Alternatif Belgrad Rehberi

belgrad gezilecek yerler blog
800Görüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Balkanlar’ın gözde şehirlerinden biri olan Belgrad, sunduğu kültür ve tarih ile vizesiz ve uygun fiyatlı tatil isteyen Türklerin akınına uğruyor. Sırbistan’ın başkentinde keşfedilecek bir çok yer var ama farklılık arayanlar ve süresi çok olanlar için Belgrad’ı yeniden keşfetmek için alternatif bir gezi rehberi hazırladım.

Turistik gezeyim ben sonra bunları yaparım diyenler için Belgrad’da gezilecek görülecek yerlerden detaylı olarak bahsettiğim Belgrad Gezilecek Noktalar yazıma göz atmalarını öneririm. Belgrad’da ne yenir, ne içilir diyenler içinde Belgrad Mekan Rehberi yazımı buraya bırakıyorum. Belgrad’da nerede kalalım diyorsanız da Belgrad’da Airbnb Deneyimi yazıma bakabilirsiniz.

Ücretsiz Şehir Turu: Belgrade Free Walking Tur

belgrade walking tour

Ücretsiz şehir turu nasıl olur demeyin, Belgrad’da oluyor. Daha önce birçok kez Avrupa’da ücretsiz şehir turuna şehre adım atar atmaz katıldım ki hem hızlıca bilgi sahibi olayım hem de şehrin önemli noktaları hakkında kabaca fikrim olsun diye. Ancak Belgrad Yürüyüş Turu şimdiye kadar gördüğüm en gelişmiş ve programlı olandı. Size önerim her gün saat 11:00 ve 16:00’da iki kez düzenlenen Belgrad şehir turu’na katılmanız. Programın detaylarına göz atmak isterseniz şurada bulabilirsiniz.

belgrad free walking tur

Tüm turlarını Cumhuriyet Meydanı’ndaki Prens Mihailo heykelinin önünden başlatıyorlar. Önceden yer ayırtmanıza gerek yok, sadece tur saatinde burada olmanız yeterli. Aslında yaklaşık 15 farklı tur seçenekleri var ve 3 tanesine gönüllü rehberler eşliğinde ücretsiz olarak katılıp, şehir tarihi ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dediğim gibi tur ücretsiz ancak tur sonunda bu iş gönüllülüğe dayandığı için dilerseniz bahşiş bırakabiliyorsunuz ancak kesinlikle bir zorunluluk değil. Ama tur o kadar keyifli geçiyor ki bahşiş bırakmamak olmaz diyerek gönlünüzden ne koparsa verebilirsiniz. Mesela tur sırasında rehberimiz bizler için ufak sürprizler yaptı, bunlardan biri Skarlija caddesinde kafana kültüründen bahsederken herkese birer bardak Rakija ikram etmesiydi.

belgrad turu

Belgrad’da kaldığım sürece bu turları o kadar çok sevdim ve keyif aldım ki 3 farklı tura katıldım. Şehir hakkında genel bir bilgi almak isteyenlere önerim ücretsiz şehir turu, şehrin gizli yerlerini keşfetmek isteyenlere ise önerim Belgrad yeraltı turu olacak. Sadece 10 € ücret ödeyerek 60 metre derinliğindeki Roma kuyusuna, askerlerin yer altı sığınaklarına ve gizli mezarlıklara tur dahilinde ücretsiz giriş yapabiliyor ve rehber eşliğinde tüm hikayesini öğrenebiliyorsunuz. Turumuz sonrasında grubumuz ve rehberimiz ile mağarada şarap tadımına bile yaptık. Genel olarak tur insanı olmasam da kısa süreli ve özel turlardan keyif alıyorum. Eğer sizde şehirde farklı bir aktivite arıyorsanız kendinize uygun turu seçip katılabilirsiniz.

Tasarım Pasajı: Belgrade Design District

Belgrad Design District

Tasarım butiklerle dolu Belgrade Design District, Terazije Caddesi ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki sokaklardan içlere sızarak bulabileceğiniz gizli bir alışveriş yeri. Pasajın içerisinde tasarım butikler, seramik dükkanı, özel karışım baharat satan dükkan ve takı tasarımcılarının dükkanları bulunuyor. 30’dan fazla dükkanın bir arada olduğu pasajda en favori dükkanlarımdan bahsetmek istiyorum.

gallery 1250 belgrad

Seramik tasarımlarıyla Gallery 1250‘da minnoş tasarımlı kolyeler bulabilirsiniz. Hemen karşısında yer alan All Nut ise el yapımı ürünler satan bir kozmetik dükkanı. Çeşit çeşit doğal vücut yağı ve sabunu burada bulabilirsiniz. Bir diğeri Spice Up, burası bir baharat dükkanı ama bizim Mısır Çarşısı’ndaki dükkanlardan çok daha farklı. Spice Up’ın kendine özel baharat şişelerinde bildiğimiz baharatlardan özel karışımlar yaparak isimlendirilmiş.

belgrad alışveriş

Dükkanı pasajda dolaşırken tesadüfen buldum ve kapalı olduğunu görünce camdan içeriyi hayran hayran bakıyordum ki sahibi uzaktan beni görüp dükkanı açmaya gelmiş. İçeriye davet etti ve ben bir baharat tutkunu olarak dükkanda kendimi kaybettim, sahibi bile Türkiye, Sırbistan, baharatlar ve hatta eski Türk kız arkadaşı hakkında uzun uzun konuştuk 🙂 Yunanistan’da severek yediğim caciki için özel bir karışım baharat, renkli çiçeklerle tane karabiber karışımı ve kaya tuzu aldım. Kendimi durduramasam daha bir çok özel karışımdan da alacaktım ama bir sonraki sefere gelmek bahanem olsun diye almadım.

Belgrad’ın İkinci Yüzü: Zemun

zemun belgrad

Zemun bölgesi Belgrad’dan farklı bir mimariye ve dokuya sahip çünkü uzun yıllar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu egemenliğinde kalmış. Eskiden Savamala bölgesi Osmanlı hakimiyetindeyken başka bir şehir olarak anılan Zemun, şimdi Belgrad’ın içinde ama bambaşka bir şehir. Eski zamanlardan kalan bir alışkanlık olsa gerek Zemunlular kendilerini Belgrad’lı saymazmış, Zemunluyum derlermiş. Zemun, merkeze çok uzak bir bölge değil ancak yürüyecek zamanınız yok ise Zeleni Venac merkez otobüs duraklarından otobüse binerek buraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

zemun gardos kulesi

Zemun’a gelince Gardos Kulesi’ne çıkıp şehri kuş bakışı görebilirsiniz. Özellikle gün batımında nefis bir manzaraya sahip. Daha sonra yokuş aşağı inerek deniz kenarında dolaşabilir ya da sahilde yer alan mekanlarda keyif yapabilirsiniz. Deniz ürünlerinin bu sahildeki restoranlarda çok taze olduğu ve iyi yapıldığını söylemeliyim. Ama en iyi adresin Saran olduğu kesin. Sizin de yolunuz düşerse aklınızda olsun.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın