Yeşil Pasaport Nedir?

yeşil pasaport
2.84BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport (hususi pasaport) diğer pasaport türlerine göre çok daha fazla ülkede dolaşım kolaylığı sağlayan bir pasaport türüdür.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaportu almaya hak kazanmak için kamuda çalışmak ve aşağıdaki maddelerin herhangi birini sağlıyor olmak gerekiyor.

1) TBMM eski üyeleri ve eski bakanlar,

2) 1.,2. ve 3. derece kadrolarda çalışan ve emekli olan devlet memurları ve sözleşmeli devlet memurları,

3) Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1., 2. ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları,

4) Büyükşehir, il, ilçe ve 1. derece kadro ile belde belediye başkanları (görevleri süresince),

5) Özelleştirme kapsamına alınan T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından olan;

a) Özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş olanlar,

b) Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olanlar,

c) Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olanlar,

d) Kamu görevlisi olanlar,

e) 4603 Sayılı İş Kanununa tabi olanlar

 • Bu şartlardan birini taşıyan ve bu şartları taşırken emekli olan kişilerin yeşil pasaport hakkı bulunuyor.

yeşil pasaport

Aileden Dolayı Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil Pasaport sahibiyseniz sizin sayenizde bazı aile bireyleri de yeşil pasaport hakkından yararlanabilir.

 • Eşiniz,
 • 18 yaş altı çocuklarınız,
 • 25 yaşın altındaki, hak sahibi ebeveyn ile ikamet eden, evli olmayan, iş sahibi olmayan ve öğrenimine devam eden (öğrenci olduklarını belgelemesi gerek) çocuklarınız veya,
 • Yaş koşulu olmaksızın zihinsel, ruhsal ya da bedensel engelli çocuklarını eğer sizinle ikamet ediyor, bekar ve işsiz ise sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor. Ancak engellerini tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerek.

Yeşil Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Yeşil pasaportu sadece il emniyet müdürlüklerine yapacağınız başvurular ile çıkartabilirsiniz. Yeşil pasaport sahibi olacak kişinin yaşı gözetilmeksizin başvuru yalnızca şahsen kabul edilmektedir. Yukarıdaki şartlardan herhangi birini sağlıyorsanız pasaportunuzu çıkartmanız için yeşil pasaport için gerekli evraklar ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Yeşil Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1. İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yeşil pasaport talep yazısı,

Çalışıyorsanız yeşil pasaport talep yazısını çalıştığınız kurumdaki yetkili kişiye onaylatmanız gerekiyor. Eğer emekli iseniz emekli olduğunuz kurumdan onay almanız gerekiyor.

2. Yeşil pasaport talep formu,

Formu eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. Yeşil Pasaport Talep Formu‘na buradan ulaşabilirsiniz

3. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
4. Varsa daha önceden alınmış pasaportlarınızın aslı,
5. 2 adet biyometrik fotoğraf,
6. Reşit olmayan veya engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname
7. Defter bedeli dekontu

Belgelerinizi hazırladıktan sonra pasaport başvurusu için online randevu almanız gerekiyor. Randevunuzu şu linkten alabilirsiniz.

dünya haritası

Yeşil Pasaport İle Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Pasaport sahibi olarak vizeye başvuracaksanız bordo pasaporta göre oldukça avantajlı sayılacaksınız. Vizeli ya da vizesiz fark etmez, yurt dışına çıkış yapacaksınız çıkış tarihinizden itibaren en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Bu süre bazı ülkeler için değişkenlik gösteriyor. Şu linkte detaylı ve resmi bilgi bulunuyor fakat bilgilerin bazıları hatalı olduğu için kesin bilgi almak için gideceğiniz ülkenin başkonsolosluklarına giderek ya da telefon ile arayarak daha doğru bilgi alabilirsiniz.

Belirttiğim sitedeki bilginin kesinliğine güvenmemeniz konusunda tekrar uyarıyorum çünkü deneyimledim. Örneğin yeşil pasaportumun süresi 22 Mayıs 2017 tarihinde dolacaktı ve Schengen bölgesinde olan İspanya’ya 1-12 Şubat tarihlerinde bir seyahatim vardı. Schengen bölgesine giriş için yeşil pasaportunuzda en az 3 aylık geçerlilik süresi olması şartı bekleniyor. Fakat İspanya, Schengen’de yer almasına rağmen Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde İspanya için 4 aylık geçerlilik süresi arandığı yazıyor. Ben bu bilgiye göre Barselona’ya gidemeyeceğimi düşünmüştüm fakat konsolosluğu aradığımda 3 ay şartı aradıklarını söylediler. Yani Dışişleri Bakanlığı sitesi de olsa güvenmemek lazım.

Yani vizeden muaf olduğunuz bir ülkeye bile gidiyor olsanız pasaportunuzda yazan geçerlilik süresinin son gününe kadar kullanabilirsiniz diye bir durum maalesef yok. Yaşanmış bir diğer örnekten bahsedecek olursam, yeşil pasaportunun geçerlilik tarihi 20 Nisan 2017 olan bir kişi, 10 Şubat 2017 tarihinde Schengen bölgesine çıkmayı denediğinde maalesef Türkiye’de pasaport kontrolünde geri çevrildi çünkü pasaportunda son 3 aylık süre kalmamıştı. Bir şekilde geçerim burası Türkiye, diyecek olursanız da geçseniz bile gittiğiniz ülkede pasaport kontrolünden onay almanız gibi bir durum söz konusu olamayacaktır ve ilk uçakla dönmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden son 3 ay geçerlilik süresi kuralına mutlaka dikkat ederek seyahat planlarınızı yapmanızı öneririm.

Yeşil pasaport hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak sorabilirsiniz. Ama önce Yeşil Pasaport Hakkında Sıkça Sorulan Sorular yazıma göz atmayı unutmayın. Eski bir yeşil pasaportlu olarak elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

39 yorum

 • Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Oğlum 1 temmuz- 1 Ağustos 2018 tarihleri arasında 1 ay Yeşil Pasaportla Almanya ya gelip kaldı. 26 Ocak 2019 tarihinde tekrar Almanyaya giriş yapabilir mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba, ben 23 yaşındayım, ocakta mezun oldum ve şuan sigortalı olarak çalışıyorum. Pasaportum yeşil ve aralık 2109’a kadar geçerli, bu ay yurtdışına çıkacağım ancak sigortalı olmam sıkıntı olur diye korkuyorum. Bu konuda hep sıkıntı olmaz demişsiniz ama hiç bu şekilde bi tecrübeniz oldu mu acaba?

 • Merhaba universite ikinci siniftayim yesil pasaportumun gecerlilik suresi 2021 de bitiyor part time sigortali bir işte calissam yesil pasaportum iptal olur mu

 • Merhaba. Yeşil pasaportu alıp daha sonra kamudan istifa eden birinin yeşil pasaport hakkı biter mi?

  Diğer sorum eş yabancı uyrukluysa yeşil pasaporttan faydalanabilir mi?

  Faydalı paylaşımlar için teşekkürler…

  • Merhaba. İlk sorunuza cevap vereyim. Aktif çalıştığı süreçte yeşil pasaport hakkı elde eden memur emekli olduğunda ya da istifa ettiğinde yeşil pasaport hakkı devam eder. Memuriyetten çıkarılma, ihraç benzeri bir durum yoksa veya başka bir sebeple pasaport iptali yoksa yeşil pasaportu geçerlidir. Ancak yabancı eş konusunda bilgim yok maalesef.

 • Merhabalar ben Almanyada ikamet ediyorum. Annem vefat eden babamdan dolayı yeşil pasaporta sahip ve bir aydır yanımızda kalıyor. Yeşil pasaportlular için 180 gün içinde 90 gün yurt dışında kalabilme kuralı nasıl uygulanıyor? Mesela Annem 3 ay dolup Almanyadan çıkış yaptığında geri dönebilmesi için Türkiyede 3 ay beklemesi mi gerekiyor? Çok teşekkürler

 • Merhabalar benim babam memur emeklisi yesil pasaportu vardi 10 yil oldu alali.bu sene ikinci kez uzatacaklardi ama iptal oldugunu soylediler yani geri alinmis pasaport hakki boyle birsey mumkunmu

  • Merhaba Gülsel,
   Pasaport hakkını geri alınması gibi bir durum ilk kez duyuyorum. Memuriyeti ile ilgili bir sıkıntı yoksa tekrar araştırın.

 • Ege hanim merhabalar, 18 yasimdayim babamin yesil pasaport hakki var kendisi asker , kurumunda yetkili kisiye onaylatmasi gerekiyor mu ? Emniyete gidip direkt kendim cikartabilir miyim yoksa babamin mi cikarmasi gerekiyor ? Benim adima.

 • Merhaba Ege hanım ben yurt yönetim memuru olarak görev yapıyorum kadro derecem 4 olup emekliliğe ve ödemeye esas derecem 1/1 bu durumda ben yeşil pasaport alabilir miyim alabiliyorsam ne yapmam lazım şimdiden cevabınızı sabırsızlıkla ve ivedilikle bekler iyi çalışmalar dilerim

  • Merhaba Mücahit,
   Normalde kadro derecen 4 olduğu için alamazsın ama emin olmak adına kurumdan bilgi almalısın.

   • Merhabalar ben öğretmenim kendimin yeşil pasaportu yok ama 16 yaşındaki kızıma yeşil pasaport çıkarttım 10 günlüğüne Norveçe aile ziyaretine gidecek tek başına.Ne gibi evrak gerekli acaba?

 • Merhaba
  Babam emekli memur. Emekli sandığına bağlı. Meb memurdu ama lise çıkışlı memurdu. Ben 22 yasındayım yeşil pasaporta babam üzerinden basvurabiliyor muyum? Ya da babamın yesile sahip olmasımı gerekıyordu önceden.

  • Merhaba Eylül,
   Yazıda hangi dereceden memurların aldığını yazmıştım oradan kontrol edip başvurursun. Babanın pasaportu olmak zorunda değil.

 • Yeşil pasaportları eşim üzerinden aldık. Ben Avrupa’da 6 aydan fazla kalacak şekilde bir dil eğitimi almayı planlıyorum. Eşim de bu yüzden 1 yıllık ücretsiz izne ayrılmayı düşünüyor. Yeşil pasaportu bu durumda ülkemize hiç dönmeden 6 ayı aşacak şekilde nasıl kullanabiliriz. Çok teşekkürler.

  • Merhaba Erhan,
   Bu koşullarda kullanamazsınız ceza alırsınız. Eğitim amaçlı ise ona göre yeşil pasaport ile vize başvurusu yapmanız gerekir.

 • Merhabalar. tüm soruları cevaplanmış olarak görmek içimi rahatlattı umarım ben de en kısa zamanda cevap alırım. Babam 1/4 dereceden emekli oldu ve 10 yıl önce de vefat etti. Kendisinin yeşil pasaportu yoktu ama almaya hakkı vardı. Ben ise şuan 20 yaşında öğrenciyim. Babamdan dolayı yeşil pasaport alabilir miyim? şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Mustafa,
   Bildiğim kadarıyla hala çalışıyor olsaydı alabilirdin ama şuan alabilir misin çok emin değilim. Bence en dorğu bilgiyi emniyet müdürlükleri verir.

 • Merhabalar,
  sigortalı olarak calısıyorum. (Ocak 2018 den berı)
  yesıl pasaportumun gecerlılık tarihi 2021. (Annemden dolayı)
  Hala öğrenci gözüküyorum ve annem ile ikamet ediyorum.
  yurt dısına cıkmak ıstesem yesıl pasaportum halen gecerlı mıdır? acıl donus yapar mısınız tesekkurler

 • Merhaba ben 17 yaşındayım yeşil pasaport sahibiyim bu sene lisem bittiyor yks sinavina girip almanyaya gitmeyi düşünüyorum onun için herhangi bir evrak gerekli mi acaba kac ay kalabilirim

  • Merhaba Seydi,
   Sınavdan sonra öğrenciliğin bittiği için ve üniversiteye henüz yerleşmediğin için çıkışın sorunlu olabilir. Kayıt olunca seyahat edebilirsin.

 • Merhaba Ege hanım. Yeşil pasaportum var. Yurtdışında 3 aylık dil eğitimi almak istiyorum. Dil eğitimi, giderler ve vize kolaylığı açısından hangi ülkeyi tavsiye edersiniz. Belçika ya gitmek için uçak bileti dışında başka bir işlem yapmama gerek var mı ? Teşekkürler

  • Merhaba Mehmet,
   Eğer dil eğitiminden kastınız İngilizce ise Amerika’yı ya da Avustralya’yı öneririm. Ayrıca eğitim amaçlı gideceğiniz için farklı işlemler yapmanız gerekiyor, turist olmayacaksınız.

 • Merhaba ege hanım. Ben Şefik. Benim yeşil pasaportum var. Belçika da çocuklarim iki yıllığına görevli olarak ikamet ediyorlar. 18 ekim 2017- 30 kasım 2017 tarihinde 43 gün Belçika da bulundum. Konu ile ilgili Size iki sorum olacak;
  1. Tekrar bir aylığına 10 mart 2018 den itibaren Belçikaya gitmem gerekiyor. 90 gün olan hakkımı iki parça halinde kullanabilirmiyim.
  2. Doğum durumundan dolayı 15 Ağustos  2018 de tekrar Belçikada olmam gerekiyor. 6 ayda 3 ay kuralina gore bir problem varmi. Bu surec ikinci gidişim olan 10 mart 2018 itibariylemi gecerli olacak.
  Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Şefik,
   Kural olarak 180 gün içinde 90 gün geçerli. Mart ayına kadar sizin 43+30 kalışınıza göre 17 gününüz kalıyor ve Mart ayında tekrar 180 günde 90 gün kuralını yineliyorsunuz. Bu yüzden Ağustos ayında gidişinizde sıkıntı yaşamazsınız. İyi yolculuklar.

 • Merhabalar
  öncelikle sayfanızda güzel bilgiler var tebrik ve teşekkür ederim.
  net bilgi alamadığım bir konu var , yardımınızı rica ederim.

  eşimden dolayı yeşil pasaport sahibiyim

  ukraynaya iş için sık sık gidiyorum.

  normalde ukraynaya giriş yapıldığında 180 gün içinde max. 90 gün kalma süresi bulunmakta
  yeşil pasaport içinde aynı süre geçerlimi? yoksa her girişte 90 gün kalınabilirmi?.

  teşekkürler

  • Merhaba Hasan,
   Güzel görüşlerin için çok teşekkür ediyorum. Aynı kural yeşil pasaport içinde geçerli. 180 gün içinde en fazla 90 gün, tekrar giriş yapmak için süreyi tamamlaman gerekiyor. Yani kabaca 1 sene içinde en fazla 6 ay kalabiliyorsun.

 • Merhaba, Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Bu yaz ayında Almanya ya gidiceğim
  Ve yeşil pasaporttan yararlanma imkanım var fakat liseden yazın mevzun olacağım için bu sene yeşil pasaport hakkım yanar mı acaba ?
  Bordo renkli pasaport mu çıkartmam gerek yoksa pasaportumun süresi dolana kadar kullana bilirmiyim Bunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız Sevinirim

  • Merhaba Berkay,
   Yeşil pasaport çıkartma hakkın varsa başvurusunu yapıp alabilirsin. Liseden mezun olduğun için üniversiteye geçişte sınava girdiğine dair belgeyi alarak başvuru yaparsın ancak en fazla 1 senelik hakkın olur. Geçiş dönemi olduğu için böyle bir uygulama var. Eğer beklersen ve üniversiteye yerleşirsen 25 yaşına kadar geçerli pasaport hakkın olur.

Bir cevap yazın