Ana SayfaMarmaraSakaryaİstanbul'a Yakın Saklı Bir Cennet

İstanbul’a Yakın Saklı Bir Cennet

İstanbul’a yalnızca 2 saat uzaklıkta, Sakarya Nehri’nin yamacında, ormanın içinde yer alan rüya gibi bir yerde bir gece kaldık. Tabiata saygı duyan, huzur dolu, henüz fazlasıyla keşfedilmemiş bir konaklamayı tesadüfen bulduk. Ortanca Evleri, Sapanca Gölü’ne yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Doğançay köyünde yer alıyor. Etrafı tamamen ağaçlarla kaplanmış bir bahçede kurulmuş. Beton yok, her şey tamamen ahşaptan, inanılmaz güzel. Butik otel, pansiyon ya da köy evi kriterlerinin hiçbirinin karşılığı değil. Kendi içinde özel, benzerlerini daha önce görmediğim, bence huzur tatili için şahane bir yer. İstanbul’a yakın tatil yerleri arayanlara kesinlikle tavsiye ederim.

Faruk ve Nihal çifti İstanbullu, uzun yıllar Olimpos’ta pansiyon işletmişler sonra sıkılıp buraya gelmişler. Faruk Bey her şeyi ahşaptan yapmış. Önce kendi evlerini yapmışlar sonra da ailesi ve arkadaşları geldiğinde rahat etsinler diye 3 tane bungalov yapmış. Bir zaman sonra da kiralamaya başlamışlar. 3 Bungalovun dışında bir de bahçede karavanları var, yani burada aynı anda en fazla 8 kişi konaklayabiliyor. Şuanda kendileri bahçedeki geniş çatılı masal evini andıran evde yaşıyorlar. Bungalovları da Enis Bey ve kardeşi Gökçe Hanım işletiyor, kendileri de zaten buranın yerlisi, yabancı değiller.

istanbulda romantik haftasonu

Aslında hafta sonu planımızda yakın arkadaşlarımızla öncelikle Yedigöller’e gitmek vardı bu yüzden ilk önce milli parkın içinde yer alan yerleri araştırdık ama sadece bir seçenek bulduk. Biz karar verip rezervasyon yapana kadar istediğimiz tarihleri kaçırdık ve çok üzüldük. Ama o tarihlerde kesinlikle bir tatil yapmayı planlamıştık ve şansımızı başka yerler için denemek istedik. Ben Sapanca bölgesinde Airbnb üzerinden İstanbul’a yakın bungalov evler ararken, Ortaca Evleri’ni gördüğüm an gözlerimden kalpler fışkırdı. Fotoğraflarından buraya hayran olduk ama Airbnb’de daha önce yapılmış hiçbir yorum göremedik. Normalde bu tarz yerlerde kalmayı tercih etmeyiz ama böyle güzel bir yer ne kadar kötü olabilir ki diyip rezervasyonu tamamladık. Açıkcası yeni bir işletme olması ve daha önce yorumu olmadığı için kahvaltı ve akşam yemeği için fazla bir beklentimiz yoktu.

ortanca evleri

Yedigöller’den ayrıldıktan sonra yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından Sakarya’ya bağlı Doğançay Köyü’ne geldik. Buraya vardığımızda hava çoktan kararmıştı. Haritadan gideceğimiz noktayı işaretlemiş olsak da köyden sonra eve gidene kadar ki yol dar ve ıssızdı. Buraya gelene kadar yol boyunca baya bir heyecanlandık, bizi neyin beklediğini çok merak ediyorduk. Konuma vardığımızda etrafta kalacağımız eve benzer bir ev göremedik ve telefonla aradık. Neyse ki çok yakınlardaymışız, işletmecisi yönlendirme yaptı ve önünde köpek var talebalı, isim olmayan, büyük bir bahçe kapısına vardık. Enis Bey bize kapıyı açtı, etraf karanlıktı ama girişteki dar kapıdan arabayla geçerken bolca yeşillikli bir alandan geçtiğimizi anladık. Bu arada etrafta bir ev ışığı falan da yoktu, hala merakla gözlerimiz bir ev arıyordu. Dar bahçe yolundan biraz devam ettiğimizde ağaçların arasında saklanmış bir cennet bahçesine düştük. Akşam olmasına rağmen, evin ışıkları bize ufak ipuçları verdi. Enis Bey’in karşılamasının ardından kardeşi Gökçe Hanım ve buranın sahibi Demireli çiftinin sıcak karşılaması ile karşılaştık. İşte masal gibi geçen konaklama deneyimimiz bu noktada başladı.

sakarya konaklama

Bungalov odamıza yerleştikten sonra akşam yemeği için hazırlanıp kış bahçesine geçtik. Buraya girer girmez, içerisinin zevkle döşenmiş bir yer olmasından çok, aç olduğumuz için öncelikle kocaman bir yemek masası ve üzerindeki leziz yemekler dikkatimi çekti. Masada 8 servis hazırlanmıştı, Gökçe Hanım ve Enis Bey’in elleriyle hazırladığı şahane bir sofraya oturduk, masadaki lezzetler başımızı döndürürken, bahçede yanan mangalın kokusu da bizi mest etti. Gelmeden önce yanımızda severek aldığımız Vedat Milor’ün şarabını açtık, alkol seçenekleri de sunuyorlar ama biz şarabımızı kendimiz getirmeyi tercih ettik.

airbnb türkiye

Diğer bungalov ve karavanda kalan aile ile aynı sofrayı paylaştık. Yemeklerin hepsi nefisti, Tüm yemek boyunca şaşkınlıkla gözlerimizin içi gülüyordu. Ara ara birbirimize bakıp, ne kadar da mutluyuz, inanılmaz diyorduk. Yemekten sonra kış bahçesinin keyif köşesine geçtik. Yemekten sonra çaylar demlendi ama biz ikinci şişe şarabımıza geçmiştik. Sonra kestaneler çizilmeye başlandı, Gökçe Hanım, bugün dedem köyden topladı dediğinde daha da şaşırdık. Kestaneler sobada çıtır çıtır piştiler. Dalından aynı gün toplanmış, kuzu kestanelerin tadı daha önce yediklerime hiç benzemiyordu. İnanılmaz derecede mutlu, huzur doluyken canım arkadaşım Emra için düzenlediğimiz sürpriz doğum günü için pastamızı kestik.

sapanca bungalov

Yeni güne yağmur sesiyle uyandık, gözlerimi açtığımda huzurun içine düşmüş gibiydim. Yattığımız yerdeki minik penceremizden ağaçların dansını izledik. Masallardaymış hissi veren ahşap minik evimizin verandasında yaprakların kuvvetli hışırtısını dinledik, huzur olduk. Gündüz olduğunda da değişen bir şey olmadı, etrafta yine sonsuz bir sessizlik ve sakinlik hakimdi.

Kahvaltı için kış bahçesine geldiğimizde gördüğümüz sofrayla kalbim küt küt oldu. Bilenler bilir, kahvaltı benim için en önemli öğündür. Cemal Süreyya’nın “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” sözüne yürekten katılıyorum. Bu kez sofraya arkadaşlarımızla oturduk çünkü diğer aile kahvaltısını erkenden yapmıştı. Dört kişi olmamıza rağmen kocaman masa bizim için hazırlanmıştı. Gökçe Hanım yine döktürmüştü, masada gerçekten bir kuş sütü eksikti. Hayatımda en huzurla, severek yaptığım kahvaltı olarak benim için Ödemiş’in Birgi Köyü’nde yaptığım kahvaltıydı. Ama listemin ilk sırasına şuan bu kahvaltı geçti. Sıcacık peynirli pişiler, köy bazlaması, kızartma peynir çeşitleri, sayamadığım kadar çeşit barındıran peynir tabağı, reçeller, bal, tahin-pekmez, zeytinler, kestane balı ve daha sayamadığım bir çok şey. Hangisini yiyeceğimi şaşırdım, hep mi güzel olur?

köy kahvaltısı istanbul

Buraya gelmeden önce planımız sabah kahvaltıdan sonra ayrılıp, yakınlardaki gezilecek yerleri dolaşmaktı. Sakarya ve çevresinde yer alan keşfedilesi yerlerden Taraklı, Göynük ve Sapanca Gölü’nü gezmeyi düşünmüştük. Ama buranın tüm güzelliklerini yavaş yavaş deneyimlemek adına tüm günümüzü burada geçirme kararı aldık. Diğer yerleri henüz görmediğim için öneride bulunamıyorum ama buraya kadar gelmişken Yedigöller’e gitmenizi tavsiye ederim. Yedigöller Milli Parkı muhteşem bir doğaya sahip, Yedigöller Milli Parkı hakkında tüm detayları yazıda bulacaksınız.

Kahvaltıdan sonra kolları sıvadık, mutfağa girdik. Kış bahçesinin içinde aşırı tatlı bir açık mutfak var. Geçtik ocak başına kahvemizi pişirdik. Sonra bahçede kahve keyfi yaptık. Sürekli birbirimize muhteşem bir seçim yaptığımızı, buraya tekrar gelmemiz gerektiğini konuşuyorduk. Eğer bir aksilik çıkmazsa kışın tekrar gitmeyi düşünüyoruz. Kışın da ayrı keyifli olur, karlar altında kış bahçesinde karın yağışını izlemek, kuzinede çıtır çıtır pişen kestanaleri yemek ne kadar da keyifli olur. Burası baharda ve yazın da çok güzel olur, bahçede bir havuz bile var. Etrafın yemyeşil, çiçeklerin açtığı bir zamanda da ayrı keyifli olacağına eminim. Çevresinde doğa yürüyüşü yapmak en popüler aktiviteler arasında, tam da bu yüzden sonbahar ve ilkbahar mevsiminde gitmek en iyi zamanlar olacak.

sakarya doğa

Ortanca Evleri konsept olarak doğa ile iç içe kalınacak, kafa dinlemelik, sevgilinizle gelebileceğiniz, çocuklu aileler için de uygun, İstanbul çevresinde yer alan ve keşfedilmemiş bir yer. Şehir karmaşasından uzaklaşmak için çok iyi bir İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı. Eğer lüks konaklama tercih ediyorsanız, doğa ile barışık değilseniz, hayvan dostlarımızla aranız çok iyi değilse burası size uygun değil. Burada kediler köpekler dost olmuş, birlikte uyuyor, aynı yemeği paylaşıyorlar. Akşamları kış bahçesine gelip, sobanın yanında uyuyorlar.

airbnb ev kiralama

Yarım pansiyon olarak hizmet vermeleri de bizim için çok iyi oldu çünkü aklımızda bir ev kiralayıp, akşam yemeğini kendimiz hazırlayıp keyif yapmak vardı. Akşam yemeği de fiyata dahil olunca üzerine daha fazla düşünmeden kararımızı verdik.

Güncel bilgi: Ortanca Evleri artık Airbnb üzerinden rezervasyon kabul etmiyor, ilgilenenler telefonla iletişime geçebilir. Son olarak bu bir reklam yazısı değildir, deneyim yazısıdır. Çok zevk alarak kaldığımız bu yeri sizlerle de paylaşmak istedim.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Bizim gibi İstanbul’un yoğunluğunda kaçmak isteyenler için çok güzel bir öneri olmuş. Sayenizde böyle bir yeri öğrendik ve Kasım ayına rezervasyon yaptırdık. Şimdiden deneyimlemeyi dört gözle bekliyoruz. Umuyoruz bizim için de çok güzel geçer.

    Sevgiler 🙂

    • Merhaba Duygu, Süper haber 🙂 İstanbul’un stresinden birkaç gün olsun kaçmak için şahane bir yer. Umarım sende benim kadar keyif alırsın. Çok sevgiler 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR