Yolculuk Paylaşımı Bla Bla Car

bla bla car türkiye
2.49BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Aracındaki boş koltukları tanımadığınız insanlarla paylaşarak para kazanmak ister misiniz? Aynı yönde giden başka bir kişi varsa ücreti karşılığı aracına yolcu olduğunuz ya da aracınıza yolcu aldığınız bir yolculuk uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Aslında tüm hikaye şirketin kurucusu olan Frederic’in Noel tatilinde ailesini ziyaret etmek istemesi ve hiçbir şekilde bilet bulamamasıyla başlıyor. Neden aynı yöne giden kişiler aracındaki boş koltukları başkalarıyla paylaşmasın diyerek Bla Bla Car‘ı hayata geçiriyor.

Özellikle Avrupa’da seyahat ederken birçok kez uygulamayı kullandım ve şehirler ya da ülkeler arası geçişler yaptım. Hem de her yolculuğum otobüs ve trenden daha hızlı ve daha ucuza gelmiş oldu. Avrupa’da oldukça sık kullanılan bir uygulama olan Bla Bla Car’ı size tanıtarak başta Avrupa olmak üzere seyahatlerinizi daha ucuza yapmanızı sağlayacak bu uygulamayı tanıyalım.

Bla Bla Car Nedir?

Bla Bla Car bir yolculuk paylaşım sitesidir. Kendisini “aracında boş koltuklarıyla yolculuk yapan sürücülerle, aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturan, yolculuk paylaşım ağı” olarak tanımlıyor. Yani, bir yerden bir yere gidecek kişiler arabalarında bulunan boş koltukları aynı güzergaha gidecek yolcularla paylaşması. Yolcular ve sürücüler karşılıklı olarak anlaşır ve  yolculuk iki taraf içinde kazançlı olduğu bir sistem üzerine kurulur. Planlanmış otostop diyebiliriz ama tabi ki bir ücret karşılığında oluyor. En güzel tarafı da diğer tüm ulaşım yollarından daha ucuza geliyor olması.

bla bla car türkiye

Bla Bla Car Nasıl Kullanılır?

Yolculuk yapmak istediğiniz yere karar verdiniz. İlk iş kalkış ve varış yerini seçtikten sonra yolculuk yapacağınız tarihi de ekleyip “Yolculuk Bul” sekmesine tıklamak. Daha sonra karşınıza aramıza uygun olan sürücülerin açmış olduğu ilanlar çıkacak. Bu ilanları sayfanın sol tarafından gidiş süresi ve fiyat olarak filtreleyerek size en uygun yolculukları belirleyin. Aramayı filtreledikten sonra uygun sürücülerin profillerini inceleyin. İlgilendiğiniz ilana tıkladığınızda açılan sayfada yolculuk planına tüm detaylarıyla ulaşırsınız. Bu kısımda biniş-iniş yeri, tahmini varış süresi ve araçta uygun koltuk sayısı ve eğer varsa sizden önce koltuk rezerve etmiş yolcuların detaylarını göreceksiniz.

Seçim kısmında en büyük önceliğiniz yola çıkış saati ve puanları olmalı. Sürücünün profiline tıklayarak önceki yolcuların yorumlarını ve puanlarını dikkatlice inceleyin. Ayrıca bu kısımda sürücünün deneyimi, yolcu tercihlerini ve arabasının detaylarını görebilirsiniz. Eğer rezervasyon öncesinde sormak istediğiniz bir soru varsa “sürücüyle iletişime geç” kısmından mesajlaşabiliyorsunuz. Kendinize uygun bir sürücü buldunuz, bir sonraki adım sürücünün ilan sayfasında sağ tarafta yer alan kısımdan koltuk sayısını seçip, “rezervasyon isteği gönder” sekmesine tıklıyorsunuz.

Son adım olarak rezervasyon isteğiniz sürücüye ulaşmış oluyor. Bu aşamada karşınıza çıkan sayfada ödeme detaylarını göreceksiniz. Eğer rezervasyonu Türkiye için yapıyorsanız ödemeyi yolculuk sırasında nakit olarak yapacaksınız. Ama yolculuğunuz yurt dışında olacaksa bu sayfada online olarak ödeme yapmanız gerekiyor. Visa, Mastercard ve Paypal seçeneklerinden size uygun olanı seçtikten sonra ödemeyi yapıyorsunuz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sürücüye bir mesaj atıp tekrar teyit etmenizi öneririm. Aslında bu bir gereklilik değil ama karşı tarafla en azından biraz yazışmış olmak bu noktada daha güvenli hissettirebilir.

bla bla car yolculuk

Yolculuk Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Yolculuk paylaşımı dünyasında iki tip üye vardır: sürücüler ve yolcular. Aracında boş koltuklarıyla seyahat eden sürücüler ve başka bir şehre gitmek üzere arabaya ihtiyacı olan yolcular. Aracında boş koltukları olan bir sürücüysen yol masraflarını paylaşmak üzere Bla Bla Car üzerinden yolculuk ilanı verebilirsin. Eğer yolcuysan, gitmek istediğin yer için sürücüler tarafından verilmiş yolculuk ilanlarını inceleyerek size en uygun yolculuğu seçmeniz gerek.

Bla Bla Car Güvenli Mi?

Bla Bla Car kullanacak kişilerin akıllarına gelen ilk soru ne kadar güvenli? Ben bir Bla Bla Car kullanıcısı olarak çok güvenli ya da tehlikeli demenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü sistem sizi sürücüler ve yolcularla buluşturan aracı bir platform. Güvenlik anlamında kullanıcılara sağladığı bilgiler ile en doğru sürücüyü ya da yolcuyu seçmek tamamen kullanıcıların elinde. Bu noktada sistemin nasıl çalıştığını iyi anlamak, yorumları dikkatlice okumak ve kullanıcı puanlarını dikkate almak gerekiyor. Ben olumlu deneyimlerin yanında bir kez olumsuz bir deneyim yaşadım. Sürücü buluşma noktasına geldiğinde arabada yer kalmadığını söyledi ve beni mağdur etti. Ama o dakikada bende şikayetçi oldum ve otobüs biletimi ödemesi gerektiğini söyledim. Beni mağdur ettiği için bileti ödedi ve ben gideceğim yere otobüs ile gitmiş oldum. Bu deneyimin sonucunda gideceğim yere geç vardığım ve sürücüyü güvensiz bulduğum için seyahatten döndükten sonra o kişi hakkında negatif puanlama yaptım. Bunun dışında toplamda beş tane pozitif deneyimim oldu. En unutulmaz Bla Bla Car yolculuğum Lyon’dan Paris’e giden Fransız bir anne ve kızı ile olmuştu. Kızı dört yaşlarında ve yolculuk boyunca arka koltukta onunla oyunlar oynadık, şarkılar söyledik. Küçük kız ile ortak bir dilimiz olmamasına rağmen beş saat süren yolculuk boyunca ona ablalık yaptım. Yolculuk sonunda beni gideceğim adrese kadar bırakmaları büyük bir incelikti. Gerçekten öyle tatlı bir aileydi ki arabadan ayrılırken yanımda taşıdığım lokum paketini onlara verdim ve küçük kızla sarılarak ayrıldık. Bence sistemi böyle güzel hikayeler, yolculukta tanışacağınız güzel insanlar için bile denemeye değer görüyorum.

Bla Bla Car Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

bla bla car

  • Yolculuk paylaşımı sayesinde yolculuk masraflarının paylaşılarak azaltılmasını sağlarsınız ve daha hesaplı bir yolculuk yaparsınız.
  • Şuanda 60 milyon kullanıcı, 22 ülkede aktif olarak kullanılıyor; İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, İngiltere, Rusya, Ukrayna, Almanya, Hindistan, Macaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Romanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Meksika ve Brazilya.
  • Yolculuklarını paylaşan yeni insanlarla tanışarak yol boyunca keyifli sohbetler ederek sosyalleşirsiniz.
  • Yurt dışında Couchsurfing, Airbnb, Mealsharing gibi paylaşım ekonomisine dayanan uygulamalar çok iyi çalışırken, işler ülkemizde pek de böyle ilerlemiyor. Bla Bla 2016 yılında Türkiye pazarından çekildiği için ne yazık ki geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıyor. Ama dünyada hala aktif olarak kullanılıyor. Türkiye’de bu sistemin verimli olmamasının en büyük sebebi kültür.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın