Ana SayfaAnadoluNevşehirKapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya, Pers dilinde “güzel atlar ülkesi” anlamına geliyor. Bölgenin oluşumu yaklaşık 60 milyon yıl öncesine, insan yerleşimi ise paleolitik çağa kadar dayanıyor. Böylesine köklü bir yaşam geçmişi barındıran Kapadokya’da doğal ve kültürel zenginlikler sayısız. Yeryüzünde görülecek yerlerin dışında 200’e yakın yeraltı şehri var.

“Peri bacaları nasıl oluştu, insanlar peri bacalarının içlerini ustalıkla nasıl oydu, bu yeraltı şehirlerini kimler yaptı, o kadar insan yerin altında nasıl yaşadı” diye binlerce soru geliyor insanın aklına. Peri bacaları oluşumu ne kadar doğal bir oluşum da olsa mistik havasıyla kocaman bir mucize olduğuna inandırıyor. İşte büyülü Kapadokya için işte karşınızda Kapadokya Gezi Rehberi.

Kapadokya Hakkında Bilgiler

Eski zamanlarda Hititler’in yaşam sürdüğü bu topraklarda kayalara oyulmuş evler, kiliseler, şapeller görmek mümkün. Zamanında Hristiyanlığın önemli merkezlerinden birisi olan Kapadokya, Roma İmparatorluğu döneminde baskılardan kaçan Hristiyanlar için en önemli sığınak olarak kullanılmış. Doğa tarafından meydana gelen peri bacaları, aynı zamanda insanlar için ev, ibadet edebilecekleri alan ve sığınak olarak kullanılmış. Bu kadar çeşitlilik barındıran bir coğrafyada dolaşmak bile mucizevi bir his, Kapadokya gerçekten eşsiz bir yer.

Kapadokya Nerede?

Kapadokya, Anadolu ve Türkiye’nin tam ortasında, Nevşehir ili merkezde olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin bazı bölümlerini de içine alan bölgede yer alıyor. Kapadokya bir şehir değil, Nevşehir’e bağlı bir bölge.

kapadokya ürgüp

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Ulaşım konusunda Türkiye’nin her yerine olduğu gibi özel araç ya da otobüs ile gelebilirsiniz. Bu detaydan bahsetmeme zaten gerek yok. Eğer Kapadokya’ya uçak ile ulaşmak istiyorsanız Nevşehir Havalimanı’nı kullanacaksınız. Alternatif olarak Kayseri Havalimanı’na uçup, oradan otobüsle ya da araba kiralayarak bir saatte Kapadokya’ya gelmek mümkün. Genellikle Nevşehir’den uçuşlar daha pahalı oluyor. Eğer Kapadokya’ya ucuza uçmak gibi bir amacınız varsa uçak biletinizi Kayseri üzerinden alın.

THY’nin kampanyasından gidiş-geliş 140 ₺ aldığımız biletimizle Nevşehir Havalimanı’na vardık. Gelmeden önce yerel bir firma olan Oğuz Rent a Car ile aracımızı ayarladık, uçaktan iner inmez teslim aldık ve yolculuğumuz başladı.

kapadokya ürgüp

Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Büyüleyici atmosferi ve doğal güzellikleriyle hayranlık uyandıran bir coğrafya Kapadokya. Peri bacaları ile ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi konumunda. Peki bu doğa harikaları nasıl oluştu? Bu bölgenin günümüzden 60 milyon yıl önce iç deniz olduğu varsayılıyor. Harekete geçen yer kabuğuyla birlikte yer altında bulunan lavlar, oluşan çatlaklardan dışarı çıkar ve milyonlarca yıl sürecek bir süreç başlar. O zamanlar birer volkanik yanardağ olan Hasan Dağı, Erciyes ve Güllü Dağ ile lavlar yeryüzüne doğru püskürmeye başlar. Çok uzun yıllar süren bu lav akışı denizi kurutur ve kuruyan denizin bulunduğu bölgedeki çukurlar lav ile dolmaya başlar. Uzun yıllar sonra yanardağlar söner ve peri bacalarının oluşumunda akarsular görev almaya başlar. Sertleşen lavın üzerine akan sular kayayı aşındırıp derin vadiler oluşmasını sağlar. Vadilerin yamaç kısımları ise rüzgarın aşındırmasıyla dalgalı bir görünüme sahip olur. Lavların katmanlardan oluşması ve esen güçlü rüzgar peri bacalarının baca kısımlarının oluşmasını sağlamış. Bu şekilde oluşan peri bacaları dünyanın her yerinden büyük ilgi ve merakla ziyaret ediliyor. Ortaya çıkan oluşumların yoğunluğu seyre doyum olmayan vadilerin ortaya çıkmasını sağladı. Bugün hala rüzgarın ve yağmur sularının şekillendirmesiyle değişim devam ediyor.

Kapadokya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

kapadokya gezilecek yerler

 • Her yer tarih, her yer müze Kapadokya’da. Görülecek, keşfedilecek çok yer var. Her bir noktaya tek tek giriş ücreti ödemektense en hesaplı yol Müzekart almak. Eğer geçerli bir Müzekart’ınız yoksa bu bölgede Müzekart satış noktaları Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Örenyeri, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri. Benim hali hazırda geçerli müzekartım vardı ama Can’ın olmadığı için ilk iş Göreme’den ona müze kart çıkartmak oldu. Böylece Kapadokya ve çevresinde gezdiğimiz her yere kartımızla ücretsiz girmiş olduk.
 • Kapadokya’yı hakkıyla gezmek istiyorsanız araba kiralamak şart çünkü Kapadokya bölgesi dağınık bir yerleşime sahip. Çoğu yerin mesafesi uzak olduğu için her yere yürüyerek ulaşmak mümkün değil. Gezilecek noktalara giderken özel bir araç kullanmayacaksanız toplu ulaşım ve taksi seçenekleri var. Ancak toplu ulaşım pek yaygın olmadığı için zaman kaybı yaşarsınız. Diğer bir seçenek taksi ama araba kiralamaktan çok da hesaplıya gelmeyeceği kesin. Bu yüzden Kapadokya’yı gezecekseniz araba olmazsa olmaz.
 • Etraf peri bacaları ile kaplı olduğu için genel olarak inişli çıkışlı bir bölge. Peri bacaları arasında çok sayıda vadi bulunuyor. Bu yüzden yanınıza mutlaka rahat kıyafetler ve bir çift spor ayakkabı almalısınız. Eğer trekking yapmayı planlıyorsanız Kapadokya’da sayısız güzellikteki vadiler sizleri bekliyor.
 • Yaz ayları bunaltıcı derecede sıcak, kışın da dondurucu soğukları olan bir bölge. Ama Kapadokya’ya ne zaman gidilir noktasında kesinlikle şu zaman gidilir demek bence çok doğru değil. Yerlisi insanlarla da bu konuyu enine boyuna konuştuk ve kararım Kapadokya’ya her zaman gelinir. Kışın karlar altında çok daha başka bir atmosfere sahip, yazın gün batımında vadilerde yürüyüş yapmak ayrı bir keyif. Tabi her iki mevsim için de avantaj ve dezavantajlar da var. Kışın gerçekten çok soğuk ama sıkı giyinerek bu durum çözüm bulabilir. Yazın ise öğle saatleri gezi planını dinlenmelik aktiviteler üzerine kurunca bence çok problem değil. Ama en rahat gezilecek zaman kesinlikle Mayıs ve Eylül ayları. Tabi bu ayların da dezavantajı yüksek sezon olması ve beklenmedik yağmurlar. Biz Mayıs ayının ikinci haftası gitmemize rağmen güneşi çok nadir gördük, bahar ve sonbahar da tamamen şanş.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

kapadokya otel konaklama

Kapadokya’ya gitmeden önce beni en çok düşündüren otel fiyatları oldu. Bölge olarak hem yurtdışından hem de iç turizmden çok talep gördüğü için bütçenize ve zevkinize uygun oteli bulmak çok da kolay değil. Ya oteli çok beğendik ama fiyatı bütçemizi aştı, ya da fiyatı uygun geldi ama yorumları pek iyi olmayınca rezervasyon yapmaktan geri durduk. Kapadokya seyahatimize sayılı günler kala okuduğum yorumlarla beni heyecanlandıran ve aynı zamanda içime sinen bir otel buldum. Hiçbir negatif yorumu olmaması bizim içimizi ferahlatırken aslında tüm yorumların “Hayriye Hanım’ın çok tatlı, misafirperver ve otelden çok konuk evi tadında olduğu” şeklinde olunca aradığımız yerin Lamihan Cave Hotel olduğuna kadar verdik.

kapadokya mağara otelleri

Otel konum olarak Ortahisar’da yer alıyor. Kapadokya’da otel araştırırken göreceksiniz ki oteller büyük bir oranda Ürgüp ve Göreme bölgesinde yer alıyor. Ancak o kadar çok sayıda otel var ki bunlardan iyi hizmet vereni bulmak gerçekten zor. Ortahisar, diğer bölgelere göre daha az turistik, hala yerli halkın yaşadığı, daha az bozulma yaşanan bir yer. Bizde niş olan, ayrıcalıklı deneyimler sunan yerleri konaklama olarak tercih ettiğimiz için Lamihan bizim için tam anlamıyla doğru tercih oldu. Aslında konum olarak Kapadokya bölgesinde merkezi bir noktada yer aldığı için de her yere çok yakın.

Kapadokya’da üç gece Lamihan Cave Hotel’de konakladık. Yorumların ne kadar haklı olduğunu Hayriye Hanım ile yüzyüze tanışınca daha iyi anladım. Kadın eli değen her şey güzel, tek başına her türlü zorlukla başa çıkan, otelin tüm detaylarıyla bizzat kendisi ilgilenen ve bu kadar başarılı bir butik otel haline getirmesi gerçekten büyük bir başarı.

Büyülü Bir Yolculuk: Kapadokya’da Balon Turu

Dünya üzerinde birbirine benzeyen ve ya benzer deneyimleri vaadeden bir çok yer var. Ama Kapadokya yeryüzünde hiçbir yerde benzerini bulamayacağınız eşsiz bir yer. Kapadokya denilince insanın aklına ilk önce peri bacaları daha sonra da gökyüzünde uçuşan rengarenk balonlar gelir. Sabah uyandığınızda gökyüzünde onlarca balonu peribacalarının arasında süzülürken seyretmek muhteşem bir duygu.

kapadokya balon turu

Balon turu, yükseklik korkusuyla asla bağdaşmayan bir deneyim. Büyük bir sepetin içerisinde, gayet yumuşak hareketlerle gökyüzünde süzülüyor. Öylesine yavaş hareket ediyor ki kalkışta yükseldiğimizi bir süre fark etmedim bile. Havadayken hissetlerimi sözcüklere sığdırabilmem çok zor. İmkanı olan herkes hayatında en azından bir kez olsun bu deneyimi yaşamalı diyorum.

Kapadokya’da uçuşlar eğitimli ve deneyimli balon pilotları tarafından yapılıyor. Son yıllarda meydana gelen kazalar sebebiyle güvenlik önemleri daha da artmış ve balon firmalarına kısıtlama getirilmiş. Sabah uçuşlarında havalanan en fazla 150 balon oluyor. Balon uçuşunun normal şartlarda yaklaşık bir saat sürmesi planlanıyor. Havaya ve koşullara göre bu süre 10 dakika eksik ya da fazla olabiliyor. Uçuş sırasında pilotlar telsizlerle daima iletişim halinde oluyor. İnternetteki bilgilerin aksine günde aslında çoğu zaman tek uçuş oluyor o da sabah. Akşamüstü uçuşları genellikle kışın hava koşullarından dolayı yapılıyor. Balon turunun en özeli sabah uçuşları olduğu için uçuş rezervasyonu yaptırırken özellikle bu detay öğrenin. Kapadokya balon turu fiyatı kişi başı 150 €, eğer bizim gibi Vodafone Red kampanyasını kullanırsanız 119 € oluyor. Kampanya ne kadar süre devam edecek bilmiyorum ama rezervasyon öncesi bu kampanyayı bir kontrol etmenizde fayda var.

Kapadokya’da balon turu deneyimini en iyi firmalardan biri olan Royal Balloon ile yaşadım. Bu kadar heyecan verici bir maceraya katılıyorsanız en iyisine binin, en iyi şekilde deneyimleyin derim.Y üzlerce metre yüksekten vadiyi ve o güzelliklerini izlemek çok harika bir duyguydu. Bu eşsiz deneyimin hikayesi sadece havalanırken başlamıyor. Sabaha karşı 4’te otelimizden alındık ve özel araçla Royal Balloon merkez ofisine gittik. Uçuş öncesi burada hem kahvaltı yapılıyor hem de uçuş için onay bekleniyor. Önceki üç gün hava durumundan dolayı uçuş gerçekleşmediği için aslında umudumuz pek yoktu. Ama bir yanım Kapadokya’ya gelmekteki en büyük sebebim balon turu olduğu için bir mucize olacak ve uçacağız diyordu ve öyle de oldu. Hava bize sürpriz yaptı ve uçtuk.

