Urla Mekan Önerileri

urla gezilecek yerler
2.72BGörüntülenme

Doğası, kendine has köyleri, bağ yolundaki şarap evleri, Ege lezzetlerini sunan restoranları ile şehir hayatından kaçanların buluşma noktası Urla’da birbirinden lezzetli yemekler tatma imkanınız var. Son yıllarda Urla’da hizmet veren altı restoranın bir araya gelerek oluşturduğu Urla Gastronomi Rotası ile bu lezzetler daha da bilinir hale geliyor. Bu yazıda sizler için hem yerel lezzet önerileri hem de Urla Gastronomi Rotası’ndan lezzetleri bir araya getirdik.

Urla Gastronomi Rotası’nda unutulmaz tatlar sunan Urla restoran ve mekanların listesi şöyle; Beğendik Abi, Lief Urla, Od Urla, Seyhan Et ve Teruar Urla. Yerel lezzet önerilerim de ise 70 yıllık tarihi geçmişiyle Ünal Kardeşler Katmer Salonu, deniz kenarında kahvaltısıyla ünlü Denizaltı Cafe ve Özbek Köyü’nde taze deniz ürünleriyle çok sevilen Akın’ın Yeri olacak. Hazırsak, Urla Mekan Önerileri yazısına başlıyoruz.

Urla’nın lezzetlerini tadarken gezilecek yerlerini de es geçmemek lazım. Urla’da ulaşım, plajlar, gezilecek yerler gibi birçok detay içeren bir Urla gezi rehberi yazım da var, belki göz atmak istersiniz. Urla Gezilecek Yerler

urla çeşmealtı izmir

Ünal Kardeşler Katmer Salonu

Peynirli, kıymalı, patatesli, kaşarlı, karışık katmer yada çiğ börek. Hepsi için en iyi adres Ünal Kardeşler Katmer Salonu. Hangisini isterseniz isteyin ustası yufkanın içine malzemesini koyup bir zarf gibi kapatıp, nar gibi kızartıyor ve leziz katmerle buluşmamı sağlıyorlar. Yanında da ayran olur çay olur keyif sizin ama benim favorilerim peynirli katmer ve açık ayran.

urla gezilecek yerler

Urla Beğendik Abi

Beğendik Abi denilince akla yaprak sarma, zeytinyağlı enginar, şevketi bostan, ciğer sarma, kabak çiçeği dolması, Girit kabağı yemeği gibi lezzetler gelir. Gerçek Ege mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz ve özgün tatlarıyla misafirlerine her daim lezzetli. Şefi Handan Hanım’ın insana parmaklarını yedirten yemekleri ile Urla Malgaca meydanında sizleri bekliyor.

urla kahvaltı denizaltı

Denizaltı Cafe

Urla’da deniz kenarında nefis bir serpme kahvaltı ile güne başlamak istiyorsanız tartışmasız ki Denizaltı’na gideceksiniz. İskele mevkiinde yer alan Denizaltı Cafe hem gün içinde keyifle deniz kenarında oturmak hem de leziz bir Urla kahvaltı sofrası için vazgeçilmezlerim arasında. Manzaranın ve yemeklerin keyfini çıkarırken ekmek sepetinizi martılar ve balıklarla paylaşmayı ihmal etmeyin.

urla mekan özbek köyü

Akın’ın Yeri

Urla Özbek Köyü’nde Akın’ın Yeri meze ve balık konusunda en favori mekanım. Ege bölgesinde tadabileceğiniz çeşit çeşit otlar, nefis mezeler ve taze balıkları ile İzmirlilerin merkezden bile kalkıp sırf yemek için geldiği lokal bir adres. Bu sebeple gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

od urla

Od Urla

Türkiye’de de eşine rastlanmamış bir deneyim sunan Od Urla son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünyada lezzetleri ile adından söz ettiren bir mekan. Zeytin ağaçlarının arasında, tarladan mutfağa konseptli, Ege mutfağı temelli, fine dining restoranı. Bu coğrafyada bir benzeri yok! Çünkü, Od Urla’nın şefi Osman Sezener, bulunduğu coğrafyanın malzemesini kullanarak yemekler hazırlamayı tercih ediyor. Sunumlarıyla bir lezzet deneyimi sunuyor. Belirli aralıklarla değişen tadım menüsünün yanı sıra alakart menüsü de var. Lezzetleri kadar fiyatları da konuşulan Od Urla’nın sunum ve ürün kalitesi sebebiyle İzmir için yüksek fiyatlara sahip. Bana göre bir kez olsun deneyimlenmesi gereken bir yer. Favorim tadım menüsündeki deneysel lezzetler ve kuzu kulaklı kokteyl.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın