Work and Travel: Amerika’ya Giderken Bilinmesi Gerekenler

amerika seyahati
1.74BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Work and Travel için işinizi buldunuz, vizenizi aldınız. Artık sırada macera dolu bir yaz için yavaş yavaş hazırlıklar başladı. Valizinizi hazırlamak dışında yapmanız gereken daha birçok işlem var. Amerika’ya gitmeden önce yapılması gerekenlerden en önemlisi öncelikle iyi planlanmış bir valiz. Ardından da Amerika’ya giderken yanınıza almanız gereken bir takım belgeleri hazırlamak ve planlı bir şekilde dosyalamak. Aksi halde belgeleriniz kaybolabilir bu da ülkeye girişte size sıkıntı yaşatır. Ayrıca belgelerinizi dosyalamanız orada da güvenli bir şekilde saklamanıza yarar çünkü ülkeye giriş anından çıkışınıza kadar bu belgeleri kaybetmemeniz gerekiyor. Amerika’ya gidiş aşamasında gerekli olacak belgeler ve Amerika’ya gittikten sonra yapmanız gereken evrak işlerini bu yazıda bulacaksınız.

Amerika’ya Giderken Yanınıza Almanız Gereken Belgeler

✔ DS-2019 formu

✔ SEVIS belgesi

✔ Pasaport

✔ I-94 formu

I-94 formu: Work and Travel öğrencilerinin doldurması gereken önemli bir form. Amerika’ya gittikten sonra internetten I94 üzerinden formu doldurabilirsiniz. Eskiden Amerika’ya girişte uçakta doldurulan bu form artık internet üzerinden kolaylıkla hallediliyor.

SEVIS belgesi (I-901): ABD’ye eğitim amaçlı giden her öğrencinin ödemesi gereken bir ücret. Work and Travel için sevis ücreti 35 $ ve internet üzerinden SEVIS Ücreti Ödemek mümkün.

Dikkat!

Yanınıza aldığınız evraklarda en az ikişer adet fotokopisini yanınıza mutlaka alın ve belgelerinizi yanınıza alarak uçağa binin, sakın bavulunuza koymayın.

Amerika’ya Gittikten Sonra Yapmanız Gereken İşlemler

amerika sosyal güvenlik kartı

1.ADIM: SEVIS KAYDI: Amerika’ya ulaştıktan sonra en kısa sürede internet üzerinden SEVIS kaydınızı yaptırmanız gerekiyor.
Aksi halde statü dışı kalırsınız ve vizeniz iptal edilir. Sevis kaydınız ABD’ye girdikten sonra en geç 3 gün içinde yapmalısınız. Her sponsorun SEVIS kaydı için farklı bir web adresi vardır. Kaydınızı yaparken DS-2019 formunuz yanınızda olsun. SEVIS’e kaydettiğiniz bilgilerinizi herhangi bir yer değişikliği durumunda 10 gün içerisinde güncellemeniz gerekiyor.

SEVIS kaydı nasıl yapılır?

ABD’deki adresiniz (kaldığınız yer adresi veya geçici bir adres de olabilir) ve çalıştığınız yerin adreslerini ayrı ayrı yazın. Kaydınızı yaparken yanınızda DS-2019 formunuz mutlaka yanınızda olsun. Yönergeleri takip ederek formu doldurun.

2. ADIM: SOCIAL SECURITY CARD ALIN: Sevis işleminizi yaptıktan sonra 7-10 gün içerisinde sosyal güvenlik numarası için Social Security ofisine başvurabilirsiniz. Amerika’da resmi olarak çalışabilmek için social security number (sosyal güvenlik numarası) almanız gerekiyor. Bu başvuruyu yapmadan maaşınızı alamıyorsunuz. Bu yüzden kartı almanız çok büyük önem taşıyor. Size en yakın başvuru merkezini Social Security adresinden öğrenebilirsiniz.

amerika sosyal güvenlik sistemi

Social Security Card (SSN) nasıl alınır?

Sosyal Güvenlik Numarası basvurusu için gerekli belgeler:

✔ Pasaportunuz

✔ I-94 formu çıktısı

✔ DS-2019 formu

✔ SEVIS ödendi makbuzu

Dikkat!

İşvereninizin adresini ve ev adresinizi başvuruda belirtmeyi unutmayın.

Sosyal güvenlik kartı başvurusunda belgelerinizin aslı ve iki adet fotokopisi de yanınızda olsun.

Başvuru sonrası sosyal güvenlik numarası için başvurduğunuza dair bir mektup alacaksınız. Sosyal güvenlik
kartınız size posta yoluyla 15-30 gün içerisinde ulaşacak.

Rehoboth Beach’de Work and Travel

Work and Travel Maceram

Work and Travel Hakkında Her Şey

Work and Travel hakkında merak ettiğiniz konuları yorum kısmından iletebilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın