Seyahati Kolaylaştıran Gezi Uygulamaları

seyahat uygulamaları
5.65BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 6 dakika

Artık birçok seyahat sever tur satın almaktansa gezi planını kendisi oluşturup yeni yerler keşfetmeyi tercih ediyor. Planlarını oluştururken de seyahatini kolaylaştıran pratik yöntemleri kullanarak hem zamandan kazanıyor hem de bütçesini daha mantıklı şekilde kullanıyor. Peki bu nasıl oluyor? Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle seyahatimizi kolaylaştıran yüzlerce mobil uygulama hayata geçti. Bu uygulamalar sayesinde artık bize uygun oteli tek bir tık ile bulup rezervasyon yapıyoruz ya da gezerken sokakta yolumuzu bulamayınca hemen uygulamayı açıp aradığımız yeri anında buluyoruz.

Bende seyahatlerimde severek kullandığım 15 uygulamayı sizler için listeledim. Bilinen uygulamaları da ne yönleriyle kullandığımdan bahsettim, fikir versin, işinizi kolaylaştırsın diye. Bu uygulamalar dışında sizin de beğendiğiniz uygulamalar var ise lütfen yorum olarak önerin, herkes faydalansın.

Google Maps

google maps yol tarifi

Hepimizin sıklıkla kullandığı Google Maps seyahatlerimde en çok kullandığım uygulama. Seyahatlerimi planlarken rota oluşturma, mesafe hesaplama için çoğu zaman kullanıyorum. Bir de gitmeden önce haritadan yolların görsellerini inceliyorum. Sonra da o şehirde oluşturduğum gezilecek noktaları haritaya ekliyorum. Böylece haritaya genel olarak baktığımda neyin ne tarafta olduğunu görüp, gezi planımı rahatlıkla oluşturabiliyorum. Çoğunlukla gittiğim ülkede internete her an ulaşamadığım için GPS’imi açarak offline olarak kullanıyorum. Bence uygulamanın en büyük avantajı internet olmadan da iş görmesi. Dünya genelinde bir çok yeri haritalarına dahil ettiği için de bir yeri arıyorsam kaybolmadan doğru adrese kolaylıkla ulaşıyorum.

Skyscanner

skyscanner uçak bileti

Uçak yolculuğunu tercih edenlerin vazgeçemediği uygulamaların ilk sırasında Skyscanner var. En iyi uçak fırsatlarını bulmak ve farklı firmalarla karşılaştırma yapma fırsatı sunan şahane bir sistem. Uçak biletinin yanı sıra otel ve araç kiralama fiyatlarını da karşılaştırabilirsiniz. Aylık ya da haftalık fiyat çizelgesini göstermesi sayesinde en ucuz biletini bulmanıza yardımcı olur. Biz çoğu zaman ucuza bir rota bulma meraklısı olduğumuz için uygulama üzerinden en ucuz nereye gidebiliriz araması da sıklıkla yapıyoruz. Fakat uygulamada en çok sevdiğimiz fiyat alarmı sistemi. Bu sayede gitmek istediğimiz rotayı seçip sisteme kayıt ediyoruz ve fiyatı değiştiğinde mail yoluyla haberdar oluyoruz. Bu yolla çoğu kez ucuza uçak bileti bulduk. Sizde bu yolla ucuza uçak bileti bulabilirsiniz.

Zomato 

zomato uygulama

Seyahat ederken gezdiğiniz yerler kadar yediğiniz yemeğe de önem veriyorsanız Zomato size çok yardımcı olacak. Gittiğiniz şehirde nerede ne yenileceği, ne kadar ödeneceği gibi sorular çok daha fazla önem kazanıyor. Zomato sayesinde bize en yakın mekanları listeliyor, en iyi kafeleri keşfediyor, en iyi yemekleri yiyoruz. Listeleme sonrasında seçtiğiniz mekanın menüsünü inceleyip, fiyatları hakkında da fikir ediniyoruz. Böylece bizim için fiyat açısından uygun olup olmadığına kolaylıkla karar verebiliyoruz. Gerçekten iyi bir mekan olup olmadığına da genel puana ve yapılan yorumlara göre değerlendirip gitmeye karar veriyoruz. Zomata sayesinde artık seyahat ederken nerede yemek yiyeceğim derdi son buldu.

Triposo

triposo

Aniden gelişen seyahatler için hayat kurtaran uygulama: Triposo. Gideceğiniz şehir hakkında gezilecek yerler, mekan önerileri ve şehir hakkında bilmeniz gereken genel bilgilere tek bir tık ile ulaşmanızı sağlıyor. Triposo sayesinde o ülkenin para birimi, hava durumu, kültürü, festivalleri, metro haritası, konaklama önerileri gibi gezilerimiz sırasında ihtiyacımız olan en temel bilgileri öğreniyoruz. Hatta detaylı bilgiler kısmında müzelerin giriş ücretleri, açılış-kapanış saatleri gibi bilgileri sağlayan uygulamada seçtiğiniz yerleri işaretleyip daha sonra bakabilirsiniz.

Google Translate 

google translate çeviri

Seyahat ederken sıklıkla kullandığım uygulamalardan biri; Google Translate. 100’den fazla dilde çeviri yapabilen uygulamada aynı zamanda offline olarak 52 dilde destek sağlıyor. Sık seyahat ediyorsanız uygulamanın telefonunuzda bulunması size büyük kolaylık sağlayacak. Seyahatler sırasında bazı zamanlarda İngilizce bilmek yetersiz kalabiliyor çünkü bizim dili biliyor olmamız gittiğimiz yerdeki insanlarla iletişime geçmeye yetmeyebiliyor. Bu durumda anlatmak istediklerimizi Türkçe yazarak onların diline çeviriyoruz ve sorun hemen çözülüyor. Uygulamanın sağladığı diğer bir güzellik metin okuma ve görselde yazılı metini çevirme. Mesela bazı ülkelerde sokaklardaki tabelaları anlamıyoruz. Böyle durumlarda tabelanın fotoğrafını uygulamada çekip doğrudan Türkçe çevirisini görüyoruz. Teknolojide son nokta işte budur. Dil bilmiyorum, seyahat edemiyorum bahanesi de bu uygulamayla artık son bulsun.

Airbnb

airbnb nedir

Paylaşım ekonomisinin yarattığı dünyadaki en faydalı girişimlerden biri olan Airbnb sayesinde artık gittiğimiz ülkelerde ev ya da oda kiralayabiliyoruz. Seyahatlerimiz sırasında çoğu zaman en çok harcamayı konaklama için yapıyoruz ve otellerde kalmaktan bazı zamanlar kaçınıyoruz. Hem gün içinde sürekli gezdiğimiz için bazı zamanlarda boşuna verdiğimiz bir para gibi hissediyoruz. Bu noktada en sevdiğimiz konaklama şekillerinden biri olan Airbnb’yi kullanıyoruz. O şehrin yerlisinin evinde kalmak bize orayı daha derinden hissetmemizi sağlıyor. Lokal gibi gezmeyi sevdiğimiz için lokallerin evinde kalmakta bize o kültürü tanımada daha da yardımcı oluyor. Uygulamanın sağladığı bir diğer güzellikse kendi evinizi ya da odanızı kiraya vererek ek gelir elde etmek. Böylece gelecek seyahatlere para biriktirmiş olursunuz. İlk kez üye olacaklar için de çok güzel bir haberim var. Airbnb %10 indirimi işte burada! 

Öncesinde Airbnb’den Nasıl Ev Kiralanır? yazısını okuyarak Airbnb nasıl kullanacağınızı ve rezervasyon yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

XE Currency

xe currency uygulaması

Yurt dışı seyahatlerinde uluslararası para birimi dönüştürme uygulaması XE Currency, alışveriş sırasında ve döviz bozdururken hayatınızı kurtaracak. En büyük güzelliği offline olarak kullanılabilmesi. Havaalanında para değişiminde ne kadar fark alındığını paranız değişirken kafanızdan hesaplamaya çalışmayın, uygulama sayesinde bir tık ile hesaplayın. Alışveriş sırasında da epey işe yarar bir uygulama. Bu sayede restoranda, otelde, mağazada veya herhangi bir yerde ödeme yaparken birimleri hesaplamak için zaman kaybetmeye gerek kalmıyor.

Couchsurfing

couchsurfing nedir

Seyahat ederken en sevdiğim uygulamalardan biri: Couchsurfing. Seyahat ettiğiniz ülke ve şehirlerdeki insanların evlerinde ücretsiz konaklamanızı sağlayan uygulamayı hemen hemen her seyahatimde kullanmaya çalışıyorum. Hem konaklama masrafından kurtulmak hem de gittiğiniz yerin lokal insanlarıyla tanışmak için muhteşem bir sistem. Böylece dünyanın her köşesinden yeni arkadaşlıklarla da ediniyorsunuz. Seyahatiniz öncesi uygulama üzerindeki profilleri inceleyerek istek yolluyorsunuz ve kabul alırsanız ‘ücretsiz’ olarak kalabiliyor, yeni insanlarla tanışabiliyorsunuz. Sistem tamamen karşılıklı yardımlaşmaya dayalı bir platform. Şimdiye kadar 20’den fazla evde konuk oldum ve bulduğum her fırsatta evimde gezginleri ağırladım. Eğer seyahatim sırasında konaklama olarak sistemi kullanmayacaksam bile yeni insanlarla tanışmak için kullanıyorum. Şimdiye kadar Couchsurfing sayesinde dünyanın bir çok yerinden arkadaşlarım oldu, evlerinde misafir oldum ve tanımadığım insanları evimde misafir ettim. Sizde sistemi kullanmak istiyorsanız, Couchsurfing Nasıl Kullanılır? yazısını okuyun.

Wifi Map

wifi map uygulama

Seyahatlerimiz sırasında internetsizlik hepimizin başını ağrıtıyor. Kaldığımız otelde ya da kafelerde çoğu zaman internet bulabiliyoruz ama sokaklarda dolaşırken bazen internet olmayınca zor zamanlar yaşayabiliyoruz. İşte bu zamanlarda bu uygulama yokken ben wifi noktalarını çılgınlar gibi sokakta arıyordum ve çoğu zaman bu benim çok zamanı alıyordu ya da bulamıyordum. Wifi Map sayesinde artık gittiğim şehirde internete ihtiyacım olduğunda şifre gerekmeden kullanabileceğim kamusal yerleri haritadan görüp oraya gidiyorum. Wi-fi noktasında internet ihtiyacımı giderip, geziye kaldığım yerden devam ediyorum.

Booking

booking.com türkiye

Dünyanın en büyük ve en iyi seyahat uygulamalarından biri olan Booking sayesinde nereye gideceksek gidelim otel rezervasyonu için ilk akla gelen uygulama. Rezervasyon yaparken de hızlı bir şekilde işlem yapabildiğim için Booking’i her zaman tercih ediyorum. Sisteme önceden kredi kartınızı tanımlarsanız daha da hızlı rezervasyon yapabilirsiniz. Türkiye’de yaşanan bazı sıkıntılarından dolayı bir süredir yurt içinde rezervasyon sistemi aktif olmasa da DNS ayarlarınızı değiştirerek sisteme erişim sağlamak mümkün. Sizde Booking üzerinden yapacağınız rezervasyonları sayfanın sağ tarafındaki Booking Rezervasyonları kısmından hızlıca yapabilirsiniz.

Maps.me

maps.me uygulaması

Seyahatlerim sırasında bana yönümü gösteren pusula uygulamam: Maps.me. Ücretsiz haritalar ve navigasyon olarak biz seyahat severleri gezerken yön bulmada yardımcı oluyor. Seyahatten önce gideceğim şehirlerin haritasını uygulamaya indirip, seyahatim sırasında offline olarak kullanabiliyorum. Yani uygulamayı kullanırken internete gerek yok. Şimdiye kadar gittiğim birçok ülkede sıklıkla kullandım. Gideceğim yerleri haritada işaretlerken farklı renklerde yıldız koyabildiğim için işimi baya kolaylaştırıyor. Kendime göre bu renkleri gruplandırıyorum. Mesela yemek yerlerini turuncu, müzeleri kahverengi gibi renklere ayırdığımda işaretlediğim yerleri daha kolay bulabiliyorum. Bir de eklediğim pinlere kısa açıklamalar yazarak o yer hakkındaki bilgileri de unutmamış oluyorum. Renklerle gruplandırma imkanı sunduğu için Google Maps’e ek olarak Maps.me de kullanıyorum.

TripAdvisor

tripadvisor nedir

Sanırım TripAdvisor’ı bilmeyeniniz yoktur. TripAdvisor uygulamasını daha çok gideceğim şehirlerdeki gezilecek ve görülecek yerler hakkında bilgi almak için kullanıyorum. Şehrin en görülesi yerlerini önemine göre listelemek benim işimi oldukça kolaylaştırıyor. Kullanıcı yorumlarını okuyarak da fikir ediniyorum ve gideceğimiz yerlerin görmeye değer olup olmadığını karar verebiliyorum. Eğer o yer hakkında merak ettiğim ve cevabını bulamadığım bir konu var ise soru sorabileceğim bir alan olması en sevdiğim yanlarından biri. Aynı şekilde şehrin en iyi restoranları, kafeleri hatta otellerini bile listeyebiliyorum. Gitmek istediğimiz yere bizden daha önce giden insanların mekan hakkında bıraktığı yorumları okuyarak o yer hakkında gitmeden önce fikir sahibi oluyorum. Seyahatten sonra da deneyimlerimi yorum olarak profilimde paylaşarak o yeri puanlıyorum. Böylece diğer gezginlerin de seyahatlerine katkı sağlamış oluyorum. Uygulama birçok alan için seçenek sunduğundan tek seferde birçok konuda seyahatimi kolaylıkla planlıyorum.

Citymapper

citymapper

Seyahat ederken uzun mesafeler için toplu taşıma kullanıyoruz ve oranın ulaşım bilgilerini bilmediğimiz için hayat kurtaran uygulamamız Citymapper oluyor. Uygulama sayesinde otobüs, bisiklet, tren, taksi gibi ulaşım çeşitlerini gideceğiniz noktaları haritaya ekleyerek görebilirsiniz. Mesela otobüsün kaç dakika sonra kalkacağını ve ne kadar ödeyeceğinizi bile gösteriyor. Hatta bunlardan birini kullanmak istemezseniz de yürüyerek ne kadar zaman alacağı ve kaç kalori harcayacağınız bile gösteren şahane bir uygulama. Dünyanın her yerinde olmasa da büyük şehirlerin hemen hemen hepsinde kullanabilirsiniz.

Uber

uber taksi

Bir yerden bir yere araçla gitmenin en konforlu ve en ekonomik yollarından biri: Uber. Seyahat ettiğimiz her ülkede ulaşım ağı çok düzenli olmayabiliyor. Böyle durumlarda çoğu zaman ekonomik ulaşım seçeneği sunan uygulama sayesinde bulunduğumuz yere araç çağırıp kolaylıkla gideceğimiz yere ulaşıyoruz. Uygulama üzerinden bulunduğumuz yeri ve gideceğimiz yeri rota halinde çizerek istekte bulunuyoruz. Uygulama o an için uygun olan sürücülere bildirim yolluyor ve çoğu zaman kısa bir sürede araç yanımıza geliyor. Uber’in en güzel yanı, bulunduğunuz yere gelmesi ve ödeyeceğimiz ücreti araç gelmeden önce ekranda göstermesi. Uygulamada araçların kullanıcıları sisteme kayıtlı güvenli olan özel sürücüler ya da bildiğimiz sarı taksiler olabiliyor. Eğer hala Uber’e üye değilseniz link üzerinden üye olarak 20 TL indirim kazanın veya uberegeligezginege promosyon kodunu kullanın.

Piri

piri uygulaması

Mobil sesli yürüyüş turu uygulaması Piri sayesinde artık yanınızda tur rehberi olmadan özgürce gezebilirsiniz. Tarihi seviyorsanız ve gittiğiniz şehirlerin bilinmeyen hikayelerini merak ediyorsanız Piri’yi çok seveceksiniz. Piri uygulamasını telefonunuza ya da tabletinize indirdikten sonra üye olup keşfetmek istediğiniz turu hesabınıza eklemeniz gerekiyor. Kulaklığı takıp, yönergeleri takip ederek o şehri yakından tanımanıza yardımcı olan uygulamayı kullanmak çok kolay. Türkiye’nin en ünlü rehberlerinden Saffet Emre Tonguç’un sesli anlatımıyla gezmek de en büyük ayrıcalık. Biz şimdiye kadar Piri ile İstanbul’un bilinmeyen hikayelerini öğrendik, gelecek gezilerimizde yurt dışında da kullanmayı planlıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı turlarını her geçen gün arttıran Piri’nin sloganıyla yeni keşiflere artık hazırız. “Sen gez, Piri anlatsın.”

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın