Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

uzun süreli schengen vizesi
2.03BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Hepimiz kısıtlanmadan, sınırları aşarak özgürce seyahat etmek istiyoruz. En yakınımızdaki Avrupa ülkelerine hafta sonu kaçamağı bile yapabilecek kadar yakınız. Ama ne yazık ki ülkeler arası siyasi ilişkilerden dolayı seyahat ederken vize engeli ile karşılaşıyoruz. Bu noktada Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere seyahat edeceğimiz zaman Schengen vizesi olması şartı aranıyor.

Schengen vizesi, Avrupa’da sınırsız ve özgürce seyahat imkanı sunan bir vize türü. Ancak bu vizeyi almak için o kadar çok uğraşıyoruz ki bazen pes edip seyahatlerimizden bile vazgeçiyoruz.

Ne yazık ki henüz Schengen vizesi alırken şunu mutlaka yapın alırsınız diyeceğimiz kesin bir bilgiyi kimse söyleyemiyor. Ancak bilinen bir gerçek ki alacağınız Schengen vizesinin süresi; başvuru sırasında verdiğiniz belgeler, o dönem ülkeler arası siyasi ilişkiler, düzenli bir çalışan olduğunuz ve seyahat amacı olan güvenilir bir imaja bağlı olarak değişiyor. Aynı zamanda vizenizi inceleyen personelin o günlük ruh hali de sonucu oldukça etkiliyor. Pasaportunuzda daha önce Schengen bölgesine giriş-çıkış yaptığınıza dair damgalar ya da önceki vizeleriniz de yine etkili olan faktörler arasında. Yani çoklu faktörlere bağlı olan Schengen vizesi meselesi çok bilinmeyenli denklem tadında seyahatseverleri zorluyor.

Bende bu süreçten geçmiş biri olarak sizden gelen sorular ışığında detaylı bir uzun süreli Schengen vizesi rehberi hazırlamak istedim. Umarım herkes için faydalı olur.

schengen vizesi slovenya

Schengen Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Çek Cumhuriyeti’nde Schengen vizesi geçerlidir. Bu ülkelerden herhangi birinden aldığınız vize ile verilen süre içerisinde özgürce seyahat edebilirsiniz.

Schengen üyesi olmayan ancak Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler; Bulgaristan, Hırvatistan, Monako, Romanya, San Marino, Vatikan.

Her ülkenin kendi içinde hem belgeler hemde vize uygulaması açısından kuralları vardır. Uzun süreli vize veren ülkeler içinde Yunanistan, İtalya ve Fransa en gönlü bol ülkelerdir. Bunların yanı sıra Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Macaristan ve Avusturya vize verirken en sorun çıkan ülkeler olarak bilinir. Bu ülkeler genellikle seyahat süreniz kadar vize verirler ya da ufak bir sorunda bile red verebilirler. Bu yüzden vizenizi almadan önce başvurduğunuz ülkeye dikkat etmek oldukça önemli oluyor. Ayrıca Schengen vizesi fiyatı 2019 yılı için 60 € ve 20 € hizmet bedeli ile toplamda 80 € oluyor. Başvuru sırasında vize ücretini nakit ve Euro olarak yatırmanız gerekiyor.

seyahat ülkeler

Peki, uzun süreli Schengen vizesi almak için neler yapılmalı? İşte uzun süreli Schengen vizesi almak için 10 tavsiye:

1. Seyahat acentaları ile vizeye başvurmayın

Her konsolosluğun anlaşmalı olduğu aracı şirketler vardır. Turistik vize başvurusunda konsolosluklardan başvurmak yerine Idata, VFS Global ve Orange gibi başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru sağlanır. Bu merkezler ile bireysel vize başvurusu yapmanız daha uzun süreli vize almanızda etkili olacaktır. Bu yüzden, yetkili firma dışındaki seyahat acentalarına boşuna para vermeyin, evraklarınızı kendiniz toplayın ve kendiniz başvurun. Başvuru sürecinde tüm kontrolün siz elinizde olması süreçte daha güvenli ilerlemenizi sağlar. Büyük ihtimalle acentalar hem normal vize ücretinin iki-üç katı fiyat isteyecek hem de olumsuz bir koşulda sorumluluk almayacaklardır.

2. Belgeleriniz tam olsun

Başvuru sırasında yanınızda götürmeniz gereken tüm belgeler aracı şirketlerin internet sitelerinde veya konsoloslukların resmi sayfalarında belirtiliyor. Ancak bazı zamanlarda bilgiler güncel olmayabilir ya da eksik belirtilmiş olabilir. Bu yüzden belgelerinizi tamamlarken internetten başka kaynaklardan araştırma yaparak belgelerinizin tam olduğundan emin olun. Daha önce başvurduğunuz ülkeden vize almış olan tanıdıklarınız varsa onlardan bilgi alın. Eğer bir tanıdığınız yoksa internette yer alan forum sitelerinden, Facebook gruplarından vs. mutlaka araştırın. Eğer eksik belge ile vizeye başvurursanız vize reddi alma ihtimaliniz oldukça yüksek.

3. Evraklarınızı kuralına göre teslim edin

Size belirtilen evrakları istenildiği sıraya göre teslim etmeniz de uzun süreli Schengen vizesi almanızı etkiliyor. İlk başta iyi bir izlenim yaratmak hepimizin bildiği gibi çok önemli bir durum. Bu yüzden emek verilmiş, temiz bir şeffaf dosyaya konulmuş düzenli başvurular daima şansınızı arttırır. Planlı ve programlı olduğunuzu gösterin. 🙂

4. Eski pasaportlarınızı da teslim edin.

Eski pasaportlarınız ile daha önceden Schengen bölgesine giriş yaptıysanız onları da belgelerin arasına mutlaka ekleyin. Bu pasaportunuzda yer alan giriş-çıkış damgaları sizin gerçekten seyahat ettiğinizi gösterir ve vizenizi inceleyen personelin size güven duymasını sağlar. Çünkü daha önceki seyahatlerinizde süreye uyup, ülkenize geri döndüğünüz açık bir şekilde damgalardan anlaşılır. Böylece sizin potansiyel göçmen olmadığınıza ikna olur.

5. Çoklu giriş isteyin

Başvuru sırasında mutlaka multi vize yani çoklu giriş sağlayan vize talep edin. Uzun süreli Schengen vizesi almak için en büyük etkenlerden biri de bu talebiniz oluyor. Zaten başvuru formunu doldururken multi vize isteyip istemediğinizi işaretlemeniz de gerekiyor ki başvurunuz dikkate alınsın. Bu aşamayı planlanmış seyahat belgeleri ve dilekçe ile desteklemeniz size oldukça avantaj sağlayacak.

6. Schengen bölgesine tekrar seyahat planladığınızı dilekçede belirtin

Başvuru sırasında belirttiğiniz seyahate ek olarak yakın zamanda tekrar bir seyahat planınızın olduğu belirtmek uzun süreli Schengen vizesi alma ihitmalinizi oldukça arttıran bir faktördür. Başvuru sırasında Schengen bölgesine birden fazla seyahat planladığınızı belirten bir dilekçeyi belgeler arasına eklemelisiniz. Gitmeyecek bile olsanız bunu yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca her ülkenin başvuru şekli ve kuralları farklı olduğu için bu noktada hangi ülkeden başvuru yaptığınız da çok büyük önem taşır. Mesela Danimarka üzerinden Schengen vizesine başvuracaksanız multi vize alma ihtimaliniz oldukça azdır. Ama bu demek değildir ki multi vize asla vermiyorlar. Hazır fırsatınız varken siz yine de şansınızı deneyin.

7. Seyahat edeceğiniz ülkeden vize alın

Eğer yapacağınız seyahat sadece tek bir ülkeyi kapsıyor ise o ülkeden vizeye başvurun. Mesela İtalya’dan vize alıp Almanya’ya seyahat ederseniz vizeniz olsa bile polisler sizi ülkeye almayabilir. Eğer seyahatinizi birden fazla ülkeyi kapsıyor ise giriş yapacağınız ülke yerine gün sayısı olarak en uzun kalacağınız ülkeden başvuru yapabilirsiniz. Bu noktada daha uzun süreli vize veren ülkeleri planınıza ekleyerek vize alma şansınızı arttırırsınız. Eğer ilk defa vize alacaksanız yakın ülkeler Yunanistan ve İtalya’ya seyahat planı yapabilirsiniz.

8. Mümkün oldukça aynı ülkeden vizeye başvurun

Son vize aldığınız ülkeye başvurmak ya da sürekli aynı ülkeye başvuru yapmak vizenizi daha uzun süreli almanızı oldukça etkileyen faktörlerden biridir. Aynı ülkeden birkaç defa vize almanız ile artık o ülke sizin bilgilerinize sahip olur. Bu sayede vize kurallarını ihlal etmediğiniz sürece vize verme süresini her başvuruda arttırma eğilimindedirler.

9. Birden çok banka hesabı göstermeye çalışın

Eğer çalışıyorsanız maaş bordronuzu belgeler arasında göstermeniz gerekiyor. Bu noktada maaşınızın yatırıldığı banka hesabını göstereceğiniz anlamına gelir. Bunun dışında ekstra bir döviz hesabı göstermeniz de oldukça fayda sağlar. Eğer varsa ev ve iş yeri tapusu, hesap dökümünü veya kredi kartı ödeme ekstrelerini kaşeli ve imzalı olarak mutlaka belgelerinizin arasına ekleyin. Bazı ülkeler bu belgeleri istemeyebilir ama siz yinede başvuru sırasında eksik olmaması adına önleminizi alın.

10. Vizeye başvurduktan sonra otel rezervasyonlarını iptal etmeyin

Vizeyi başvurusu sırasında ya da vizenizi aldıktan hemen sonra otel rezervasyonlarınızı iptal etmeyin. Avrupa ülkelerinin konsolosluklarında çalışan yetkililer(size vizeyi verecek olan kişiler) vizeye başvurduğunuz zaman oteli arayıp rezervasyon yaptırıp yaptırmadığınızı sorabiliyorlar. Bu yüzden gitmeden birkaç gün önce iptal etmeniz sürecin daha güvenli olmasını sağlar. Ama tabi son güne kadar beklerken rezervasyonunuzu iptal etmeyi de unutmayın 🙂

1 Yıllık Schengen Vizesini Nasıl Aldım?

Öncelikle belirtmek istiyorum ki bu kısmı bireysel farklılıkları göz önüne alarak değerlendirmeniz gerekiyor. Ben vizeye başvuruna kadar yurt dışı seyahatlerimin tamamını yeşil pasaport ile yapmıştım. Yeşil pasaportum ile yaklaşık 15 kez Schengen bölgesine seyahat ettiğim için pasaportumda oldukça fazla damga bulunuyordu. Yeşil pasaportumun süresi dolduktan sonra bordo pasaportum ile 2 kez vizesiz ülkelere seyahat ettim. Daha sonra da ilk Schengen vizemi almak için Slovenya‘ya başvuru yaptım. Slovenya’ya vize başvurusu yaparken VFS Global ile anlaşmalı olduğu için evraklarımı buraya teslim ettim.

slovenya vizesi schengen

Slovenya, ne yazık ki turistik vize konusundan pek eli bol bir ülke değil ama seyahat planımı sadece Slovenya üzerinden yaptığım için buradan başvurmak zorunda kaldım. Başvuru sırasında belgelerimi VFS Global’in sitesinde yer alan bilgilere göre hazırlamıştım ama bu bilgiler eksik olduğunu için ilk başvurduğum gün eksik belge sebebiyle işlemim tamamlanmadı ve ertesi gün tekrar gidip belgelerimi eksiksiz bir şekilde teslim ettim. Slovenya için turistik başvuru çok yoğun yapılmadığı için öncesinden VFS Global için randevu almama gerek yoktu. Pek yoğun olmadığı için vizenin çıkması da uzun sürmedi ve bir hafta içinde Slovenya’dan 1 yıllık Schengen vizemi aldım. Başvuru sırasında yeşil pasaportumu da belgeler arasına eklemiştim. Yaşam koşulları olarak o dönemde üniversiteden mezun ve düzenli bir işte çalışmıyordum. Seyahatime sponsor olarak annemi gösterdim ve başvuru sırasında minimum miktarda para belgeledim. Bu koşullara göre vize reddi beklerken 1 yıllık vize aldım. Süreçteki en önemli faktörler başvuru sırasında sunduğum belgelerin eksiksiz, doğru olması ve önceden sıklıkla seyahat etmiş olmamın etkisi olduğunu düşünüyorum.

Tekrar hatırlatmak istiyorum ki uzun süreli Schengen vizesi almanın kesin bir yöntemi ne yazık ki yok. Çünkü herkesin başvurusu bireysel olarak birbirinden farklılık gösteriyor. Bir de ülkelerin kendi kuralları devreye girince işler iyice karışıyor. En iyisi tüm bu önerileri dikkate alarak büyük bir titizlik ile başvuru yapmak, gerisi biraz da şans. Umarım tüm bu bilgiler başvuru sürecinde faydalı olur. Merak ettiğiniz tüm soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın