Yedigöller Milli Parkı

yedigöller bolu
8.29BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Sonbaharda Güzelliği Zirveye Taşınan Bir Doğa Harikası: Yedigöller

yedigöller milli parkı

Yedigöller Milli Parkı Hakkında

1965 yılında milli park ilan edilen Yedigöller, Bolu iline bağlı ve Türkiye’nin en güzel orman alanlarından birisidir. Fotoğrafçılar için eşsiz güzelliklere sahip olan Yedigöller, adını heyelan sonucu oluşmuş 7 tane gölden alır. Adı üstünde yedi tane gölü var: Büyük, Küçük, Derin, Serin, Nazlı, Sazlı ve İnce göller. Sessiz ve sakin bir tabiatı olan Yedigöller, şehir yaşamının yorucu ve bunaltıcı etkisinden kaçmak isteyenler için oldukça ideal bir yer.

yedigöller milli parkı

Milli park ağaç çeşitliliği açısından oldukça zengin. Göllerin çevresi kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, dişbudak, karaağaç, ıhlamur, araçam, sarıçam, köknar gibi ağaç çeşitleri ile kaplı. Özellikle sonbahar mevsiminde sarıdan kızıl tonlara kadar her türlü renge bürünen ağaçlar, seyrine doyum olmayan görüntüler sunuyor.

yedigöller sonbahar

Zengin orman örtüsüyle Yedigöller; doğa severler, yürüyüş severler ve bisikletçiler için farklı fırsatlar sunuyor. İstanbul ya da Ankara’dan birkaç saatlik yolculukla ulaşabileceğiniz muhteşem bir doğal güzellik. Doğa içinde bir hafta sonu geçirmek isteyenler mutlaka Yedigöller’e gelmeli. Göller arasındaki patika yollarda yürüyüş yapıp fotoğraf çekerek bol bol zaman geçirebilirsiniz. Eğer uygun ekipmanınız var ise kamp bile yapabilirsiniz. Yedigöller, günübirlik bir gezi için İstanbul ve Ankara için gayet iyi bir alternatif.

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

Yedigöller’in her mevsimi güzeldir ancak sonbaharda bence burası çok daha romantik oluyor. Sonbaharı tercih edecekseniz en güzel zaman yaprakların kızıl ve sarı tona büründüğü Ekim ve Kasım ayları oluyor. Biz yakın arkadaşlarımızla Ekim ayında bir cumartesi sabahı erkenden İstanbul’dan yola çıktık. Hava şansımıza çok güzeldi, ince bir ceket ile rahatlıkla dolaştık ama akşam saatlerinde buranın oldukça serinlediğini bilmenizde fayda var. Ziyaret etmek için çok fazla önermeyeceğim mevsim ise kış çünkü yollar çoğu zaman hava koşullarına bağlı olarak kapanıyor. Milli parkta fotoğraf çekmek için en uygun aylar Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım ayları. Eğer bu dönemlerde giderseniz Yedigöller’in en güzel zamanlarını yakalarsınız.

Bolu Yedigöller Gezilecek Yerler

yedigöller milli parkı

Yedigöller İstanbul’dan ve Ankara’dan yakın mesafede gidilebilecek en güzel yerlerden birisi. Küçük haftasonu kaçamakları ya da günübirlik geziler için İstanbul’dan yada Ankara’dan günübirlik gidilebilecek kadar yakın. Milli parkta gezilecek başlıca yerlerden de bahsedeyim.

yedigöller pisagor ağacı

Milli parkın içinde yer alan 7 gölü gitmeden önce mutlaka listenizde olsun. Büyük, Küçük, Derin, Serin, Nazlı, Sazlı ve İnce göller dışında en görülesi yerler Dilek Çeşmesi, Gülen Kayalar ve Pisagor Ağacı.

Yedigöller’de Neler Yapılır?

yedigöller milli parkı kamp

Milli parkın engebeli arazisi trekking tutkunları için biçilmiş kaftan. Doğa yürüyüşü için farklı arazi çeşitleri de mevcut. Özellikle bahar ve sonbahar mevsimlerinde Yedigöller’de kamp yapmak oldukça popüler. Eğer yeterli ekipmana sahipseniz, Türkiye’de kamp yapılacak en iyi yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Biz Yedigöller’de kamp yapmayı tercih etmedik çünkü buna uygun kamp malzemelerimiz yok. Bu yüzden planımıza burayı eklediğimizde ilk olarak milli parkın içinde yer alan evlerde kalmayı düşündük. Şömineli evlerden birini kiralayıp, arkadaşlarımızla akşam yemeğimizi evde hazırlayarak keyif yapmak istiyorduk ama karar verme aşamasındayken istediğimiz tarihler için hiç yer kalmadı. Bizde Bolu’da kalmak yerine Sapanca tarafına dönmeyi tercih ettik. Yedigöller’in kalabalığını gördükten sonra iyi ki de bu evlerde kalmamışız dedik. Sakin, sessiz bir konaklama aradığımız için Airbnb‘den farklı bir konaklama bulma fikriyle yolumuza devam ettik. Bolu çevresinde bizim bütçemize uyan ve içimize sinen bir yer olmayınca Sapanca tarafındaki kiralık evlere bakmaya başladık. Tesadüfen karşımıza Ortanca Evleri çıktı. Zaten elimizde kullanmak istediğimiz Airbnb indirim kuponlarımız da vardı, burayı da bulunca yarı fiyatına kalacak olmamız bize oldukça cazip geldi. Sonuç olarak beklentimizin çok üstüne çıkan, rüya gibi bir yerde kaldık. İsterseniz tüm detaylarıyla kaldığımız yerden bahsettiğim İstanbul’a Yakın Saklı Bir Cennet yazısına göz atabilirsiniz.

yedigöller yemek

Bolu merkezden Yedigöller’e giderken yol üzerinde kahvaltı yerleri var ama milli park içinde tesis sayısı yetersiz olduğu için gelmeden önce yemek konusunda tedbir almanızda fayda var. Biz sabah erkenden yola çıktığımız için ve günü en iyi şekilde değerlendirmek adına yolda kahvaltı molası vermedik. Evden ayrılmadan önce kahvemizi termosumuza demledik, poğaçamızı da evde bir gün önceden yapmıştım. Kahvaltımızı arabamızda yaptık, böylece zamandan kazandık.

Öğle yemeğimizi de milli parkın içinde kendi hazırladığımız keyifli bir sofra ile yaptık. Piknik setimizi yanımıza aldık, yiyeceklerimizi bir gün öncesinden evde hazırladık ve göl kenarında bir piknik masasında öğle yemeğimizi yedik. Çok da iyi yaptık, başımızda ağaçlardan dökülen yapraklar eşliğinde, Büyük Göl manzarasına karşı yiyeceklerimizi yedik.

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücreti

yedigöller harita

Milli park kişi başı 4 ₺ ücretli, eğer aracınızla giriş yapıyorsanız 12 ₺ ödemeniz gerekiyor. Bu arada belirttiğim fiyatlar 2017 yılı içinde geçerli. Yedigöller’in içerisinde araç için park yerleri mevcut ama hafta sonu yoğun talep olduğunda park yeri doluyor ve tek seçenek yol kenarına aracınızı park etmek. Bizde bu bilgiyi bilmediğimiz için Serin Göl’ün yanındaki park yerine kadar gittik ve dolu olunca yol kenarına park etmek zorunda kaldık. Sizlere tavsiyem eğer yürümeyi göze alıyorsanız aracınızı milli parkın girişinde ya da ana girişe yakın bir yere park etmeniz çünkü yoğunluk olduğunda giriş-çıkış problemi yaşanıyor. Özellikle öğle saatlerinde aşırı bir yoğunluk oldu, biz parktan ayrılmayı planlarken yol öylesine karıştı ki o saatte gelenler ne parka giriş yapabiliyor ne de biz çıkabildik. En son jandarma gelip girişleri kapatıp bir süreliğine sadece çıkışa izin verdi ve biz bu keşmekeşten kurtulduk. Ama bu sırada karar verdim ki bir daha hafta sonu için yüksek sezonda Yedigöller’e sanıyorum gelmeyi tercih etmem. Açıkcası İstanbul kamaşasından bir fark göremedim, umarım en kısa zamanda park yeri konusunda bir çözüm bulunur yoksa burası bir kaçış yeri olmaktan çok kaçtığımız yerlere benzeyecek.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

yedigöller bolu

Yedigöller konumu açısından İstanbul ve Ankara’nın hemen hemen ortasında yer aldığı için çoğunlukla İstanbul ve Ankara’dan ziyaretçi alıyor. İstanbul-Yedigöller arası mesafe yaklaşık olarak 310 km, 4 saat kadar sürüyor. Ankara-Yedigöller arası mesafe ise yaklaşık 230 km, 3 saat sürüyor. İki yol için de otoyoldan Bolu sapağından çıkınca zaten Yedigöller tabelasını göreceksiniz. Tabelaları takip ederek merkezden sonra yaklaşık 40 km daha gideceksiniz. Bu yol bozuk ve oldukça virajlı, aracınızı çok dikkatli sürün. Kışın ise Bolu-Yedigöller arası karla kaplandığı zamanlar yol kapanıyor ve ulaşım Yeniçağa-Mengen-Yazıcık ya da Devrek-Yazıcık üzerinden yapılıyor.

Bolu Çevresinde Görülecek Yerler

Yedigöller’i rotanızı oluştururken eğer zamanınız varsa Bolu çevresinde yer alan Gölcük Gölü (Bolu), Sülüklü Göl (Sakarya), Pürenli Yaylası (Düzce) ve Yenice Ormanları’nı (Karabük) da listenize ekleyin. Türkiye’nin yavaş şehirleri olan Göynük ve Taraklı da keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

pürenli yaylası

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın