Ana SayfaSeyahat İpuçlarıVizePasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

Yurt dışına çıkmayı planlarken birçok ülke için vize işlemleri yapmak gerekiyor. Bu işlemlere sayfa sayfa vize belgeleri, pasaport işlemleri ve bir de bu kadar evrak işinin üzerine vize masrafları ekleniyor. Vize almadan da pasaportsuz gidilen ülkeler olduğunu biliyor muydunuz? 2024 yılında yalnızca TC kimlik kartınızı yanınıza alıp seyahat edebileceğiniz pasaportsuz kimlikle gidilen ülkeler hakkında tüm detaylarını bu yazıda bulacaksınız.

Vizesiz ülkeler listesi kadar uzun olmasa da pasaportsuz, sadece kimlikle ve vizesiz gidilebilen ülkeler de var. “Pasaportsuz ve vizesiz nerelere gidilir?” diyenler için yanıtımız geliyor. Yeni çipli kimlik kartı ile sorunsuz bir şekilde 5 ülkeye seyahat edebilirsiniz. Ancak her ülkenin kimlikle seyahat konusunda uygulamaları farkı olabiliyor. Eğer 90 günü süresini aşacak bir seyahat planınız varsa sahip olduğunuz pasaport türüne göre listedeki ülkelere vize almanız gerekebilir. Pasaportsuz gidilen ülkeler listesinde yer alan vizesiz ülkelerin aradığı özel koşulları ve vizesiz seyahat sürelerini bu yazıda tüm detaylarıyla bulacaksınız.

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler 2024

2024 yılında Türkiye’den vizesiz pasaportsuz gidilen 5 ülke Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan ve Moldova. Son zamanlarda bu listeye 6. ülke olarak dahil edilen Sırbistan için hala resmi anlaşmalar devam ediyor. Bu yüzden şimdilik Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında ama Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkelerden biri değil.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

kıbrıs girne

“Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekiyor mu?” diye merak edenler için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidişlerde, Türk vatandaşları pasaportsuz bir şekilde seyahat edebiliyor. 30 güne kadar vize almadan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yeni çipli kimlik kartınızı yanınıza alarak seyahat edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için TIKLAYIN.

Ukrayna

ukrayna lviv

Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz gidebilirsiniz. 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya eğer pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik kartınızın olması gerekiyor. Hem vizesiz seyahat imkanı olması hem de ekonomik bir seyahat destinasyonu olmasıyla popüler bir gezi rotasıydı Ukrayna. Ancak Rusya-Ukrayna savaşından dolayı resmi bir açıklamaya kadar seyahat kısıtlamaları devam ediyor.

Gürcistan

gürcistan tiflis

Pasaport çıkartmadan yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin son zamanlardaki en popüler rotası. “Gürcistan’a pasaportsuz gidilir mi?” diye merak edenler oluyor. Turist olarak Gürcistan’ı ziyaret etmek isterseniz pasaportsuz ve vizesiz seyahat edebilirsiniz. Gürcistan’da 3 aya kadar turistik amaçla seyahat mümkün. Yalnızca yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik kartı sahipleri pasaport olmadan ülkeye giriş yapabiliyor. Eğer kimliğiniz eski tip ise pasaportunuzu yanınıza alarak da vizesiz bir şekilde başkent Tiflis ya da Batum’a gidebilirsiniz.

Gürcistan’a uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için TIKLAYIN.

Azerbaycan

azerbaycan bakü

“Azerbaycan’a vize gerekli mi?” ya da “Azerbaycan’a gitmek için ne gerekiyor?” gibi sorular aklınıza gelebilir. Türkiye ile olan vize uygulamasını kaldırılan bir diğer ülke de Azerbaycan. Vize almadan, pasaport göstermeden sadece yeni tip fotoğraflı ve çipli TC kimlik kartınız ile 90 güne kadar turistik amaçla seyahat edebilirsiniz.

Azerbaycan’a uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için TIKLAYIN.

Moldova

moldova kişinev

Türk vatandaşlarının çipli kimlik kartıyla vize almadan seyahat edebileceği ülkelerden biri de Moldova. Seyahat planlamadan önce “Moldova’ya vize var mı?” sorusu aklınıza gelebilir. 90 günü aşmayacak seyahatler için Türk vatandaşları Moldova’ya vizesiz ve pasaportsuz olarak seyahat edebiliyor. Moldova’ya gitmek için gerekli evraklar olarak uçak bileti ve konaklama belgelerinizi yanınızda mutlaka bulundurun.

Moldova’ya uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için TIKLAYIN.

Sırbistan

sırbistan belgrad

Sırbistan’a seyahat etmeyi planlıyor ve “Sırbistan’a Türk kimliği ile girilir mi?” diye merak ediyorsanız işte yanıtı. 2024 yılında Sırbistan’a pasaportsuz seyahat için görüşmeler hala devam ediyor olsa da çok yakın zamanda Sırbistan’a kimlikle seyahat etmek mümkün olacağı için listemizde yer alıyor. Şimdilik karar yürürlük aşamasında olduğu için Sırbistan’a seyahat ederken pasaportunuzu mutlaka yanınıza almalısınız. Ayrıca Sırbistan‘a seyahat planlıyorsanız, pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekiyor. Bu koşulları sağlayarak 6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Sırbistan’a vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Sırbistan’a uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için TIKLAYIN.

Pasaportsuz Yurt Dışı Seyahati Hakkında Önemli Bilgiler

Pasaportsuz Kaç Ülkeye Gidilir?

Yurt dışına seyahat planı yapanların en çok sorduğu sorulardan biri “Pasaportsuz yurt dışına çıkılır mı?” oluyor. 2024 yılında pasaportsuz kimlikle gidilen 5 ülke KKTC, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan ve Moldova. Ancak kimlik kartlarınızın yeni tip çipli kimlik kartı olması önemli. Eski ve fotoğrafsız kimlikle seyahat kabul edilmiyor.

Pasaportsuz Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Yurt dışı çıkış harcını yatırmış olmak Türkiye’den vizesiz gidilen ülkelere seyahat için yeterli oluyor. Ancak gümrük polisi her sizden seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş uçak bileti gibi belgeleri isteyebilir. Bu yüzden vizesiz ve pasaportsuz seyahat edilen ülkelere giderken garanti olması için belgelerinizi dijital ya da çıktılarını yanınıza almanızda fayda var.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR