Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

ucuz uçak bileti
3.68BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

“Şu ucuz uçak biletine bir türlü ben denk gelemiyorum” diyenlerdenseniz, gelecek seyahatlerinizde ucuz uçak bilet bulmanız için size en iyi taktikleri vereceğim. En uygun uçak biletini bulmak isteyenler, düşük bütçeyle seyahat için önerdiğim noktalara dikkat etmeli ve ona göre seyahatlerini planlamalı. Hazırsanız ucuz bilet meselesini hep birlikte çözmeye başlıyoruz.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Hepimiz daha az bütçe ile daha sık seyahat etmek istiyoruz. Ancak bu sandığımız kadar kolay değil, dikkat etmemiz gereken bazı konular var. Mesela hep yüksek sezonda uçmak istiyoruz ama aslında tüm mesele yüksek sezonda uçmamaktan geçiyor. Tabi yüksek sezonda popüler bir destinasyona ucuz bilet almak imkansız da değil ama gerçekten zor olduğunu kabul etmek gerek. Özellikle resmi tatillerde çok önceden bile alsanız bile tarihler havayolu firmaları tarafından önceden belirlenen yüksek fiyatlarla olduğu için yine sıradan günlere göre pahalı oluyor. İşte bu noktada ucuz uçak bileti almak için dikkat etmeniz gereken bazı konular var. “Ucuz uçak bileti almanın yolları” bu yazıdan geçer. Şimdi ucuz uçak bileti konusunda bildiğim ve uyguladığım tüm hileleri detaylıca sizlere de anlatayım.

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

uçak yolculuğu

1. Ucuz Bilet Almak İçin Doğru Zamanı Yakalayın

Çoğu zaman uçuş tarihleri yaklaştıkça bilet fiyatları artar. Bu zaten hepimizin bildiği bir gerçek. Erkenden bileti alan çoğu zaman kazançlı çıkar. Ama bunun her zaman geçerli olmadığını bilmenizde fayda var. Biletinizi erkenden alamıyorsanız üzülmeyin, son dakika fırsatlarını değerlendirin. Bazı zamanlarda bilet rezervasyonlarında iptaller olabilir ve o biletler tekrar satışa açılır ya da uçakta doluluk oranı, günler yaklaştıkca yeterli sayıda değil ise havayolu firmaları fiyatlarını düşürürler. Bu durumu biz yolcular olarak fırsata çevirebiliriz, o yüzden de biletleri sürekli olarak kontrol etmemiz gerekiyor.

2. Uçuş Günlerinde Esnek Olun

Eğer ucuz bilet almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şeyler tarih ve destinasyon açısından esnek davranmak. Öncelikle gitmek istediğiniz yere farklı tarihlerde giden uçakları araştırın. Hepimizin bildiği gibi hafta sonu ve resmi tatillerde uçak biletleri daima pahalı oluyor. Eğer zaman kısıtlamanız yoksa seyahatlerinizi hafta içi planlayın. Böylece tatil için cebinize daha fazla para saklarsınız. Daha da hesaplı bir yolculuk yapmak istiyorsanız özellikle günün ilk ve son uçuşlarını tercih etmeye çalışın. Bu biletler birçok kişi tarafından tercih edilmediği için genellikle gün içerisinde uçmaktan daha hesaplıya gelir. Ancak yurt dışı biletlerinde gün içinde uçuş sıklığı pek olmadığı için bu yöntem daha çok iç hatlarda geçerli oluyor.ucuz uçak seyahat

3. Aktarmalı Uçuşları Deneyin

Özellikle uzak rotalar için uçak bileti arıyorsanız aktarmalı uçuşları tercih etmeniz bilet fiyatlarında büyük farklar yaratabilir. Asya, Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarında olan bir yere seyahat etmek istiyorsanız direkt uçuşlar size oldukça pahalıya patlar. Öncelikle tek bir havayolunun biletlemesini yaptığı aktarmalı uçuşları tercih edin, eğer ki uzun saatler beklemek ya da birkaç aktarma yapmak seyahat planınız için sorun değilse, özellikle bu biletleri seçerek daha da ucuza uçarsınız. Eğer aktarlı uçuştan çok daha kar etmek istiyorsanız aktarmalı uçuşunuzu kendiniz planlayın. Mesela balayı için en popüler destinasyonlardan biri olan Bali’ye uçmak istiyorsunuz. Öncelikle Arap Yarımadası’na gitmenizi sağlayacak en ucuz bileti kapın, daha sonra da oradan Bali’ye ulaşmanızı sağlayacak en uygun uçağı bulun. Böylece bağlantısı olan aktarmalı uçuşlardan çok daha ucuza bilet bulabilirsiniz. Bazı zamanlarda aktarma yapacağınız yerde birkaç gün geçirmek de sizin daha fazla ülke görmenizi sağlar. Buna stopover da denir, uzun yolculuklarda hem dinlenerek uçmak hem de yeni yerler görmek için oldukça avantajlı. Fakat biletleri farklı havayollarından bağlantısız olarak aldığınızda planlamayı yaparken dikkatli olmak gerek. İlk uçuşunuz rötar yaparsa ve diğer uçuş ile zaman farkınız az olursa uçağı kaçırabilirsiniz, bu riski göz önüne alarak plan yapın.

4. En Ucuz Bileti Zamanında Alın

Eğer gideceğiniz yer belli değilse ve hesaplı bir yolculuk yapmak istiyorsanız, zamana bağlı olarak en ucuz destinasyonları değerlendirmekte bir alternatif olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda uçak bileti almanın en ideal vaktinin uçuş öncesi 7 ile 9 hafta arası olarak hesaplanmış. Ortalama olarak da uçuştan 47 gün önce almak en doğru zaman olarak gösteriliyor. Ama bu bilgiler ortalama olarak hesaplandığı için her destinasyon için kesin bilgiler olduğunu söylemek doğru olmaz. Yine istatistikler gösteriyor ki en ucuz bileti Salı ve Perşembe günleri alıyoruz. Uçuş günü olarak da Salı, Çarşamba ve Cumartesi günleri uçmak en hesaplı günler olarak biliniyor. Şaşırtıcı bir bilgi olmasa da çalışma hayatının bize gitirdiği sonuçlardan biri olarak en pahalı uçuş günü Pazar.

Yerli ve yabancı kaynaklara göre yurt içi uçuşlarında en uygun fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesi olarak geçiyor. Son iki haftada bilet fiyatları, ortalama fiyatlara göre daha da artıyor ve son hafta bilet fiyatları uçuş saatlerine göre neredeyse ikiye katlanıyor. Ama yurt dışı bilet fiyatlarında ise yurt içi fark olmuyor. Uçuş tarihinden 1 ay öncesindeki fiyatlar, 6 ay önceki fiyatlara göre sadece %4 oranında daha düşük oluyor. Yani yurt dışına bilet bakıyorsanız, özellikle uzak rotalar için çok erkenden alınan biletler çok da ucuz olmuyor.

ucuz uçak bileti

5. Tek Yön Bilet Araması Yapın

Her zaman geçerli olmasa da bazen gidiş-dönüş bilet almak yerine tek yön bilet almak daha avantajlı olabiliyor. Mesela gidişte Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan bir uçuş daha uygun fiyatlı iken, dönüşte Atatürk Havalimanı’na inen bir uçuş daha ucuz olabilir. Ya da kimi zaman havayolu firmaları gidiş-dönüş alınan biletleri daha fazla fiyattan satabiliyor çünkü yolcular genellikle tek yön bilet almıyorlar ya da aratmıyorlar. Siz her zaman fiyatın değişip değişmediğini kontrol etmek için tek yön araması da yapın.

6. Farklı Rotalar Deneyin

Havayolu firmalarının kampanyalarını sürekli olarak takip edin ve bir kampanya yakaladığınızda bileti kapın. Gitmek istediğiniz destinasyondan çok, en uygun olan uçak biletlerini değerlendirin. Arama motorları ya da havayollarının web siteleri üzerinden tek bir yöne odaklı arama yapmak yerine, en ucuz fiyatlı destinasyonları filtreleyerek arama yapın. Böylece en ucuz şekilde nereye gideceğinizi bulacaksınız.

uçak bileti arama

7. Bilet Arama Motorlarını Kullanın

Ucuz bilet bulmak için öncelikle inanmak ve sabretmek gerekiyor çünkü gerçekten kolay değil. Bunun için en doğru başlangıcı uçak bileti arama motorlarını kullanarak farklı havayollarının fiyatlarını ve uçuş saatlerini kıyaslamak olabilir. En iyi ve güvenilir uçak bileti arama motorları olarak Skyscanner, Momondo, Kayak, Biletbayi, Expedia, Biletall, Aerobilet vb. sitelerini kullanabilirsiniz. Hatta eğer yeterli zamanınız varsa her biri için arama yapmanız daha iyi olur çünkü her biri tüm uçuşları listesine dahil etmemiş olabiliyor ve bu yüzden gözden kaçan uygun uçuşlar olabilir.  Arama motorları sayesinde size uygun olan saat ve fiyat hangi sitelerde ise o firmanın kendi sitesinden fiyat araştırmasına devam edin çünkü güncel kampanyalar ya da firmanın özel fırsatları olabilir, bunları değerlendirmek lazım.

8. Fiyat Alarmı Kurun

Ucuz bilet avlarken en sevdiğim uygulamalardan biri fiyat alarmı çünkü kovaladığım bileti benim yerime mercek altına alıyor ve fiyatta değişiklik olduğunda mail kutuma haberi düşüyor. Bu uygulamayı kullanmak için Skyscanner üzerinden arama yapmanız gerekiyor. Öncelikle uçmak istediğiniz destinasyonu ve tarihlerini seçip, alarm kurun. Böylece fiyatı düştüğünde anında haberiniz olsun.

uçak bileti

9. Uçuş Puanlarınızı Biriktirin

Her havayolu şirketi müşterilerine sahip çıkmak için çeşitli yolları kullanıyor. Bazıları yolcularına özel kart imkanları tanıyor, bazıları da yolcularının hesaplarında mil ya da puan biriktirmesi için yönlendiriyor. Böylece ne kadar uçarsanız o kadar puan kazanıyor ve biriken puanlarınız ile gelecek seyahatlerinizde bedava bilet ya da indirim olarak kullanabiliyorsunuz. Bazı havayolu firmaları da online check-in yaptığınızda size ekstra puan verir. Bu sayede hem check-in için uzun kuyruklarda beklemezsiniz hem de puan kazanarak daha çok seyahat edersiniz.

10. Firmaların e-bültenlerine Kayıt Olun

Kampanyalı uçak bileti fiyatlarını takip etmek ve son dakika promosyonlu biletlerden haberdar olmak için yapılabilecek en güzel şeylerden biri havayollarının e-posta listelerine kaydolmak. Türkiye’deki havayollarının e-bültenlerine abone olursanız yapılan kampanyalardan ilk siz haberdar olursunuz ve kampanya aktif olduğu zaman hızlıca en uygun bileti satın alırsınız. Ancak unutmayın, kampanyalar belirli günler ve sınırlı sayıda bilet için yapılır. Bu yüzden fırsatları iyi değerlendirmek için hızlı olmak gerekir ki en uygun biletleri alın.

Havayolu firmaları dışında bilet satışı yapan firmalar da var. Mesela Expedia, Biletall, Aerobilet, Ucuzabilet gibi firmaların web sitelerinin e-bültenlerine abone olarak da ucuz bilet bulma şansınızı arttırabilirsiniz. Bu tarz firmalar da düzenli olarak kampanyalar yaparlar ve abone olanlar için özel mailler gönderirler. Ayrıca bu firmaların sosyal medya hesaplarını da takip etmeyi ihmal etmeyin. Kimi zaman gözünüzden kaçan mailler olabilir ve en azından sosyal medya hesaplarından promosyon veya kampanyalı uçak biletlerinden haberiniz olur.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın