Lizbon’da Bir Günlük Masalsı Mola: Sintra

sintra portekiz
1.89BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Lizbon’da günübirlik bir kaçamak yapmayı düşünürseniz Sintra size çok fazlasını vadediyor. Lizbon’a kadar gelmişken tarihi ve doğasıyla masalsı şehir Sintra’yı es geçmemelisiniz.

Sintra, yüksek tepelerin ortasına kurulmuş dağların arasında gizlenmiş gizemli bir yer. Öyle değerli yapılar barındırıyor ki UNESCO kültür mirası listesinde yer alan bir şehir. Lizbon’a trenle sadece 40 dakikalık uzaklıkta Portekiz’in gururu bize unutulmaz bir gün yaşattı. Sokaklarında dolaşırken kendimi bir günlük masaldaymış gibi hissettim. Lizbon’da gezilecek yerler için de Lizbon Gezi Rehberi yazısını okumanıız öneriyorum.

sintra gezi rehberi

Lizbon’dan Sintra’ya Nasıl Gidilir?

Lizbon’un merkezinde yer alan Rossio tren istasyonundan kalkan trenler ile Sintra’nın merkezine 40 dakikada ulaşmak mümkün. Neyse ki Lizbon’a gelir gelmez Lisbon City Card almıştım ve böylece tüm yolculuğumu ücretsiz yapmış oldum. Biz 3 günlük Lisboa Card (şehir kartı) almıştık. Bu kart şehirdeki birçok müzeye ücretsiz geçiş sağlayan, toplu taşımayı bedavaya getiren tam bir turist dostu. Lizbon’da geçirdiğimiz 3 gün için Lisboa Card’a 39 € ödedik fakat neredeyse iki katı kar ile şehirde indirimli gezdik. Sadece Sintra içinde bile ulaşım açısından yaklaşık 5 € cebimize kaldı.

Sintra merkezde araç kiralama firmalar bulunsa da çok da akıllıca bir seçenek değil çünkü Sintra’da araç park etmek oldukça zor ve yollar virajlı. Riske girmeye gerek yok diyorsanız araç kiralamaktan uzak durmakta fayda var.

Sintra’da Ulaşım

Sintra tren istasyonunda indiğinizde sağ tarafta otobüs duraklarını göreceksiniz. Gişelerden çıktıktan hemen sonra çevrede Hotspot noktası var, ihtiyaç duyarsanız ücretsiz olarak wifi kullanabilirsiniz. Biz gitmeden önce otobüsün nereden kalkacağını bilmediğimiz için bu wifi noktası bizim için altın değerindeydi.

Sintra içi ulaşım 434 ve 435 numaralı mini otobüsler ile iki farklı güzergaha ayrılmış. Bu otobüsler ile kasabada görülecek en önemli yerlere kolaylıkla ve güvenli bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Sintra’nın en görülesi noktalarına gitmeyi düşünüyorsanız ve aracınız yok ise gezmek için tek seçeneğiniz bu otobüsler olacaktır çünkü yollar hem çok dar hem de tepelik. Bu yüzden yürümek aklınızdan bile geçmesin derim.

sintra harita

434 numaralı otobüs ile Mouros Kalesi’ne ve Pena Sarayı’na ulaşabilirsiniz. Monserrate Sarayı, Quinta da Regaleira ve Sintra Ulusal Sarayı’nı görmek için de 435 numaralı otobüsü kullanmalısınız. Biletlerinizi otobüste anlık olarak alabilirsiniz.

Biz öncelikle 434 numaralı otobüs ile Pena Sarayı’na çıktık. İki yönlü bilet aldığımız için dönüşte tekrar bilet almamıza gerek kalmadı. Aşağı inerken 435’in gittiği yönde dönemeçte yer alan durakta indik ve 435’in rotasını takip ederek Quinta da Regaleira’ya (Regaleira Sarayı) yürüyerek gittik. Dönerken de Ulusal Saraya uğrayarak tren istasyonuna yürüdük. Böylece turistikleşmiş bir yerde bile hesaplı şekilde gezmiş olduk, tek bir otobüse iki yönlü bilete 5,5 € vermiş olduk. Yalnız Sintra içi ulaşımda Lisboa Card’ın geçersiz olduğunu unutmamakta fayda var.

Sintra’da Görülecek Yerler

Pena Sarayı (Pena Palacio)

Pena Sarayı sintra

Sintra’ya gitmek için beni heyecanlandıran yapı olduğunu itiraf ediyorum. Sarayları görmek merakımı bilenler bilir. Lizbon’a bu kadar yakın mesafede dünyaca ünlü bir sarayı görmeden dönmek tabi olmazdı.

Pena Sarayı, 1995 yılında UNESCO dünya mirası listesine alınmış. Pena bahçeleri içerisinde yer alan renkleriyle büyüleyen bu sarayı gördüğüm an gördüğüm en etkileyici saray oldu. Adı kaya ya da tepe anlamına gelen Pena, 2.200 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuş. Parkın içini göletler, çeşmeler, mağaralar, şapeller ve heykeller ile süslemişler. Parkında ortasında bulunan saray aslında yüzyıllar boyunca küçük bir manastır olarak kullanılmış.

Pena Sarayı sintra

1755 büyük Lizbon depreminde bu manastır da harabeye dönmüş. 1838’de Kral II. Ferdinand bu eski manastırı ve çevresini düzenleyerek yazlık saray yaptırmaya karar vermiş. Sarayda kubbeler ve kuleler ile kendine has bir şekilde, herhangi bir mimari tarz hakim değil. Son Portekiz Kraliçesi Amelie’nın sürgüne gitmeden önceki gecesini geçirdiği saray 1910’da cumhuriyetin ilanı ile ulusal anıtlar kategorisine alınarak müzeye dönüştürülmüş. Sarayın içerisinde yer alan kraliçe ve kralın odaları, hanedanın salonları, terasları, çalışma odaları, Arap salonu, şapel, büyük salon ve mutfak görülmeye değer. Eşi benzeri olmayan bu sarayın içerisinde gezerken eski zamanları derinden hissettim, hala eski kokan odaları vardı. Eski zamanlarda kraliyet ailelerinin yazlık evi olarak kullanılmış, daha eski zamanlarda ise bir ortaçağ manastırı olarak kullanılmış saray Atlas Okyanusu’na tepeden bakıyor. Portekiz halkı içinde oldukça değer verilen bu saray ülkenin ulusal anıtları arasında sayılıyor ve Portekiz’in 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor.

Mouros Kalesi sintra

Sintra şehrinin en yüksek tepesinde konumlanmış 19. yüzyıla ait olan saray o kadar yüksek bir noktada ki yazın temiz havalarda 28 kilometre uzaklıkta bulunan Lizbon‘dan bakıldığı zaman görülebiliyormuş. Aynı zamanda biz gittiğimizde hava yağışlı olduğu için maalesef bu bilgiyi deneyimleyemedik fakat Mouros Kalesi’ni ve şehir merkezini kuşbakışı izleme şansımız oldu.

Pena Bahçeleri ve Pena Sarayı‘na giriş ücreti 11,5 € iken Lisboa Card ile 2 € indirimli giriş bileti almış olduk.

Regaleira Sarayı (Quinta da Regaleira)

UNESCO tarafından dünya mirası listesinde yer alan yapının içerisinde yer alan 27 metre derinliğindeki ters kuyu ölmeden önce görmeniz gerekenler listesinde olacak kadar değerli. Orta Çağ Avrupası’nın yaşayan en önemli yapılarından biri olduğu için önemi ikiye katlanıyor.

Quinta da Regaleira sintra

Pena Sarayı’ndan sonra şehrin en turistik noktası diyebilirim. 1697 yılında yapılmış sarayda 19. yüzyıla kadar dönemin zengin tüccar aileleri yaşamış. Daha sonra 1892 yılında Carvalho Monteiro isimli bir Portekizli entomolojist (böcek bilimcisi) tarafından satın almış ve İtalyan bir mimarla anlaşıp sarayı baştan yaptırarak günümüzdeki halini almış. Sarayın genelinde Roma, Gotik, Rönesans mimari tarzlarını aynı anda görmek mümkün. Bir söylentiye göre Harry Potter’ın yazarı bu gizemli saraydan etkilenmiş, gerçekten de Hogwarts’ın esintilerini görülüyor.

Quinta da Regaleira

Regaleira büyük bir doğal güzellik olan parkın içinde bulunuyor ama bu park şimdiye kadar gördüğüm en gizemli parklardan biriydi. Buraya geldiğinde etkilenmeyecek birisi olamaz diye düşünüyorum. Birbirine bağlı yeraltı tünellerinin içinde kaybolmak pek çok birbirine bağlı yeraltı tüneli bulunuyor. Tünellere girip kaybolmak ve nereye çıkacağını bilmemek bambaşka bir deneyim. Bu tünellerde büyüsüne kapılmışken ters kuleyi keşfetmeyi de unutmayın. Sintra’ya dünyanın bir köşesinden sadece bu ters kuleyi görmeye gelen meraklı bir turist kitlesi var çünkü dünyanın en ilginç yapıları arasında sayılıyor. Dönen merdivenleri ve mistik havasıyla beni de büyüledi.

Quinta da Regaleira

Burası Regaleira Sarayı’nın bahçesinde yer alan gizlenmiş bir şelaleden akan sular ufak bir gölde toplanmış. Yemyeşil kaplanmış yeri ilk gördüğümüzde çim halıya benzettik ve anlam veremedik. O kadar dümdüz bir alan hatta yürünebilir bir yer zannettik fakat bu yeşil alanın aslında yeşil çiçeklerin suya örtü gibi serilmesiyle oluştuğunu suya bir taş atınca keşfettik. Şaşırtıcı ve büyüleyici bir doğa.

Regaleira Sarayı‘na giriş ücreti 6 € iken Lisboa Card ile %20 indirimli giriş bileti almış olduk.

Sintra Ulusal Sarayı (Palacio Nacional de Sintra)

Gotik mimariye sahip saray 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar dayanan yaşanmışlığı ile Portekiz’in en çok yaşamın sürdüğü sarayı olma özelliğine sahip. Ayrıca UNESCO dünya mirası listesinde koruma altında olan yapılar arasında yer alıyor. Görkemli yapısıyla merak uyandıran saray diğer yerlere göre merkezde kalıyor bu yüzden şehrin sarayı olarak anılıyor.

Sintra Ulusal Sarayı

Ulusal Saray şehrin merkezinde yer aldığı için yürüyerek de görebileceğiniz bir yer fakat 435 numaralı otobüse binecekseniz tren istasyonundan kalkan otobüsün ilk durağının burası olduğunu söylemem gerek. Bu yüzden eğer 435 numaralı otobüsü kullanacaksanız buraya yürümek zorunda kalmazsınız. Diğer bir alternatif ise buraya yürüyerek gelmek ve uzak yerler için otobüsü kullanmak olabilir. Böylece ulaşım için gereksiz turistik masraftan kaçınmış olursunuz.

Sintra Ulusal Sarayı‘na giriş ücreti 8,5 € iken Lisboa Card ile 2€ indirimli giriş bileti almış olduk.

Mouros Kalesi (Castelo dos Mouros)

9. yüzyıldan kalma kale zamanında Sintra şehrini korumak için inşa edilmiş. Şehri 360 derece görmek için en iyi manzara noktaları arasında gösteriliyor. Ayrıca kaleye tırmandığınızda Pena Sarayı’na uzaktan bakmak da ayrıca keyifli olduğunu söylüyorlar. Biz zamansızlıktan ve hava şartlarından dolayı çıkamasak da siz kale ve manzara meraklısı iseniz buraya şans verebilirsiniz.

Mouros Kalesi‘ne giriş ücreti 6,5 € iken Lisboa Card %15 indirimli giriş bileti sağlıyor.

cabo da roca sintra

Bonus: Roca Burnu (Cabo da Roca)

Tüm bu gezilecek noktaları ziyaret ettikten sonra Sintra’ya kadar gelmişken Avrupa kıtasının en uç noktasına gitmek tam anlamıyla bonus olacaktır. Roca Burnu 14. yüzyıla kadar dünyanın en uç kısmı sanılıyordu. Merkeze yakın mesafede bulunan rüzgarlı uçurumlarıyla sonsuzluk hissi uyandıran Roca Burnu’na giderek Atlas Okyanusu’na uzun uzun bakmak için Sintra’dan 403 nolu otobüs ile yarım saat uzaklıktaki Cabo de Roca’ya ulaşabilirsiniz. Burası en uçta yer aldığı için her şeyden bir tane var. Mesela bir restoran, bir hediyelik eşya dükkanı, bir deniz feneri. 140 metre yükseliğindeki kayalıkların üzerinde bir uçurumun başındaki işaret taşı Avrupa’nın en batı noktasını gösteriyor. Ayrıca burada 10 € karşılığında Cabo de Roca’ya ayak bastığınıza ve Avrupa’nın en batı ucunda bulunduğunuza dair kendi adınıza hazırlamış bir sertifika alabilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

6 yorum

  • Merhaba,

    Ben @minikgezenti. 🙂 Lizbon + Sİntra için araştırma yaparken yazınıza rastladım. Ve çok güzel detaylar yakaladım. Lisboa kart’ın Sintra’da geçmediği gibi 🙂 Rotama Sintra ve Quinta da Regaleira’yı da ekliyorum. Sevgiler

  • Merhaba Pena sarayından dönüşte hangi durakta inmeliyiz. Biz de sizin güzergahı kullanmak istiyoruz.

    • Merhaba Ersan,
      Pena’dan kalkan otobüslere binerden gideceğiniz yer neresi ise söylerseniz indirir yoksa tren garına kadar gider. Biz Quinta da Regaleira’ya gittik Pena’dan sonra, ara yolda, yazının ilk görseli yerde (turuncu-sarı binalı yerde) indirdi. Oradan 10 dakika kadar yürüdük ama isterseniz tuktuk şeklinde ulaşımlar da var. İyi yolculuklar.

Bir cevap yazın