Fas’ın Mavi Şehri Şafşavan

şafşavan chefchaouen fas
1.64BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Masmavi bir şehir düşünün. Heybetli dağların eteklerine yayılmış daracık sokakları, kaldırımları, merdivenleri, evleri, saksıları, kısacası gözün gördüğü her şeyi masmavi olan bir şehir. O kadar mavi ki, mavilik bir zaman sonra başınızı döndürüyor.

Yüzyıllar öncesine gitmişsin hissi yaratan Fas‘ta en hayranlık duyduğum şehirlerden biri Şafşavan oldu. Şimdi hep birlikte rotamızı Şafşavan’a çeviriyoruz, gelin şimdi de birlikte gezelim.

chefchaouen fasŞafşavan (Chefchaouen) diğer bir adıyla Mavi Şehir olarak bilinen, iki dağ arasına kurulmuş adeta bir mavi büyü. Daracık sokakları, kaldırımları, merdivenleri, evleri, saksıları kısacası burada her yer masmavi. O kadar mavi ki, mavilik başınızı döndürüyor ve yürürken bazen kendinizi bir akvaryumun içinde gibi hissediyorsunuz.

morocco chefchaouen

Şafşavan Nerede?

Fas’ın kuzeybatısında konumlanmış küçücük bir şehir. Rif Dağları’nın eteklerinde, Tanca ve Tetuan şehirlerine yakın bir konumda yer alıyor.

Şafşavan’a (Chefchaouen) Nasıl Gidilir?

12 gün boyunca Fas’ta araba ile yolculuk yaptığımız için biz Fes’ten sonra buraya geldik. Eğer arabanız yoksa buraya sadece otobüs ile gelebilirsiniz. Fes’ten 4,5 saat sürecek yolculuk ile ulaşmak mümkün. Bilet fiyatları 30 ₺ civarında, biletinizi önceden CMT isimli otobüs firmasından alabilirsiniz. Diğer bir alternatif rota ise İspanya’dan (Tarifa) Fas’a feribot ile geçip sonra aynı otobüs firması ile sadece 18 ₺ ödeyerek 2 saat yolculuk ile ulaşmak.

şafşavan fas

Şafşavan Kaç Günde Gezilir?

Şafşavan’da bir gece kaldık ama buraya öğle saatlerinde geldiğimiz için aslında burada tam bir gün geçirdik. Şehre vardığımızda kaldığımız otele eşyalarımızı bıraktığımız gibi kendimizi mavi şehrin sokaklarına attık. Ertesi gün de kahvaltıdan sonra biraz daha sokaklarda dolaşıp Şafşavan’dan Tanca’ya doğru yol aldık. Mavi şehirde bir gece kalmalı şekilde gezmenizi tavsiye ediyorum. İlk başta şehri dolaşırken bir gün daha kalsaydık keşke desekte aslında ertesi güne çokta yapılacak bir şey kalmadığını fark ettik. Hatta vakti az olanlar Fes’ten günübirlik gelip akşama dönüyor ya da günübirlik tur satın alıyor. Ama ben kişisel tercihim olarak bu şirin atmosferde bir gece kalmayı tercih ettim, seçim sizin.

fas şafşavan

Şafşavan Hakkında Bilgiler

“Fas’ın Mavi İncisi” olarak anılan Şafşavan’ın adının ilginç bir hikayesi var. Sırtını dayadığı Rif Dağları’nın dik tepeleri bir keçinin boynuzlarına benzediği için şehre “çift boynuz” anlamına gelen Chefchaouen (Şafşavan) denilmiş ama yerel insanlar buraya Chaouen diyorlar. Burası 1400’lü yıllarda İspanya’dan gelen Yahudiler tarafından kurulmuş ve yüzyıllar boyunca da dış dünyaya ve farklı kültürlere kapalı bir şekilde varlığını sürdürmüş. Bu da aslında kentin özgün kültürünün oluşmasında etkili olmuş.

chefchaouen morocco

Şafşavan’ın Medina (eski şehir) bölgesi eski zamanlarda korumak amaçlı surlarla çevrilmiş. Bu surlardan şehrin dışına açılan kapıların bazıları hala ayakta. Medina’nın renkli sokaklarında kaybolurken, duvarlarda yer alan bilgilere dikkat ederseniz bu kapıları fark edersiniz.

1920 yılında İspanyolların işgal ettiği şehir, 1956 yılında Fas’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin topraklarına dahil olmuş. Yıllarca kendi halinde yaşayan ufak bir şehirken 2011 yılında Giorgio Armani reklam çekimiyle dünyaya açıldı ve popüler oldu. Şuanda 40 bin nüfuslu, Fas’ın mavi şehri, turistlerin gözdesi.

şafşavan gezilecek yerler

Şafşavan Neden Mavi?

Şafşavan’ın mavi boyalı bir şehir olması hakkında birçok rivayet var. İlk inanış şehri maviye boyamak, zamanında İspanyol Musevilerinin buraya gelip başlatmış oldukları bir gelenek. Musevilikte mavi kutsal bir renk sayılıyor. Kutsal kitapta geçen “kıyafetlerinize mavi iplikler takın” ifadesi nedeniyle insanlar maviyi hayatlarına katmış çünkü mavinin Tanrı’yı ve cenneti sembolize ettiğine inanılıyormuş. Bu inanışla insanlar maviyi sadece kıyafetlerinde kullanmakla kalmamış, evlerini ve sokaklarını da maviye boyamış. Diğer bir inanış ise mavi rengin sivrisinekleri kovduğu, bu nedenle evlerin kapılarında, pencere pervazlarında kullanıldığı da diğer rivayetler arasında. Başka bir inanışa göre de bazı yerel insanlara göre mavi rengin sıcak havalarda evlerini serin tuttuğu yönünde. Kimi yerel insanlar da mavi rengin yatıştırıcı ve mutluluk veren bir yönü olduğu ve bu yüzden etrafı mavi boyama geleneği olduğu şeklinde ama Şafşavan’ın kesin olarak neden maviye boyandığı bilinmiyor.

şafşavan fas

Şafşavan (Chefchaouen) Gezilecek Yerler

Uta El-Hamam Meydanı: Şafşavan’ın kalbi, şehrin Medina bölgesindeki meydanı. Etrafını saran kafe ve restoranlar, gelen geçeni seyretmek için oturan halk ve turistlerle dolu.

Şafşavan Büyük Camii (Grande Mosquée) : 15. yüzyılda Şafşavan’ın kurucusu..  tarafından yapılmış, kalenin hemen yanında yükselen, şehrin en büyük camisi.

şafşavan kasbah

Kasbah (kale): Şafşavan’ın eski dönemdeki kalesi. Kasbah’ın içinde müze ve sanat galerisi var. Ama içeride çok ilgi çekici bir şey yokmuş bu yüzden biz uzaktan izlemeyi tercih ettik. Kaleyi her katından farklı bir şehir manzarası sunduğu için belki ziyaret etmek istersiniz, giriş ücreti 10 Dirhem. Biz şehir manzarası için Jemaa Bouzafar Camii’sini tercih ettik.

Medina (eski şehir): Kasbah’ın çevresini kuşatan surların içinde kalan yer Şafşavan’ın eski şehir bölgesi oluyor. Mavi renkli sokaklarında saatlerce dolaşın.

Ras El Maa Şelalesi: Medina’nın biraz dışına çıktığınızda yürüme mesafesindeki şelale bir doğa harikası kesinlikle değil ama yerel insanlar için özellikle sıcak havalarda serinleme noktası. Lokal insanların arasına karışmak için buraya gelebilirsiniz.

Jemaa Bouzafar Camii: İspanyolların yaptığı, tepede bir camii. Ras El Maa Şelale’sinden sonra bir tepe aşıp buraya gelin. Unutmayın, bu tepeyi tırmanmak yaklaşık 15 dakika sürüyor, zamanı iyi ayarlayıp erkenden gelin ki manzarayı yakalamak için kendinize yer bulun. Şafşavan’da güneşi batırmak için en muhteşem nokta kesinlikle İspanyol Camiisi.

V. Muhammed Meydanı: Şafşavan’ın ana meydanı. Medina dışında kalan bir yerde, Fransız esintilerinde şehrin en büyük meydanı.

 Şafşavan’da Ne Yapılır?

şafşavan

Yer gök mavi bir şehirde yapılacak listesi yapacak olsam en başa sokaklarda kaybolun yazardım. Masmavi evlerin ortasına gizlenmiş küçücük avluları ve o avlulara açılan en güzel kapıları keşfetmek için sokaklarda kaybolmak gerek. Sokaklarda rengarenk küçük küçük bir sürü dükkanlar göreceksiniz, içeri girip yerel insanlarla sohbet edin. Kapısının önünde bastonuyla oturan ve güleryüzüyle etrafta gelene geçene bakan amcaları teyzelere “Marhaba” deyin.

şafşavan gezilecek yerler

Şehirde hamam çok var, zamanınız olursa gidip bir hamam deneyimi yaşayın. Biz gitmeyi planladık ama sokakların maviliğine kapılınca zamanımız kalmadı. Dünyanın her köşesinden turistler buraya geliyor. Sadece mavi sokakları görmeye değil, bu mavi dünyayı fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirmek için de tercih ediyorlar. Eğer sende bir fotoğraf tutkunuysan burası tam da sana göre.

şafşavan fas

Şafşavan’da Ne Yenir?

Burada lezzet anlamında çok büyük beklentilerde olmamanız gerektiğini önceden söylemem gerek. Marakeş, Fes, Kazablanka gibi şehirlerde zaten çok iyi yerlerde lezzetli yemekler tadacağınız için Şafşavan’a geldiğinizde günü kurtarmak yetecek. En azından biz bu fikirler hareket ettik ve Sofia’yı tercih ettik. Ama listemizde yer alan Chez Hicam’ı da tavsiyelerim arasına ekliyorum, seçim sizin.

Cafe Restaurant Sofia: Geleneksek Fas yemeklerini Sofia’nın mutfağından yemek için tercih ettik. Burası Sofia’nın öncülüğünde hayata geçirilen bir aile işletmesi. Uta El Hammam Meydanı’nın hemen arkasında sokak arasında bir yerde, konumunu yazının sonundaki haritaya ekledim. Sofia’nın sebze ve et yemekleri seçenekleri ağırlıkta bir menüsü var. Fas’ın en meşhur yemeği Tajine çeşitleri baya popüler. Salaş ve uygun fiyatlı bir yer, yemekleri güzel. Biz sebzeli tajine ve kuskus denedik.

Chez Hicham: Ortamı daha şık olan, fiyat olarak biraz daha pahalıya kaçan Hicam otelin restoranı. Yemeklerinin iyi olduğunu okudum, özellikle keçi peynirli salatası ve Tajine öneriliyordu ama biz daha uygun bir yemek tercih etmek istedik. Aklınızda bulunsun.

Şafşavan’da Nerede Kaldık?

Biz bir gece için Riad Rifandalus’ta kaldık. Konaklama deneyimimizi Fas Konaklama Rehberi yazımdan okuyabilirsiniz.

Şafşavan’dan Ne Alınır?

şafşavan'dan ne alınır

Şafşavan’a geldiğinizde göreceksiniz ki Fas’ın diğer şehirlerinde görmediğiniz yerel el sanatları ürünleriyle karşılaşacaksınız. Dokuma battaniyeler, el örmesi örtüler ve kilimler buranın en popüler hediyelikleri arasında. Eğer Fas’a geldiğinizde aklınızda deri bir ürün almak varsa ve planınızda Şafşafan’a gelmek varsa kesinlikle deri çanta ve sandalet almak için burayı tercih edin. Deri ürünleriyle ünlü Fes şehrinde fiyatlar iki katı ve orası oldukça turistik olduğu için ben almaktan vazgeçtim. Fes’teki ürünleri kadar çeşitlilik olmasa da fiyatların çok uygun olması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Bende Fas’a gelmişken kendime deri çanta almak istedim ama Fes’te fiyatlar çok pahalı geldi ve tam da vazgeçmişken Şafşavan’da sıkı bir pazarlık sonucu yaklaşık 100 Dirhem’e aldım.


12 Günlük Fas Rotamız

Fas’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Fas’ta Görmeniz Gereken 5 Şehir

Marakeş’te Gezilecek Yerler

Fas Konaklama Rehberi


Şafşavan’a gelince hediyelik olarak mis kokulu ve rengarenk sabunlar alabileceğiniz La Botica de la Abuela Aladdin’e mutlaka uğrayın. Burası resmen sabun cenneti. Özellikle amber sabunu inanılmaz güzel kokuyor.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 yorum

Bir cevap yazın