Ana SayfaSeyahat İpuçlarıPasaportYeşil Pasaport Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeşil Pasaport Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeşil pasaport sahibi olmak gerçekten çok büyük kolaylık, vize alacak mıyım endişesi taşımadan uygun fiyatlı uçak bileti bulup uçabiliyorsunuz ve pasaport kontrolünde hiçbir sorgudan geçmeden ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Bu kadar hayat kurtaran bir pasaport türüne herkes sahip olmak istiyor. Yeşil pasaport kimler alabilir, nasıl alabilir konuları hakkında daha detaylı bilgi için Yeşil Pasaport yazısını okuyabilirsiniz. 2015 yılında annemin devlet memuru olması ve derecesinin yükselmesiyle yeşil pasaport sahibi olmaya hak kazandım. 25 yaş sınırı dolayısıyla hakkım olan 2 sene boyunca Avrupa’da 16 ülkede vizeye gerek duymadan özgürce seyahat ettim.

Seyahatlerim süresince yeşil pasaport kullanımı hakkında sizlerden gelen soruların ardından Yeşil Pasaport yazısını yazmak istedim. Yeşil pasaport hakkında merak edilen tüm soruları bu yazıda bulacaksınız. Eğer bu sorular dışında merak ettiğiniz bir konu var ise yorum lütfen öncelikle yazının sonunda daha önce sorulmuş soruları okuyun, belki de sorunuzun cevabını başka okuyuculara vermiş olabilirim. Eğer farklı bir sorunuz var ise bu yazıya yorum bırakırsanız elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışırım.

yeşil pasaport

Yeşil Pasaport ile Kaç Ülkeye Vizesiz Giriş Yapabilirim ve Kaç Gün Kalabilirim?

Yaklaşık 160 ülkeye sadece yeşil pasaportunuz ile turistik amaçla vizesiz giriş yapabilirsiniz, rakam oldukça tatmin edici. Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerin güncel listesine Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler yazısından ulaşabilirsiniz.

Yeşil pasaportunuz ile vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz. Bu duruma yeşil pasaport 6 ay kuralı deniyor, yani 6 ay içerisinde en fazla 3 ay kesintisiz olarak kalabiliyorsunuz. Eğitim, oturum ve çalışma gibi durumlarda ise vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Yeşil Pasaportun Kullanım Süresi Kaç Yıldır?

Yeşil pasaport süresi en çok merak edilen sorulardan biri. Yeşil pasaport en fazla 5 yıllık süre ile verilir ve eğer hala şartları sağlıyorsanız yeniden pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yeşil Pasaport ile Schengen Ülkelerine Vize Gerekir Mi? Hangi Ülkelere Vize Almam Gerekiyor?

Yeşil pasaport sahipleri Schengen’e üye ülkelerde vizesiz dolaşım hakkına sahiptir. Yani Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a vize almadan, sadece yeşil pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Ermenistan, Güney Afrika Cumhuriyeti (30 güne kadar vize kapıdan alınıyor), Hindistan, İngiltere (İngiltere aktarması yapacakların transit vize alması gerekiyor), İrlanda, Kanada, Kamboçya ve Yeni Zelanda yeşil pasaporta vize isteyen başlıca ülkeler arasında. Yeşil pasaportun avantajları maalesef bazı ülkelerde geçersiz olsa da vize almak bordo pasaporta göre daha kolay olduğundan sizi yine avantajlı konuma getiriyor. Seyahatiniz öncesinde Yeşil Pasaporta Vize İsteyen Ülkeler yazısına göz atabilirsiniz.

dünya haritası

Tüm Devlet Memurları Yeşil Pasaport Hakkına Sahip Mi?

Genel bir ön yargı olarak tüm devlet memurlarının yeşil pasaport hakkı olduğu düşünülür. Ancak kamuda çalışanların yalnızca %4’lük kısmı bu hakka sahiptir. Yeşil pasaportu alabilme koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Yeşil Pasaport yazısına göz atabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Çıkartma Ücreti Ne Kadardır?

Yeşil pasaport 2024 yılı için ücreti 793 TL olarak belirlendi. Diğer pasaport türleri harç bedeli öderken, yeşil pasaport sahipleri sadece defter bedeli öderler. Yeşil pasaporta sahip olmanın en güzel avantajlarından biridir.

Yeşil Pasaport Sahipleri Yurt Dışına Çıkış Harcı Ödüyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile ülke dışına çıkış yapanlardan alınan ücret olduğundan yeşil pasaport sahipleri de almak zorundadır. 150 TL karşılığında havaalanlarında bulunan ofislerden ve otomatlardan alabilirsiniz.

 • Yurt dışı seyahatinizi planlamadan önce uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için TIKLAYIN.

Yeşil Pasaport Sahipleri Seyahat Sağlık Sigortası Ödemek Zorunda Mı?

Yurtdışına çıkış yaparken bordo pasaport sahipleri seyahat sağlık sigortası yapmak zorunda olsa da yeşil pasaportu olanlar seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunlu değil. Ama eğer kendinizi garantiye almak istiyorsanız yaptırmanız daha güvenli olur çünkü orada bir sağlık problemiyle karşılaştığınızda sigortanızla hastanede işlem yaptırabilirsiniz.

Öğrenciliğim Bittikten Sonra Yeşil Pasaportumu Kullanabilir Miyim?

Yeşil pasaportunuzu sadece öğrenciliğiniz devam ettiği sürece kullanabileceğiniz hakkında her yerde bilgiler havada uçuşuyor fakat bu bilgiye dayanarak pasaportunuzu üniversiteden mezun olduktan geçersiz olduğu fikrine sakın kapılmayın. Pasaportunuzu alırken öğrenciliğiniz bittiğinde geçerliliğini yitireceğini söyleyen polis memurları, sizin hakkınızda güncel bilgileri takip edemedikleri için 25 yaş sınırını aşmadığınız sürece gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Türkiye’de sistemlerin nasıl işlediğini az çok biliyoruz. Bu yüzden son kullanım tarihinden 3 ay geriye giderek son geçerlilik tarihi hesaplayarak sorunsuzca kullanabilirsiniz. Örneğin ben öğrenciliğim bittikten sonra yeşil pasaportum ile 6 kez yurtdışına seyahat ettim. Sadece bu konuda önemli olan pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmıyor olmanız.

Pasaport Başvurusu Yaptıktan Kaç Gün Sonra Pasaportum Çıkar?

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine yaptığınız başvuru sonrasında en erken 3-4 gün içinde pasaportunuz PTT kargo ile elinize ulaşır. Bu süre genel olarak 3-15 gün olarak belirtilmiştir fakat genellikle başvuru yoğunluğu olmadığı için çoğu zaman kısa sürede elinize geçer.

pasaport başvurusu

Yeşil Pasaport Sahibi Kişinin Ailesi Haktan Yararlanabilir Mi?

Yeşil pasaport sahiplerinin; eşleri, 18 yaşından küçük çocukları ve 18 yaşını bitirdikleri halde öğrenimlerine devam eden çocuklarından, evli olmayan veya çalışmayanlar, bu şartları devam ettiği sürece 25 yaşını doldurana  kadar kadar hak sahibi.

Yeşil Pasaport İle Son 3 Ay Yurt Dışına Çıkabilir Miyim?

Çoğu ülkenin son 3 ay kuralı olduğundan yurt dışına çıkmanızda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Son 3 ay kuralı şu şekilde işler. Her ülke yeşil pasaport için farklı süre aramaktadır. Ülkelerin kaç ay kullanım süresi aradıklarını Dışişleri Bakanlığı’nın resmi siteden şu linkten ulaşabilirsiniz. Fakat tüm bilgiler maalesef kesin olmadığından mutlaka gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğu ile görüştükten sonra kesin bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer pasaportunuzun son kullanım tarihinden geriye 3 ay hesapladığınızda daha az süre var ise hem Türkiye’den çıkış hem de gideceğiniz ülkele giriş oldukça zor, tarihlere dikkat etmek lazım.

Yurt Dışına Çıkarken Belge Göstermem Gerekir Mi?

Bazı ülkeler ki çoğunlukla Schengen sınırındaki ülkeler kimi zaman yeşil pasaportun kullanımına kısıtlamalar getirebiliyor. Örneğin, 2019 yılından itibaren yeşil pasaport Almanya için ek gereklilikler oldu. Alman sınır polisi pasaport kontrolü sırasında yeşil pasaport sahiplerine ek belgeler talep ediyor. Almanya’ya turistik amaçlı seyahat eden Türk vatandaşlarından yeşil pasaportu ile birlikte sağlık sigortası, dönüş bileti ve kalınacak süre için günlük 45 euro nakit para veya geçerli bir kredi kartı ibraz edilmesini talep ediyor. Bu yüzden yeşil pasaportunuzla bazı ülkelere giriş yaparken tedbirli olmanızda fayda var.

Yeşil pasaport hakkında en sık sorulan soruları elimden geldiğince açıkladım. Eğer bu sorular dışında merak ettiğiniz bir konu varsa lütfen bana mail atmayın, bu yazının altında yorum olarak sorun. Böylelikle sorduğunuz soru bir başkasına da yardımcı olabilir.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

746 YORUMLAR

 1. Merhaba kafam karıştı biraz yardımcı olursanız çok sevinirim ilk olarak 15ocak 2024te hollandaya 3 günlüğüne gittim 13 şubatta 2 günlüğüne yunanistana gittim 20 mayısta maltaya dil eğitimine gitmek istiyorum son 180 günde 90 gün kuralı 15 ocakla 12 temmuzu kapsıyor toplamda yaklaşık 90 gün kendi ülkemde 90 gün yurtdışında olmuş oluyorum aralıklı olacak şekilde bakarsak, ikinci 180 günde ki 90 gün hakkım 13 temmuzda mı başlıyor yoksa 90 gün ülkemde mi kalmam gerekiyor

 2. Merhaba. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim 🙂 Ocakta mezun oldum. Martta yeşil pasaportumun süresi bitti. Şu anda 24 yaşındayım ve iki ay kadar sigortalı çalıştım. Şu an sözleşmeli değilim ancak yenilemeyi düşünüyorum iş sözleşmemi. Öğrenci olmadığım için merak ediyorum, hala yeşil pasaportumu yenileyip 25 yaşımı doldurana kadar kullanabilir miyim?

 3. Merhaba Ege.

  Benim söyle bir durumum var. 23 yaşındayım. Uç yıl önce yesil pasaportumu anne-baba aracılıgıyla aldım. Geçen sene ogrenimim bitti ve bu süreden sonra herhangi bir yurt dışına çıkışım olmadı. Bırkaç ay önce de işe başlamam dolayısıyla sigorta girişim oldu. Kısacası hem öğrenci değilim hem de aktif olarak çalışıyor gözüküyorum. Bu konu hakkında çok araştırma yaptım hatta kanun ve yönetmelikleri de okudum ancak hala kesin bir bilgi edinebilmiş değilim. Hali hazırda iki aydan az kalan bir Avrupa seyahat planlamam var ve açıkçası bu durumda çok fazla sıkıntısız bir şekilde gidenler olsa da yine de endişeliyim.

  Birinci sorum eğer işten çıkış yaparsam bu durum çözülür mü yani çıkış olduğu sürece daha önce sigorta girişi yapılmış olması sorun yaratır mı? Ikinci olarak e-devletten de pasaportumu kontrol ettim ancak yanında geçerli ya da geçersiz olduğunu belirten bir ibare yok. Eğer geçersiz olsaydı bununla ilgili sistemden bir şey göremez miydim ya da bana bir bilgi verilmez miydi.. yoksa bu durumlarda pasaport kontrolünde son anda mı pasaportun geçersiz olduğu öğreniliyor? Pasaport kontroldeki polisler çalışma ya da ögrencilik durumunu görebiliyorlar mı? Son olarak sence hiç riske atmadan bordo pasaport başvurusu mu yapmalıyım ve bu durumda pasaport ve vize işlemleri iki aydan kısa bir sürede hallolur mu?

  Cevabın için şimdiden çok teşekkür ederim.

 4. Merhaba, Yunanistan’a seyhat planliyorum.19.şubat 2024 de pasaportumu aldım ancak 21.ağustos da süresi bitecek Yunanistan’a girişte bir problem olur mu ?yeşil pasaportluyu. Yüksek lisans öğrencisiyim.

 5. Merhaba, geçen sene okulum bitti yeşil pasaportumun da daha süresi var. Şu an çalışıyorum 25 yaşından küçüğüm hala kullanabilir miyim? Pasaportum iptal olmuş mudur?

 6. Merhaba, Şu an 21 yaşındayım ve ön lisans mezunuyum. Okulum bitmeden önce yeşil pasaportumu çıkarmıştım. Şu an erasmus ile staj için gideceğim ve pasaport numarası için yeşil pasaportumun pasaport numarasını yazacağım. Ama dediğim gibi resmi olarak öğrenci olarak gözükmüyorum. Bir sıkıntı olur mu? Pasaportumun geçerlilik tarihi 2028’e kadar. Pasaport kontrolü sırasında öğrenci belgesi kontrolü gibi bir şey hiç olur mu?

 7. Süresi 3 aydan az kalan yeşil pasaport ile geçerli süresi uygun olan umuma mahsus pasaportla AB ülkesine koşa süreli seyahat yapılabilir mi?

 8. Merhaba, 25 yaşım dolmadan bi çok schengen ülkesini geziyorum sorum şöyle bu seyahat geçmişim bordo pasaporta geçtiğimde vize almamda artısı olacaktır değil mi ? Birde 25 yaşım mayısta dolacak pasaportum ocakta bitiyor uzatmak istesem okumuyorum ve ticari faaliyetlerim var sanırım uzatmazlar şansım var mıdır?

 9. Merhaba yeşil pasaportumla bi çok yeri geziyorum sormak istediğim bordo pasaporta geçince bu seyahat geçmişimin vize onayı için pozitif bir etkisi olacaktır değil mi ? Bir de 25 yaşımın dolmasına 5 ay kala bitecek pasaportum uzatmak istesem okumuyorum ve ticari faaliyetlerim var uzatmazlar değil mi?

 10. Merhabalar, benim şu an yeşil pasaportumun 25 Ağustos 2024’e kadar geçerliliği var o tarihten sonra 25 yaşını doldurduğum için hakkım sona eriyor. Şu an hem yüksek lisans öğrencisiyim hem de kısmi sigortalı olarak bir kurumda çalışmaktayım. Yeşil pasaportum yarı zamanlı sigortalı çalışıyor olsam bile hala öğrenci de olduğum için geçerli olur mu?

 11. Merhaba benim sorum şu:
  Babamdan dolayı yeşil pasaport kullanma hakkım var. 22 yaşındayım hem öğrenciyim hem çalışıyorum. Dolayısıyla yeşil pasaport hakkım olmuyor. Ben işten çıktığım gün tekrar gidip yeşil pasaporta başvuru yapabiliyor muyum? Yoksa aradan belli bi süre geçmesi mi gerekiyor?

 12. Merhabalar ben yeşil pasaport sahibiyim 20 Aralık 2023 te Almanya giriş yapıp 22 ocakta Türkiye’ye döndüm
  Size sorum
  1 . Yeni yıl ile pasaportumun visa sı yenilendiği yani resetlendimi
  2 . Almanya’ya gittiğimde en fazla 90 gün kalabiliyorum tek seferde 90 gün sonunda giriş çıkış yaparak ikinci 90 günü kullanabiliyormuyum yoksa 90 gün Türkiye’de kaldıktan sonra mı diğer 90 günü kullanma hakkım var
  Bana bu konuda bilgi vermenizi rica edeceğim şimdiden teşekkür ederim

 13. Merhaba, Yeşil Pasaportumuzun süresinin bitmesine 6 ay kala Avrupa Birliği’ne girilemeyeceğine dair birkaç yerden duyum almıştım, ya da pasaport bitine kadar istediğimiz zaman seyahat edebiliyor muyuz, bu konu hakkında bir bilgi sahibi misiniz acaba, teşekkür ederim.

 14. Merhaba, ben şuan 12.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim şuan yeşil pasaport hakkım var ama haziranda okul bitiyor 199 u aradığımda sigortalı işe girdiğimde hakkımın iptal olduğu söylendi kullanmaya çalışırsam başıma bişey gelirmi veya kullanabilirmiyim işe girdikten sonra

 15. Merhabalar, Fransa’da Erasmus yapıyorum, yeşil pasaportum var ama Erasmus’um 3 aydan fazla süreceği için bordo pasaportuma Schengen vizesi çıkarttım. Vizemin geçerlilik tarihinden sonra birkaç gün içinde yeşil pasaportumla Schengen bölgesinde bir yere giriş yaptıktan sonra Fransa’dan Türkiye’ye geri döndüğüm taktirde bir sorunla karşılaşır mıyım?

 16. Merhaba bir sorum olacaktı
  Bu sene haziran ayında yesil pasaport aldım 18 yasindayim ve mezuna kaldım.Şu an üniversite sınavına tekrar hazırlanıyorum aktif bir öğrenciliğim yok.2024 yılı temmuz ayında 5 gün sureli bir İsviçre seyahati düşünüyoruz benim öğrenciliğim aktif olmasa da yeşil pasaportumla gidebilir miyim?
  Şimdiden çok teşekkürler

 17. Merhaba bir sorum olacaktı
  Bu sene haziran ayında yesil pasaport aldım 18 yasindayim ve mezuna kaldım.Şu an üniversite sınavına tekrar hazırlanıyorum aktif bir öğrenciliğim yok.2024 yılı temmuz ayında 5 gün sureli bir İsviçre seyahati düşünüyoruz benim öğrenciliğim aktif olmasa da yeşil pasaportumla gidebilir miyim?
  Eğer yeşil pasaportla gidemiyorsam vize başvurusu için şu an öğrenci olmadığım icin geçerliliği olmayan yeşil pasaportumla vize başvurusu yapabilir miyim?bordo pasaport çıkartıp onunla mi vize başvurusu yapmam gerekiyor?
  Şimdiden çok teşekkürler

 18. Merhaba oğlum Almanyaya turistik gitmek istiyor ama yeşil pasaport süresinin dolmasına 2.5 ay var siz olmaz diye yazmışınız ama oğlımun bir arkadaşı son 1 ay kala çıkıp 3 ülke gezmiş sizin dediğiniz bir kural mı yoksa havaalanındaki polisin insafına mı bağlı teşekkürlee

 19. merhabalar ben erasmus öğrencisiyim. Yeşil ve bordo pasaportum var. Yeşil pasaportumu daha önce hic kullanmadım. Ve Romanyaya bordo pasaportumla geldim bordo pasaportumda vizem olduğu için. Türkiyeden yeşil pasaportumla çıkış yapmadığım halde Romanyadan diğer avrupa ülkelerine yeşil pasaportumla seyahat sağlayabilir miyim?

 20. Erasmus kısa dönem staj programı ile Think Poland isimli bir ajansta çalışmak için Polonya’ya gitmek istiyorum.

  Kabul mektubumu aldım, ajans ile görüşmeleri yaptım.

  Kısa bir dönem için geleceğim için (3 ay) yeşil pasaportum ile vizesiz giriş yapmak istiyorum.
  Staj yapacağım dönem 4/3/2024-4/6/2024 arasında olacak. (eğer yeşil pasaport ile girersem herhangi bir sıkıntı çıkmaması adına dönüşümü bir hafta önce de yapabilirim)

  Sorun şu ki 25 yaşına gireceğim için yeşil pasaportumun süresi de 21/6/2024 tarihinde dolmuş olacak.
  Ben bu pasaport ile Mart ayının başında Polonya’ya girerken bir sıkıntı yaşar mıyım?
  Polonya’ya girdikten sonra diğer Schengen ülkelerine seyahat edersem sıkıntı yaşar mıyım?

  Dönemlerin yakın olması sebebiyle ajanstan staj tarihimi öne çekmelerini istedim ancak Güz dönemi için zaten bir stajyerleri olduğunu benim tarihlerimi öne çekmenin imkansız olduğunu ilettiler. Benim yeşil pasaport sahibi olduğum için 6 ay geçerli bir pasaporta ihtiyacım olmadığını, pasaportun geçerlilik süresinin sonundan 3 ay gerisini hesaplayıp seyahat edebileceğimi söylediler. Ajans uluslararası öğrencilere destek sağlayıp, üniversitelerin tanıtımını yaptığı için bu gibi süreçlerde uzman, onlara güveniyorum ancak yine de size de danışmak istedim.

 21. Yeşil Pasaport sahibiyiz.
  Üniversitede hala öğrenci olan oğullarım aynı zamanda Sigortalı olarak çalışıyorlar da..
  Yurtdışına çıkarken acaba kapılarda falan sorun yaşama ihtimalimiz olur mu ki ?
  Yani sadece elimizde yeşil pasaport un belge olarak olması yeterli mi ?
  Yoksa online olarak geçiş sırasında sigortalı olduğunu görerek
  Yeşil pasaport unuz geçersizdir falan derler mi ki acaba ?

 22. 27.10.2007 doğumluyum . Babamdan dolayı yeşil pasaport aldım. Teyzemin yanına tek başıma almaya ya gitmek istiyorum . Hangi şartlarda gidebilirim. Teşekkürler

 23. Merhaba,
  Ben 10 Mart’tan beri Almanyadayım. 31 Temmuz’a kadar ulusal vizem var. Vizem bitikten sonra yeşil pasaport ile Almanya’da kalmaya devam edebilir miyim? 90 gün kalma koşulu sıkıntı yaratır mı?

 24. Merhaba umarım görürsünüz yeşil pasaport almak için açık öğretim lisans tamamlıyorum acaba örgün okumak mı gerek açık öğretim olmuyor mu?

 25. Merhaba. Örneğini bulamadığım bir Seyehat planimiz var 😀 Hollandada yaşıyoruz. Annem ve babam turkiyeden ilk kez yanımıza gelecekler. İkisininde yeşil pasaportu var. Gelirken yanlarında kedi de getirecekleri için direkt ucus arıyoruz. Hollandaya direkt ucus olmadığı almanyaya ise her hafta direkt ucus oldugu için almanyaya gelseler sorun olur mu?
  Kedinin evrakları ve pasaportu tam.
  Sinirdan girerken alman polisine biz aslında hollandaya gidiyoruz bu da çocuklarımın adresi filan derse sorun ederler mi?
  Nasil bir yol izlememizi önerirsiniz. Çok teşekkür ederim.

 26. Merhabalar. bir sorum olacaktı.
  yeşil pasaport sahibiyim. ben Almanya da 09.08.2022-10.11.2022 tarihleri arası 94 gün kaldım. Almanya dan Türkiye ye gelirken pasoport kontrolünde beni tuttular. Almanca bilmediğim için bir çok soru sordular fakat ben anlamadım. ama bana orada bazı evraklar imzalattılar. bu imzalatılan evrakların ne olduğunu ve ne anlama geldiğini bilen varsa açıklarmısınız. ayrıca ben tekrar ne zaman Almanya ya gidebilirim .

 27. Merhabalar. bir sorum olacaktı.
  yeşil pasaport sahibiyim. ben Almanya da 09.08.2022-10.11.2022 tarihleri arası 94 gün kaldım. Almanya dan Türkiye ye gelirken pasoport kontrolünde beni tuttular. Almanca bilmediğim için bir çok soru sordular fakat ben anlamadım. ama bana orada bazı evraklar imzalattılar. bu imzalatılan evrakların ne olduğunu ve ne anlama geldiğini bilen varsa açıklarmısınız. ayrıca ben tekrar ne zaman Almanya ya gidebilirim .

  • Merhaba, 6 ay içinde maksimum 90 gün kalabilirsiniz. Siz bu sınırı 4 günle aşmışsınız. O sebepten size belge imzalatmış olabilirler. İçeriği hakkında bilgim yok maalesef. Özetle yeşil pasaportla yurtıdşında 1 içinde toplam 180 gün kalabilirsiniz. Bunu da 6 ay içinde 90 gün olacak şekilde ikiye bölüyorlar.

 28. Merhabalar, yesil pasaport sahibiyim, öğrenciyim ve 22 yaşındayım. 2-3 aylığına sigortalı bir işe girmeyi düşünüyorum. Yeşil pasaportuma ne olacak?

  • Ya bende çok merak ediyorum 4 ay sigortalı işte calisacagim ve çıkacağım 8 ay sonra da 25 yaşıma gireceğim.isimin bitmesini mi bekleyeyim bide pasaport harcı ne kadar ödememiz gerekiyor ve öğrenci olmamız sartmi

  • Merhaba, ben de öğrenciyken part time sigortalı bir işte çalışmıştım. Yeşil pasaportumu o süreçte 4 kere kullandım hiçbir sorun çıkmadı.

 29. Merhaba şuan 23 yaşındayım ve öğrenciyim yeşil pasaportum var. Fakat sigortalı bir işe başladım. Sigortalı işteyken yurtdışına çıkamayacağım söylendi. Yeşil pasaportumun geçerli olabilmesi için işten ne kadar süre önce çıkmalıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Erkek arkadasim mart 2022 de almanyaya geldi simdi araligin sonu da tekrar gelecek 2023 te Burda olacak 2022 de gelmisti. Bir sorun olurmu yoksa 2023 de gelmeli.

 30. Merhaba, Ben yeşil pasaport sahibi devlet memuruyum. Babamla birlikte, babamın tırıyla seyahat etmek istiyorum. Çoğu ülkede en fazla bir iki gün geçiriyor. Böyle transit geçişlerde bir sorun yaşar mıyım?

 31. Merhaba. Eşim devlet memuru. Ben de eşimden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. Eşimin su sıralar ( Babası Romanya doğumlu olduğu için) Romanya vatandaşlığı basvurusu var. Size sorum; iki ülke vatandaşlığı eşimin ve Ona bağlı olarak benim yeşil pasaport hakkımı ortadan kaldırır mı? Teşekkürler

 32. Merhabalar, kafam çok karıştı bana ancak siz yardımcı olabilirsiniz.İsviçre’de yaşıyorum ve annem yeşil pasaportlu.30.09.21 tarihinde 14 gün, 10.11.21 tarihinde 32 gün, 09.03. 22 tarihinde 36 gün gelip kaldı ve 13.04.22 tarihinde Türkiye’ye döndü.Toplamda 80 gün.28.06 tarihinde de bir 12 gün gelmeyi planlıyor.Normalde 30 Martta 180 günü dolmuş oldu.Yani 180 günü doldurduktan sonraki dönemde 14 gün mü kalmış olarak hesaplanıyor?Bu bu bilgilerle gelip 10 daha kalabilir mi?
  İlginize şimdiden teşekkürler.

 33. Merhabalar,
  Ben bu hafta ispanyaya yesil pasaportum ile gidecegim. Ogrenciligim bitti ve calisiyorum. Ancak yesil pasaportumu aldigimda da zaten bir staj gecmisim vardi ve sigorta baslamisti. Daha 25 yasini oldurmadim. Gidisimde bir problem olur mu?

   • Mrb emekli öğretmenim yeşil pasaportumun süresi Haziranda bitiyordu. 25 martta Polonya ya bilet aldım. Pasaportumun süresini uzattırdım. Fakat pasaport süre uzatımını bazı ülkeler kabul etmiyormuş diye paylaşımlar gördüm. İnsanlar mağdur olmuş. Bu bilgiler doğrumudur. Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırmısınız. Hangi ülkeler yeşil pasaport uzatmayı kabul etmiyor

 34. Merhabalar. Şu an Erasmus için Polonya’da bulunuyorum. Öncesinde başka ülkede bulunduğum için Türkiye’ye gidip vize alma zamanım olmadı o yüzden Yeşil pasaport ile giriş yaptım. Üç ay sürem dolduğunda Schengen bölgesinden çıkış yapıp daha önce bulunmadığım başka bir ülkeden giriş yaparsam tekrar üç ay hakkım bulunur mu? Yoksa tüm Schengen bölgesi için mi geçerli 180 gün içerisinde 90 gün. Bu konu hakkında maalesef bir bilgi bulamadım. Bilginiz varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. Böyle bilgilendirici bir yazı için ellerinize sağlık, teşekkürler.

 35. Merhaba kizim benden dolayi yesil pasaporta sahip halen ogrenci part time ise girdi sigortasi yapildi pasaportu iptal olur mu pasaport suresi daha var

 36. Merhabalar, size Instagram üzerinden ulaşmaya çalıştım. Yeşil pasaport kullanımı ile ilgili bir sorum var size, müsait olduğunuzda dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. Acil olduğu için buradan da belirtmek istedim. Şimdiden çok teşekkürler.

 37. Merhaba ben enis
  Gelecek yaz fransada çalısılacak bir yer buldum ve yeşil pasaportum var
  Yeşil pasaport ile oraya gidip 2 ay orada çalısabilir miyim

 38. Merhaba, ben 16 Ağustos 2021 tarihinde Erasmus için yurtdışına çıktım. 3 aylık yeşil pasaport süresince kaldıktan sonra vizeye başvurarak kasım ortalarında çıkış yapmam gerekirken vize sayesinde 16 ocak 2022’ye kadar sürem vardı, ben 15 ocak’ta Türkiye’ye geri döndüm. Sorum şu ki hem yeşil pasaport hem de vizeyi kullandığım için ben tekrar ne zaman yeşil pasaport hakkımla yurtdışına çıkabilirim?

   • cevap alma şansım varmı emin değilim ama yazayım dedim,tıp fakültesi 4.sınıfta okuyan oğlumu bu yaz Almanyaya göndermeyi düşünüyorum.Yeşil pasaportu var sizden ricam her hangi bir sorun eksiklik yaşamamamız için bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 39. Merhaba Ege. Yeşil pasaportum var öğrenciyim. Tarihi2023 e kadar geçerli. Ocak 17 de italya ya gideceğim ancak şu an staj yaptığım için sgk girişi var. Sınırda bu bir sorun teşkil eder mi? Pasaportum iptal edilir mi? Pasaport memuru kontrol sırasında bunu görüp problem yaratabilir mi?

 40. Merhaba, yeşil pasaport hakkım 4 ay sonra bitiyor ve ben yurtdışında iş buldum vizesiz gitmek istiyorum ve yurtdışındayken pasaportumun süresi biterse nasıl bir yol izlemem gerekir, yardımcı olursanız sevinirim.

 41. yazı da sağlık sigortasi diye bahsettiginiz şey seyahat sigortasi mi yoksa hem saglik hem seyahat sigortasi mi yaptırmak gerekiyor Almanya için?

 42. Merhaba, bilgiler için öncelikle çok teşekkürler.
  Sorum şu, “Yeşil pasaportunuz ile vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz” burada bahsettiğiniz süre pasaportu çıkartttıktan sonraki 180 gün mü oluyor ? şöyle örnek veriyim mayıs gibi tatil planım var ama pasaportumu şimdi çıkartmak istiyorum ,beklemeli miyim yoksa çıkartabilir miyim ?

 43. Merhabalar, öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

  Yeşil pasaportum var ancak hiç kullanamadım ne yazık ki. Öğrenciliğim bitti bu yıl, şuanda sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmaktayım. 23 yaşındayım, Pasaportumun süresi var. Sigortalı bir yerde çalışıyor olmam pasaportumu geçersiz kılar mı acaba ?

 44. Merhaba 24 yaşındayım 25 yaşımdan geçen sene gün aldım yeşil pasaport çıkartmak istiyorum ama 05/12/1996 doğumluyum yani 12.ayda 24 bitiyor 25 yaşıma giriyorum sizce yeşil pasaport alsam bunu ne kadar kullanma şansım olur iyi günler saygılar sevgiler…

 45. babam emekli devlet memuru kendisi bordo pasaport sahibi. babam yeşil pasaport sahibi değil ama memur olmasından dolayı babamın üzerinden yeşil pasaport alabilir mym yaşım 22 nin altında

  • yeşil pasaport almak için babanızın 3 ncü dereceden emekli olması gerekir. şayet öyle olsaydı kendiside yeşil pasaport alırdı. öyle değilse alamazsınız

 46. Merhabalar benim yeşil passaportum var covidden dolayıda çift aşımı oldum.
  Almanya’ya arkadaşımın yanına gitmek istiyorum tatil amaçlı
  sadece uçak biletimi ve harç ücretini ödemem yeterlimidir.

 47. Merhaba,
  Ben Çek cumhuriyetinde Erasmus öğrencisiyim. Yeşil pasaportum var fakat 90 günden fazla kalacağım için uzun dönem vize çıkartmıştım. Uzun dönem vizemin süresi bitmeden tekrar Türkiye’ye geri dönmem mi gerekir? Yoksa uzun dönem vizemin süresi bittikten sonra yeşil pasaportumdan dolayı 90 gün daha kalabilme hakkım olur mu?

 48. Merhaba, yeşil pasaport kullanma hakkına çok önceden başvurdum uzun zamandır yurt dışına bu şekilde seyehat ettim o zamanki yasalarda 25 yaş şartı yoktu şuan bundan faydalanarak 25 yaşını aşmış olmama rağmen 27 yaşında yeşil pasaport ile yurt dışına çıkma ihtimalim var mıdır acaba?

 49. Merhaba

  Yeşil pasaport sahibi bir öğrenciyim. Pasaportumun 2022 yılına kadar geçerliliği var. Öğrenciliğim devam ettiği sürece sgk lı bir işe girdiğimde pasaportum iptal olur mu ? Cumhurbaşkanı 2017 yılında yaptığı bir açıklamada artık öğrenciler çalışsa da 25 yaşına kullanabilecekler demiş sanırım yargı reformu kapsamında fakat tam olarak resmiyet kazanmadığı da yazıyor. Konu hakkında net bilginiz var mı acaba ?

 50. Merhaba Ege! Ben 2015 yılında babamdan dolayı yeşil pasaport almıstım, kullanmamıstım. Babam 2016 yılında ihraç oldu. Fakat şu an emekli. 23 yasındayım, yüksek lisans öğrencisiyim ailemin yanında ikamet ediyorum ve çalışmıyorum tekrar yeşil pasaport alabilir miyim ? Babamın yeşil pasaportu alma hakkı elinden alınmış mıdır ? Şimdiden teşekkürler..

 51. Merhaba,
  Ben annem üzerinden yeşil pasaport almak istiyorum. Üniversiteye yeni online kayıt yaptırdım. E-Devletten öğrenci belgemi sorguladığımda kaydolduğum gözüküyor fakat henüz ders seçimi yapılmadığı için pasif öğrenci durumundayım. E-Devletten çıktı aldığım bu öğrenci belgesi ile pasaport başvurusu yapsam kabul edilir mi?

 52. Merhaba. Yüksek- Lisans öğrencisiyim. 2021 Eylül ayına kadar yeşil pasaport hakkım var. Şubat ayından itibaren sözleşmeli olarak araştırma görevliliğine atandım. Bu süre zarfında Avrupa ülkelerine seyahat edebilir miyim?

 53. kız arkadaşım sırbistan doğumlu ama saray bosnada yaşıyor yeşil pasaport alıp türkiyeye yerleşecek burada evleneceğiz burada sorun çıkmadan kalabilmesi için ordan ne tür bir işlem yapması gerekiyor .

 54. Merhaba Ege,
  18 Eylül 2019- 6 Mart 2020 arasında Almanya’da Erasmus yaptım.Ulusal vizeyle yaptım tabi.Ayriyeten yeşil pasaportum var. Yeşil pasaportla ile ilgili 180 günde 90 gün gibi bir hakkım bitti mi? Yeşil pasaportumu kullanabilir miyim seyahat için?

  • Ağustos ayında turist amaçlı Polonya’ya giriş yaptım 15 gün kalıp Türkiye’ye dönüş yaptım bu kaldığım sürede üniversiteleri araştırdım Lehçe dilini öğrenmek için 1 ekim 2019 da tekrar Polonya’ya geldim,dil eğitimini aldığım okuldaki kişiler yeşil pasaport sahibi olduğum için vize almam gerekmediğini vizesiz olarak Polonya’ya gelip eğitim alabileceğimi söylediler bende 1 ekim de giriş yaptım,eğitimime başladım,yeşil pasaport ile 90 günlük kalma sürem dolmadan gerekli belgeleri ibraz ederek burada oturum kartına başvurdum 25 haziran 2020 itibariyle okulum bitti oturum başvuruma herhangi bir cevap gelmedi 1 hafta sonra almış olduğum B1 dil belgesi ile üniversite kaydımı yaptıracağım,kaydımı yaptırdıktan sonra Türkiye’ye döneceğim 1 Ekim 2020 de kayıt yaptırdığım üniversite açıldığında geleceğim şuan Türkiye’ye gidişte ve tekrar okul için Polonya’ya döneceğim zaman herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım nasıl bir yol izleyebilirim bundan sonraki eğitim hayatımda Türkiye ye giriş çıkışta sıkıntı yaşamamak için ne önerirsiniz ve yeşil pasaportumla öğrenci vizesi alabilir miyim yoksa pasaportumu değiştirip öyle mi öğrenci vizesi almam lazım, bir türlü sağlıklı bir bilgi alamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

   • Merhabalar
    Yeşil.pasaportumla fransa’dayım şuan. Suremin bitmesine 1 ay var. Fransada dik kursuna yazıldığımda, Türkiye’ye gitmeden buradaki yabancılar şubesi vasıtasıyla kalış süremi uzatabiliyor muyum… Ya da ne yapmam lazım

 55. Merhaba, nişanlım babası sebebiyle yeşil pasaport sahibi. Evlendikten sonra pasaportunu teslim etmesi gerekiyormuş. Peki bu pasaportu teslim etmeden balayı için yurt dışına çıkılabilir mi?

 56. merhaba,
  Benim de acil bir sorum var. Kızım italyada 3 yıldır tıp öğrencisi, yeşil pasaportu var. Oturma izni 27 aralıkta doluyor diye yenileme başvurusu yaptığı sırada italyan memur, oturma iznini yenileyeceklerini ama yenisi gelene kadar( 1- 1.5 ay) sadece kendi ülkene gidip gelebilirsin demiş. Biz yeşil pasaportla kolaylıkla gidebilir diye italyadan almanyaya 2 günlük bir seyahat planlamıştık. (20-22 aralık arası) Almanya ya girişte sorun olur mu?

  İnsanlara faydalı yazınız ve sabrınız için çok teşekkürler..

 57. merhaba,
  Benim de acil bir sorum var. Kızım italyada 3 yıldır tıp öğrencisi, yeşil pasaportu var. Oturma izni 27 aralıkta dolduğu için yenileme başvurusu yaptığı için italyan memur, oturma iznini yenileyeceklerini ama yenisi gelene kadar( 1- 1.5 ay) sadece kendi ülkene gidip gelebilirsin demiş. Biz yeşil pasaportla kolaylıkla gidebilir diye italyadan almanyaya 2 günlük bir seyahat planlamıştık. Almanya ya girişte sorun olur mu?
  italyadaki oturma izni 27 aralığa kadar geçerli ve kızım almanyadan sonra 22 aralıkta türkiyeye dönecek. Yani yeşil pasaporttaki 90 güne de oturma izin süresine de takılmıyor. 20 aralıkta 2 gün için almanya ya gidebilir mi? teşekkürler..
  İnsanlara fay

 58. Merhaba Ege. Ailemden kaynaklı yeşil pasaport hakkım tanınıyor. Fakat gittiğimde çocuk bakarak bir ailenin yanında konaklayacapğım bir miktar cep harçlığı da var tabii. Pasaportu alırken çalışmamak koşulu öne sürülüyor. Sorun yaşar mıyım ?

  • merhaba ege. benim de bir sorum olacak. 21 yasındayım lisans öğrenimim devam ediyor. okul bitmeden evrakları halledip yüksek lisans eğitimi için almanya ya gitmeyi planlıyorum babamdan dolayı yeşil pasaportum var şunu sormak istiyorum yeşil pasaport olunca almanyada bankaya 1 yıllık yaşamak için maddi para yatırılması gerekiyormu? 2. sorum ise yeşil pasaport kullanımı 90 gün olarak gözüküyor almanya içib yükseklisans öğrenimi 2-3 yıl sürüyor dolayısıyla yeşil pasaportun süresini mi uzatıyoruz teşekkürler

 59. Merhaba
  Oğlum benden dolayı 07.05.2020 son kullanım tarihli yeşil pasaport sahibi ve okulunu bitirdi.25 yaşını 20 Temmuz 2020 de dolduruyor.Ocak Şubat Mart 3 ay Almanya Berlin de dil okuluna gitmek istiyor.1Ocak çıkış 31 Mart dönüş sorun yaşarmı. Yada turistik seyahat olmadığı için 3 ay dil okulu sorun olurmu. Teşekkürler

 60. Merhaba,
  Oğlumun Erasmus kapsamında 9 aylık stajı için İtalya geldik. Özel öğrenci olan oğlumun daimi olarak refakatçiye ihtiyacı vardır. Bu durumu belgelemiş olmama rağmen kendim için uzun süreli vize alamadım ve Yeşil Pasaportumla geldim. Bilindiği üzere 3 ay sonra çıkış yapmam gerekiyor.
  Sorum şu; 180 günü tamamlamak için arada geçireceğim 3 aylık süre için burada bir dil kursuna kayıt yaptırsam bunun için öğrenci vizesine başvursam, sonraki 3 ay için yine Yeşil pasaportumla giriş yapsam olur mu?
  Teşekkür ederim.

 61. Merhabalar Mart ayında 15 günlük avrupa gezine çıkmayı düşünüyorum bundan önce şubat ayında Norveç’e gitmeyi planlıyorum maksimum 1 haftalık aklımda tek bir soru var Norveç’e gidip geldikten sonra yeşil pasaportumla tekrardan Mart ayında sorunsuz bir şekilde İtalya’dan giriş yapabilir miyim ?

 62. Merhaba, ben 20 ağustosta Romanya da olacağım staj için sonrasında kasım gibi Avrupa ülkelerine geçmeyi düşünmüştüm ancak yeşil pasaportum var ve Aralıkta geçerlilik süresi doluyor ve okuduğum kadarıyla Avrupa ülkeleri en az 3 ay geçerlilik istiyorlar bu durum hakkında bir bilginiz öneriniz var mı?

  • Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. Şimdi ben hem yeşil hem de bordo pasaporta sahibim. 1 yıllığına yurtdışına gideceğim için bordo pasaportumla ulusal vizeye başvurdum. 9 eylülde çıkmam gerekiyor ancak ulusal vize yetişmeyecek gibi duruyor. Bu durumda yeşil pasaportumla schgen ülkesine giriş yapsam sonrasında bordomu turkiyeden kargo ile bana yollasalar, ülkeden onunla çıkış yapmamda sıkıntı olur mu. Yani girişim yeşil, çıkışım bordo pasaport ile olsa sıkıntı olurmu. Bu konu hakkında bilginiz varmı ya da nereye sorabilirim. Şimdiden teşekkürler.

 63. Merhaba ege yeşil pasaportla 80 gün turist olarak almanyaya gitmeyi planlıyorum ve daha SONRA türkiyee dönüp 15 gün sonra tekrar almanya dönmek istiyorum 90 gün bu mümkün mü? Yada 15 gün içerisinde yeşil pasapot için hemen vize baş vursam sorun olurmu girebilirmiyim? yada ne yapmam lazım. Lütfen yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler

 64. Merhabalar ege hanım benim sizi iki sorum var. birincisi bordo pasaportla schengen vizesi gitsem 3 aylık sonra turkiyeye dönüş yapsam ve daha sonra yeşil pasaport çıkarma hakki var. Tekrar 15 gün içersinde almanyaya gidebilrimiyim? ikincisi yeşil pasaportla 6 ve 1 yıllık vize alabilirmiyim ilginiz için çok teşekkürler

 65. Yeşil pasaport hakkım var üniversite okumadım ama bu sene 2 yıllık açıköğretim fakultesine kayıt yaptırdım yani aöf öğrencisiyim.,
  AÖF öğrrencisi yeşil alabilir mi ?

 66. ACİL. Merhaba öğrenciyken yeşil pasaport çıkardım ve şubat ayında mezun oldum. almanyada yüksek lisanstan kabul aldım ve eylül ayında 6aylık vize başvurusunda bulunacağım. pasaportumun 11 aylık süresi var daha. şu anda öğrenci olmadığım için yeşil pasaportum ile vize almamda sıkıntı çıkar mı? vizeye yoksa bordo pasaport ile mi başvurmalıyım?

   • Selam ben eş durumundan yeşil pasoport aldım. Şubedeki görevli memur benden bordo pasoport u geri almadı ve onunda geçerli olduğunu söyledi

    • Merhaba Yusuf,
     Uygulama mı değişti bilmiyorum ama bundan birkaç sene önce şu şekildeydi. Bordo polis merkezinde kalıyor, yeşil pasaport süresi dolunca onu kullanım hakkın devam ediyor. Şuanki uygulama hakkında bilgim yok.

     • merhaba bende 2 adet yeşil-bordo pasaport var. sorun olmuyor. yeşil pasaporta başvururken bir form dolduruyosunuz ve bordoyu iptal etmeden yeşile başvurabilirsiniz. bu işlemi 20.07.2020 tarihinde gerçekleştirdim. örneğin yeşile israil vizesiz. sadece yeşilim olsa bütün arap ülkeleri beni kabul etmezdi. ama ben bordo pasaportumla arap ülkeleri ve afganistana vb. gidebilirim.

 67. merhaba. bilgilendirme için çok teşekkürler.
  bende yeşil pasaport sahibiyim ve erasmus staj programıyla yurtdışına çıkacagım ve iki ay bir kurumda staj yapacagım. yani turistik amaçla gitmediğim için yine de vize almak zorunda mıyım yoksa yeşil pasaportum yeterli mi?

 68. merhaba. ben erasmus öğrenciyim ve ulusal vizem var ama vizem temmuz da bitiyor. temmuzdan sonra yeşil pasaportum olduğu için avrupa da kalmaya devam edebilir miyim? bu konu da bir bilgin var mıdır acaba?

 69. Merhaba Ege, bugün haberlerde almanyanın yeşil pasaportlular için kontrolleri sıkılaştırdığını duydum iki hafta sonra amsterdama gidiyorum sağlık sigortası yaptırmalı mıyım ben de ayrıca öğrenciliğinizi kontrol edemiyorlar demiştin bu durum yine aynı mı bunlar dışında başka bir belgeye gerek var mı şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Selda,
   Yazıda bende bu değişimi hemen güncellemiştim haberi çıkar çıkmaz. Şuan için sadece Almanya için geçerli ama garanti olsun diye kendin için sigorta yaptırabilirsin. Öğrencilik durumu hala aynı.

 70. Merhaba, 22 yaşındayım ve şuan sgk lı çalışanım ve pasaport süre dolumuyla ilgili sıkıntım yok. Almanyaya gitmek için yeşil pasaportum var iken (iade etmedim henüz) bordo pasaport ile vize başvurusunda bulundum ve red cevabı aldım. Yeşil pasaportum ile şuan gitmeyi denersem sıkıntı yaratabilir mi?

   • Merhaba ben 2018 yılında babamın üzerinden yeşil pasaport aldım lise son sınıfta iken ve şimdi üniversite eğitimi için 16 ağustosta Ukrayna ya gideceğim ve bu zaman aralığında ise sistemde öğrenci olarak görünmedim ve pasaportumun son kullanma tarihi 2023 sizce ukrayna ya giderken pasaport kontrolünde her hangi bir sorun çıkar mı ? 2 defa nüfus müdürlüğü ve 3 defa da bilgi alabilmek için havalimanı polisini aradım fakat bana pasaportumun son kullanma tarihi dolana kadar kullana bileceğimi söylediler sizden de bilgi almak istedim :))

  • merhabalar. daha önce defalarca yeşil pasaportum ile almanya’ya gittim geldim. haberlerde dönüş bileti ve sağlık sigortası sorulduğu yazılı. bu sağlık sigortasını nereden yaptıra bilirim? zaten devlet memuruyuz. bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

  • merhaba aynı durum bende de var şu an.almanya değil başka bir ülkeye gidicem yeşil pasaportla ama sgk lı olduğum için sorun olur mu merak ediyorum.sizin sonucunuz noldu?

 71. Aklıma takılan bi soru var. Yeşil pasaportum var 24 yaşındayım ve yüksek lisansa devam ediyorum ama yakın zamanda sigortalı bir işe gireceğim. Bu durumda pasaportum iptal olur mu yoksa öğrenciliğim devam ettiği için kullanmaya devam edebilir miyim? Bilginiz var mı bu konuda?

 72. Merhabalar,
  Temmuz ayından itibaren üniversite mezunu biri olarak Fransa’da yaşamayı düşünüyorum. Yeşil pasaport ile çalışma hakkı elde edilemeyeceğini biliyorum.
  Bu sebeple yeşil pasaportumla (başka bir evrak göstermeksizin) kayıt yaptırdığım bir dil okulu vasıtasıyla kalış süremi uzatıp çalışabilmem ne derece mümkün olur acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 73. Merhaba,
  Üniversiteden 8 ay önce mezun oldum, şimdi 3 aydır çalışıyorum. 25 yaşına kadar yeşil pasaportumu kullanabilir miyim? Teşekkürler.

 74. Merhaba, yeşil pasaportum var öğrenci olarak polonyaya geçen 2018 ekim ayında öğrenci vizesi ile giriş yaptım 2019 temmuz ayında geri dönüş yapacağım. Bu kez 3 aylığına yine 2019 ekim ayında gitmem ocak 2019 da geri dönmem gerekli vize almadan 90 günlük süreyi kullanabilir miyim? Teşekkürler.

 75. Merhaba Ege,
  Yeşil pasaport sahibiyim, ocak 2020’ye kadar geçerlilik süresi var, 21 yaşındayım önlisans programından mezun oldum, daha sonra kamuda sözleşmeli personel olarak işe başladım, ağustos ayında yurt dışına geziye gitmeyi planlıyorum, pasaportumda sorun çıkarırlar mı ?

  • Merhaba ben yeşil pasaportluyu fransada 1,5 ay kadar fazla kaldım Fransız vatandaşı ile evlendim şimdi Türkiye ye dönecem çıkarken para cezasını verirler yoksa birdahaki gelişimde Fransa’ya almazlarmış. Konsolosluğa sordum uzun süreli fransada kalacaksanız yeni normal pasaport çıkarıp vize almalısınız dediler. Bu durumda vize verirlermi süre aşımı yapmam vize almamı engellerimi yani

  • Merhaba ben yeşil pasaportluyu fransada 1,5 ay kadar fazla kaldım Fransız vatandaşı ile evlendim şimdi Türkiye ye dönecem çıkarken para cezasını verirler yoksa birdahaki gelişimde Fransa’ya almazlarmış. Konsolosluğa sordum uzun süreli fransada kalacaksanız yeni normal pasaport çıkarıp vize almalısınız dediler. Bu durumda vize verirlermi süre aşımı yapmam vize almamı engellerimi yani . Bu tekrar edilen yorum değil

 76. Ege merhaba, 25yaş kuralı yüzünden haziran 24te pasaport kullanım sürem bitiyor. Ben 15-18 mart tarihlerinde Avusturyaya seyahat planladım, girişimde bir sıkıntı yaşar mıyım? Yaklaşık 3 ay 1 haftam kalıyor, umarım sıkıntı olmaz. Şimdiden teşekkürler.

 77. Merhaba. Değişim öğrencisi olarak şuan Bosnadayım. Yeşil Pasaportumun süresi 17 Haziran 2019 da dolacak. Bundan dolayı yeşil pasaportu iptal ettirmeden bordo pasaport çıkarttım. Şuan hem yeşil hem de bordo pasaportum var. 22-24 Mart tarihleri arasında otobüs ile Zagreb’e gitmek istiyorum. Sizce Yeşil Pasaport süresi sorun olur mu acaba?

  • 1998 yılında yeşil pasaport aldık.Süresi bittiğinde yenilendi. Bir sonrasında kapsam içi dendi ve umumi pasaporta döndük. 2014 yılında yeniden yeşil pasaport verildi. Şimdi yenilemek istedik. Cuma günü başvurduk, bugün pasaportumuz geldi. Öğleden sonra telefonla pasaportumuzun iptal edildiği bildirildi. Sebep gene kapsam içi olmamızmış. THY’den emekli kabin amiriyim. 657 sayılı emekli sandığına bağlı 1.2. derecedeyim. O tarihte THY %98 KİT. Her şey tamam kapsam içi olmak kötü. Peki bunca yıl neden verildi bu pasaport? İdare mahkemesine başvursam kazanılmış hakkımı istediğimi söylesem gene alabilir miyim? Aslında 5682 sayılı pasaport yasasında hiç bir engel yok. Bu mesele sadece talimatlarda belirtilmiş. Bir fikri olan varsa sevinirim.

 78. Ben 3 hafta önce hastam vardı yeşil pasopotumlan berline 3 haftalığına gitim geldim ve şimdi dediğm hastam kardeşim vefat eti tekrar 10 günlüğüne gitmek istiyorum kardeşimin definedilmesi için burda bir sıkıtı olabilirmi bilgilenmek istiyorum.

 79. Merhaba Ege;
  babam devlet memuru yani babamdan faydalanıp yeşil pasaport çıkartabiliyorum sorum şudur?
  Ben öğrenciyim ve bi yandan çalışıyorum sigortalı olduğum için yeşil pasaport çıkartma imkânım var mı? Eğer imkânım yok ise işi bırakıp pasaport çıkartıp,tekrardan farklı işe başlasam pasaportumu süresi boyunca kullanabilirmiyim? Netlik kazandırırsanız sevinim acil durumum var.

 80. Merhaba, yeşil pasaportu almak için 3 ay kadar vaktim var. yeşil pasaport elime geçmeden uçak bileti alabilir miyim? (pasaport numarası isteniyor sanırım uçak bileti alırken)

 81. iyigünler ; ben devlet memuruyum makedonya ya otobüsle gitmek istiyorum. yunanistandan gidiliyormuş o ülke için vize almam gerekir mi vey nasıl bir işlem yapılması gerekir. bilgileriniz için teşekkür ederim.

 82. Merhaba Ege.
  ben memurum ve 2 aya kadar yeşil pasaport alabileceğim.
  Benim sorum şu; yeşil pasaportun 180 gün içinde 90 gün giriş hakkı var peki ben yeşil almadan önce bordo pasaportum ile vize alıp 2 ay gitsem dönüp yeşil pasaportu alıp 3 ay beklemeden tekrar 3 ay gidebilir miyim?

 83. Merhabalar. Babam 1.kademe devlet memuru. Onun üzerinden yeşil pasaport alacağım. Babamın şu an aktif bi pasaportu yok. Benim yeşil alabilmem için babamın da mı pasaport çıkarttırması gerekir? Talep formunu incelediğimde, hak sahibinin “başvuruda bulunacak kişiler” kısmında yazılması zorunlu diyor. Yani başvuracak kişiler kısmına babamı da yazmam gerekiyor. Ama ona çıkartmayacağız şu an. Ne yapmamız gerek? Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • merhaba Yavuz, bu konuyla ilgili yetkililerle görüştüğüm için yazıyorum babanın pasaport çıkarmasına gerek yok senin adına olduğunu talep formunda belirtmesi yeterliymiş.

  • kardeşim babanın pasaport çıkarmasına gerek yok bende 4 gün önce babam sayesinde aldım,babamın pasaportu yok,çalıştığı kurumdan yazı gerek,babanın imzası gerek,2 tane biyometrik fotoğraf,öğrenci belgesi ve defter bedeli yani 133 tl nin ödendiğine dair dekont yeterlidir

 84. Merhaba,
  Birçok soruya yanıtınızı okudum ama yine de sormak istiyorum. Yeşil pasaportumun süresi yaş sınırı gereği 5 Mayıs 2019 da doluyor, 1-4 şubat tarihleri arasında İtalya’ya gidip gelsem bir sorun olur mu ? Dışişleri Bak. web sitesinde İtalya için 3 ay 15 gün yazıyor, bu yeşil pasaport için geçerli mi ?
  Teşekkürler.

 85. merhaba.. ben önce bir bilgi almak istiyorum.ben 17.09.2018 tarihindeyeşil pasaportumla fransaya gittim.5.12.2018 de türkiyeye döndüm.yeşil pasaportumla yeniden fransaya ne zaman gidebilirim ve en fazla ne kadar kalabilirim..iyi çalışmalar

  • Merhaba Ümit,
   12 gün hakkınız kalmış. Marttan itibaren istediğiniz zaman gidersiniz ve 3 ay kalırsınız. Öncesinde giderseniz 12 gün hakkınız var.

 86. Yemen pasaportunun üzerine tükenmez kalemle yazi yazildiginda gecersiz olur mu ? Seri numarasinin basina 1 tane 0 eklenmis ve bos bir sayfasina 1 satir yazi yazılmış? Yardimci olur musunuz

 87. Merhaba
  22 yaşındayım babam asker olduğu için yeşil pasaportum var.Aklıma takılan şu ocakta avrupaya gidicem arkadaşımın yanına fakat arada parttime sigortalı işlerde çalıştım bilindiği üzere sigortalı bir işe girince yeşil pasaport hakkını kaybediyoruz.Bir araştırma yaparken şunu gördüm Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaport sahibi gençlerimiz, kayıtlı olarak çalışmaya başladıklarında bu haklarını kaybediyorlardı. Artık 18-25 yaş aralığındaki gençlerimiz çalışmaya başlasalar da pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler” demiş bu şuan geçerli mi ben ocakta yurtdışına çıkmak istediğimde sorun yaşar mıyım onu sormak istemiştim.

 88. Merhabalar yeşil pasaportla Almanya ya uçakla gidip akrabanın aracında dönmemizde dönüş yolundaki ülkelerin gümrüklerinde herhangi bir sorun yaşar mıyım. Ben bu konuyu Almanya Konsolosluğunda görevli bir tanıdığa sorduğumda bazen Bulgaristan’ın gümrükte sıkıntı çıkardığı bilgisine ulaştım. Hatta bir arkadaşının bu nedenle Yunanistan üzeri geldiğini öğrendim. Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

 89. Merhaba Ege,
  Yeşil pasaportum babam devlet memuru olduğu için var. Yeni pasaporttan alacağım, şuanda öğrenciyim ve çalışmıyorum. Pasaportu alabiliyorum fakat pasaportu aldıktan sonra sigortalı bir işte çalışacağım. Bu yurt dışına çıkmama engel olur mu?

 90. Merhaba Ege,
  ben yeşil pasaportumu yenileteceğim. Öğrenciyim, 25 yaş altında ve bekarım. Fakat pasaportumu aldıktan sonra sigortalı bir işe başlayacağım. Sigortalı bir işte çalışırken pasaportumun süresi varken yurt dışına çıkabilir miyim yeni pasaportlar ile? Bir sıkıntı olur mu?

 91. Slm.Eşim ilk olarak 30 aralık 2017 Almanya ya geldi.ilk 6 ayın 3 ayını burda kaldı.sonraki 3 ay Türkiye,sonra yine 70 gün Almanya.şimdi 20 günü var.eger 15 Aralıkta buraya gelirse 30 Aralıkta geri Türkiye ye dönmek zorunda mı?yada 30 Aralıktan sonra 90 gün daha Almanya da kalabilirmi.tskederim

 92. Merhaba,

  Mezun olduktan sonra sigortalı bir işte çalışsanız dahil yurtdışına çıkışta bir sorun olmadığını söylemişsiniz. Bunu deneyen ve sorun yaşayan var mı? Bilet alıp havaalanında kalmak çok zor bir durum olur.

 93. Merhaba Ege, ablamı ziyaret etmek iççin yeşil pasaportumla İtalya’ya geçeceğim ancak ordan, onlarla beraber başka ülkelerede gitmek istiyorum. Gideceğim her ülke için konsolosluk aramama gerek var mı? Yani zaten turistik amaçla italyaya gidiyorum. Oradan diğer ülkelere geçmekte sorun oluyor mu? Bilgin var mı?

 94. Merhaba
  Ben eşimden dolayı yeşil pasaport almaya hakkım, benim mesleğim tır şoförlüğü Avrupa hattına çalışıyorum dolayısıyla çok sık gidiş geliş yapıyorum.
  Sormak istediğim soru 6 ay içerisinde 90 günlük oturum süresi örneğin 4 ayda dolarsa Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra tekrardan herhangi bir AB ülkesine girmek için ne kadar süre beklemem gerekiyor?
  Verdiğiniz bilgiler vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

 95. Merhaba,
  25 yaşımdan önce sigortalı bir işte çalışırsam yeşil pasaportum düşer mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim 🙂

 96. Selamlar ege 🙂 3 hafta sonra erasmus plus + kapsamında litvanyaya gidicem yeşil pasaportum var ancak 1 haftalığına gideceğim ve orada sunum falan yapcağım için eğitime girer mi yani vizesiz girme hakkım olmasına rağmen vize almam gerekir mi veyahut bir yere haber vermem gerekirmi yurt dışına çıkacağım için ( Konsolosluk falan ) ?

 97. Babam şu anda yurtdışında ve benim pasaportumun süresi doldu yeniletmem gerekiyor
  Yenilenirken babamın yanımda olması şart mı yoksa babam yaşadığı ülkeden haledebilirmi bu arada pasaportum yeşil babam öğretmen

 98. Merhaba,

  25 yaş kuralından dolayı 05/04/2019 tarihinde kullanım süresi dolacak olan yeşil pasaporta sahibim. 9/12/2018 – 4/01/2019 tarihleri arasında toplam 27 günlük bir seyahat planlamaktayım. Giriş ve çıkışlarımı Almanya üzerinden yapacağım. Bu tarihler arasında giriş çıkış yaptığım takdirde pasaportumun geçerlilik süresi ile alakalı sorun yaşayıp yaşamayacağımı sormak istedim. Bu konu hakkında bilgisi ya da tecrübesi olan kişiler bana yardımcı olabilirlerse çok mutlu olurum. Şimdiden herkese iyi ve keyifli seyahatlar diliyorum.

   • Okuduklarım çerçevesinde günleri belirlemeye çalıştım. Son olarak belirlediğim zaman aralığını yazarak sizden de fikir almak istedim. Maalesef Schengen bölgesine girişler kurallar ne olursa olsun kontrolöre bağlı olarak bazen sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden giriş-çıkışlar da ister istemez en azından benim gönlüm çokta rahat olamıyor. Çok ümidim olmasa da umarım en yakın zamanda vize serbestisi anlaşması gerçekleşir ve bu tip şeylerle uğraşmak zorunda kalmayız. Cevabınız ve bu yararlı site için çok teşekkür ederim. Sevgilerle..

 99. Merhaba ben öğrenciyken yeşil pasaportumu aldım fakat bu sene mezun oldum ve öğrenci gözükmüyorum artık bu pasaportumun iptali mi demek oluyor yoksa kullanabilir miyim 25 yaşına kadar?

 100. Merhaba Ege,
  Ben 22 yaşındayım, öğrenci değilim ve çalışıyorum. Yeşil pasaportumun son kullanma tarihi Eylül 2019,
  yine de kullanabilir miyim?

 101. Selamlar, benim yeşil pasaportun son kullanma tarihi tam 25 yaşına gireceğim tarih. Merak ettiğim bizzat gidip yeşil pasaportu elden iade etmem gerekiyor mu? Yoksa zaten son kullanma tarihi dolduğu için bir şey yapmama gerek yok mu?

 102. merhaba öncelikle yardımcı olabilirsen çok memnun olurum 🙂 2008 yılında yeşil pasaportla turistik amaçlı gittiğim almanyada 3 aydan fazla kalarak dönüş için havaalanına gittiğimde pasaportuma bi damga vuruldu ve türkiyeye giriş yaptım. o pasaport 25 yaşında iptal olduğu için bi daha kullanamadım. şu an çalıştığım için yeniden yeşil pasaport çıkardm ve sorum şu tekrar almanyaya gitmek istiyorum 10 yıl önceki bu ihlalden dolayı bir sorunla karşılaşırmıyım ya da sorun olup olmadığını nereden öğrenebilirm.

 103. Merhaba Ege,
  Öncelikle emeğin ve zamanın için teşekkürler. Benim kafama takılan şey, son 3 ay- 6 ay karışıklığı.
  3 Mayıs’ta yeşil pasaportumun geçerliliği bitiyor ve Ocak’ta dört beş farklı ülkeye seyahat etmeyi planlıyorum. Bazı ülkelerin 3 ay bazı ülkelerin 6 ay geçerlilik istedikleri söyleniyor. Dışişleri bakanlığı sitesinde çok aradım ama bu listeyi bulamadım. Bu konuda elinde bir bilgi varsa paylaşır mısın?

 104. Merhaba,

  22 yaşındayım. Haziran ayında mezun olmadan hemen önce yeşil pasaport aldım. Yeşil pasaportum çıktıktan 1 ay sonra mezun oldum diplomam verildi. E-devletten baktığım zaman öğrenci olarak gözükmüyordum. Sonra eylül ayında açıköğretime kaydoldum şimdi e devlette öğrenci olarak gözüküyorum.

  Verilen pasaport ilk sayfası kart şeklinde olan yeni tip pasaporttandı. Şu an pasaportumu konsolosluğa verdim ve vizemin çıkmasını bekliyorum ancak mezun olduğum anda sistemden geçerliliğine son veriliyor olabilir mi diye merak ettim.

  Pasaportumun geçerliliği hakkında nereden bilgi alabilirim?

 105. Merhaba Ege
  Eylul 27sinde kopenhag’a gidip oradan isvec malmöye gececegim gidis biletim var donus biletimi almadim 1 ay kalip donecegim bir sorun cikarmi

 106. Merhabalar,

  23 yaşındayım ve 11 ay süreli bir işe başladım. Mart 2019’da iş yeriyle olan sözleşmem bitiyor ve tekrar 25 yaş altı çalışmıyor konumuna dönüş yapacağım.
  Yeşi pasaportum var fakat Şubat ayında yurt dışına gitmem gerekiyor. Yani burada sigortalıyken.
  Ne yapmam gerekiyor?
  Teşekkürler şimdiden..

 107. Merhaba. Halihazırda yeşil pasaportum varken annem mahkemede ismini değiştirdi ancak ben babam tarafından hak sahibiyim. bu durumun yurt dışı çıkışlarıma engel olabilme riski var mı?

 108. Merhaba, bu ay sonu Yunanistan ‘ a gitmek istiyorum. Yeşil pasaportumun süresi 9 aralıkta bitiyor, yani 3 ay geriye gidince 9 eylülden sonra çıkmam mümkün değil yurt dışına . Bu a Ama duyduğum kadarıyla bu kuralı hava yolu şirketleri önemseyip uçağa almıyorlarmış. Merak ettiğim Ukrayna’ya kimlikle gidip oradan geçmem mümkün olabilir mi Yunanistan’a ? Ya da karayoluyla sınır kapısından

 109. Merhaba ben 18 yaşındayım. Bu sene Mayıs ayında yeşil pasaportumu çıkarttım ve Haziran’da liseden mezun oldum ama üniversite için bir sene daha hazırlanmaya karar verdim ve tercih yapmadım. Bu durumda şu anda öğrenci değilim, yine de pasaportumu kullanabilir miyim?

 110. Merhaba,

  Oncelikle yazilarininiz cok faydali ve net. Yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim.

  Suan 24 yasindayim ve Temmuz 2019`da 25 yasinda olacagim, Subat 2019`da ise yesil pasaportum bitiyor. Eger simdi yeni bir yesil pasaport basvurusu yaparsam bana Temmuz 2019`a kadar bir yesil pasaport mu verirler yoksa yesil pasaportum gider ve yeni bir bordo pasaport mu verirler ? Ogrenciyim, sigortali degilim.

  Saygilar,

  Ali.

 111. Merhaba,

  Yukarida kullandiginiz
  “Vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla” bu cumlenin aciklamasi: 90 gun yurtdisinda kaldiktan sonra Turkiyeye geri dondunuz yine yurtdisina cikmak icin bir 90 gun Turkiyede kalmaniz gereklidir mi?

 112. Öncelikle böyle faydalı ve bilgili yorumlar ysptığınız için teşekkür eder saygılar sunarım.
  1-Ben yeşil pasaportla 23.08.2018de Almanyaya giriş yaptım.08.10.2018 tarihide Türkiyeye döneceğim.
  2-Bir işten dolayı 23.01.2019 da tekrar Almanyaya giriş yapmak istiyorum.
  Vereceğiniz cevaptan dolayı teşekkür eder iyi günler dilerim

 113. merhaba ailemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim fakat süresi doldu 2 ay önce ise ögrenciliğim bitti 25 yaşından küçüğüm yeşil pasaportumu yeniletmek istiyorum fakat ögrenciliğim bittiği için yeşil alamıycagımı söylediler dogru mudur ve açıkögretime kaydolsam yeşil pasaportumu yeniletebilir miyim ? teşekkürler

 114. Merhabalar,
  Ben de yeşil pasaport sahibiyim ve erasmus dolayısıyla vizeli olarak polonyada bulundum vize tarihlerim 09.02.18-31.07.18 idi. Ben 09.02.18’den türkiyeden çıktım ve 27.08.18’de tekrar türkiyeye giriş yaptım ve o tarihten beri burdayım . Benım sorum 14-15 eylül gibi ukraynadan polonyaya geçmek istiyorum bu mümkün müdür?

 115. Merhaba;
  Babamdan dolayı yeşil pasaport hakkım var. Son kararla biliyorsunuz 25 yaşına kadar öğrenciysen faydalanabiliyordun artık öğrenciyken çalışıyorsan da faydalanabiliyorsun. Hem sigortalı çalışanım hem de öğrenciyim. Yalnız 25 yaşımı 2019 Mart ayında bitiriyorum. 7 ayım kaldı. Yinede yeşil pasaport çıkarabilir miyim?

 116. İyi geceler,
  Oğluma aralık 2017 de yeşil pasaport aldım. Erasmus ile Polonya’ ya gidecek. Kabul mektubu geç geldiği için vize yetişmeyebilir. Ekim ayından temmuz ayına kadar orada kalacak. Vize yetişmezse ne olur?

 117. Merhaba ben eylül ayında İtalyaya bir sene erasmus eğitimine gideceğim fakat bir tanıdığımız yeşil pasaportumla D vizesi alamayacağımı bunun için bordo pasaport çıkartmam gerektiğini söylediler. yeşil pasaportumla İtalyadan uzun süreli vize alabilir miyim?
  şimdiden teşekkürler 🙂

 118. Merhaba.
  Yeşil pasaport ile italyadaki Erasmus+ projesine katılacağım, elimde katilacagima dair üniversiteden belge var. Önce barselonaya gidip 2gün kalıp oradan italyaya geçeceğim. Fakat hem farklı ülke gezmek hem de daha uygun fiyata bulurum diye dönüş biletimi almadım. Barselona da kalacağım yer net olmadığı için otel vs. rezervasyonu da yok. Havaalanından çıkış yaparken bu sorun olur mu?

 119. Merhabalar,daha önce soruldu mu bir fikrim yok ama 21 yaşındayım ve öğrenciyim yakın bir zamanda yaz bitene kadar sigortalı bir işe başlayacağım ve daha yeşil pasaportum yok ama yine bu dönemlerde başvurmayı düşünüyorum.Sistemde sigortalı olduğum görünüyor mu ve bu yüzden alamama durumum olur mu?Bunu dışında yeşil pasaportum varken sigortalı bir işe başlamış olsaydım bir sıkıntı olur muydu?(geçersiz olma,yeniletme vs.)

 120. Merhaba
  Annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. Part time sigortalı işe başlayacağım. Daha önce gümrükte sigorta tespit edilemiyor demişsiniz, son durum hakkında bilginiz var mı?

 121. Merhaba Ege,
  Üniversiteden 2017 yılında mezun oldum, öğrenciyken de yeşil pasaportumu yeniletmediğim için Mayıs 2018’de süresi doldu. 23 yaşındayım ve şimdi sigortalı olarak çalışıyorum ama aynı zamanda Ekim ayında yüksek lisans programına başlayacağım. Sence hem sigortalı olarak çalışıp hem de öğrenim görürken yeni bir yeşil pasaport çıkartabilir miyim?
  Çok teşekkürler.

 122. Merhaba Ege,

  24 yaşındayım. Annemden yararlanarak öğrenci iken yeşil pasaport almıştım. 31.12.2018’e kadar geçerliliği var. 6 aydır sigortalı olarak çalışmakla birlikte açık öğretimden de öğrenci olarak üniversiteye devam ediyor gözüküyorum. Yapılan bir açıklamada sigortalı olarak çalışsa dahi 25 yaşına kadar yeşil pasaportlu gençlerin pasaportunun geçerliliğinin devam ettiğini okumuştum. Fakat konu ile alakalı herhangi bir yasal dayanak bulamadım. Resmi gazetede yayınlanan bir düzenleme de mevcut değil. Ağustos ayı gibi Midilli’ye gitmeyi düşünüyorum. Sıkıntı yaşar mıyım? Pasaportumun geçerliliğini sorgulatabilme imkanım var mı?

  Şimdiden çok teşekkür ederim:)

 123. Selam Ege, ben de sigortalı olarak çalışmaktayım ve aynı zamanda yeşil pasaport sahibiyim. İşten çıkışım 3 Ağustosta olacak ve 16 sında yurtdışına çıkacağım bu tarihler arasında yeşil pasaportum tekrar kullanıma açılır mı? Bununla ilgili olarak nereyle görüşmem gerekiyor?

 124. Merhabalar ,

  Benim şu anda son geçerlilik süresi 2019 olan yeşil pasaportum var ama 9 ay once sigortalı olarak işe başladım . Yunanistana vizesiz olarak gidebilir miyim pasaportum sigortalı olarak işe girdiğim için iptal olmuş mudur ? Şimdiden çook teşekkürler 🙂

 125. Merhaba babam ogretmen emeklisi annem babamdan dolayi yesil pasaport aldi kuruma  onaylatilan belgeyi de aldilar eylulde kuzeninin dugunu icin almanyaya gidicek kuzeninin davetiye gondermesi gerekli mi annemin hesabinda bir miktar para bulunma sarti var mi yoksa sadece ucak bileti  ve kurum onayli belge ile gidip donebilir mi simdiden tesekkurler

 126. Merhaba. Annem ev hanimi babam ogretmen emeklisi annemin babamdan dolayi yesil pasaportu var eylulde kuzeninin dugunu icin almanyaya gidecek kuzeninin davetiye gondermesi gerekli mi banka hesabinda bir miktar para bulunma sarti var mi yoksa sadece gidis donus bileti yeterli mi. Simdiden tesekkurler.

 127. Merhaba Ege, Öncelikle yazı için cok tesekkürler. Benim sorumla ilgili bilgiyi hicbir yerde net bulamadım ama böyle bir şeyi daha önce kimsenin yapmamış olması da imkansız:) Durum şu:
  Yeşil pasaportluyum Erasmus staj hareketliliğiyle almanyada 2 aylık stajımın sonrasında bağımsız olarak 2 aylık bir staj daha ayarladım. Kabul mektubum var. Fakat toplamı 3 ayı geçiyor yani vizesiz gidecekken şimdi sadece 2.nin tarihleri için Schengen’e mi başvurmam gerekli?(2 aylık) Yoksa 4 ayın tamamını mı Schengen alacagım? Gittigim ikinci yerden para da alacagım; Turistik vize mi yoksa çalışma vizesi mi oturma izni mi ?
  cok soru oldu…şimdiden cok tesekkür ederim

  • Merhaba Tuana,
   İlk yer için sıkıntı yok ama bence bu durumu ikinci yer için sorman gerekiyor. Yani staj yerinle irtibat kurmalısın çünkü koşullarını bilemiyorum, çalışma vizesine mi girer bu durum bilgim yok.

 128. Merhaba Ege,

  Öncelikle çok faydalı bilgilendirmelerde bulundun teşekkür ederim.
  Benim sorum şu olacak; annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim ve geçerlilik süresi 2021e kadar.
  22 yaşındayım, yeni mezun oldum.
  Nüfus müdürlüğündeki bir görevliye sordum. O da öğrencilik bittikten sonra kullanamazsın, suç dedi. Sigortalı işin sıkıntılı olmadığını söylüyorlar ama bu öğrencilik durumunun devam etmesi gerektiğini bunun suç olduğu yönünde hep bilgilendirmeler yapıyorlar. Ayrıca öğrenciliği sorgulayamamaları da çok saçma değil mi? Sonuçta YÖK üzerinden isteseler bunu çok kolay bir şekilde yapabilirler.
  Kafam çok karıştı Ege, sınır kapısından çıkış yapmada sorun yaşar mıyım sence çünkü polisler değişik sorular sorabiliyorlar misal hala öğrenci misin derlerse ne diyebilirim?
  Teşekkür ederim bütün bilgilendirmeler için…

  • Merhaba Özgün,
   Ben teşekkür ederim. Evet suç ama bunu kontrole den bir sistem yok. Doğru olan tabi yapmamak ama hak da senin olunca kullanmak sana kalmış. İşte dediğin gibi kontrol edemiyorlar. Öğrenciliğini sorgulama diye bir şey yok ama sohbet esnasında gelişirse kimse sisteminden senin bilgilerine erişemez.

 129. Merhaba Ege, şöyle bir sorum var,23 yaşında öğrenciyim,yeşil pasaportum var,Almanya’ya 45 günlüğüne gezmeye gidicem.Sadece bilet almak yeterli midir yoksa herhangi bir belge/ dönüş uçak bileti vs sunmak gerekir mi?

 130. Merhaba, yazınız gerçekten çok güzel ama hala cevabını bulamadığım bir sorum var. Eğer bir bilginiz varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben 20yaşında öğrenciyim ama yeni sigortalı işe girdim ama işim yaklaşık 1.5 ay sürücek bir yaz işi. Bu süre içinde pasaportumu kullanamayacağımı söylediler. İşten çıkışımı aldığımda pasaportum kaç günde açılır ya da gerçekten böyle pasaportun donması gibi bir durum var mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Elçin,
   Pasaportun donmaz, aslında bu bir kuraldır ama bu kuralı tespit edemiyorlar o yüzden aslında çalışırken de kullanırsın yeter ki pasaportunda geçerli süre uygun olsun.

 131. Ege,platformun icin inanilmaz tesekkurler

  Sorum yesil pasaportun son kullanma suresi ile alakali.Gitmek istedigim iki ulkede son 3 ay a kadar 1 ay ulkelerinde bulunmami istiyor. Su an 5 ay var son kullanma surelerine. Bunlardan 1 ay birine,1 ay birine ayirsam sorun yasar miyim? Ulkelerin kendi icinde kurallarini asmamis oluyorum ancak son kullanimina 5 ay kalan yesilimle 2 ay yurtidisinda bulunmus oluyorum. Cevabin icin simdiden tesekkur ederim,sevgilerimle…

   • Ege,cevabın için teşekkür ederim. Peki ülkenin birinde 1 ay kaldıktan sonra Türkiyeye giriş çıkış yapmam gerekir mi yoksa gönül rahatlığıyla 2.ülkeye geçebilir miyim? Bu iki ülkede schengen ülkesi ancak. Mesela Avusturya ya giriş yapıcam,adamlar bana dönüş biletimi soracak,bu dönüş bileti Türkiyeye olmak zorunda mı, yoksa 2.gideceğim ülke olan Belçikaya olan biletimi göstersem sence yeterli olur mu:/ ?

 132. Merhaba,yazınız çok faydalı teşekkür ederim.Ama bir sorum var, ben Finlandiya’da yeşil pasaportla son 6 ay içerisinde 3 ayı doldurduktan sonra,schengen vizeyisle tekrar giriş yapabilir miyim 2. 6 ay başlamadan?

 133. Babam emekli öğretmen diğer şartlar uyuyor ama ben farklı bir şehirde okuyorum ailemden illa ailemin yanında okumam gerekir mi ilk defa yeşil pasaport çıkaracağım da

 134. Merhabalar;
  Aklımı kurcalayan bu soruya hiç kimse net bir cevap veremedi, devlet memurları da daha çok kafamı karıştırdı. Şimdi şu şekilde, annem devlet memuru. Ondan doğan hakla yeşil pasaport sahibiyim 23 yaşındayım, öğrenciliğim devam ediyor. Bu yaz sonu yurt dışında tatile gideceğim, bunu gerçekleştirmek için de sigortalı olarak bir işte sezonluk olarak çalışmaktayım. İşten ayrıldıktan sonra yurt dışına cıkabilir miyim? Sağlık sigortası olarak anneme iş çıkışım verildiğinden 10 gün sonra geçiyorum. Bi memur diyor ki, sağlıkla alakası yok sgkdan iş çıkış bildirgeni al nolur nolmaz yeterli. Bildiğim kadarıyla sağlık sigortasının ne olduğuyla ilgili bir madde yok. Sadece çalışmıyor olman yani sigorta primin yatmıyor olması gerek. Gerçekten kafam karıştı. Seyahatim işten cıktıktan 7 gün sonra. O 10 günlük saglık olayı beni rahatsız ediyor. Bir bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

 135. Ege iyi günler,benim bir sorum var şu anda yeşil pasaportum var geçerlilik süresi 9 temmuz 2018’den 9 ocak 2019 tarihine kadar bugünden itibaren 179 günlük sürem var almanyaya 7 günlük tatil planım var bu süre zarfında 180 günden az olduğu için türkiyedeki havalimanında sıkıntı olabilir dediler fakat münferit olarak gideceğim almanyaya 7 günlüğüne gidebilir miyim

 136. Ege hanım merhabalar. Ben 23 yaşındayım yeni mezun oldum ve işe başlayalı 1 hafta oluyor. Ailem yeşil pasaportlu. Acaba başvurmsam alabilir miyim? Veya açık öğretime kaydolsam öğrenciliğim görünse alabilir miyim?

 137. Hocam öncelikle iyi akşamlar iki sorum olucak 1.si 20 temmuz da yeşil pasaport ile Almanya’ya giriş yapıp 6 ağustosta dönüş yapıcam ve 11 ağustosta tekrar giriş yapıcam bir sıkıntı olurmu ? 2.si ise ETIAS sistemiyle alakalı şu an Türkiye vatandaşları sisteme dahil değil diye biliyorum doğrumudur?

 138. merhabalar, 30 iş günü (6 hafta) için almanyaya belediyede staj yapmaya gideceğim ve akrabalarımın yanında kalacağım. almanyaya giriş yaparken kalacak yerim ve ne amaçla geldiğim sorulur mu? maaş almayacağımı ve gönüllü staj yaptığımı düşünürek vize almamıştım çünkü. ^^Yeşil Pasaport İle Vizesiz Ülkelerde Kaç Gün Kalabilirim?
  Vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz. Eğitim, oturum ve çalışma gibi durumlarda ise vize başvurusu yapmanız gerekiyor.^^ paragrafınızda bu duruma göre sanırım vize almam gerekiyor ve uçuşum 1 hafta sonra. bu durumda girişte vize konusunda sıkıntı yaratırlar mı?

  • Merhaba İlke,
   Uzun süre kalacağın için dönüş bileti ve detayları soracaklardır. Bu noktada süre aşımı olmayacağı için stajdan bahsetmemen en iyisi çünkü vize alacak zamanın kalmamış. Vizesiz ülkelerle ilgili kurallar her ülkede farklı, blogda bununla ilgili yazılar mevcut. Okumanı öneririm.

 139. Merhabalar,
  Su an 23 yasindayim 2019 hazirana kadar gecerli bi yesil pasaportum var. 6 ay sigortali olarak calistim su an isten ciktim calismiyorum ve ogrencide degilim. Pasaportum gecerlimidir? Onumuzde ki ay yurt disina cikmayi planliyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.

 140. Merhaba ,

  Benim 14.Eylül 2019 a kadar yeşil pasaportu kullanma hakkım var fakat 3 ay geri düştüğümde yaz dönemi kaçmış oluyor. Yaz döneminde Almanyadan giriş yapıp Polonya’ya geçiş yapmam yeşil pasaportumla mümkün olmuyor mu?

 141. MERHABALAR…YEŞİL PASAPORTUMDA 7 YILLIK ABD VİZE HAKKIM VAR. YAŞIM 23 AMA ÖĞRENCİLİĞİM BİTTİĞİ İÇİN YENİLEME YAPAMIYORUM. BORDO PASAPORT ÇIKARTTIRDIM GEÇEN HAFTA…ANCAK YEŞİLDEKİ VİZEMİN GEÇERLİLİĞİ DEVAM EDER Mİ ? NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE SORDUM. KİMİ SIKINTI OLMAZ DİYOR, KİMİ DE BORDO İÇİN YENİDEN VİZE ALACAKSIN DİYOR. BAZILARI DA ÜLKENİN KENDİ TAKDİRİ DİYOR. YANİ İSTER KABUL EDER İSTER ETMEZ… AĞUSTOSUN 5 İNDE ABD YE GİDECEĞİM. BİLETİMİ ÖNCEDEN ALMIŞTIM. NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM. ÇOK ZOR DURUMDAYIM. ABD NİN TUTUMU KATI OLABİLİR Mİ ? BU KONUDA STANDART BİR UYGULAMASI VAR MI ? TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIRSAN SEVİNİRİM. YA DA BU KONUDA EN KESİN VE DOĞRU BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM ?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER….

  • Merhaba Beste,
   Bu konuda kesin ve doğru bilgiyi konsolosluğu arıyarak alabilirsin. Mutlaka ara sor. Ben vizenin geçerli olduğu biliyorum, yeşil geçersiz yapılıyor, sayfaları kesiliyor ama vize ellenmiyor onu kullanarak geçiyorsun. Ama bu kadar karışık bilgi aldıysanız sorun en iyisi.

 142. Merhaba Çek Cumhuriyetinde Erasmus yaptım.Vizem bitmeden önce Ukrayna’ya geldim.Vizem bitti bu günlerde.Staj yapmak için Polonya’ya gitmem gerekiyor.Çok yazı okudum genelde D tipi vizenin yeşil pasaporttaki günleri etkilemediği yazıyor.Sizce sorunsuz giriş yapabilir miyim?Giriş çıkış yaparak o hakkı sağlamış oluyorum sanırım.

 143. Merhaba
  Annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim ve 12 yaşında kızım var.kendisi özel eğitim öğrencisi. Heyet raporuyla dikkat dağınıklığı ve hipersktivitesi var.ve gidebileceğim bir Avrupa ülkesinde eğitim aldırmak istiyorum.kızım durumundan dolayı bana bağlı.yani yalnız gitmesi veya kalmasi mümkün değil. Ne yapabilirim.bu konuda özel haklara sahipmiyim ogrenebilirmiyim

 144. Merhaba Ege,yeşil pasaportuma kavuştum sonunda..şimdi yurt dışına çıkmak için direk uçak biletimi alcam değilmi? O kadar yani? 2.sorum ise AB ülkeleri izin belgesi istiyomuş artık? Prosedür ne acaba..teşekkürler

 145. Merhabalar,
  Ailemden kaynaklı yeşil pasaport sahibiydim. Üniversitede öğrenciyken çalışmaya başladım ve sgk girişim yapıldı ben şuan 22 yaşımdayım ve 25 yaşına kadar yeşil pasaport alma hakkına sahibim diye biliyorum. Sgk çıkışım yapıldı çıkış bildirgesi elimde şuan çalışmıyor görünüyorum ve hala öğrenciyim yeşil pasaport başvurusunda bulundum sgk girişinin zamanında yapılmış olması bir problem yaratır mı?

 146. Ege Merhaba,

  Yeşil pasaportumu aldım ancak henüz yurt dışına hiç çıkmadım, bu yaz Almanyadan Türkiyeye gelecek olan akrabalarım tekrar Almanyaya dönerken onlarla birlikte araba ile ben de gitmeyi planlıyorum. Karayolu güzergahı şu şekilde Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan- Slovakya- Çek Cumhuriyeti- Almanya… Bu güzergah üzerinde hiçbir vize almadan yeşil pasaportumla karayoluyla seyehat edebilir miyim?

 147. Selam ağustos başında eşimle italyaya gidicez yeşil pasaportumuz var çıkış için çalıştığımız kurumdan bir belge almaya gerek var mı.öğretmeniz

 148. Merhaba yazınızı okudum ve çok faydalı olduğunu gördüm 🙂
  Benim bir de şöyle bir sorum olacaktı; ben şimdi 26 temmuz – 6 ağustos tarihlerinde (uçak biletlerimin tarihleri) ispanya’ya gideceğim. Döndükten sonra da Çek Cumhuriyetinden staj yapacağım. Çek Cumhuriyetine 1 eylül de gideceğim ve 90 gün kalacağım. Bu İspanya’da ki seyahatim Çek Cumhuriyetindeki kalma süremi etkiler mi? (İki kurumdan da çalışma izni, vize vs almama gerek olmadığı söylendi oradan yana sıkıntım yok) Teşekkürler 🙂

  • Merhaba Bahadır,
   Öncelikle teşekkür ederim. Toplamda 180 gün içinde 90 günü doldurmuş oluyorsun aslında. Sorun yaşaman olası. Yeşil pasaport ile sıkıntı olabilir. Bence staj yapacağın yer ile görüşmelisin.

   • Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Şöyle aslında İspanya’dan çıkış yapıp Türkiye’ye döneceğim yaklaşık 1 ay kadar Türkiye’de bulunduktan sonra Çek Cumhuriyeti’ne gideceğim. Yani pasaportumda İspanya’dan çıktı damgası olacak. İkisi farklı ülke olduğu için bu 180 günün İspanya için ayrı, Çek Cumhuriyeti için ayrı işlediğini düşünmüştüm. 180 günde 90 gün kuralı bir kez Schengen içerisine girildi mi sayılıyor bilemiyorum. Bu konuda da etrafımda tecrübeli biri olmadığı için sorma gereği duydum aslında. Ayrıca bu 90 gün aşıldığında ne gibi yaptırımlar oluyor bunu da merak ediyorum. Teşekkür ederim tekrardan 🙂