Eskişehir Gezilecek Yerler

eskişehir harita
1.71BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 8 dakika

Geniş caddeleri, şehri ikiye bölen Porsuk nehri, gondolları, bisiklet yolları, müzeleri, yemyeşil parkları ile Eskişehir, Türkiye’nin Avrupa şehri. Günün her saati hareketli sokakları ile genç kalan şehirde dolaşırken sık sık Avrupa’nın bir yerlerinde dolaşıyormuş hissi yaşayacaksınız.

İki büyük üniversitesiyle şehre dağılan genç ruh, sanattan yemek ve kent kültürüne kadar her yere bulaşmış. Bu sayede Eskişehir, insanı yormayan, huzurlu ve neşeli bir kente dönüşmüş. Kurulan modern müzeler, düzenlenen kültürel etkinlikler, opera binası ve senfoni orkestrası, hepsi Eskişehir’i gerçek bir kültür kentine çevirmiş. Bu yüzden de Türkiye’nin Avrupalı şehri olarak anılıyor. Bence kesinlikle de bu övgüyü hak ediyor. Seneler önce Eskişehir’e yol üstü diye uğramıştım, bu kez meraktan gittim, yerinde deneyimledim.

Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

eskişehir fotoğrafları

Eskişehir’in iklimi karasal olduğu için kışları oldukça sert bir havaya sahip. Buna rağmen yılın her zamanı ziyaret edilesi, yazın renkli sokakları, kışın karlı yolları ile her mevsim ayrı bir tadı var. Biz Ekim’in ilk haftası gittik, hava gündüz üşütmeyecek kadar ılıktı ama akşamları da ince bir mont giyecek kadar serin oluyordu. Kışları aşırı soğuk havadan etkilenmem diyenler kışın da gidebilir. Daha rahat gezmeli, orta halli hava isteyenler için de en ideal zamanlar bahar ve sonbahar mevsimi olacaktır.

İstanbul’dan Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

eskişehir istanbul hızlı tren

İstanbul’dan Eskişehir’e arabayla ulaşmak yaklaşık 4 saat sürüyor. Biz daha hızlı ve konforlu bir şekilde gitmek için İstanbul’dan Eskişehir’e hızlı tren ile ulaştık. Gün içinde ondan fazla sefer olması gerçekten büyük kolaylık. Bilet fiyatları da 2017 için tek yön 45, gidiş-dönüş 70 TL olunca tren ile gitmeyi tercih ettik. Pendik’ten kalkan 7.30 treni ile yolculuğa başladık. Yolculuğumuz gayet keyifli geçti, özellikle Sapanca civarında geçtiğimiz yemyeşil alanlarla kendimi Norveç’te tren yolculuğu yapıyormuşum gibi hissettim. 10:10’de Eskişehir Tren Garı’na vardık. Tren istasyonunun merkezde yer alması ve kalacağımız otele yakın olması bizim için çok iyi oldu, trenden iner inmez önce eşyalarımızı otele bıraktık ve gezmeye başladık.

Eskişehir’de Nerede Kalınır?

eskişehirde nerede kalınır

Eskişehir’e hafta sonu için kaçtık. Hal böyle olunca rahat rahat gezelim diye konaklamalı gitmeyi tercih ettik. The Merlot Hotel‘de bir gece kaldık. Konaklama deneyimimizden oldukça memnun kaldık. Tren ile İstanbul’dan geldiğimiz için trenden iner inmez yürüme mesafesinde olması bize kolaylık sağladı. Zaten birçok yere yürüme mesafesinde, Espark’a yakın, nezih bir bölgede. Bu arada Espark, Eskişehir’in en büyük AVM’si. Bu yüzden otelin bulunduğu bölgede gençler günün her saati dolaşıyor, renkli ve hareketli bir bölgede yer alıyor. Otelin odaları gayet temiz, konforlu ve zevkle döşenmiş.

eskişehir otelleri

Sabah kahvaltısında zengin bir açık büfe kahvaltı ile güne başladık. Özellikle peynir çeşitleri, petek ve süzme balın kalitesi oldukça iyiydi. Genel olarak sunulan her ürünün iyi kalite olması dikkatimi çekti. Fiyat fayda dengesi gayet başarılı olan The Merlot Otel’de kalmanızı tavsiye ederim. Eğer rezervasyonunuzu Booking üzerinden yapacaksınız, %10 para iadesi almak için Booking %10 para iadesi indirimini kullanın.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

eskişehir harita

Eskişehir’i günübirlik de gezebilirsiniz ama daha detaylı ve rahat gezmek isterseniz 2 gün yeterli olacaktır. Gezilecek az yer var diye düşünmeyin. Şehirde birçok müze, park ve görülesi yer var. Şimdi Eskişehir’i tüm detaylarıyla keşfedelim.

Eskişehir’de Mutlaka Görmeniz Gereken 15 Yer

 • Tarihi Odunpazarı Evleri
 • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 • Kurşunlu Camii Külliyesi
 • Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 • Yazılıkaya
 • Eti Arkeoloji Müzesi
 • Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı
 • Kent Park
 • Porsuk Çayı
 • Osmanlı Evi
 • Lületaşı Müzesi
 • Şehr-i Aşk Adası
 • Doktorlar Caddesi
 • Devrim Arabası
 • Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’de listenize eklemeniz gereken başlıca 15 yerden sadece bir tanesi şehir dışında yer alıyor. Yazılıkaya, Eskişehir çevresinde gezilecek yerlerden en önemli tarihi eserlerden. Frigyalılar dönemine ait olan ve tarihi çok eskilere dayanan bir tarihi eser. Şehir merkezine 80 km uzaklıkta olduğu için planınıza dahil ederken bu bilgiyi göz önünde bulundurun. Listedeki diğer yerlerin bir çoğu yürüme mesafesinde olduğu için gün içinde hepsini keşfetmeniz mümkün.

Odunpazarı

eskişehir fotoğrafları

Şehri turlamaya en turistik noktası tarihi Odunpazarı ile başladık. Bu bölgede pek çok turistik öğeyi bir arada görmek mümkün. Odunpazarı’nın sokakları boyunca uzanan evler, Osmanlı döneminin en güzel örneklerinden. Belediye tarafından restore edilerek canlandırılan evler, yenilenen konaklar, sanatçı atölyeleri ve kafelere dönüştürülmüş. Odunpazarı’na gelince Atlıhan El Sanatları ÇarşısıKurşunlu Camii ve Külliyesi ve Osmanlı Evi’ni görmeyi unutmayın.

Odunpazarı’ndaki ilk durağımız Balmumu Müzesi ve Cam Sanatları Müzesi oldu. Bu noktaları erkenden keşfedip, kalabalıkla boğuşmak istemedik. İkinci durağımız ise 16. yüzyıla ait yedi ayrı bölümden oluşan Kurşunlu Külliyesi oldu. Buraya gelince geniş avlusunda dolaşın. Külliyenin bir bölümünde Eskişehir’in simgesi lületaşına ayrılmış özel bir müze de var. Farklı sanatçıların lületaşıyla yaptıkları benzersiz pek çok eseri görebilirsiniz. Türkiye’deki lületaşı yataklarının neredeyse tamamı Eskişehir’de bulunuyor. Toprağın altında yumrular halinde bulunan bu kıymetli beyaz taş, nikotini emebildiği ve ısıya dayanlıklılığı özellikleriyle pipo yapımında kullanılıyor. Eskişehir’den hediyelik olarak lületaşından yapılmış ürünler alacaksanız Lületaşı Müzesi’nde ya da Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nda pek çok çeşit bulabilirsiniz. Eskişehir Sanatları Çarşısı olarak da bilinen Atlıhan Çarşısı’nda lületaşı, hat, ebru, halı dokumacılığı gibi el sanatları hala yaşatılıyor. Eski bir handan iki katlı el sanatları merkezine dönüşen Atlıhan’da lületaşı yapan veya cam üfleyen ustaları seyredebilirsiniz.

eskişehir fotoğrafları

Çarşıları gezdikten sonra Odunpazarı sokaklarını keşfetmenin en güzel yolu sokaklarında kaybolmak. 2012 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Eskişehir’in eski yerleşim yeri Odunpazarı’nda renkli evlerin kapılarını ve pencerelerini fotoğraflarken neredeyse günün yarısını burada geçirdiğimizi fark ettik. Burada dolaşırken biraz dinlenmek için keyifli bir kafe arayışına girdik ama ne yazık ki nargilecilerin istilasına uğramış olduğunu gördük. Böylesine turistik ve korunan tarihi bölgeye yakışır geleneksel ve butik bir kafe olsa ne hoş olurdu dedik.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve Eskişehir Kent Belleği Müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Türkiye’nin ilk cam müzesi nerededir? Tabiki ilkler şehri Eskişehir’de. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Kent Belleği Müzesi ile aynı binada yer alıyor. 2. Katta şehir hakkında yer alan fotoğraflar ve tarihi bilgiler yer alıyor. Biraz sanat görelim diyenler için yerli ve yabancı sanatçıların cam eserleri oldukça ilgisini çekecektir. Balmumu Müzesi’ne göre çok daha az kişi tarafından ziyaret ediliyor ama göz zevkimizi okşayacak güzellikte. Avrupa müzelerini aratmayacak, buraya da gelin.

cam sanatları müzesi eskişehir

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi: Pazartesi hariç 09.00 – 17.00 arası ziyaret edilebilir. Öğrenci 2 ₺, Tam 5 ₺.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

eskişehir balmumu müzesi atatürk

Dünya genelindeki Madame Tussauds Müzesi’ne karşı büyük başkan Yılmaz Büyükerşen, Balmumu Heykeller Müzesi’ni hayata geçirmiş. Müzede yer alan tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer alıyor. Müzede, Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, yerli ve yabancı devlet adamları, sanatçılar, medya dünyasında yer alan popüler kişiler ve sporculara hayat veren balmumu heykelleri bulunuyor. Albert Einstein, Barack Obama, Barış Manço, Kemal Sunal, Beyazıt Öztürk gibi yerli ve yabancı isimlerine yakınlaşmak için buraya gelin. Ben daha önce yurtdışında çok kez balmumu heykeli müzesini ziyaret ettiğim için artık limitimi doldurmuştum ve ziyaret etmeye çok hevesli değildim. Burayı ziyaret etmekteki en büyük motivasyonum Yılmaz Büyükerşen’in elinden çıkmış olmasıydı. Genel olarak dünya çağındaki müzeleri aratmayacak başarıda olduğunu düşünüyorum. Müzede genel olarak fotoğraf çekmek yasak değil ama bazı bölümlerde fotoğraf çekmek ücretli. Ama bu ücretin şöyle de bir yararı var. Müzeden elde edilen tüm gelir kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi için kullanılıyor. Sırf bu yüzden ziyaret etmeye bile değer.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi: Hafta içi: 10.00 – 12.30 ; 14.00 – 17.00 & Hafta Sonu: 10.00 – 12.30 ; 14.00 – 17.30
saatleri arası hizmet veriyor. Öğrenci 5 ₺, Tam 10 ₺.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

eskişehir gondol turu

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’e farklı bir hava katıyor. Şehrin en canlı bölgesi olan Adalar, Porsuk Çayı çevresinde yer alıyor. Genellikle üniversite öğrencileri bu bölgede zaman geçiriyor. Bir çok kafe, restoran ve bar bulunuyor. Eğer havalar güzelse mekanlar boş olur, Porsuk kenarında birasını alan çimlerin üzerine yayılır. Porsuk Çayı’nda düzenlenen bot ve gondol turlarına katılarak keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

eskişehir porsuk çayı tekne turu

Devrim Arabası

Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili olan olan Devrim Arabası’nı görmek için Tülomsaş Fabrikası’na gelin. Bahçesinde sergilenen arabayı ziyaret etmek istiyorsanız yarım saatlik ücretsiz turlarla içeri alınan gruplara dahil olmanız gerekiyor. Biz bu bilgiye göre kendimizi ayarlayıp gitsek de göremedik çünkü kısa bir süreliğine bakıma alınmıştı. Siz giderseniz dünya gözüyle de görmüş olun.

Sazova Parkı

eskişehir sazova parkı

Eskişehir’in Disneyland’ı Sazova parkı, bilim, sanat ve kültür merkezi olarak tasarlanmış. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bu parkı ziyaret etmeden Eskişehir’den ayrılmayın. Parkı hızlıca keşfetmek için tavsiyem ana girişte yer alan ücretsiz gezi treni ile parkta bir tur atmak. Böylece parkta gitmek istediğiniz yerlerin tam olarak nerede olduğunu görün, sonra keşfetmeye başlayın. Parkın içerisinde yer alan Sabancı Uzay Evi, Japon Bahçesi, Nuh-un Gemisi, Eti Sualtı Müzesi, Masal Şatosu ve Korsan Gemisi’ni mutlaka görün. Özellikle çocuklu aileler için en eğlenceli yerler Eti Sualtı Müzesi, Sabancı Uzay Evi (Eskişehir Bilim Deney Merkezi) ve Masal Şatosu. Yurtdışındaki sualtı müzeleri ve Disneyland’ı aratmayan güzellikteki yerleri çocuklarınızla gezin. Sazova Parkı’na giriş ücretsiz, sualtı müzesi, korsan gemisi masal şatosu’na çok uygun fiyatlara giriş yapılabilir. Yapay göl içerisinde yer alan Korsan Gemisi’nin içerisini ziyaret edebilir, açık alanlarından parkın en güzel manzaralarını keşfedebilirsiniz. Göl kenarında dolaşırken Nasrettin Hoca’yı göle maya çalarken görmeden dönmeyin.

eskişehir fotoğrafları

eskişehir sazova

Sazova Parkı’na nasıl gidilir? 11, 17 ve 31 numaralı otobüsler veya Atatürk Stadyumu’nun arkasından hareket eden 16 ve 38 numaralı minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Kentpark

Porsuk Çayı üzerine yapılan yapay plajı ile ülkemizde yüzyılın devrimi niteliği taşıyan Kentpark, deniz olmayan bir şehirde imkansızı başaran büyük başkan Yılmaz Büyükerşen’e bu vesile ile sonsuz teşekkürlerimi sunar, ülkemizdeki diğer çalışkan başkanların da örnek almasını diliyorum. Biz Sazova’da saatlerimizi harcayınca Kentpark’a gitmeye fırsatımız olmadı ama deniz olmayan şehirde plajı olan parkı da fotoğraflarından gördüm. Eskişehir’e gelince Kentpark’a plaj keyfi için gelir misiniz bilmem ama bu projeyi görmek için zamanınız olursa mutlaka gelmelisiniz.

Haller Gençlik Merkezi 

haller gençlik merkezi eskişehir

Eskişehir’in tarihi “Sebze ve Meyve Hali Binası” restore edilerek Haller Gençlik Merkezi hayata geçirilmiş. İçerisinde hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve barlar bulunuyor. Şehir tiyatrosu sahnelerinden Tepebaşı Sahnesi, sergi salonu, kitabevi ile kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’de öğrencilerin bolca zaman geçirdiği, şehrin en ucuz yemeklerini bir arada bulabildiği bir kompleks. Eskişehir’in en iyi muhallebicisi Mazlumlar da burada yer alıyor.

Eskişehir’de Ne Yenir, Ne İçilir?

met helvası eskişehir

Kırım, Kafkas ve Balkan göçleri etkisiyle Eskişehir, oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip. Geleneksel tatlarında en bilinen ve mutlaka tatmanız gerekenler Çibörek, Balaban Kebabı ve Met Helvası.

Bir Tatar yemeği olan Çibörek sıklıkla çiğ börek olarak okunsa da yazılışının çibörek olduğunu bilin isterim. Eskişehir denince ilk akla gelen lezzet, Çibörek. El açması hamura çiğ kıyma harcı konarak, yarım ay şeklinde şekil veriliyor ve kızgın yağda kızartılıyor.  Yemeden asla dönmeyin. Biz çibörek konusunda detaylı bir araştırma yaptık ve Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi’nin iyi olacağını düşünerek burada çibörek yedik ama maalesef beğenmedik. Eskişehirliler çibörek konusunda ortak bir paydada buluşamamış durumdalar. En iyi çibörek açısından diğer lezzetlerin adresleri gibi kesin bir yer yok, hal böyle olunca mutlaka şurada yiyin diyemiyorum. İç harcı bol olan, lezzetli çibörekçi bulursanız benimle de paylaşın, bir sonraki sefere denerim. Eskişehir’in bir diğer özel lezzeti de Balaban Kebabı. Basitçe anlatmak gerekirse pideli köfte, ama lezzet olarak o kadar da basit değil. Domates sosu ve yoğurt ile iskender kıvamına yaklaşan bir Eskişehir yemeği, denemek gerek.

Doyuran Kahvaltı Salonu

doyuran kahvaltı eskişehir

Eskişehir’de kahvaltı deyince akla ilk gelen Doyuran Kahvaltı Salonu. Sabahın erken saatlerinden akşamüstüne kadar durmaksızın kahvaltı servisi var. Hafta sonu olduğu için biz gittiğimizde kapıda neredeyse yarım saat sıra bekledik. Mekan salaş, ufacık ama lezzetler beklentinin çok üzerine çıkıyor. Sipariş daha kelimelere dökülmeden sofraya diziliyor. Biz tipik bir serpme istediğimizde gönlü bol bir peynir tabağı, zeytinli söğüş, domates sos ve efsane bal-kaymak ikilisi geldi. Ekstra olarak menemen ve pastırmalı yumurta istedik. Fiyatların ucuz olduğunu gelmeden önce duyduk ama böyle lezzetli bir sofrayı gerçekten bedavadan az pahalıya yediğimizi düşünüyorum. Mesela menemen 7 ₺, büyük çay 1,5 ₺, pastırmalı yumurta 7 ₺, ortaya gelen kahvaltı 10-11 ₺ civarındaydı. Bu sofraya kişi başı 15 ₺ verdiğimize hala inanamıyorum. Günümüzde serpme kahvaltının 50 ₺ civarında fiyatlara olduğunu bilerek burada kahvaltı yapmak insana mutluluk veriyor. Buraya gelin, sizi de doyursunlar.

Little Kitchen

little kitchen eskişehir

Eskişehir’de akşam yemeği için Little Kitchen’ı seçtik. Varuna Gezgin, bildiğiniz üzere şehrin en gezgin temalı gençlik mekanı. Biz farklılık peşinde koşarken kendimizi barlar sokağına yakın sayılan Little Kitchen’da bulduk. Otelimize giderken yol üzeri gözümüze takıldı ve pizzaları ve hamburgerlerinin aşırı başarılı olduğunu da öğrenince burayı tercih ettik. Hatta gençler arasında öylesine popüler ki mekana oturmak için burada da sıra bekledik. Daha yemekleri yemeden, menüye bakarken çıldırdık. Çeyrek ve yarım metre pizza çeşitleri var. Amerikan burgerleri de baya ilginç çeşitlerde var. Menüde en ilgimizi çeken lezzetlerden bahsetmezsem de olmaz. Peanut Burger (yer fıstığı dip soslu), özel soslu hotdoglar ve Armutlu ve keçi peynirli pizza aklımızda kalan lezzetler oldu. Biz hakkımızı burger ve pizzadan yana kullandık. Home Burger; ev yapımı özel ekşi mayalı ekmek ile yapılan, cheddarlı ve acukalı, yemesi zor ama leziz. Carbonara pizza; füme etli, parmesan ve roka üçlüsünün muhteşem buluşması, pizza incecik, pide gibi çıtır çıtırdı. Yemekler kişi başı 20-30 ₺ civarında, fiyatlar lezzete göre oldukça normal. Konsepte bayıldık, ortam baya cool. Genç ve genç kalanlar akşam ya da öğlen yemeği için tercih etsin.

Mazlumlar Muhallebicisi

eskişehir mazlumlar muhallebicisi

1927 yılında temelleri atılmış olan Mazlumlar Muhallebicisi Türkiye’nin en iyi 10 muhallebicisinden biri. Eskişehir’e gelmişken geleneksel lezzetine sadık olarak hazırlanan tatlılarının tadına bakmak gerek. Merkezi Haller Gençlik Merkezi içinde, bir de Atatürk Bulvarında şubesi var. Biz Haller Gençlik Merkezi’ndeki Mazlumlar Muhallebicisi’ne gitmeyi tercih ettik. Aklınıza gelebilecek her tatlı var, biz Aşure zamanınında olduğumuz için Aşure ve fırın sütlaç denedik, çok beğendik. Su muhallebisi ve Borovnica adındaki doğal yaban mersini suyu da çok meşhurmuş, aklınızda olsun.

Fahrettin Usta Balaban Kebap

Fahrettin Usta Balaban Kebap

Ütü ile kebap yapılır mı? Fahrettin Usta çılgın kebap anlayışı ile 40 yıldır Eskişehir’de Balaban Kebabı yapıyor. Yemeğin asıl ismi “Ütülü Balaban Kebap”. Fahrettin Usta’nın annesinden kalma eski ütüler ile ekmeği ızgarada lezzetlendirmesi ve köfteleri ızgaradan almadan önce son vuruşu ütü ile alması kısımlarında kullanılıyor. Diğer bir tarafta ufak doğranmış  pideler et suyu ile ıslatılıyor, üzerine yoğurt ve salça sos dökülüyor. Üzerine ızgarada ütülenen köfteler ve altın vuruş olarak bol tereyağı dökülüyor. Her yöreye özgü kebapları denemeye meraklıysanız Balaban sizi memnun edecek, denemeye kesinlikle değer.

Tanınmış Helvacı

tanınmış helvacı eskişehir

Met helvası için Eskişehir’de bir sokak var. En lokali, en güzeli Tanınmış Helvacı. Günün her saati önünde sıra oluyor. Daha fazla yapsa satacağını bilmesine rağmen aynı miktar yapıp, dükkanı öğleden sonra 4 gibi kapatır, biraz da diğerleri kazansın der. Pazar günleri dükkanı açmaz. Biz bu bilgiyi deneyimleyince öğrendiğimiz için maalesef Tanınmış Helvacı’nın helvalarını tadamadık ama hakkında öyle övgü dolu sözler duyduk ki denemeden sevdik, gönlümüzün en lokal helvacısını siz deneyin, seveceğinize eminim.

Karakedi Bozacısı

karakedi bozacısı eskişehir

İstanbul’un Vefa Bozacısı varsa Eskişehir’in de Karakedi Bozacısı var. Bir Vefa değil ama kendi içinde şehrin en iyisi. Zaten başka bozacı var mı bilmiyorum ama herhalde yoktur. Neyse en iyi ve tek bozacı olması da bence denemek için yeterli kriterler. Ben çok sevdim, duvardaki karakedi görseline baka baka bol tarçınlı bozamı yudumladım. Bardağı 2 ₺, kilosu 8 ₺. Buraya kadar gelmişken Karakedi’nin meşhur bozaları ile de tanışın.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın