Green Card Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Amerika Green Card Başvurusu
63.5BGörüntülenme

Son yıllarda yurt dışında yaşama hayali kuranların sayısı giderek arttı. Herkesin yaşamak için hayalini kurduğu bir ülke vardır elbette ama özgürlükler ülkesi Amerika daima bu listenin ilk sıralarında yer alıyor. Tabii ki Amerika’da yaşamanın pek çok yolu var ama en kolay ve maddi olarak hesaplı yolu tartışmasız ki Green Card başvurusu yapmak.

ABD vatandaşlığının bir anahtarı olan ve ABD’de yaşama hakkını sağlayan bu karta sahip olabilmek sadece 5 dakikalık bir çekilişe katılarak mümkün. İnanılmaz ama işlemler gerçekten çok basit. Her yıl vazgeçmeden ben de bu çekilişe katılıyorum. Bu yazıda sizlere Green Card’a nasıl kolayca başvurabileceğinizden bahsedeceğim. Green Card nedir, Green Card başvurusu nasıl yapılır konularını merak edenler için tüm detayları tek tek bu yazıda anlattım. Daha fazla sorunuz olursa yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Hazırsak başlıyoruz!

Green Card Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen vatandaş olabilmenin anahtarı Green Card sahibi olmak. Peki bu karta sahip olmak için ne yapmak gerek? Green Card’a sahip olabilmenin en kolay yolu çekilişe katılmak. Çeşitlilik Göçmenlik Programı her yıl Amerika’ya az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına rastgele seçim yöntemiyle yaklaşık 55.000 göçmen vizesi sağlıyor.

Temelde bu program, çeşitli kültürlerin Amerikan toplumundaki azalışını önlemeyi ve dengeyi sağlamayı amaçlıyor. Kurayı kazanan kişilerin vize alabilmeleri için sadece gerekli koşullarını sağlamaları ve süreç boyunca diğer gereklilikleri yerine getirmeleri gerekiyor. Green Card sahibi olabilmek için alternatif diğer yollar gerçekten çok zor ama çekilişe katılmak oldukça kolay. Tabii ki çekilişi kazanmak çok kolay değil, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş ile belirleniyor yani tam anlamıyla şans meselesi.

green card yeşil kart amerika

Green Card’ın Avantajları 

Bahsetmiş olduğum gibi Amerika, ülkesinde yaşamasına izin vereceği insanlar için her yıl bir çekiliş düzenliyor ve bu çekiliş sonucunda belirlemiş olduğu ülke vatandaşlarına Green Card veriyor. Bu kartı rastlege olacak şekilde sistem üzerinden belirlediği için adı çekiliş olarak geçiyor. Şansınıza Green Card çekilişini kazanırsanız Türk vatandaşlığınız devam ederken Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu hakları da kazanmış oluyorsunuz.

Green Card çekilişini kazanan kişi aynı zamanda eşine ve 21 yaşının altındaki bekar çocuklarına ABD’de ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi bir kimlik kartı hakkını da dahil edebiliyor. Daimi Oturma İzni (Permanent Resident Card) adı ile anılan bu kimlik kartı kişinin göçmenlik statüsünü belirtmek için kullanılıyor ve Green Card sahibi olanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma iznine sahip oluyorlar. Ayrıca Amerika’da ev alabiliyor, çalışabiliyor ve vergi ödüyorlar. Green Card sahibi kişiler sadece oy kullanamıyor ve mahkemede jüri olamıyorlar.

Green Card Başvuru Tarihleri 2021-2022

Her yıl Ekim ayında Green Card başvuruları için DV Lottery sistemi açılıyor ve başvurular o yılın Kasım ayına kadar sürüyor. Başvuru sonuçları başvurduğunuz yıldan bir sene sonra Mayıs ayında açıklanıyor ve aslında gelecek yıl için seçilmiş oluyorsunuz. Kısaca DV-2023 için Green Card başvuruları 6 Ekim-9 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılıyor.

Örneğin; Mayıs-Haziran ayında açıklanan sonuçları takip edemezseniz 30 Eylül 2023’ye kadar size tanımlanan başvuru numarasını (confirmation number) kullanarak sistemi kontrol edebilirsiniz. Ancak bu tarihten sonra kazanmış olsanız bile kontrol edip sürece başlamamış olursanız hakkınız yanıyor. Bu yüzden tarihleri takip etmek oldukça önemli.

2021 yılı için Green Card (DV-2023) başvuru tarihleri 6 Ekim – 9 Kasım 2021 olarak belirlendi. DV-2023 başvurunuzu bu tarihler arasında DV Lottery resmi sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz. DV-2023 başvuru sonuçları 7 Mayıs 2022 tarihinde açıklanacak.

golden gate köprüsü

Green Card Başvuru Şartları

Green Card için başvuru yapmadan önce göçmen vize kurası (green card lottery) yönergelerini dikkatlice okumalısınız. Her yıl sadece bir kez başvuru yapma hakkınız var bu yüzden sisteme gireceğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız, aksi halde başvurunuz geçersiz sayılır. Çekilişe katılmak için herhangi bir yaş sınırlaması yok, Green Card başvuru şartları arasında tek şart 18 yaşından büyük olmak.

DV programına katılım için başvuruya uygun ülkelerden birinin yerlisi olmanız gerekiyor ki Türkiye bu listede olduğu için Türk vatandaşları bu programa başvuru hakkına sahipler. Evli, bekar, öğrenci, çalışan, lise mezunu, üniversite mezunu fark etmeden, durumunuz ne olursa olsun Green Card’a başvuru yapabilirsiniz. Yalnızca lise ve dengi okullardan mezun iseniz belgeye ihtiyaç duymadan başvuru yapabilir, değilseniz son beş yıl içerisinde tecrübe ya da uzmanlık gerektiren bir alanda en az iki yıl çalıştığınızı belgelemeniz gerekiyor.

İş tecrübelerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net OnLine veri tabanını kullanmalısınız. Ayrıca 2019 yılı itibari ile Green Card başvurusu sırasında pasaport bilgilerinizi de sisteme girmeniz isteniyor. Yani bu durumda sadece pasaportu olan kişilerin başvurma hakkı var. Eğer geçerli bir pasaportunuz yok ise Green Card 2023 başvurusu için pasaport çıkarmanız gerekiyor.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru formu 2005 yılından önce posta yolu ile yapılırken artık Amerikan Hükümeti’nin göçmenlik bürosunun resmi internet sitesi üzerinden yapılıyor. Başvuru tarihlerini takip ederek sistemin açık olduğu zamanda başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Green Card başvurusu için şu adımları izlemelisiniz:

 1.  Green Card resmi başvuru sitesi olan DV Lottery web sitesine giriş yapın. https://www.dvlottery.state.gov/
 2. Açılan sayfada karşınıza üç bölüm çıkıyor; Entry Instructions (Açıklamalar), Photo Instructions (Fotoğraf Yükleme Kuralları), Entry Form (Başvuru Formu). Burada diğer bölümler için Instructions kısmı size talimatları veriyor. Başvuru süreci ve aşamalar hakkında merak ettiğiniz konuları buradan okuyarak öğrenebilirsiniz. Photo Instructions bölümü ise fotoğrafınızı test etmenizi sağlıyor. Çünkü sistemin belirlemiş olduğu bir fotoğraf formatı var. Doğru fotoğraf yüklediğinizden mutlaka emin olun yoksa başvurunuz geçersiz sayılır. Bu noktada en güvenli yol size en yakın fotoğrafçıya giderek Amerikan vizesi formatına uygun bir fotoğraf çektirip onun dijital halini sisteme yüklemeniz olacak. Ben her yıl bu şekilde yapıyorum böylece formata uygun mu değil mi sıkıntısı yaşamıyorum.
 3. Başvuru işlemlerine başlamak için Entry Form kısmındaki “Begin Entry” butonuna basın ve formu doldurmaya başlayın. Bu kısımda da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Kişisel bilgilerinizi kimliğinizde yazdığı şekilde sisteme girmelisiniz.
 4. Formu tamamlayıp “Continue” butonuna bastıktan sonra girdiğiniz bilgileri kontrol edebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada tüm bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol edip onaylayın ve sonuç ekranına geçin. Bu sayfada size sistem tarafından bir başvuru numarası atanacak. Bu başvuru numarasını saklamanız çok önemli çünkü Green Card çekilişini kazanıp kazanmadığınızı sonuç sayfasında verilen kodu girerek öğrenebileceksiniz.

green card başvuru

Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

1. İSİM – Adınız pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalıdır. Eğer ikinci bir adınız yoksa “No Middle Name” kutucuğunu işaretlemelisiniz.

2. CİNSİYET

3. DOĞUM TARİHİ – Ay, gün, yıl şeklinde yazılmalıdır.

4. DOĞDUĞUNUZ ŞEHİR

5. DOĞDUĞUNUZ ÜLKE

6. DV PROGRAMINA KATILIM İÇİN UYGUN OLDUĞUNUZ ÜLKE – Programa katılım için uygun olduğunuz ülkeniz normal şartlarda doğduğunuz ülke olacaktır.

7. KATILIMCI FOTOĞRAFI – Kendinizin ve eğer varsa eşiniz ve tüm çocuklarınızın son altı ay içinde çekilmiş fotoğraflarını eklemeniz gerekiyor. Her bir birey için ayrı fotoğraf eklenmesi gerekir. Daha önceki yıllardaki başvuruda kullandığınız fotoğraf ile tekrar başvurmanız da başvurunuzu geçersiz yapar. İstenilen fotoğraf özellikleri ilgili bilgilere teknik açıklamalar kısmında bakmanız gerekiyor.

8. POSTA ADRESİ – Postayı alacak kişinin adı, açık adres (1. satır, Açık adres; 2. satır, Şehir/Kasaba, Bölge, Posta kodu, Ülke)

9. ŞU ANDA YAŞADIĞINIZ ÜLKE

10. TELEFON NUMARASI

11. E-POSTA ADRESİ

12. BUGÜN İTİBARİYLE TAMAMLAMIŞ OLDUĞUNUZ EN SON EĞİTİM SEVİYESİ – (1) İlkokul, (2) Lise terk, (3) Lise diploması, (4) Meslek yüksekokulu, (5) Üniversite terk, (6) Üniversite diploması, (7) Yüksek lisans terk, (8) Yüksek lisans diploması, (9) Doktora terk, (10) Doktora diploması.

13. BUGÜN İTİBARİYLE MEDENİ HAL – (1) Bekar, (2) evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olmayan, (3) evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olan, (4) boşanmış, (5) dul, ya da (6) yasal olarak ayrı yaşayan. Eşinizin ismini, doğum tarihini, cinsiyetini, doğduğu şehri, doğduğu ülkeyi ve sizinkiyle aynı özelliklere sahip fotoğrafını başvurunuza eklemeniz gerekir. Vize alabilecek durumda olan eşin başvuru formuna eklenmemesi esas başvuru sahibinin vize görüşmesi sırasında diskalifiye olmasına sebep olur.

14. ÇOCUKLARIN SAYISI – Sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza fotoğraflarıyla eklemeniz gerekiyor. Eğer çocuğunuz yoksa çocuk sayısı kısmına “0” yazmalısınız.

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Green Card başvurusu hiçbir ücret ödemeden yapılır. Resmi sitesi https://www.dvlottery.state.gov/ dışında başvuru yaptığını iddia eden, ücret talep eden herhangi bir aracı kurum ya da web sitesine asla güvenmemenizi tavsiye ediyorum. Bu tarz siteler size reklam çıkararak ya da bu konuda arama yapan kişilere ulaşarak ücret karşılığından başvurunuzu yaptığını ve süreci takip ettiğini hatta onlar aracılığı ile başvuru yaparsanız kazanma şansınızın arttığını vaad ediyorlar. Sakin bunlara inanmayın! Green Card için herhangi bir başvuru ücreti kesinlikle yoktur. Sisteme girerek en fazla 5 dakikanızı alacak bir form dolduran, başvuru koşullarını sağlayan herkes Green Card başvuru işlemlerini ücretsiz bir şekilde yapabilir.

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Başvuru sonuçları da her yıl Mayıs ayının ilk haftasında açıklanır. Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra hemen kontrol etmeniz gerekmiyor ancak vize sonuçları açıklandığı an sürece hızlıca başvuranlar bu aşamada daha önde oluyor. Çünkü vize belirli sayı için veriliyor, ne kadar geç kalırsanız o kadar da şansınız azalıyor diyebiliriz.

green card

Green Card Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Başvurunuzu yaptınız ve merakla sonucunuzu bekliyorsunuz. Öncelikle başvuru sonuçları, başvurunuzu yaptığınız web sitesi üzerinden Mayıs ayında açıklanıyor. Green Card sonuçlarını öğrenmek için şu adımları izlemelisiniz:

green card başvuru formu

 1. DV Lottery web sitesine giriş yapın.
 2. Sayfadaki “Check Status” butonuna tıklayın.
 3. Karşınıza gelen yeni ekrandan “Continue” yani devam butonuna tıklayın.
 4. Yeni açılan ekranda sizden dört tane bilgiyi doldurmanız istenecek. Sırasıyla başvuru numarası (confirmation number), soyadınızı, doğum yılınızı ve ekranda görmüş olduğunuz doğrulama kodunu girip “Submit” butonuna tıklayın.
 5. Yeni açılan sayfada çekilişi kazanıp kazanmadığınızı öğreneceksiniz. Eğer Green Card çekilişini kazanmadıysanız “Has Not Been Selected” şeklinde bir uyarı alırsınız. Eğer çeşitlilik göçmen vize kurasını kazanamadıysanız gelecek senelerde tekrar başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Şans sizden yanaysa ve Green Card çekilişini kazandıysanız adınıza düzenlenmiş bir bilgi yazısı karşınıza çıkacak. Bu belgenin çıktısını alarak vize görüşmenizde resmi belge olarak kullanmanız gerekiyor. Green Card kazandıktan sonra kesinlikle yeşil kart sahibi olacağınızın garantisi ne yazık ki vermez. Çünkü bu aşamadan sonra vize işlemleriniz ve konsoloslukta görüşmeleriniz olacak. Tüm bu süreci başarı ile geçerseniz Green Card sahibi oluyorsunuz.

*Eğer başvuru numaranıza ulaşamıyorsanız ya da hatırlamıyorsanızForgot Confirmation Number” butonuna tıklayarak kişisel bilgilerinizi girip onay numaranıza ulaşabilirsiniz. Bu kısımda sizden hangi yıl için başvuru kontrolü yaptığınız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, mail adresiniz ve ekranda görmüş olduğunuz doğrulama kodunu doğru girmeniz beklenecek. Bu adımları takip ederek başvuru numaranıza tekrardan ulaşmış olacaksınız.

green card başvuru formu

Green Card ile Amerika Vatandaşı Olmak

Çekiliş sonrasındaki ilk 6 ayda 1 kez ülkeye giriş yaparak Green Card geçerliliğinizi korumanız beklenir. Diğer yıllar için ise yılda bir kez ülkeyi ziyaret ederek kartınızın geçerliliğini devam ettirebilirsiniz. Eğer ki yeşil kart aldıktan sonraki 5 yıllık sürede en az 3 yıl Amerika’da yaşarsanız Amerikan vatandaşlığını hak etme şansınızda doğar ve bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu tüm haklara sahip olursunuz.

Bu yazıda sizlere Green Card nedir, nasıl başvurulur hakkında bilgiler verdim. Green Card çekilişini kazanarak Amerika’da yaşayanlardan biri olan sevgili Sezen ile Green Card ile Amerika’da Yaşam üzerine bir röportaj yapmıştım. Çekilişi kazandıktan sonra yepyeni bir hayata geçiş yapan Sezen’in hikayesini okumak isteyenler için yazının linkini paylaşıyorum. Green Card ile Amerika’da Yaşam

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

17 yorum

 • Merhabalar, bir sorum olacaktı size cevaplayabilirseniz sevinirim. Eşim ile birlikte Green Card başvurusunda bulunacaz ama takıldığım bir nokta var. Eşimin bulunduğu ülkede baba ya da dede adı soyadı yerine geçiyor, örneğin Ezgi Selim Ahmed gibi. Eşimin pasaportunda, (örnek) full name = Ezgi Selim Ahmed. Surname = Ahmed. yazıyor. ( Selim baba, Ahmed dede oluyor) Şimdi asıl sıkıntı burda! isim yerine Ezgi, soy ismi yerin de Ahmet yazdık, peki Selim ismini yani baba ismini nereye yazmam gerekiyor? İsim kısmında Ezgi ile birlikte mi yoksa göbek adı yerine mi yazmam gerekiyor? çok teşekkürler.

 • 3 ismim var. Merve Tuba Nur şeklinde. pasaportta da hepsi isim kısmının altında yazıyor. kalan 2 isim middle name mi yazmalıyım yoksa ilk ismin yanına mı? Çünkü pasaportta middle name diye extra bir başlık adı altında yazılmamış

 • merhabalar, doğum yerimiz olarak il değil ilçe yazıyor yeni pasaportlarda ve kimlikte de doğum yeri gözükmemekte. Doğum yerimize pasaportta yazdığı gibi ilçe mi yazmalıyız yoksa eski kimliklerimize göre il mi belirtmeliyiz?

 • Merhaba iyi günler,
  İki ismi olanlar middle name yerine ikinci ismini mi yazacak yoksa direkt olarak name yerine iki ismimiz de mi yazmalıyız? Örneğin: Benim ismin Hamza Can bunu nasıl yazmalıyım. Cevaplarsanız sevinirim,teşekkürler.

 • Merhaba,iki soy isim kullanan kişiler form doldururken soy isim kutucuğuna iki soy ismini birdenmi yazması gerekiyor acaba??

 • Merhaba nasılsınız yazılarını okudum güzel açıklanmış bende başvuru aşamasında yım umarım olumlu olur

 • Merhabalar, DV22 başvuru tarihi ne zamandı acaba? Bugün bilgi alma amacıyla başvurduğum bi yerden beni aradılar ve başvuru ücreti olarak 250 tl istediler. Şuanda araştırıyorum fakat başvuru tarihlerini hiçbir yerde bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Merhaba Lara,
   Başvuru tarihini henüz bilmiyoruz ama bu tarz firmalara ihtiyacın yok ki çoğu kandırma üzerine ilerliyor. Kendin ücretsiz olarak başvuru yapabilirsiniz gayet basit bir sistem. Blogta bunun üzerine detaylı bir yazım var sana yardımcı olabilir. Sevgiler 🙂

 • Merhaba iki gündür başvuru yapmaya çalışıyorum fakat sayfa ilerlemiyor continue bastıktan sonra hata veriyor.konuyla ilgili herhangi bir bilginiz varmı?birde pasaporttaki gibi giremiyorum ismi çünkü türkçe karakter kullanamıyorum başvuru esnasında

 • Merhaba kolay gelsin green card başvurusu için konu danisacaktim. Ben isim soyisim ile ilgili konu gerçi bahsetmissin ama şahsi olarak yine sormak istiyorum çünkü başka sitelerde araştırdığımda kararsız kaldım. İsim soyisim Latin alfabesine göre mı yazayım yoksa pasaport da yazıldığı gibi mı. İsim uğur pasaporta böyle yazıyor yoksa ad soyad kısmında ugur olarak kaydetsem .ilerde problem olurmu. Teşekkürler.

Bir cevap yazın