Önce açık büfeden uçuşu bekleyen misafirlerle birlikte zengin bir kahvaltı yaptık. O sırada herkes gibi bizim de bir gözümüz ekranda uçuş onayını takip ediyorduk. Veee ekran kırmızıdan yeşile döndü ve uçuş onay aldık. Salonda herkes yüzünde heyecanlı bir gülümseme ile uçuş alanına gitmek için araçlara bindi. Bu sırada hava hala kapkara olduğu için ne taraflara gittiğimiz hakkında bir fikrimiz olmadan yola çıktık ve kısa bir mesafe sonra uzaktaki arazide alevlenen balonları görünce kalbim küt küt atıyorken “gerçekten muhteşem” dedim.

Alanda uçacağımız balonlarımızın yanında heyecanlı bekleyiş devam ettik ve ekiplerce hazır hale gelen balonumuzun sepet kısmına birer birer geçtik. Balon sepetinde pilotumuz hariç toplamda 16 kişiydik. Uçuş öncesi balon pilotumuz tarafından verilen bilgiler sonrasında ben kalkış için beklemedeyiz sanarken bir baktım ki havalanmışız. Beklediğimden çok daha sakin ve rahat bir kalkış olmuş ki havalandığımız hiç fark etmemişim bile. Binmeden önce duyulan onca endişe, korku, asla yapamayacağını sandığın ve çok cesaret istediğini düşündüğün bu balona binme aktivitesinin, aslında aşırı güven verici olduğunu görmek.

Balonumuz gökyüzünde süzülürken gün doğumuna gökyüzünde şahit olmak için aşırı sabırsızdık ama havada sis olmasından dolayı ne yazık ki güneşi gerçek anlamda göremedik. Ama olsun, balondan peri bacalarını, vadileri, oluşumları görmekte benim için oldukça yeterliydi. Uçuş sonunda şampanya patlatılarak madalyalarımızı aldık. Aslında bu deneyimle ilgili yazılar okursanız ya da tanıdıklarınız size anlatırsa genelde sertifika verildiğini öğreneceksiniz. Ama Royal Balloon bu konuda çıtayı bir tık daha üste çıkartarak anı olarak madalya veriyor. Sabahın 6’sında şampanyalı kutlamamızı da tamamlayıp otelimize döndük.

Kapadokya’da ne kadar gezerseniz gezin, balona binip gökyüzünden bu manzarayı izlemek çok başka demişti Kapadokya’da yaşayan biri. Bu söze sonuna kadar katılıyorum.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler hakkında kapsamlı bir yazı hazırlamadan önce gezilecek yerleri liste şeklinde paylaşmak istedim.

kapadokya harita

Kapadokya bölgesinde listenize eklemeniz gereken en önemli yerler

 • Ürgüp
 • Uçhisar
 • Göreme
 • Çavuşin
 • Paşabağları
 • Avanos
 • Zelve
 • Derinkuyu
 • Kaymaklı

kapadokya yeraltı şehri

Listeyi önem sırasına göre oluşturdum. Eğer zamanınız varsa Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara Vadisi’ni rotanıza ekleyin. Yukarıdaki Kapadokya haritasından göreceğiniz gibi yeraltı şehirleri Derinkuyu ve Kaymaklı için arabayla en az 45 dakika yolculuk yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu yerler dışındaki tüm noktalara 5-10 dakikalık yolculuklarla ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya’ya gidiyorum dediğimde herkesten ilk duyduğum şey “testi kebabı yemeden dönme” oldu. Gitmeden önce Kapadokya’da ne yenir diye araştırdığımda testi kebabının Yozgat yöresine ait olduğunu öğrendim. Aslında yöreye has çölek kebabı varmış ama yapan yer bulmak çok zor çünkü yemek işi burada iyice turistik bir hal almış. Çömlek kebabından evrilerek Testi Kebabı olmuş. Turistlerden kolay para kazanmanın yolunu bulan işletmeler tarafından düdüklü tencerede pişen eti, testiye koyup servis edip sonra da minik bir şov ile üst kısmından kırma işlemi yapılıyor. Sadece üst tarafından açılan testi kebabı görselde merak uyandıran ama lezzette evde pişen tencere yemeğinden bir farkı olmadığını yerel insanlardan duydukça yemekten vazgeçtik. Eminim gerçekten usulüne uygun yapan birkaç yer vardır ama biz güvenilir yerlerin de turistik fiyatlarından dolayı yemeden dönmenin büyük bir eksiklik olmadığını düşünerek listemizden testi kebabını çıkarttık. Kimine göre büyük eksiklik olsa da bence hiçbir şey kaybetmedik.

Kapadokya’da fiyat ve lezzet oldukça dengesiz, bunun da en büyük sebebi yabancı turistlerin çok tercih etmesi. Gerçekten damağınızda iz bırakacak lezzetler bekliyorsanız Kapadokya büyük bir hayal kırılığı olabilir. İyi kalitede bir yemek için tabağına 50-60 ₺ vermeniz söz konusu. Belki İstanbul’da olsa normal gelebilen fiyatları Anadolu’da görünce ilk başta kabullenmek zor oluyor. Ama gerçekten iyi kalitede yerlere bu fiyatları ödeyince en azından iyi yemek adına değiyor. Biz de gelmeden önce kendimize bir öğlen bir de akşam yemeği için fiyat-kalite dengesi iyi olan iki mekan seçtik ve onları denedik. Diğer günler için de öğünleri hep geçiştirdik çünkü gerçekten Kapadokya’da yemek yemek pahalı.

Ziggy Cafe

“Ürgüp’te nerede yemek yenir?” diye sorduğumda aldığım cevap hep Ziggy Cafe oldu. Kapadokya’nın en popüler mekanlarından biri olan Ziggy’nin ismi mekan sahiplerinin köpeklerinin adından geliyor. Mekanın her köşesinde Ziggy’i hatırlatan köpek figürleri var. Dekorasyonu eskiyi anımsatan, birbirinden güzel ve orjinal eşyalarla tamamlanmış. Gittiğimizde hava yağışlı olduğu için keyfini yaşayamadık ama hava güzelse teras kısmını değerlendirin, eminim çok keyifli olur.

kapadokya yemek

Akşam yemeği için Ziggy’e gelecekseniz önceden mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerek. Biz öğle yemeği için gelmeyi tercih ettik. 8 çeşit meze, salata, pastırmalı börek, sarımsaklı tavuk şiş veya yaprak ciğer ve günün tatlısından oluşan iki kişilik geniş tadım menüsü Ziggy’nin en öne çıkan menülerinden biri olunca tavsiye üzerine bu menüyü denedik. Tatlı olarak pekmezli ve dondurmalı damla sakızlı muhallebi yemek sonrası güzel bir kapanış oldu. Kapadokya’da gönül rahatlığıyla tavsiye ettiğim keyifli bir mekan, listenize ekleyin.

Seten Restaurant

Aslında gitmeden önce yapılan yorumlarda hem pozitif hem de hatrı sayılır derecede negatif yorumlar olunca gitmekte ilk başta kararsız kaldık. Son geceye kadar direndik ama yemek için alternatif bir yer bulamayınca en azından şık bir ambiyansta akşam yemeği yemiş oluruz diyerek Seten’e gittik.

kapadokya restaurant

Tüm belirsizliklere rağmen daha kapısından içeri girerken pozitif bir deneyim olacağını hissettim ve yemekten sonra da aslında yanılmadığımı anladım. Başlangıç için Seten pastırma, yaprak sarma ve Seten salata istedik. Aslında sonrasında çok merak ettiğimiz, deneyenlerin öve öve bitiremediği Sultan Kebabı’nı denemeyi düşündük ama yan masaya gelen porsiyonu görünce vazgeçtik. Vazgeçme sebebimiz porsiyonun neredeyse iki kişilik olması ve bizim için fazla o an fazla olacağındandı. Eğer açlık durumunuz müsaitse bu özel lezzeti denemeyi ihmal etmeyin. Genel olarak Seten’i manzarası, ambiyansı ve lezzetleri olarak düşündüğümde Kapadokya standartlarında iyi buldum, tavsiye ederim.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Eşim ile birlikte Kapadokya’dayız. Sizin yazınızı Google’da bulup okuduk. Toplamda 3 gece konaklıyoruz. Biz de balon firması olarak Royal’ı tercih ettik. Çok profesyonel bir ekibe sahipler. Kendilerine tekrardan okurlarsa buradan da teşekkür ederim.

  Kapadokya ile ilgili tek sıkıntı yemek konusunda çeşitliliğin halen daha az ve fiyatların bir tık yüksek olması. Masalsı bir yer. Herkesin gitmesini tavsiye ederim.

  İyi gezmeler,
  Nuray

  • Merhaba Nuray,
   Seyahatinizden memnun kalmanıza çok sevindim. Yemek konusunda bizde oldukça zorlanmıştık, yazıda da bahsetmiştim. Ama bu durum ne yazık ki ülkemizin yabancı turist alan şehirlerinde hep geçerli oluyor. Dün Antalya’da döndüm, bir şey yemek, bir hediye almak gereksiz pahalıydı bazı yerlerde. Tüm bunlara rağmen Kapadokya gerçekten görülesi bir yer 🙂
   Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR