Başlangıç ve bitiş tarihleri her yıl değişiyor. Genellikle 1 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında uygulanıyor. 2018 yılı için Yunanistan kapı vizesi 16 Nisan-30 Eylül olarak belirlendi.

yunanistan vizesi

Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi

1 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

Satın alınmış feribot bileti

Otel rezervasyonu

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu doldurulmuş ve imzalanmış

* Yunanistan kapı vizesi başvuru formunu indirmek için tıklayın.

* Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) giriş çıkış damgası olan Türk vatandaşlarına kapı vizesi kesinlikle verilmemektedir. Eğer kapı vizesi dışında Schengen vizesi ya da yeşil pasaport ile giriş yapıyorsanız bunun kontrolü sağlanmadan adalara geçersiniz ancak Yunan polisi pasaport kontrolünde geçişe izin vermez ve ilk feribot ile geri gönderilirsiniz.

* Günübirlik kapı vizesi için sadece bilet çıktısı yeterli sadece konaklamalı seyahatlerde bilet ve ödenmiş otel rezervasyonu onaylanmış belge ile vize başvurusu için gerekir.

* 12 yaş altı çocuklar için kimliğin fotokopisi yeterlidir.

* Evraklarınızı kargo ile gönderme şansınız var.

sakız adası

Yunan Adaları Kapı Vizesi Hakkında Önemli Bilgiler

  • Pasaportunuzun çıkış gününden itibaren en az 3 ay geçerliliği olması ve en az 2 sayfası boş ve KKTC giriş-çıkış damgası olmaması gerekir.
  • Kapı vizesi kısa süreli olarak geçerlidir ve seyahat acenteleri aracılığı ile alınır.
  • Feribot biletiniz gidiş-dönüş olarak ödenmiş olmalı, açık biletler kabul edilmiyor.
  • Türk vatandaşlarının kapı vizesi 2-3 gün önceden yapılan başvurular ile veriliyor.
  • Rezervasyon belgesinde konaklamanın ödemesinin yapılmış olduğu ve yolcuların isimleri açıkça görülmelidir.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan kapı vizesi almak için gerekli evraklarınızı 3 iş günü öncesinden ilgili seyahat acentesine teslim etmeniz gerekiyor. Kapı vizesi başvunuzu feribot biletinizi alacağınız acenta ile yapmanız gerekiyor. Bireysel olarak başvuru yapmanız mümkün değil. Biletinizi firmadan aldıktan sonra her firma için aynı fiyat olan ücreti ödeyerek gerekli evraklarınızı kargo ile gönderiyorsunuz. Acenta sizin için yolculuğunuz öncesinde belgeleri yetkililere iletiyor. Adaya vardığınızda kapı vizesi yönlendirmelerini takip ederek sıraya giriyorsunuz. Bu aşamada en büyük sorun yolcu yoğunluğuna göre bekleme süresi uzuyor, eğer günübirlik geldiyseniz kapı vizesi ile çok fazla zaman kaybedersiniz. Bu yüzden konaklamalı seyahatleri daima tercih edin.

turyol midilli feribot

Kapı Vizesi ile Yunan Adalarına Ulaşım 

2018’de kapı vizesi uygulaması ile ziyaret edebileceğiniz adalara Türkiye’den hangi noktalardan ulaşım sağlayacağınızı planlayarak seyahatinizi yapmanızda fayda var. Şuan için Türkiye çıkışlı kapı vizesi uygulamasında toplamda 6 adaya seyahat edebiliyorsunuz.

Sakız Adası ⇔ Çeşme

Samos ⇔ Seferihisar / Kuşadası / Bodrum

Rodos ⇔ Bodrum / Fethiye / Marmaris

Meis ⇔ Kaş

Midilli ⇔ Ayvalık / Çanakkale

Kos ⇔ Bodrum

Türkiye çıkışlı feribotlar ile 2018 yılı içinde toplamda 6 Yunan adasına seyahat edebilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın