Ana SayfaAnadoluMardinMardin Gezi Rehberi

Mardin Gezi Rehberi

Mezopotamya’nın masal şehri Mardin, geçmiş tarihinde Süryaniler, Ermeniler, Kürtler, Hristiyanlar, Müslümanlar ve Araplar gibi sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültürlerden etkilenmiş. Bu çok kültürlü yapısı mimarisine, kültürüne ve yemeklerine de etkilemiş elbette. Farklı kültürlerin ve farklı inançların bulunduğu bu bereketli toprakların arkasında büyük bir tarih saklı. Mardin Gezi Rehberi hakkında detayları paylaştığım bu yazıda Mardin’de Gezilecek Yerler, Mardin’den ne alınır ve Mardin’de otel tavsiyesi hakkındaki gezi notlarımı bulabilirsiniz.

Mardin Kaç Günde Gezilir?

Tam bir hafta sonu tatili rotası Mardin. Eski Mardin’i gezmek için en az tam 1 gün ayırmak yeterli. Eğer araba kiralayacak olursanız çevredeki Dara Antik Kenti, Midyat, Beyazsu ve Kafro Köyü’nü gezmek için de ekstra 1 gün ayırabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken bir şehir daha göreyim derseniz de Mardin’den Diyarbakır’a 1 saatte gidebilirsiniz.

Mardin’e Ne Zaman Gidilir?

Bahar ya da sonbahar ayları Mardin’e gitmek için en doğru zaman. Yazın giderseniz bunaltıcı sıcaklar, kışın giderseniz karlı soğuk havalardan gezmek biraz zor olabilir. Bir de Mardin’in en kalabalık dönemi ise Mayıs ayı olduğu için otel fiyatları da oldukça yüksek oluyor. Biz bu sebepten Mart ayını tercih ettik.

mardin gezi rehberi

Mardin’e Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

“Mardin’e en ucuza nasıl gidilir?” diye düşünüyorsanız işte sizin için en uygun ve hesaplı seyahat önerisi geliyor. İstanbul’dan Mardin’e direkt uçuşla yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz. Gün içindeki uçuşlar oldukça yüksek fiyatlı ama sabah erken saatlere ve özellikle Ramazan döneminde uçuşlar çok daha ucuz oluyor. Bir de kampanya dönemine denk gelirseniz çok daha uyguna uçak bileti bulabilirsiniz. Mardin’e uçak biletinizi almadan önce farklı havayollardan fiyat karşılaştırması yaparak uygun fiyatlı uçak biletlerini listeleyebilirsiniz.

  • Mardin’e uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için TIKLAYIN.

Mardin’de Ulaşım

Mardin ve çevredeki yerleri gezeceğiniz bir plan yapıyorsanız mutlaka araç kiralamanız gerekecek. Mardin’de araç kiralama firmaları havalimanında olduğu için burada kiralamak çok daha mantıklı. Mardin merkez ile havaalanı arası yaklaşık 20 km olduğu için kısa sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Sadece Eski Mardin’i gezecekseniz araç kiralamanıza hi. gerek yok, havalimanından kalkan Havaş otobüslerine binerek merkeze kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Mardin’de araç kiralamak firmalarını incelemek ve fiyat karşılaştırmak için TIKLAYIN.

Mardin’de Gezilecek Yerler

mardin gezilecek yerler

Eski Mardin Sokakları

Mardin’in ruhunu anlamak için Eski Mardin’i gezerek başlayın. Önce şehrin ana caddesi olan 1. Cadde üzerinde dolaştıktan sonra paralelindeki diğer sokaklardan da mutlaka geçin. Bu sokaklarda kaybolurken birbirinden güzel taş konakları görmeye ve bol bol merdiven çıkmaya da hazır olun.

Mardin Ulu Camii

Mardin fotoğraflarından muhtemelen görmüş olduğunuz, şehrin simgesi haline gelen Ulu Cami’yi listenize eklemeseniz bile mutlaka her noktadan görebilirsiniz. Artuklu mimarisinin geleneksel ve en güzel örneklerinden biri. Caminin avlusuna kadar gelirseniz, dilimli kubbesinin ve minaresinin üzerindeki oymalara ve desenlere dikkatle bakın.

Zinciriye Medresesi

Eski Mardin’de manzarası ve mimarisi detaylarıyla en sevdiğim yer! 1385 yılında inşa edilen medresenin diğer adı Sultan İsa Medresesi. İki katlı medresenin girişindeki taş işleme detayları ve dilimli kubbeleri çok etkileyici. Mardin Kalesi’nin hemen altında konumlandığı için Mezopotamya Ovası’nın uçsuz bucaksız manzarasını izlemek için buraya mutlaka gelin.

  • Haftanın her günü 08.30 – 17.00 saatleri arası ziyarete açık. Giriş ücreti 20 TL.

mardin kalesi

Mardin Kalesi

Mardin’in en tepe noktası burası. Doğal kaya üzerine yapılmış ihtişamlı yapı Sümer, Babil, Asur, Pers, Roma, Bizans, Artuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşamış. Günümüzde askeri bölge olduğu için ziyarete kapalı.

Kırklar Kilisesi

Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) 569 yılında Mardin’de inşa edilmiş bir Süryani kilisesi. 400 yıllık ahşap mihrap kapıları, 1500 yıllık kök boyası baskılı perdeleri, avlusundaki çan kulesi ve dantel gibi işlenmiş taş oymacılığı detayları ile göz alıcı bir mimariye sahip. 1170 yılında 40 şehitlere ait kemikler bu kiliseye getirildiği için Kırklar kilisesi olarak anılıyor.

  • Haftanın her günü 09.00 – 12.00, 13.00 – 18.00 saatleri arası ziyarete açık.

mardin gezilecek yerler

Şehidiye Medresesi

Yapılışı 13. yüzyıl Artuklu dönemine dayanıyor. Minaresinin etkileyici bir aşk hikayesi var. Caminin Ermeni Mimarı Serkis Lole, bir Müslüman kızına aşık olmuş. Aşkını taşlara nakış gibi işleyerek, adeta bir sanat eseri olan minareyi yapmış.

Mardin Müzesi

1895 yılında patrikhane olarak yapılan Mardin Müzesi daha sonra arkeoloji ve etnografya müzesine çevrilmiş. Mardin’i gezmeye buradan başlayabilirsiniz. Eski Mardin’de Birinci Cadde’de, Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor. Urartu, Asur, Sümer, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait heykel, silah, seramik ve mezar taşlarının sergilendiği müzede Mardin’deki tarihsel ve kültürel değişimleri detaylarıyla görebilirsiniz.

  • Pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık. Müze kart ile giriş ücretsiz.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

II. Abdülhamid döneminde inşa edilen bina restore edilerek müzeye çevrilmiş. Mardin’i yakından tanıyabileceğiniz kapsamlı bir kent müzesi ve alt katında ise geçici sergiler yer alıyor. Müzenin girişinde kültürel belleğinde önemli bir yere sahip olan Mardin’e gelen ilk otomobil sergileniyor. 

  • Pazartesi hariç haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arası ziyarete açık. Müze kart ile giriş indirimli.

mardin mezopotamya

Deyrülzafaran Manastırı

1500 yıllık tarihi geçmişi olan manastır adını etrafında yetişen safran bitkisinden alıyor. Uzun yıllar Süryaniler’in ibadet ve eğitim merkezi olmuş. 600 yıldan fazla Süryani Ortodoks patriklerine ev sahipliği yaptığı için uzun yıllar boyunca tüm dünyadaki Süryaniler’in merkezi olmuş.

Mezopotamya manzarasına karşı konumlanmış bu muhteşem manastırı sadece rehberli tur eşliğinde ziyaret edebilirsiniz çünkü burası aktif olarak ibadetlerini sürdürdüğü en büyük manastırlardan biri. Rehber eşliğinde 4 farklı bölüm geziliyor. Manastırın en ilginç yeri 4000 yıllık Güneş Tapınağı. Burada tapınağın tavanı düz kilit sistemiyle yapılmış ve dünyada bir benzeri görülmemiş. Bu sistemde tavanında hiçbir harç malzemesi kullanılmıyor, kilit sistemi ile iç içe geçen V taş bloklar tüm manastırın ağırlığını taşıyarak binlerce yıldır ayakta. 

  • Haftanın her günü 08.30 – 12.00 ve 13.00 – 16.00 saatleri arası ziyarete açık. Giriş ücreti 100 TL.

Kasımiye Medresesi

700 yıllık Kasımiye Medresesi’nin yapımına Artuklular döneminde başlanmış, Akkoyunlular döneminde tamamlanmış. Taşların rengi ve nakış gibi işlenmiş mükemmel taş mimarisi ile diğer örneklerden çok farklı ve görülmeye değer. Uzun yıllar astroloji, tıp ve dini eğitimlerin merkezi olan medresenin duvarlarında astronomi ve tıp bilimine ait simgeler hala görülebiliyor. Havuzlu avlusunda ise akşamları astronomi dersleri yapılıyor, gökyüzünün su üzerindeki yansımasından yararlanıyorlarmış. Ayrıca tasavvufa göre medresenin avlusundaki havuzda akan suyun akışı ile doğumdan ölüme kadar insan hayatı ve sonrası simgeleniyor.

mardin gezisi

Dara Antik Kenti

Doğu Roma İmparatorluğu’nun yukarı Mezopotamya’daki sınırlarını korumak için kurulmuş bir antik şehir. Kent surları, kaya mezarları, sarnıç ve zindan kısmı hala görülebilir durumda. Taş köprüler, su sarnıçları, su kanalları ve yeraltı yerleşimleri de günümüzde eski ihtişamıyla ayakta. Dara Antik Kenti’ndeki su kanalları ve sarnıçlar, Mezopotamya’daki ilk barajın burada inşa edilmiş olabileceği düşünülüyor. Buraya giriş ücretsiz, gezmek için en az 2 saat ayırmalı.

Mardin’de Daha Fazla Zamanınız Varsa…

Mardin’de zamanımız kısıtlı olduğu için göremediğimiz ama listemizde olan yerleri paylaşıyorum. Zamanınız yeterse ilginizi çeken yerleri rotanıza ekleyebilirsiniz. Eski Mardin’de gezilecek tarihi yerler Hatuniye Medresesi, Şeyh Çabuk Cami, Mort Şmuni Kilisesi, Keldani Kilisesi, Mardin Protestan Kilisesi, Tarihi Kız Meslek Lisesi, Eski PTT Binası, Mungan Ailesi Evi, Firdevs Köşkü, Yaşayanlar Müzesi, Abdülkadir Paşa Konağı, Tokmaklar Ailesi Evi ve Şahkulubey Konağı görülebilir. Ayrıca Mardin çevresinde görülecek yerler ise Midyat Konuk Evi, Tarihi Midyat Evleri, Mor Gabriel Manastırı, Mor Yakup Kilisesi, Nusaybin Beyazsu ve Süryani Kafro Köyü olabilir.

Mardin’de Nerede Kalınır?

mardin otellleri

Mardin’de gezilecek yerlerin birçoğu Eski Mardin’de olduğu için otelinizi de bu bölgeden seçmek en iyi seçenek olur. Mardin gezimizde Eski Mardin’de 1. Cadde üzerinde bulunan Maridin Hotel‘de kaldık. Mezopotamya’nın uçsuz bucaksız manzarası izleyebileceğiniz, 1400 yıllık tarihi geçmişi olan harika bir otel. Dekorasyonu ve detayları ile Mardin’deki tarihi ruhu çok güzel yansıtıyor.

  • Mardin’deki otelleri incelemek için TIKLAYIN.

Mardin’den Ne Alınır?

Mardin’de otantik ürünler almak ve alışveriş yapmak için eski çarşılarını mutlaka dolaşın. Genellikle 1. Cadde üzerinde birçok dükkan olsa da en kaliteli hediyelik eşya ürünleri Mardinlilerin alışveriş çarşılarında bulursunuz. Mardin’den ne alınır derseniz de her türlü hediyelik eşyayı bu çarşılarda bulabilirsiniz. Şahmeran figürlü cam boyamaları ve el sanatları dükkanları için Revaklı Çarşı (Tellallar Çarşısı), yöresel hediyelikler ve puşi için Kayseriye Çarşısı (Bedesten), Bakırcılar Çarşısı‘nda bakırcı Nihat Usta’dan her türlü bakır hediyelik ve Mardin Arasta Çarşısı‘ndaki Batuş baharatçılıktan çeşitli baharatlar alabilirsiniz. Mardin mutfağının özel lezzetleri için ise Paşavat Yöresel Evi’nden Mardin çöreği ve Kana Shop’tan Süryani çöreği, Süryani çayı ve Süryani kahvesi denemeye değer.

Mavi renkli Mardin’e özgü “hayalet şekeri” için çarşıda Davut Selim’i tercih ettik, doğal ve renklendirici eklemiyor. Mardin’den hediyelik olarak çeşitli sabunlar da alabilirsiniz. Özellikle bıttım sabunu çok meşhur, bunun için adres Sabuncu Mehmet Dede. Son olarak Mardin’in meşhur Süryani şaraplarını birçok yerde göreceksiniz, bizce en iyisi adres Siras Şarapçılık. Ücretsiz tadım yaptırıyorlar, damak zevkinize göre dilediğiniz şarabı alabilirsiniz. 

Mardin’de gezilecek yerler hakkında tüm bilgileri paylaştım. Bir sonraki yazıda Mardin mutfağı ve Mardin’de yeme içme öneriler olacak.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR