Mavi Yolculuk Nasıl Yapılır?

Mavi Yolculuk
298Görüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Gerçek bir dinlenme, hala keşfedilmemiş yerleri keşfetme, deniz ve doğayla içice olma, kendinize tam anlamıyla kaliteli zaman ayırma, büyük şehirlerin gürültüsünden uzaklaşıp sakin koylarda huzur bulmanıza fırsat veren bir tatil şekli Mavi Yolculuk. Gerçekten tamamen sakinliğe adanmış bir tatil planınız varsa Mavi Tur tam da size uygun bir tatil olabilir. 2016 yılında bir hafta gulet kiralayarak 16 kişilik Mavi Tur yolculuğunu deneyimlemiş bir gezgin olarak Mavi Yolculuk hakkında deneyimlediklerimi bu yazıda paylaşacağım.

Mavi Tur Nedir?

Doğal güzellikleri ile yeryüzündeki cennetten bir parça olan ülkemizde keşfedilecek eşsiz koylar var. Farklı rotalar ile planlanan ve tekne ile düzenlenen tatile Mavi Tur ya da Mavi Yolculuk deniyor. Bu turlar günübirlik tekne turlarından çok farklı bir konsepte sahip. Çünkü Mavi Yolculuk, teknede en az birkaç gün geçirdiğiniz, yolculuk rotasını isteğinize göre şekillendirdiğiniz bir tatil oluyor. Bu noktada mavi tur için teknenin özellikleri ve büyüklüğü de yine sizin tatil planınıza göre belirleniyor. Kimselerin olmadığı koylarda sadece sizin denize girip doğanın keyfine varabileceğiniz eşsiz ve gerçekten huzur dolu bir tatil deneyimi sağlıyor.

En Popüler Mavi Tur Rotaları

Mavi Yolculuk

Türkiye’nin güney batı sahillerindeki eşsiz koylar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. En gözde Mavi Tur rotaları Bodrum’un kuzeyinden başlayarak Antalya’ya kadar devam ediyor. Ege ve Akdeniz kıyılarındaki Bodrum, Antalya, Göcek, Kaş, Kalkan, Kekova, Marmaris ve Fethiye’yi kapsayan bölgede sayısız koy, doğal güzellik ve aktivite var. Türkiye’de belirlediğiniz mavi tur rotasına dilerseniz hem sizin vizeniz hem de teknenin izinleri olması halinde Yunan Adaları’nı da dahil etmek mavi yolculuğunuz şahane bir kaçamak olabilir.

Türkiye’de mavi tur tatilleri Bodrum, Göcek, Marmaris ve Fethiye limanlarından çıkış yapılarak planlanıyor. Çıkış noktası genellikle anlaştığınız teknenin demir attığı limandan oluyor ama talep etmeniz halinde ekstra ücret ile farklı limanlardan da hareket edebilirsiniz. Eğer tamamen doğada vakit geçirmeyi, sadece deniz, orman ve turkuaz koylar olsun istiyorsanız Göcek, Bodrum veya Marmaris rotalarından birini belirleyebilirsiniz. Ya da tarihi kalıntıları dolaşmak isterseniz Fethiye sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Mavi Tur Aktiviteleri ve Yaşamı

Bodrum Mavi Yolculuk Rotası

Teknede başlayan bir deniz tatilinden çok daha fazlasını vaad eden Mavi Yolculuk ile her günün sonunda unutulmaz gün batımlarına şahit olacağınız kesin. Gün batarken balıklarınız bir tarafta pişerken, rakı sofranızı hazırlayıp mezelerle masanızı donatırsınız. Müziğinizi hafiften açıp, kimselerin olmadığı bir koyda demir atmışsınızdır çoktan. Yemeğinizin keyfine varıp, sonrasında teknede minderlerinize uzanıp, ay ışığını ve yıldızları izleyerek hafif esen rüzgara karşı huzur dolu uykuya geçiş yaparsınız. İşte bir haftalık Mavi Tur deneyimimde her gün yaptığımız en keyifli aktiviteler artık ritüel olmuştu. Bunların dışında teknemizde bulunan kanolarla demir attığımız koylarda akşam üstü saatlerinde dolaşıyorduk. Gün içinde uğradığımız koylarda şnorkelle dalış yapıp yüzüyorduk. Bazı günler de balık tutuyorduk. Bu yüzden eğer ilginiz varsa yanınıza olta almayı unutmayın. Bir de mavi tur boyunca koylar arasında yolculuk yaparken zaman geçirmek için yanınıza tavla, okey ya da kutu oyunları almanız bu yolculuk süresini çok daha keyifli hale getirecek.

Mavi Tur Yapmak için En İyi Zaman

Türkiye’de mavi yolculuk sezonu genellikle Nisan ayında başlar ve Ekim ayının sonuna doğru biter. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos en çok tercih edilen aylar olduğu için teknelerde rezervasyon yoğunluğu olur ve koylarda dolaşırken birden fazla tekne ile demir atabilirsiniz. Böyle durumlarda kimi zaman diğer teknedeki sesler sizi rahatsız edebilir. Eğer sakin ve kalabalık olmayan bir dönemde mavi yolculuk yapıp kafa dinlemek isterseniz Nisan, Mayıs, Eylül veya Ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

Mavi  Tur Kaç Günlük Yapılır?

Genellikle mavi yolculuk için tekneler en az bir haftalık kiralama şeklinde anlaşırlar. Ama düşük sezon kabul edilen Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim gibi aylarda bir haftadan daha az sürede kiralama yapan tekneler de olabiliyor. Anlaştığınız limandan Cumartesi günü hareket edip bir sonraki hafta yine aynı gün limana bırakırlar. Ancak özel talepler dahilinde tabi ki süreyi 15 gün ya da 1 aya kadar uzatabilirsiniz.

Mavi Turda Doğru Tekne Seçimi

Mavi yolculuklarda 4 tip tekne vardır. Bunlar Gulet, Yelkenli, Katamaran ve Motoryatlar. Eğer daha geniş bir teknede tatil yapmak istiyorsanuz katamaran, yelken sporu ile ilgileniyorsanız yelkenli, geleneksel mimarisi olan ahşap bir teknede yolculuk yapmak için gulet ya da süratten hoşlanıyorsanız ve daha lüks bir tatil planlıyorsanız motoryat tipi tekneler sizin için en doğru tercih olacak.

Mavi Tur İçin Tekne Kiralama Fiyatları

Mavi Yolculuk Tekne Fiyatları

Mavi yolculuk için bütçe planlaması oldukça önemli çünkü tekne kiraları döviz bazında belirlendiği için çok da uygun bir tatil olmuyor. Mavi tur tatili için bütçenizin en büyük kısmını tekne kirasına harcayacaksınız. Fiyat aralığı da kiralayacağınız zamana, tekne tipine, kişi sayısına ve teknenin donanımına göre değişiyor. Örneğin 16 kişilik bir guleti Eylül ayında kiralayacaksanız kişi başı 4.000-5.000 TL civarında bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Yemekli olmayan seçenekler, tekne özelliklerini ve hizmetini minimuma indirerek daha ucuz fiyatlı mavi tur planlayabilirsiniz.

Mavi Tur Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Mavi yolculukta yemekli ve yemeksiz olarak seçenekler oluyor. Siz anlaştığınız şekle göre yanınıza ekstra ihtiyaçlarınızı almalısınız. Bizim teknemiz yemekli olmasına rağmen yolculuk öncesinde marketten bir haftalık içeceklerimizi, suyumuzu, atıştırmalıklarımızı ve kişisel ihtiyaçlarımızı depoladık ki karaya çıkmaya gerek duymayalım ya da çıktığımızda da bunlarla uğraşmayalım diye. Sizde limandan ayrılmadan önce tüm ihtiyaçlarınızı eksiksiz şekilde tamamlamalısınız.
  • Teknenizin özelliklerini yolculuğunuz öncesinde mutlaka kiraladığınız firmaya ya da anlaştığınız kaptana sorun. Bazı teknelerde su ve elektrik harcaması konusunda kısıtlamalar olabiliyor. Sonuçta karaya ayak basmadan uzun bir süre yolculuk yapacağınız için elinizdeki imkanları en verimli şekilde kullanmanız gerekecek. Bu yüzden de kaptanlar teknenin kapasitesi ve özelliklerine göre kimi zaman elektriği belirli zamanlarda açabiliyor, sizde bu tarz kurallara göre elektronik eşyalarınızı şarj ederseniz tasarruflu bir yolculuk geçirirsiniz. Aynı şekilde teknenin deposunda bulunan suyu en verimli şekilde kullanmak gerektiği için uzun saatler duş almak gibi bir lüksünüz olmayacak. Suyunuz bittiğinde tekneniz karaya yanaşıp su alması gerekecek bu da hem zaman kaybı hem de size ekstra bir maliyet olacaktır. Tabi ki bu bahsettiğim durumlar standart bir tekne kiralaması için geçerli. Eğer lüks bir motoryat ile tatil planlıyorsanız, kiralama ücreti ve konforunuz da o oranda yüksek olacak ve böyle sorunları dert etmeyeceksiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Mavi Tur deneyimini bu sene Oscar Denizcilik firmasından arkadaşlarımız ile kiraladığımız yat ile yapmıştık. Tüm o koylar o kadar güzel ki. Mutlaka yaşanması gereken bir deneyim. Bu arada yazınız çok güzel ve akıcı olmuş emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın