Yeşil Pasaport Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

pasaport
62.4BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

2015 yılında annemin devlet memuru olması ve derecesinin yükselmesiyle yeşil pasaport sahibi olmaya hak kazandım. 25 yaş sınırı dolayısıyla hakkım olan 2 sene boyunca Avrupa’da 16 ülkede vizeye gerek duymadan özgürce seyahat ettim. Yeşil pasaport sahibi olmak gerçekten çok büyük kolaylık, vize alacak mıyım endişesi taşımadan uygun fiyatlı uçak bileti bulup uçabiliyorsunuz ve pasaport kontrolünde hiçbir sorgudan geçmeden ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Bu kadar hayat kurtaran bir pasaport türüne herkes sahip olmak istiyor. Yeşil pasaport kimler alabilir, nasıl alabilir konuları hakkında daha detaylı bilgi için Yeşil Pasaport Nedir? yazısını okuyabilirsiniz.

Seyahatlerim süresince yeşil pasaport kullanımı hakkında sizlerden gelen soruların ardından bu yazıyı yazmak istedim. Yeşil pasaport hakkında merak edilen tüm soruları bu yazıda bulacaksınız. Eğer bu sorular dışında merak ettiğiniz bir konu var ise yorum lütfen öncelikle yazının sonunda daha önce sorulmuş soruları okuyun, belki de sorunuzun cevabını başka okuyuculara vermiş olabilirim.

yeşil pasaport

Yeşil Pasaport İle Kaç Ülkeye Vizesiz Giriş Yapabilirim?

Yaklaşık 160 ülkeye sadece yeşil pasaportunuz ile turistik amaçla vizesiz giriş yapabilirsiniz, rakam oldukça tatmin edici. Listede yer alan ülkelere Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler yazısından ulaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Ülkelerde Kaç Gün Kalabilirim?

Vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz. Eğitim, oturum ve çalışma gibi durumlarda ise vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Yeşil Pasaportun Kullanım Süresi Kaç Yıldır?

En fazla 5 yıllık süre ile verilir ve eğer hala şartları sağlıyorsanız yeniden pasaport çıkartmanız gerekir.

Yeşil Pasaport İle Schengen Ülkelerine Vize Gerekir Mi?

Yeşil pasaport sahipleri Schengen’e üye ülkelerde vizesiz dolaşım hakkına sahiptir. Yani Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a vize almadan, sadece yeşil pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz.

Yeşil Pasaportum İle Hangi Ülkelere Vize Almam Gerekiyor?

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Ermenistan, Güney Afrika Cumhuriyeti (30 güne kadar vize kapıdan alınıyor), Hindistan, İngiltere (İngiltere aktarması yapacakların transit vize alması gerekiyor), İrlanda, Kanada, Kamboçya ve Yeni Zelanda yeşil pasaporta vize isteyen başlıca ülkeler arasında. Yeşil pasaportun avantajları maalesef bazı ülkelerde geçersiz olsa da vize almak bordo pasaporta göre daha kolay olduğundan sizi yine avantajlı konuma getiriyor. Seyahatiniz öncesinde Yeşil Pasaporta Vize İsteyen Ülkeler yazısına göz atabilirsiniz.

dünya haritası

Tüm Devlet Memurları Yeşil Pasaport Hakkına Sahip Mi?

Genel bir ön yargı olarak tüm devlet memurlarının yeşil pasaport hakkı olduğu düşünülür. Ancak kamuda çalışanların yalnızca %4’lük kısmı bu hakka sahiptir. Yeşil pasaportu alabilme koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Yeşil Pasaport Nedir? yazıma tıklayabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Çıkartma Ücreti Ne Kadardır?

Ücreti 2018 yılı itibariyle 108 TL olarak belirlendi. Diğer pasaport türleri harç bedeli öderken, yeşil pasaport sahipleri sadece defter bedeli öderler. Yeşil pasaporta sahip olmanın en güzel avantajlarından biri olduğunu düşünüyorum.

Yeşil Pasaport Sahipleri Yurt Dışına Çıkış Harcı Ödüyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile ülke dışına çıkış yapanlardan alınan ücret olduğundan yeşil pasaport sahipleri de almak zorundadır. 15 TL karşılığında havaalanlarında bulunan ofislerden alabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Sahipleri Seyahat Sağlık Sigortası Ödemek Zorunda Mı?

Yurtdışına çıkış yaparken bordo pasaport sahipleri seyahat sağlık sigortası yapmak zorunda olsa da yeşil pasaportu olanlar seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunlu değil. Ama eğer kendinizi garantiye almak istiyorsanız yaptırmanız daha güvenli olur çünkü orada bir sağlık problemiyle karşılaştığınızda sigortanızla hastanede işlem yaptırabilirsiniz.

Öğrenciliğim Bittikten Sonra Yeşil Pasaportumu Kullanabilir Miyim?

Yeşil pasaportunuzu sadece öğrenciliğiniz devam ettiği sürece kullanabileceğiniz hakkında her yerde bilgiler havada uçuşuyor fakat bu bilgiye dayanarak pasaportunuzu üniversiteden mezun olduktan geçersiz olduğu fikrine sakın kapılmayın. Pasaportunuzu alırken öğrenciliğiniz bittiğinde geçerliliğini yitireceğini söyleyen polis memurları, sizin hakkınızda güncel bilgileri takip edemedikleri için 25 yaş sınırını aşmadığınız sürece gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Türkiye’de sistemlerin nasıl işlediğini az çok biliyoruz. Bu yüzden son kullanım tarihinden 3 ay geriye giderek son geçerlilik tarihi hesaplayarak sorunsuzca kullanabilirsiniz. Örneğin ben öğrenciliğim bittikten sonra yeşil pasaportum ile 6 kez yurtdışına seyahat ettim. Sadece bu konuda önemli olan pasaportunuzun geçerlilik süresini aşmıyor olmanız.

Pasaport Başvurusu Yaptıktan Kaç Gün Sonra Yeşil Pasaportum Elime Geçer?

İl emniyet müdürlüğüne yaptığınız başvuru sonrasında en erken 3-4 gün içinde pasaportunuz PTT ile elinize ulaşır. Bu süre genel olarak 3-15 gün olarak belirtilmiştir fakat genellikle başvuru yoğunluğu olmadığı için çoğu zaman kısa sürede elinize geçer.

Yeşil Pasaport Sahibi Kişinin Ailesi Haktan Yararlanabilir Mi?

Yeşil pasaport sahiplerinin; eşleri, 18 yaşından küçük çocukları ve 18 yaşını bitirdikleri halde öğrenimlerine devam eden çocuklarından, evli olmayan veya çalışmayanlar, bu şartları devam ettiği sürece 25 yaşını dolduruncaya kadar hak sahibi sayılırlar ve yeşil pasaport alabilirler. 25 yaşını doldurmamış kişi öğrenciliği bitse bile yeşil pasaportunu kullanabilir.

pasaport

Yeşil Pasaport İle Son 3 Ay Yurt Dışına Çıkabilir Miyim?

Çoğu ülkenin son 3 ay kuralı olduğundan yurt dışına çıkmanızda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Son 3 ay kuralı şu şekilde işler. Her ülke yeşil pasaport için farklı süre aramaktadır. Ülkelerin kaç ay kullanım süresi aradıklarını Dışişleri Bakanlığı’nın resmi siteden şu linkten ulaşabilirsiniz. Fakat tüm bilgiler maalesef kesin olmadığından mutlaka gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğu ile görüştükten sonra kesin bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer pasaportunuzun son kullanım tarihinden geriye 3 ay hesapladığınızda daha az süre var ise hem Türkiye’den çıkış hem de gideceğiniz ülkele giriş oldukça zor, tarihlere dikkat etmek lazım.

Yeşil Pasaport İle Yurt Dışına Çıkarken Belge Göstermem Gerekir Mi?

Bazı ülkeler ki çoğunlukla Schengen sınırındaki ülkeler kimi zaman yeşil pasaportun kullanımına kısıtlamalar getirebiliyor. Örneğin, 2019 yılından itibaren Alman sınır polisi pasaport kontrolü sırasında yeşil pasaport sahiplerine ek belgeler talep ediyor. Almanya’ya turistik amaçlı seyahat eden Türk vatandaşlarından yeşil pasaportu ile birlikte sağlık sigortası, dönüş bileti ve kalınacak süre için günlük 45 euro nakit para veya geçerli bir kredi kartı ibraz edilmesini talep ediyor. Bu yüzden yeşil pasaportunuzla bazı ülkelere giriş yaparken tedbirli olmanızda fayda var.

OHAL’den Dolayı Yeşil Pasaport İle Yurt Dışına Çıkarken Belge Göstermem Gerekiyor Mu?

Yeşil pasaport sahibi iseniz yurt dışına çıkışta OHAL döneminde farklı bir uygulama yapıldı. Yeşil pasaport sahibi kişi ya da aileden dolayı pasaport sahibi olan kişiler, asıl pasaport sahibi olan kişiye bağlı olarak belge düzenlemesi yapmak zorundalardı ve bu belgeyi havalimanında pasaport kontrolü öncesinde onaylatmak gerekiyordu. Artık 15.11.2017 tarihinden itibaren yeşil pasaport sahiplerinin herhangi bir belge göstermesi gerekmiyor. Belgeye ihtiyaç duymadan pasaport kontrolünden geçiş yapabilirsiniz.

Yeşil pasaport hakkında en sık sorulan soruları elimden geldiğince açıkladım. Eğer bu sorular dışında merak ettiğiniz bir konu varsa lütfen bana mail atmayın, bu yazının altında yorum olarak sorun. Böylelikle sorduğunuz soru bir başkasına da yardımcı olabilir.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

592 yorum

 • Merhaba, nişanlım babası sebebiyle yeşil pasaport sahibi. Evlendikten sonra pasaportunu teslim etmesi gerekiyormuş. Peki bu pasaportu teslim etmeden balayı için yurt dışına çıkılabilir mi?

 • merhaba,
  Benim de acil bir sorum var. Kızım italyada 3 yıldır tıp öğrencisi, yeşil pasaportu var. Oturma izni 27 aralıkta doluyor diye yenileme başvurusu yaptığı sırada italyan memur, oturma iznini yenileyeceklerini ama yenisi gelene kadar( 1- 1.5 ay) sadece kendi ülkene gidip gelebilirsin demiş. Biz yeşil pasaportla kolaylıkla gidebilir diye italyadan almanyaya 2 günlük bir seyahat planlamıştık. (20-22 aralık arası) Almanya ya girişte sorun olur mu?

  İnsanlara faydalı yazınız ve sabrınız için çok teşekkürler..

 • merhaba,
  Benim de acil bir sorum var. Kızım italyada 3 yıldır tıp öğrencisi, yeşil pasaportu var. Oturma izni 27 aralıkta dolduğu için yenileme başvurusu yaptığı için italyan memur, oturma iznini yenileyeceklerini ama yenisi gelene kadar( 1- 1.5 ay) sadece kendi ülkene gidip gelebilirsin demiş. Biz yeşil pasaportla kolaylıkla gidebilir diye italyadan almanyaya 2 günlük bir seyahat planlamıştık. Almanya ya girişte sorun olur mu?
  italyadaki oturma izni 27 aralığa kadar geçerli ve kızım almanyadan sonra 22 aralıkta türkiyeye dönecek. Yani yeşil pasaporttaki 90 güne de oturma izin süresine de takılmıyor. 20 aralıkta 2 gün için almanya ya gidebilir mi? teşekkürler..
  İnsanlara fay

 • Merhaba Ege. Ailemden kaynaklı yeşil pasaport hakkım tanınıyor. Fakat gittiğimde çocuk bakarak bir ailenin yanında konaklayacapğım bir miktar cep harçlığı da var tabii. Pasaportu alırken çalışmamak koşulu öne sürülüyor. Sorun yaşar mıyım ?

  • merhaba ege. benim de bir sorum olacak. 21 yasındayım lisans öğrenimim devam ediyor. okul bitmeden evrakları halledip yüksek lisans eğitimi için almanya ya gitmeyi planlıyorum babamdan dolayı yeşil pasaportum var şunu sormak istiyorum yeşil pasaport olunca almanyada bankaya 1 yıllık yaşamak için maddi para yatırılması gerekiyormu? 2. sorum ise yeşil pasaport kullanımı 90 gün olarak gözüküyor almanya içib yükseklisans öğrenimi 2-3 yıl sürüyor dolayısıyla yeşil pasaportun süresini mi uzatıyoruz teşekkürler

 • Merhaba
  Oğlum benden dolayı 07.05.2020 son kullanım tarihli yeşil pasaport sahibi ve okulunu bitirdi.25 yaşını 20 Temmuz 2020 de dolduruyor.Ocak Şubat Mart 3 ay Almanya Berlin de dil okuluna gitmek istiyor.1Ocak çıkış 31 Mart dönüş sorun yaşarmı. Yada turistik seyahat olmadığı için 3 ay dil okulu sorun olurmu. Teşekkürler

  • Eşimden dolayı yeşil pasaport sahibiyim ispanya yolcusunun çıkışta eşimin çalıştığı kurumdan belge istiyorlardı yoksa kaldırıldımı lütfen bilgi verirseniz sevinirim

 • Merhaba,
  Oğlumun Erasmus kapsamında 9 aylık stajı için İtalya geldik. Özel öğrenci olan oğlumun daimi olarak refakatçiye ihtiyacı vardır. Bu durumu belgelemiş olmama rağmen kendim için uzun süreli vize alamadım ve Yeşil Pasaportumla geldim. Bilindiği üzere 3 ay sonra çıkış yapmam gerekiyor.
  Sorum şu; 180 günü tamamlamak için arada geçireceğim 3 aylık süre için burada bir dil kursuna kayıt yaptırsam bunun için öğrenci vizesine başvursam, sonraki 3 ay için yine Yeşil pasaportumla giriş yapsam olur mu?
  Teşekkür ederim.

 • Merhabalar Mart ayında 15 günlük avrupa gezine çıkmayı düşünüyorum bundan önce şubat ayında Norveç’e gitmeyi planlıyorum maksimum 1 haftalık aklımda tek bir soru var Norveç’e gidip geldikten sonra yeşil pasaportumla tekrardan Mart ayında sorunsuz bir şekilde İtalya’dan giriş yapabilir miyim ?

 • Merhaba, ben 20 ağustosta Romanya da olacağım staj için sonrasında kasım gibi Avrupa ülkelerine geçmeyi düşünmüştüm ancak yeşil pasaportum var ve Aralıkta geçerlilik süresi doluyor ve okuduğum kadarıyla Avrupa ülkeleri en az 3 ay geçerlilik istiyorlar bu durum hakkında bir bilginiz öneriniz var mı?

  • Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. Şimdi ben hem yeşil hem de bordo pasaporta sahibim. 1 yıllığına yurtdışına gideceğim için bordo pasaportumla ulusal vizeye başvurdum. 9 eylülde çıkmam gerekiyor ancak ulusal vize yetişmeyecek gibi duruyor. Bu durumda yeşil pasaportumla schgen ülkesine giriş yapsam sonrasında bordomu turkiyeden kargo ile bana yollasalar, ülkeden onunla çıkış yapmamda sıkıntı olur mu. Yani girişim yeşil, çıkışım bordo pasaport ile olsa sıkıntı olurmu. Bu konu hakkında bilginiz varmı ya da nereye sorabilirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba ege yeşil pasaportla 80 gün turist olarak almanyaya gitmeyi planlıyorum ve daha SONRA türkiyee dönüp 15 gün sonra tekrar almanya dönmek istiyorum 90 gün bu mümkün mü? Yada 15 gün içerisinde yeşil pasapot için hemen vize baş vursam sorun olurmu girebilirmiyim? yada ne yapmam lazım. Lütfen yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler

 • Merhabalar ege hanım benim sizi iki sorum var. birincisi bordo pasaportla schengen vizesi gitsem 3 aylık sonra turkiyeye dönüş yapsam ve daha sonra yeşil pasaport çıkarma hakki var. Tekrar 15 gün içersinde almanyaya gidebilrimiyim? ikincisi yeşil pasaportla 6 ve 1 yıllık vize alabilirmiyim ilginiz için çok teşekkürler

  • Merhaba Salim,
   Pasaportu yenileyeceğiniz için hakkınız yenilenir. Almanya’ya yeşil pasaportla vize yok bu arada o yüzden 180 gün içinde 90 gün kalma hakkınız var.

 • Yeşil pasaport hakkım var üniversite okumadım ama bu sene 2 yıllık açıköğretim fakultesine kayıt yaptırdım yani aöf öğrencisiyim.,
  AÖF öğrrencisi yeşil alabilir mi ?

 • Merhaba. yeşil pasaport ile fransaya gitmeyi düşünüyorum dönüş bileti ve seyahat sigortasi almak zorunda mıyım

 • ACİL. Merhaba öğrenciyken yeşil pasaport çıkardım ve şubat ayında mezun oldum. almanyada yüksek lisanstan kabul aldım ve eylül ayında 6aylık vize başvurusunda bulunacağım. pasaportumun 11 aylık süresi var daha. şu anda öğrenci olmadığım için yeşil pasaportum ile vize almamda sıkıntı çıkar mı? vizeye yoksa bordo pasaport ile mi başvurmalıyım?

  • Merhaba. Nisan 2020 de ıspanyaya gıtmeyı düşünüyorum. Ancak yeşil pasaportumun süresi Ağustos 2020 de bitiyor. Seyahat öncesi uzatmam gerekir mı..

   • Selam ben eş durumundan yeşil pasoport aldım. Şubedeki görevli memur benden bordo pasoport u geri almadı ve onunda geçerli olduğunu söyledi

    • Merhaba Yusuf,
     Uygulama mı değişti bilmiyorum ama bundan birkaç sene önce şu şekildeydi. Bordo polis merkezinde kalıyor, yeşil pasaport süresi dolunca onu kullanım hakkın devam ediyor. Şuanki uygulama hakkında bilgim yok.

 • merhaba. bilgilendirme için çok teşekkürler.
  bende yeşil pasaport sahibiyim ve erasmus staj programıyla yurtdışına çıkacagım ve iki ay bir kurumda staj yapacagım. yani turistik amaçla gitmediğim için yine de vize almak zorunda mıyım yoksa yeşil pasaportum yeterli mi?

 • merhaba. ben erasmus öğrenciyim ve ulusal vizem var ama vizem temmuz da bitiyor. temmuzdan sonra yeşil pasaportum olduğu için avrupa da kalmaya devam edebilir miyim? bu konu da bir bilgin var mıdır acaba?

 • Merhaba Ege, bugün haberlerde almanyanın yeşil pasaportlular için kontrolleri sıkılaştırdığını duydum iki hafta sonra amsterdama gidiyorum sağlık sigortası yaptırmalı mıyım ben de ayrıca öğrenciliğinizi kontrol edemiyorlar demiştin bu durum yine aynı mı bunlar dışında başka bir belgeye gerek var mı şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Selda,
   Yazıda bende bu değişimi hemen güncellemiştim haberi çıkar çıkmaz. Şuan için sadece Almanya için geçerli ama garanti olsun diye kendin için sigorta yaptırabilirsin. Öğrencilik durumu hala aynı.

 • Merhaba, 22 yaşındayım ve şuan sgk lı çalışanım ve pasaport süre dolumuyla ilgili sıkıntım yok. Almanyaya gitmek için yeşil pasaportum var iken (iade etmedim henüz) bordo pasaport ile vize başvurusunda bulundum ve red cevabı aldım. Yeşil pasaportum ile şuan gitmeyi denersem sıkıntı yaratabilir mi?

  • Merhaba Caner,
   Bence kullanabilirsin ama Almanya geçen hafta yeni bir düzenleme yaptı. Yazının sonlarına doğru bu bilgiyi paylaştım. Okuyup tedbir almanda fayda olur.

  • merhabalar. daha önce defalarca yeşil pasaportum ile almanya’ya gittim geldim. haberlerde dönüş bileti ve sağlık sigortası sorulduğu yazılı. bu sağlık sigortasını nereden yaptıra bilirim? zaten devlet memuruyuz. bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

  • merhaba aynı durum bende de var şu an.almanya değil başka bir ülkeye gidicem yeşil pasaportla ama sgk lı olduğum için sorun olur mu merak ediyorum.sizin sonucunuz noldu?

 • Aklıma takılan bi soru var. Yeşil pasaportum var 24 yaşındayım ve yüksek lisansa devam ediyorum ama yakın zamanda sigortalı bir işe gireceğim. Bu durumda pasaportum iptal olur mu yoksa öğrenciliğim devam ettiği için kullanmaya devam edebilir miyim? Bilginiz var mı bu konuda?

   • Almanya ya gitmek istiyorum günlük 45euro yada kredi kartı ibraz edilmeli yazmışsınz. Kredi kartını göstersek yeterlimi içinde limit varmı yokmu belli değil sonuçta. Bu konuda daha açıklayıcı olurmusunz

  • Merhaba,ben öğrenciyim 18 yaşındayım yeşil pasaport ile Fransa’ya uçakla seyahate geldim geri dönüşümü kara yolu ile dönmeyi düşünüyorum Slovenya,Hırvatistan,Sırbistan ve Bulgaristan dan sorunsuz bir şekilde geçebilirmiyim vize gerekirmi

 • Merhabalar,
  Temmuz ayından itibaren üniversite mezunu biri olarak Fransa’da yaşamayı düşünüyorum. Yeşil pasaport ile çalışma hakkı elde edilemeyeceğini biliyorum.
  Bu sebeple yeşil pasaportumla (başka bir evrak göstermeksizin) kayıt yaptırdığım bir dil okulu vasıtasıyla kalış süremi uzatıp çalışabilmem ne derece mümkün olur acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba,
  Üniversiteden 8 ay önce mezun oldum, şimdi 3 aydır çalışıyorum. 25 yaşına kadar yeşil pasaportumu kullanabilir miyim? Teşekkürler.

 • Merhaba, yeşil pasaportum var öğrenci olarak polonyaya geçen 2018 ekim ayında öğrenci vizesi ile giriş yaptım 2019 temmuz ayında geri dönüş yapacağım. Bu kez 3 aylığına yine 2019 ekim ayında gitmem ocak 2019 da geri dönmem gerekli vize almadan 90 günlük süreyi kullanabilir miyim? Teşekkürler.

 • Merhaba Ege,
  Yeşil pasaport sahibiyim, ocak 2020’ye kadar geçerlilik süresi var, 21 yaşındayım önlisans programından mezun oldum, daha sonra kamuda sözleşmeli personel olarak işe başladım, ağustos ayında yurt dışına geziye gitmeyi planlıyorum, pasaportumda sorun çıkarırlar mı ?

  • Merhaba ben yeşil pasaportluyu fransada 1,5 ay kadar fazla kaldım Fransız vatandaşı ile evlendim şimdi Türkiye ye dönecem çıkarken para cezasını verirler yoksa birdahaki gelişimde Fransa’ya almazlarmış. Konsolosluğa sordum uzun süreli fransada kalacaksanız yeni normal pasaport çıkarıp vize almalısınız dediler. Bu durumda vize verirlermi süre aşımı yapmam vize almamı engellerimi yani

  • Merhaba ben yeşil pasaportluyu fransada 1,5 ay kadar fazla kaldım Fransız vatandaşı ile evlendim şimdi Türkiye ye dönecem çıkarken para cezasını verirler yoksa birdahaki gelişimde Fransa’ya almazlarmış. Konsolosluğa sordum uzun süreli fransada kalacaksanız yeni normal pasaport çıkarıp vize almalısınız dediler. Bu durumda vize verirlermi süre aşımı yapmam vize almamı engellerimi yani . Bu tekrar edilen yorum değil

 • Ege merhaba, 25yaş kuralı yüzünden haziran 24te pasaport kullanım sürem bitiyor. Ben 15-18 mart tarihlerinde Avusturyaya seyahat planladım, girişimde bir sıkıntı yaşar mıyım? Yaklaşık 3 ay 1 haftam kalıyor, umarım sıkıntı olmaz. Şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba. Değişim öğrencisi olarak şuan Bosnadayım. Yeşil Pasaportumun süresi 17 Haziran 2019 da dolacak. Bundan dolayı yeşil pasaportu iptal ettirmeden bordo pasaport çıkarttım. Şuan hem yeşil hem de bordo pasaportum var. 22-24 Mart tarihleri arasında otobüs ile Zagreb’e gitmek istiyorum. Sizce Yeşil Pasaport süresi sorun olur mu acaba?

  • 1998 yılında yeşil pasaport aldık.Süresi bittiğinde yenilendi. Bir sonrasında kapsam içi dendi ve umumi pasaporta döndük. 2014 yılında yeniden yeşil pasaport verildi. Şimdi yenilemek istedik. Cuma günü başvurduk, bugün pasaportumuz geldi. Öğleden sonra telefonla pasaportumuzun iptal edildiği bildirildi. Sebep gene kapsam içi olmamızmış. THY’den emekli kabin amiriyim. 657 sayılı emekli sandığına bağlı 1.2. derecedeyim. O tarihte THY %98 KİT. Her şey tamam kapsam içi olmak kötü. Peki bunca yıl neden verildi bu pasaport? İdare mahkemesine başvursam kazanılmış hakkımı istediğimi söylesem gene alabilir miyim? Aslında 5682 sayılı pasaport yasasında hiç bir engel yok. Bu mesele sadece talimatlarda belirtilmiş. Bir fikri olan varsa sevinirim.

 • Ben 3 hafta önce hastam vardı yeşil pasopotumlan berline 3 haftalığına gitim geldim ve şimdi dediğm hastam kardeşim vefat eti tekrar 10 günlüğüne gitmek istiyorum kardeşimin definedilmesi için burda bir sıkıtı olabilirmi bilgilenmek istiyorum.

 • Merhaba 23 yaşında sigortalı işte çalışan biri evli değil yeşil pasaport çıkartabilirmi öğrenci değil ama harc ödermi

 • Merhaba Ege;
  babam devlet memuru yani babamdan faydalanıp yeşil pasaport çıkartabiliyorum sorum şudur?
  Ben öğrenciyim ve bi yandan çalışıyorum sigortalı olduğum için yeşil pasaport çıkartma imkânım var mı? Eğer imkânım yok ise işi bırakıp pasaport çıkartıp,tekrardan farklı işe başlasam pasaportumu süresi boyunca kullanabilirmiyim? Netlik kazandırırsanız sevinim acil durumum var.

 • Merhaba, yeşil pasaportu almak için 3 ay kadar vaktim var. yeşil pasaport elime geçmeden uçak bileti alabilir miyim? (pasaport numarası isteniyor sanırım uçak bileti alırken)

 • iyigünler ; ben devlet memuruyum makedonya ya otobüsle gitmek istiyorum. yunanistandan gidiliyormuş o ülke için vize almam gerekir mi vey nasıl bir işlem yapılması gerekir. bilgileriniz için teşekkür ederim.

 • Merhaba Ege.
  ben memurum ve 2 aya kadar yeşil pasaport alabileceğim.
  Benim sorum şu; yeşil pasaportun 180 gün içinde 90 gün giriş hakkı var peki ben yeşil almadan önce bordo pasaportum ile vize alıp 2 ay gitsem dönüp yeşil pasaportu alıp 3 ay beklemeden tekrar 3 ay gidebilir miyim?

 • Merhabalar. Babam 1.kademe devlet memuru. Onun üzerinden yeşil pasaport alacağım. Babamın şu an aktif bi pasaportu yok. Benim yeşil alabilmem için babamın da mı pasaport çıkarttırması gerekir? Talep formunu incelediğimde, hak sahibinin “başvuruda bulunacak kişiler” kısmında yazılması zorunlu diyor. Yani başvuracak kişiler kısmına babamı da yazmam gerekiyor. Ama ona çıkartmayacağız şu an. Ne yapmamız gerek? Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Merhaba Yavuz,
   Ben çıkarırken hak sahibi annem ile çıkarttım. Ama bu konuda net bilgim yok. Yetkililerle görüşmeni öneririm.

  • merhaba Yavuz, bu konuyla ilgili yetkililerle görüştüğüm için yazıyorum babanın pasaport çıkarmasına gerek yok senin adına olduğunu talep formunda belirtmesi yeterliymiş.

  • kardeşim babanın pasaport çıkarmasına gerek yok bende 4 gün önce babam sayesinde aldım,babamın pasaportu yok,çalıştığı kurumdan yazı gerek,babanın imzası gerek,2 tane biyometrik fotoğraf,öğrenci belgesi ve defter bedeli yani 133 tl nin ödendiğine dair dekont yeterlidir

   • Yakalanırsan sınır dışı edilirsin ve o ülkeye bir daha herhangi bir Türk pasaportu ile giremezsin.

 • Merhaba,
  Birçok soruya yanıtınızı okudum ama yine de sormak istiyorum. Yeşil pasaportumun süresi yaş sınırı gereği 5 Mayıs 2019 da doluyor, 1-4 şubat tarihleri arasında İtalya’ya gidip gelsem bir sorun olur mu ? Dışişleri Bak. web sitesinde İtalya için 3 ay 15 gün yazıyor, bu yeşil pasaport için geçerli mi ?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Sorun olmayacağını düşünüyorum ama emin olmak için İtalya Konsolosluğu’na danışabilirsin.

 • merhaba.. ben önce bir bilgi almak istiyorum.ben 17.09.2018 tarihindeyeşil pasaportumla fransaya gittim.5.12.2018 de türkiyeye döndüm.yeşil pasaportumla yeniden fransaya ne zaman gidebilirim ve en fazla ne kadar kalabilirim..iyi çalışmalar

  • Merhaba Ümit,
   12 gün hakkınız kalmış. Marttan itibaren istediğiniz zaman gidersiniz ve 3 ay kalırsınız. Öncesinde giderseniz 12 gün hakkınız var.

 • Yemen pasaportunun üzerine tükenmez kalemle yazi yazildiginda gecersiz olur mu ? Seri numarasinin basina 1 tane 0 eklenmis ve bos bir sayfasina 1 satir yazi yazılmış? Yardimci olur musunuz

 • Merhaba
  22 yaşındayım babam asker olduğu için yeşil pasaportum var.Aklıma takılan şu ocakta avrupaya gidicem arkadaşımın yanına fakat arada parttime sigortalı işlerde çalıştım bilindiği üzere sigortalı bir işe girince yeşil pasaport hakkını kaybediyoruz.Bir araştırma yaparken şunu gördüm Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaport sahibi gençlerimiz, kayıtlı olarak çalışmaya başladıklarında bu haklarını kaybediyorlardı. Artık 18-25 yaş aralığındaki gençlerimiz çalışmaya başlasalar da pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler” demiş bu şuan geçerli mi ben ocakta yurtdışına çıkmak istediğimde sorun yaşar mıyım onu sormak istemiştim.

  • Merhaba Tunay,
   Şuana kadar kural tam tersi iken sorun olmadı. Geçerlilikte mi bu bilgi bilmiyorum ama bence her türlü sorun olmaz. Sistem bunu kontrol edemiyor.

 • Merhabalar yeşil pasaportla Almanya ya uçakla gidip akrabanın aracında dönmemizde dönüş yolundaki ülkelerin gümrüklerinde herhangi bir sorun yaşar mıyım. Ben bu konuyu Almanya Konsolosluğunda görevli bir tanıdığa sorduğumda bazen Bulgaristan’ın gümrükte sıkıntı çıkardığı bilgisine ulaştım. Hatta bir arkadaşının bu nedenle Yunanistan üzeri geldiğini öğrendim. Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba Kadir,
   Bu konuda neden bir sorun olsun diye düşündüm. Sonuçta Schengen bölgesinde istediğiniz ülkeden çıkarsınız.

 • Merhaba Ege,
  Yeşil pasaportum babam devlet memuru olduğu için var. Yeni pasaporttan alacağım, şuanda öğrenciyim ve çalışmıyorum. Pasaportu alabiliyorum fakat pasaportu aldıktan sonra sigortalı bir işte çalışacağım. Bu yurt dışına çıkmama engel olur mu?

   • eğer sigortalı işe girersen pasaportun iptal olur yurtdışına çıkarsın ama ordayken dava açılmış olur hakkında herkese inanma resmi yerden detaylı bilgiyi al.

    • Merhaba Mehmet,
     Dava olayı söz konusu hiç olmadı. 4 kez falan çıktım. Ülkemizde sistem pek yazıldığı gibi işlemiyor.

 • Merhaba Ege,
  ben yeşil pasaportumu yenileteceğim. Öğrenciyim, 25 yaş altında ve bekarım. Fakat pasaportumu aldıktan sonra sigortalı bir işe başlayacağım. Sigortalı bir işte çalışırken pasaportumun süresi varken yurt dışına çıkabilir miyim yeni pasaportlar ile? Bir sıkıntı olur mu?

 • Slm.Eşim ilk olarak 30 aralık 2017 Almanya ya geldi.ilk 6 ayın 3 ayını burda kaldı.sonraki 3 ay Türkiye,sonra yine 70 gün Almanya.şimdi 20 günü var.eger 15 Aralıkta buraya gelirse 30 Aralıkta geri Türkiye ye dönmek zorunda mı?yada 30 Aralıktan sonra 90 gün daha Almanya da kalabilirmi.tskederim

 • Merhaba,

  Mezun olduktan sonra sigortalı bir işte çalışsanız dahil yurtdışına çıkışta bir sorun olmadığını söylemişsiniz. Bunu deneyen ve sorun yaşayan var mı? Bilet alıp havaalanında kalmak çok zor bir durum olur.

 • Merhaba Ege, ablamı ziyaret etmek iççin yeşil pasaportumla İtalya’ya geçeceğim ancak ordan, onlarla beraber başka ülkelerede gitmek istiyorum. Gideceğim her ülke için konsolosluk aramama gerek var mı? Yani zaten turistik amaçla italyaya gidiyorum. Oradan diğer ülkelere geçmekte sorun oluyor mu? Bilgin var mı?

 • Merhaba
  Ben eşimden dolayı yeşil pasaport almaya hakkım, benim mesleğim tır şoförlüğü Avrupa hattına çalışıyorum dolayısıyla çok sık gidiş geliş yapıyorum.
  Sormak istediğim soru 6 ay içerisinde 90 günlük oturum süresi örneğin 4 ayda dolarsa Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra tekrardan herhangi bir AB ülkesine girmek için ne kadar süre beklemem gerekiyor?
  Verdiğiniz bilgiler vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Selman,
   6 ay süresince 3 ay hakkınız vardır. 3 ay dolunca ülkeye dönüp 3 ay bekleyip tekrar AB ülkelerine gidebilirsiniz.

 • Merhaba,
  25 yaşımdan önce sigortalı bir işte çalışırsam yeşil pasaportum düşer mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim 🙂

 • Selamlar ege 🙂 3 hafta sonra erasmus plus + kapsamında litvanyaya gidicem yeşil pasaportum var ancak 1 haftalığına gideceğim ve orada sunum falan yapcağım için eğitime girer mi yani vizesiz girme hakkım olmasına rağmen vize almam gerekir mi veyahut bir yere haber vermem gerekirmi yurt dışına çıkacağım için ( Konsolosluk falan ) ?

   • Merhaba ege bey yeşil pasaportla fransaya geldim 3 ay kalma sürem var kalma sürem bitince konsolosluktan süremi uzatma hakkım var mı yoksa türkiyeye geri dönmek zorundamıyım?

 • Babam şu anda yurtdışında ve benim pasaportumun süresi doldu yeniletmem gerekiyor
  Yenilenirken babamın yanımda olması şart mı yoksa babam yaşadığı ülkeden haledebilirmi bu arada pasaportum yeşil babam öğretmen

  • Merhaba Semih,
   Eğer yaş koşullarını sağlıyorsan, babanın çalıştığı yerden alacağın belge ile başvurursun.

 • Merhaba,

  25 yaş kuralından dolayı 05/04/2019 tarihinde kullanım süresi dolacak olan yeşil pasaporta sahibim. 9/12/2018 – 4/01/2019 tarihleri arasında toplam 27 günlük bir seyahat planlamaktayım. Giriş ve çıkışlarımı Almanya üzerinden yapacağım. Bu tarihler arasında giriş çıkış yaptığım takdirde pasaportumun geçerlilik süresi ile alakalı sorun yaşayıp yaşamayacağımı sormak istedim. Bu konu hakkında bilgisi ya da tecrübesi olan kişiler bana yardımcı olabilirlerse çok mutlu olurum. Şimdiden herkese iyi ve keyifli seyahatlar diliyorum.

  • Merhaba Onur,
   Çok güzel planlanmış bir seyahat planın var. 1 gün ile ihlali yaşamayacaksın. Gönlün rahat olsun, iyi gezmeler.

   • Okuduklarım çerçevesinde günleri belirlemeye çalıştım. Son olarak belirlediğim zaman aralığını yazarak sizden de fikir almak istedim. Maalesef Schengen bölgesine girişler kurallar ne olursa olsun kontrolöre bağlı olarak bazen sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden giriş-çıkışlar da ister istemez en azından benim gönlüm çokta rahat olamıyor. Çok ümidim olmasa da umarım en yakın zamanda vize serbestisi anlaşması gerçekleşir ve bu tip şeylerle uğraşmak zorunda kalmayız. Cevabınız ve bu yararlı site için çok teşekkür ederim. Sevgilerle..

     • Ben Almanya’da 91 gün kaldım havaalanında Bana sorun yarattılar ama cezam ne olduğunu bilmiyorum tutanak tuttular henüz gelmedi Ben bu yıl içinde Almanya’ya giriş yapabilir miyim onu sormak istiyorum

 • Merhaba ben öğrenciyken yeşil pasaportumu aldım fakat bu sene mezun oldum ve öğrenci gözükmüyorum artık bu pasaportumun iptali mi demek oluyor yoksa kullanabilir miyim 25 yaşına kadar?

 • Merhaba Ege,
  Ben 22 yaşındayım, öğrenci değilim ve çalışıyorum. Yeşil pasaportumun son kullanma tarihi Eylül 2019,
  yine de kullanabilir miyim?

 • Selamlar, benim yeşil pasaportun son kullanma tarihi tam 25 yaşına gireceğim tarih. Merak ettiğim bizzat gidip yeşil pasaportu elden iade etmem gerekiyor mu? Yoksa zaten son kullanma tarihi dolduğu için bir şey yapmama gerek yok mu?

 • merhaba öncelikle yardımcı olabilirsen çok memnun olurum 🙂 2008 yılında yeşil pasaportla turistik amaçlı gittiğim almanyada 3 aydan fazla kalarak dönüş için havaalanına gittiğimde pasaportuma bi damga vuruldu ve türkiyeye giriş yaptım. o pasaport 25 yaşında iptal olduğu için bi daha kullanamadım. şu an çalıştığım için yeniden yeşil pasaport çıkardm ve sorum şu tekrar almanyaya gitmek istiyorum 10 yıl önceki bu ihlalden dolayı bir sorunla karşılaşırmıyım ya da sorun olup olmadığını nereden öğrenebilirm.

 • Merhaba Ege,
  Öncelikle emeğin ve zamanın için teşekkürler. Benim kafama takılan şey, son 3 ay- 6 ay karışıklığı.
  3 Mayıs’ta yeşil pasaportumun geçerliliği bitiyor ve Ocak’ta dört beş farklı ülkeye seyahat etmeyi planlıyorum. Bazı ülkelerin 3 ay bazı ülkelerin 6 ay geçerlilik istedikleri söyleniyor. Dışişleri bakanlığı sitesinde çok aradım ama bu listeyi bulamadım. Bu konuda elinde bir bilgi varsa paylaşır mısın?

 • Merhaba,

  22 yaşındayım. Haziran ayında mezun olmadan hemen önce yeşil pasaport aldım. Yeşil pasaportum çıktıktan 1 ay sonra mezun oldum diplomam verildi. E-devletten baktığım zaman öğrenci olarak gözükmüyordum. Sonra eylül ayında açıköğretime kaydoldum şimdi e devlette öğrenci olarak gözüküyorum.

  Verilen pasaport ilk sayfası kart şeklinde olan yeni tip pasaporttandı. Şu an pasaportumu konsolosluğa verdim ve vizemin çıkmasını bekliyorum ancak mezun olduğum anda sistemden geçerliliğine son veriliyor olabilir mi diye merak ettim.

  Pasaportumun geçerliliği hakkında nereden bilgi alabilirim?

 • Merhaba Ege
  Eylul 27sinde kopenhag’a gidip oradan isvec malmöye gececegim gidis biletim var donus biletimi almadim 1 ay kalip donecegim bir sorun cikarmi

  • Merhaba Hüseyin,
   Bu sorunun kesin bir yanıtı ne yazık ki yok. Eğer biletini görmek isterlerse ve kanıt beklerler ise seni almayabilirler. Bir rezervasyon yapmanı öneririm.

   • Selam ege iyi aksamlar bilgi icin tesekkur ederim malmöde arkadasimda kalacagim adresi ve telefonu var gostersem olurmu

    • Adres belirtmende sıkıntı yok sadece dönüş bileti olayını çözsen iyi olur. Sıkıntı yaratmak isterlerse biletin yoksa sorun olabilir.

 • Merhabalar,

  23 yaşındayım ve 11 ay süreli bir işe başladım. Mart 2019’da iş yeriyle olan sözleşmem bitiyor ve tekrar 25 yaş altı çalışmıyor konumuna dönüş yapacağım.
  Yeşi pasaportum var fakat Şubat ayında yurt dışına gitmem gerekiyor. Yani burada sigortalıyken.
  Ne yapmam gerekiyor?
  Teşekkürler şimdiden..

   • merhaba ege, aynı konudan bende muzdaribim malesef 🙂 emin misin bir sorun yaşanmayacağına yani pasaport kontrol noktasında sigorta dökümüne ulaşmaları gibi bir durum olamaz mı?

 • Merhaba. Halihazırda yeşil pasaportum varken annem mahkemede ismini değiştirdi ancak ben babam tarafından hak sahibiyim. bu durumun yurt dışı çıkışlarıma engel olabilme riski var mı?

 • Merhaba, bu ay sonu Yunanistan ‘ a gitmek istiyorum. Yeşil pasaportumun süresi 9 aralıkta bitiyor, yani 3 ay geriye gidince 9 eylülden sonra çıkmam mümkün değil yurt dışına . Bu a Ama duyduğum kadarıyla bu kuralı hava yolu şirketleri önemseyip uçağa almıyorlarmış. Merak ettiğim Ukrayna’ya kimlikle gidip oradan geçmem mümkün olabilir mi Yunanistan’a ? Ya da karayoluyla sınır kapısından

 • Merhaba ben 18 yaşındayım. Bu sene Mayıs ayında yeşil pasaportumu çıkarttım ve Haziran’da liseden mezun oldum ama üniversite için bir sene daha hazırlanmaya karar verdim ve tercih yapmadım. Bu durumda şu anda öğrenci değilim, yine de pasaportumu kullanabilir miyim?

 • Merhaba,

  Oncelikle yazilarininiz cok faydali ve net. Yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim.

  Suan 24 yasindayim ve Temmuz 2019`da 25 yasinda olacagim, Subat 2019`da ise yesil pasaportum bitiyor. Eger simdi yeni bir yesil pasaport basvurusu yaparsam bana Temmuz 2019`a kadar bir yesil pasaport mu verirler yoksa yesil pasaportum gider ve yeni bir bordo pasaport mu verirler ? Ogrenciyim, sigortali degilim.

  Saygilar,

  Ali.

 • Merhaba,

  Yukarida kullandiginiz
  “Vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla” bu cumlenin aciklamasi: 90 gun yurtdisinda kaldiktan sonra Turkiyeye geri dondunuz yine yurtdisina cikmak icin bir 90 gun Turkiyede kalmaniz gereklidir mi?

 • Öncelikle böyle faydalı ve bilgili yorumlar ysptığınız için teşekkür eder saygılar sunarım.
  1-Ben yeşil pasaportla 23.08.2018de Almanyaya giriş yaptım.08.10.2018 tarihide Türkiyeye döneceğim.
  2-Bir işten dolayı 23.01.2019 da tekrar Almanyaya giriş yapmak istiyorum.
  Vereceğiniz cevaptan dolayı teşekkür eder iyi günler dilerim

 • Merhaba yeşil pasaportla vize almadan almanyaya inip karayolu ile hollandaya geçmek istiyorum.hollandada herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

 • merhaba ailemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim fakat süresi doldu 2 ay önce ise ögrenciliğim bitti 25 yaşından küçüğüm yeşil pasaportumu yeniletmek istiyorum fakat ögrenciliğim bittiği için yeşil alamıycagımı söylediler dogru mudur ve açıkögretime kaydolsam yeşil pasaportumu yeniletebilir miyim ? teşekkürler

  • Merhaba Ayça,

   Evet alabilirsin. Ben bu şekilde aldım. 25 yaşından küçüksen, öğrenciysen (açık öğretim geçerli) ve sigortalı çalışan değilsen 25 yaşına kadar olan zaman boyunca geçerli olacak bir yeşil pasaport alabilirsin.

 • Merhabalar,
  Ben de yeşil pasaport sahibiyim ve erasmus dolayısıyla vizeli olarak polonyada bulundum vize tarihlerim 09.02.18-31.07.18 idi. Ben 09.02.18’den türkiyeden çıktım ve 27.08.18’de tekrar türkiyeye giriş yaptım ve o tarihten beri burdayım . Benım sorum 14-15 eylül gibi ukraynadan polonyaya geçmek istiyorum bu mümkün müdür?

 • Merhaba;
  Babamdan dolayı yeşil pasaport hakkım var. Son kararla biliyorsunuz 25 yaşına kadar öğrenciysen faydalanabiliyordun artık öğrenciyken çalışıyorsan da faydalanabiliyorsun. Hem sigortalı çalışanım hem de öğrenciyim. Yalnız 25 yaşımı 2019 Mart ayında bitiriyorum. 7 ayım kaldı. Yinede yeşil pasaport çıkarabilir miyim?

 • İyi geceler,
  Oğluma aralık 2017 de yeşil pasaport aldım. Erasmus ile Polonya’ ya gidecek. Kabul mektubu geç geldiği için vize yetişmeyebilir. Ekim ayından temmuz ayına kadar orada kalacak. Vize yetişmezse ne olur?

  • sayın limon ben son iki ay kala çıkarttırmıştım sizin daha 7 ayınız varmış tüm evraklarınızla nüfus müdürlüğüne gidin çıkarttırabilirsiniz.

 • Merhaba ben eylül ayında İtalyaya bir sene erasmus eğitimine gideceğim fakat bir tanıdığımız yeşil pasaportumla D vizesi alamayacağımı bunun için bordo pasaport çıkartmam gerektiğini söylediler. yeşil pasaportumla İtalyadan uzun süreli vize alabilir miyim?
  şimdiden teşekkürler 🙂

 • 21.02.2018 tarihinde yeşil pasaportla Türkiyeye giriş yaptım.Ne zaman yurt dışuna çıkış yapabilitim. Teşekkürler

 • Merhaba.
  Yeşil pasaport ile italyadaki Erasmus+ projesine katılacağım, elimde katilacagima dair üniversiteden belge var. Önce barselonaya gidip 2gün kalıp oradan italyaya geçeceğim. Fakat hem farklı ülke gezmek hem de daha uygun fiyata bulurum diye dönüş biletimi almadım. Barselona da kalacağım yer net olmadığı için otel vs. rezervasyonu da yok. Havaalanından çıkış yaparken bu sorun olur mu?

 • Merhabalar,daha önce soruldu mu bir fikrim yok ama 21 yaşındayım ve öğrenciyim yakın bir zamanda yaz bitene kadar sigortalı bir işe başlayacağım ve daha yeşil pasaportum yok ama yine bu dönemlerde başvurmayı düşünüyorum.Sistemde sigortalı olduğum görünüyor mu ve bu yüzden alamama durumum olur mu?Bunu dışında yeşil pasaportum varken sigortalı bir işe başlamış olsaydım bir sıkıntı olur muydu?(geçersiz olma,yeniletme vs.)

  • Günaydın,
   2017 de aldığımız pasaport 2018 de sigorta başlasa dahi süre sonuna kadar(2022) geçerli midir? Buradan bu mu anlaşılmalıdır? Bu sorunu sorgulayan bir birim yada site var mıdır?
   İyi çalışmalar.

    • iyi akşamlar kızım 22 yaşında üniversite öğrencisi ,part time bir işte sigortalı gösterilmesi halinde yeşil pasaportu iptal mi olucak .saygılar şimdiden teşekkürler….

 • Merhaba
  Annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. Part time sigortalı işe başlayacağım. Daha önce gümrükte sigorta tespit edilemiyor demişsiniz, son durum hakkında bilginiz var mı?

 • Merhaba Ege,
  Üniversiteden 2017 yılında mezun oldum, öğrenciyken de yeşil pasaportumu yeniletmediğim için Mayıs 2018’de süresi doldu. 23 yaşındayım ve şimdi sigortalı olarak çalışıyorum ama aynı zamanda Ekim ayında yüksek lisans programına başlayacağım. Sence hem sigortalı olarak çalışıp hem de öğrenim görürken yeni bir yeşil pasaport çıkartabilir miyim?
  Çok teşekkürler.

 • Merhaba Ege,

  24 yaşındayım. Annemden yararlanarak öğrenci iken yeşil pasaport almıştım. 31.12.2018’e kadar geçerliliği var. 6 aydır sigortalı olarak çalışmakla birlikte açık öğretimden de öğrenci olarak üniversiteye devam ediyor gözüküyorum. Yapılan bir açıklamada sigortalı olarak çalışsa dahi 25 yaşına kadar yeşil pasaportlu gençlerin pasaportunun geçerliliğinin devam ettiğini okumuştum. Fakat konu ile alakalı herhangi bir yasal dayanak bulamadım. Resmi gazetede yayınlanan bir düzenleme de mevcut değil. Ağustos ayı gibi Midilli’ye gitmeyi düşünüyorum. Sıkıntı yaşar mıyım? Pasaportumun geçerliliğini sorgulatabilme imkanım var mı?

  Şimdiden çok teşekkür ederim:)

 • Selam Ege, ben de sigortalı olarak çalışmaktayım ve aynı zamanda yeşil pasaport sahibiyim. İşten çıkışım 3 Ağustosta olacak ve 16 sında yurtdışına çıkacağım bu tarihler arasında yeşil pasaportum tekrar kullanıma açılır mı? Bununla ilgili olarak nereyle görüşmem gerekiyor?

 • Merhabalar ,

  Benim şu anda son geçerlilik süresi 2019 olan yeşil pasaportum var ama 9 ay once sigortalı olarak işe başladım . Yunanistana vizesiz olarak gidebilir miyim pasaportum sigortalı olarak işe girdiğim için iptal olmuş mudur ? Şimdiden çook teşekkürler 🙂

 • Merhaba babam ogretmen emeklisi annem babamdan dolayi yesil pasaport aldi kuruma  onaylatilan belgeyi de aldilar eylulde kuzeninin dugunu icin almanyaya gidicek kuzeninin davetiye gondermesi gerekli mi annemin hesabinda bir miktar para bulunma sarti var mi yoksa sadece ucak bileti  ve kurum onayli belge ile gidip donebilir mi simdiden tesekkurler

 • Merhaba. Annem ev hanimi babam ogretmen emeklisi annemin babamdan dolayi yesil pasaportu var eylulde kuzeninin dugunu icin almanyaya gidecek kuzeninin davetiye gondermesi gerekli mi banka hesabinda bir miktar para bulunma sarti var mi yoksa sadece gidis donus bileti yeterli mi. Simdiden tesekkurler.

 • Merhaba Ege, Öncelikle yazı için cok tesekkürler. Benim sorumla ilgili bilgiyi hicbir yerde net bulamadım ama böyle bir şeyi daha önce kimsenin yapmamış olması da imkansız:) Durum şu:
  Yeşil pasaportluyum Erasmus staj hareketliliğiyle almanyada 2 aylık stajımın sonrasında bağımsız olarak 2 aylık bir staj daha ayarladım. Kabul mektubum var. Fakat toplamı 3 ayı geçiyor yani vizesiz gidecekken şimdi sadece 2.nin tarihleri için Schengen’e mi başvurmam gerekli?(2 aylık) Yoksa 4 ayın tamamını mı Schengen alacagım? Gittigim ikinci yerden para da alacagım; Turistik vize mi yoksa çalışma vizesi mi oturma izni mi ?
  cok soru oldu…şimdiden cok tesekkür ederim

  • Merhaba Tuana,
   İlk yer için sıkıntı yok ama bence bu durumu ikinci yer için sorman gerekiyor. Yani staj yerinle irtibat kurmalısın çünkü koşullarını bilemiyorum, çalışma vizesine mi girer bu durum bilgim yok.

 • Merhaba Ege,

  Öncelikle çok faydalı bilgilendirmelerde bulundun teşekkür ederim.
  Benim sorum şu olacak; annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim ve geçerlilik süresi 2021e kadar.
  22 yaşındayım, yeni mezun oldum.
  Nüfus müdürlüğündeki bir görevliye sordum. O da öğrencilik bittikten sonra kullanamazsın, suç dedi. Sigortalı işin sıkıntılı olmadığını söylüyorlar ama bu öğrencilik durumunun devam etmesi gerektiğini bunun suç olduğu yönünde hep bilgilendirmeler yapıyorlar. Ayrıca öğrenciliği sorgulayamamaları da çok saçma değil mi? Sonuçta YÖK üzerinden isteseler bunu çok kolay bir şekilde yapabilirler.
  Kafam çok karıştı Ege, sınır kapısından çıkış yapmada sorun yaşar mıyım sence çünkü polisler değişik sorular sorabiliyorlar misal hala öğrenci misin derlerse ne diyebilirim?
  Teşekkür ederim bütün bilgilendirmeler için…

  • Merhaba Özgün,
   Ben teşekkür ederim. Evet suç ama bunu kontrole den bir sistem yok. Doğru olan tabi yapmamak ama hak da senin olunca kullanmak sana kalmış. İşte dediğin gibi kontrol edemiyorlar. Öğrenciliğini sorgulama diye bir şey yok ama sohbet esnasında gelişirse kimse sisteminden senin bilgilerine erişemez.

 • Merhaba Ege, şöyle bir sorum var,23 yaşında öğrenciyim,yeşil pasaportum var,Almanya’ya 45 günlüğüne gezmeye gidicem.Sadece bilet almak yeterli midir yoksa herhangi bir belge/ dönüş uçak bileti vs sunmak gerekir mi?

 • Merhaba, yazınız gerçekten çok güzel ama hala cevabını bulamadığım bir sorum var. Eğer bir bilginiz varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben 20yaşında öğrenciyim ama yeni sigortalı işe girdim ama işim yaklaşık 1.5 ay sürücek bir yaz işi. Bu süre içinde pasaportumu kullanamayacağımı söylediler. İşten çıkışımı aldığımda pasaportum kaç günde açılır ya da gerçekten böyle pasaportun donması gibi bir durum var mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Elçin,
   Pasaportun donmaz, aslında bu bir kuraldır ama bu kuralı tespit edemiyorlar o yüzden aslında çalışırken de kullanırsın yeter ki pasaportunda geçerli süre uygun olsun.

 • Ege,platformun icin inanilmaz tesekkurler

  Sorum yesil pasaportun son kullanma suresi ile alakali.Gitmek istedigim iki ulkede son 3 ay a kadar 1 ay ulkelerinde bulunmami istiyor. Su an 5 ay var son kullanma surelerine. Bunlardan 1 ay birine,1 ay birine ayirsam sorun yasar miyim? Ulkelerin kendi icinde kurallarini asmamis oluyorum ancak son kullanimina 5 ay kalan yesilimle 2 ay yurtidisinda bulunmus oluyorum. Cevabin icin simdiden tesekkur ederim,sevgilerimle…

  • Merhaba Mehmet,
   Ben teşekkür ederim 🙂 5 ay kaldıysa 2 ay dolaşım hakkın hala var. En önemlisi 6 ayda 3 ay kalma süresini aşmamaktır.

   • Ege,cevabın için teşekkür ederim. Peki ülkenin birinde 1 ay kaldıktan sonra Türkiyeye giriş çıkış yapmam gerekir mi yoksa gönül rahatlığıyla 2.ülkeye geçebilir miyim? Bu iki ülkede schengen ülkesi ancak. Mesela Avusturya ya giriş yapıcam,adamlar bana dönüş biletimi soracak,bu dönüş bileti Türkiyeye olmak zorunda mı, yoksa 2.gideceğim ülke olan Belçikaya olan biletimi göstersem sence yeterli olur mu:/ ?

 • Merhaba,yazınız çok faydalı teşekkür ederim.Ama bir sorum var, ben Finlandiya’da yeşil pasaportla son 6 ay içerisinde 3 ayı doldurduktan sonra,schengen vizeyisle tekrar giriş yapabilir miyim 2. 6 ay başlamadan?

 • Babam emekli öğretmen diğer şartlar uyuyor ama ben farklı bir şehirde okuyorum ailemden illa ailemin yanında okumam gerekir mi ilk defa yeşil pasaport çıkaracağım da

 • Merhabalar;
  Aklımı kurcalayan bu soruya hiç kimse net bir cevap veremedi, devlet memurları da daha çok kafamı karıştırdı. Şimdi şu şekilde, annem devlet memuru. Ondan doğan hakla yeşil pasaport sahibiyim 23 yaşındayım, öğrenciliğim devam ediyor. Bu yaz sonu yurt dışında tatile gideceğim, bunu gerçekleştirmek için de sigortalı olarak bir işte sezonluk olarak çalışmaktayım. İşten ayrıldıktan sonra yurt dışına cıkabilir miyim? Sağlık sigortası olarak anneme iş çıkışım verildiğinden 10 gün sonra geçiyorum. Bi memur diyor ki, sağlıkla alakası yok sgkdan iş çıkış bildirgeni al nolur nolmaz yeterli. Bildiğim kadarıyla sağlık sigortasının ne olduğuyla ilgili bir madde yok. Sadece çalışmıyor olman yani sigorta primin yatmıyor olması gerek. Gerçekten kafam karıştı. Seyahatim işten cıktıktan 7 gün sonra. O 10 günlük saglık olayı beni rahatsız ediyor. Bir bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

 • Ege iyi günler,benim bir sorum var şu anda yeşil pasaportum var geçerlilik süresi 9 temmuz 2018’den 9 ocak 2019 tarihine kadar bugünden itibaren 179 günlük sürem var almanyaya 7 günlük tatil planım var bu süre zarfında 180 günden az olduğu için türkiyedeki havalimanında sıkıntı olabilir dediler fakat münferit olarak gideceğim almanyaya 7 günlüğüne gidebilir miyim

 • Ege hanım merhabalar. Ben 23 yaşındayım yeni mezun oldum ve işe başlayalı 1 hafta oluyor. Ailem yeşil pasaportlu. Acaba başvurmsam alabilir miyim? Veya açık öğretime kaydolsam öğrenciliğim görünse alabilir miyim?

 • Hocam öncelikle iyi akşamlar iki sorum olucak 1.si 20 temmuz da yeşil pasaport ile Almanya’ya giriş yapıp 6 ağustosta dönüş yapıcam ve 11 ağustosta tekrar giriş yapıcam bir sıkıntı olurmu ? 2.si ise ETIAS sistemiyle alakalı şu an Türkiye vatandaşları sisteme dahil değil diye biliyorum doğrumudur?

  • Merhaba Atilla,
   Eğer son 6 ay giriş yaptıysan o günleri hesaplayarak düşünmek gerek. Yoksa, söylediklerinde sıkıntı yok. ETIAS hakkında bilgim yok.

 • merhabalar, 30 iş günü (6 hafta) için almanyaya belediyede staj yapmaya gideceğim ve akrabalarımın yanında kalacağım. almanyaya giriş yaparken kalacak yerim ve ne amaçla geldiğim sorulur mu? maaş almayacağımı ve gönüllü staj yaptığımı düşünürek vize almamıştım çünkü. ^^Yeşil Pasaport İle Vizesiz Ülkelerde Kaç Gün Kalabilirim?
  Vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz. Eğitim, oturum ve çalışma gibi durumlarda ise vize başvurusu yapmanız gerekiyor.^^ paragrafınızda bu duruma göre sanırım vize almam gerekiyor ve uçuşum 1 hafta sonra. bu durumda girişte vize konusunda sıkıntı yaratırlar mı?

  • Merhaba İlke,
   Uzun süre kalacağın için dönüş bileti ve detayları soracaklardır. Bu noktada süre aşımı olmayacağı için stajdan bahsetmemen en iyisi çünkü vize alacak zamanın kalmamış. Vizesiz ülkelerle ilgili kurallar her ülkede farklı, blogda bununla ilgili yazılar mevcut. Okumanı öneririm.

 • Merhabalar,
  Su an 23 yasindayim 2019 hazirana kadar gecerli bi yesil pasaportum var. 6 ay sigortali olarak calistim su an isten ciktim calismiyorum ve ogrencide degilim. Pasaportum gecerlimidir? Onumuzde ki ay yurt disina cikmayi planliyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.

 • Merhaba ,

  Benim 14.Eylül 2019 a kadar yeşil pasaportu kullanma hakkım var fakat 3 ay geri düştüğümde yaz dönemi kaçmış oluyor. Yaz döneminde Almanyadan giriş yapıp Polonya’ya geçiş yapmam yeşil pasaportumla mümkün olmuyor mu?

 • MERHABALAR…YEŞİL PASAPORTUMDA 7 YILLIK ABD VİZE HAKKIM VAR. YAŞIM 23 AMA ÖĞRENCİLİĞİM BİTTİĞİ İÇİN YENİLEME YAPAMIYORUM. BORDO PASAPORT ÇIKARTTIRDIM GEÇEN HAFTA…ANCAK YEŞİLDEKİ VİZEMİN GEÇERLİLİĞİ DEVAM EDER Mİ ? NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE SORDUM. KİMİ SIKINTI OLMAZ DİYOR, KİMİ DE BORDO İÇİN YENİDEN VİZE ALACAKSIN DİYOR. BAZILARI DA ÜLKENİN KENDİ TAKDİRİ DİYOR. YANİ İSTER KABUL EDER İSTER ETMEZ… AĞUSTOSUN 5 İNDE ABD YE GİDECEĞİM. BİLETİMİ ÖNCEDEN ALMIŞTIM. NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM. ÇOK ZOR DURUMDAYIM. ABD NİN TUTUMU KATI OLABİLİR Mİ ? BU KONUDA STANDART BİR UYGULAMASI VAR MI ? TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIRSAN SEVİNİRİM. YA DA BU KONUDA EN KESİN VE DOĞRU BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM ?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER….

  • Merhaba Beste,
   Bu konuda kesin ve doğru bilgiyi konsolosluğu arıyarak alabilirsin. Mutlaka ara sor. Ben vizenin geçerli olduğu biliyorum, yeşil geçersiz yapılıyor, sayfaları kesiliyor ama vize ellenmiyor onu kullanarak geçiyorsun. Ama bu kadar karışık bilgi aldıysanız sorun en iyisi.

 • Merhaba Çek Cumhuriyetinde Erasmus yaptım.Vizem bitmeden önce Ukrayna’ya geldim.Vizem bitti bu günlerde.Staj yapmak için Polonya’ya gitmem gerekiyor.Çok yazı okudum genelde D tipi vizenin yeşil pasaporttaki günleri etkilemediği yazıyor.Sizce sorunsuz giriş yapabilir miyim?Giriş çıkış yaparak o hakkı sağlamış oluyorum sanırım.

 • Merhaba
  Annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim ve 12 yaşında kızım var.kendisi özel eğitim öğrencisi. Heyet raporuyla dikkat dağınıklığı ve hipersktivitesi var.ve gidebileceğim bir Avrupa ülkesinde eğitim aldırmak istiyorum.kızım durumundan dolayı bana bağlı.yani yalnız gitmesi veya kalmasi mümkün değil. Ne yapabilirim.bu konuda özel haklara sahipmiyim ogrenebilirmiyim

  • Merhaba Derya,
   Annenizden dolayı yeşil pasaporta nasıl sahip olabiliyorsunuz? 25 yaşa kadar geçerli, ben sorunuzu pek anlamadım kusura bakmayın. Tekrar daha açık bir şekilde yazarsanız cevaplarım.

    • Bu durum çok eskiden geçerli diye biliyorum. Sizin şuan hali hazırda geçerliliği olan ve kullandığınız pasaportunuz var mı?

 • Merhaba Ege,yeşil pasaportuma kavuştum sonunda..şimdi yurt dışına çıkmak için direk uçak biletimi alcam değilmi? O kadar yani? 2.sorum ise AB ülkeleri izin belgesi istiyomuş artık? Prosedür ne acaba..teşekkürler

  • Merhaba Serdar,
   Evet bilet alıp gidersin ama şu yeni uygulamayla ilgili henüz net bir bilgi yok. Yürürlüğe girmedi diye biliyorum.

 • Merhabalar,
  Ailemden kaynaklı yeşil pasaport sahibiydim. Üniversitede öğrenciyken çalışmaya başladım ve sgk girişim yapıldı ben şuan 22 yaşımdayım ve 25 yaşına kadar yeşil pasaport alma hakkına sahibim diye biliyorum. Sgk çıkışım yapıldı çıkış bildirgesi elimde şuan çalışmıyor görünüyorum ve hala öğrenciyim yeşil pasaport başvurusunda bulundum sgk girişinin zamanında yapılmış olması bir problem yaratır mı?

 • Ege Merhaba,

  Yeşil pasaportumu aldım ancak henüz yurt dışına hiç çıkmadım, bu yaz Almanyadan Türkiyeye gelecek olan akrabalarım tekrar Almanyaya dönerken onlarla birlikte araba ile ben de gitmeyi planlıyorum. Karayolu güzergahı şu şekilde Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan- Slovakya- Çek Cumhuriyeti- Almanya… Bu güzergah üzerinde hiçbir vize almadan yeşil pasaportumla karayoluyla seyehat edebilir miyim?

 • Selam ağustos başında eşimle italyaya gidicez yeşil pasaportumuz var çıkış için çalıştığımız kurumdan bir belge almaya gerek var mı.öğretmeniz

 • Merhaba yazınızı okudum ve çok faydalı olduğunu gördüm 🙂
  Benim bir de şöyle bir sorum olacaktı; ben şimdi 26 temmuz – 6 ağustos tarihlerinde (uçak biletlerimin tarihleri) ispanya’ya gideceğim. Döndükten sonra da Çek Cumhuriyetinden staj yapacağım. Çek Cumhuriyetine 1 eylül de gideceğim ve 90 gün kalacağım. Bu İspanya’da ki seyahatim Çek Cumhuriyetindeki kalma süremi etkiler mi? (İki kurumdan da çalışma izni, vize vs almama gerek olmadığı söylendi oradan yana sıkıntım yok) Teşekkürler 🙂

  • Merhaba Bahadır,
   Öncelikle teşekkür ederim. Toplamda 180 gün içinde 90 günü doldurmuş oluyorsun aslında. Sorun yaşaman olası. Yeşil pasaport ile sıkıntı olabilir. Bence staj yapacağın yer ile görüşmelisin.

   • Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Şöyle aslında İspanya’dan çıkış yapıp Türkiye’ye döneceğim yaklaşık 1 ay kadar Türkiye’de bulunduktan sonra Çek Cumhuriyeti’ne gideceğim. Yani pasaportumda İspanya’dan çıktı damgası olacak. İkisi farklı ülke olduğu için bu 180 günün İspanya için ayrı, Çek Cumhuriyeti için ayrı işlediğini düşünmüştüm. 180 günde 90 gün kuralı bir kez Schengen içerisine girildi mi sayılıyor bilemiyorum. Bu konuda da etrafımda tecrübeli biri olmadığı için sorma gereği duydum aslında. Ayrıca bu 90 gün aşıldığında ne gibi yaptırımlar oluyor bunu da merak ediyorum. Teşekkür ederim tekrardan 🙂

    • Merhaba Bahadır,
     180 gün içinde 90 gün ilk girişte başlıyor ve kaldığın gün kadar işleniyor. Sen bir ay kalınca zaten 30 gün hakkını harcıyorsun. 60 gün kalman gerek ikinci girişinde. Yaptırım olarak kesin bilgim yok çünkü ben yaşamadım ama aldığım duyumlar 1-2 yıl o ülke seni ülkesine kabul etmiyor falan gibiymiş.

 • Selam
  Türkiye’de 17 yaşında ki oğlum yeşil pasaportla Refakatçi olmadan Almanya ya yanıma gelebilir mi?

 • Merhaba ege hanım yurtdışında görevliyim ilk senem ögretmenim .oglum türkiyede okuyo tatil için almanyaya gelecek 17 yaşında tek başına giriş yapabilirmi yeşil pasaportluyuz tesekkürler.

 • Merhaba,

  Yeşil pasaportumla son 6 ay içerisinde 3 ay boyunca avrupa’da bulundum. Pasaportum çalındığı ve uzun dönem vize bir türlü çıkmadığı için Çek cumhuriyeti’ndeki okuluma bu şekilde gittim yani. En yakın zamanda tekrar dönmem gerekiyor fakat vize hala yok. İtalya vs gibi başka bir ülkeden kısa dönem schengen vizesi almam mümkün olur mu ikinci altı aylık süre başlamadan önce?

 • Merhaba Ege,

  Yeşil pasaportumun son kullanma tarihi 03/01/2019 yani 25 yaşını doldurduğum gün.
  Sorum şöyle ki Eylül ayınını yani 9.ayın 20 si gibi Almanya ya çıksam-Buraya kadar problem yok 3 aydan fazla var hala- ancak dönüşüm Ekimin 15 i gibi olsa problem yaşar mıyım çıkışta? Yani demek istediğim girişim Son kullanma tarihini ihlal etmese ancak çıkışım ihlal etse sorun olur mu?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Berkay,
   Sorun olabilir çünkü girerken de senden kesin dönüş bilgilerini istiyor o an sen zaten ileri tarih söylersen sıkıntı çıkar ve almaz.

   • Cevabın için çok teşekkür ederim, normalde hiç dönüş biletim,dönüş tarihim sorulmazdı sanırım tarihin yakın olmasından ötürü sorabileceklerini düşündün öyle mi?

    • Merhaba Berkay,
     Normalde sorulmaz ama süre sıkıntısı olmasa bile görevlinin hakkıdır isterse sorar. Bence sana yüksek ihtimal soracak.

 • Ege selam,

  Yazinda okudum ama tekrar sormak istedim. 6 ay once mezun oldum. Henuz 25 yasimi doldurmadim ve ise girmedim. Yesil pasaportum 2019 a kadar gecerli. Kullanmaya devam ediyim mi sence ya da yeni pasaport mu cikariyim? havalimani cikislarinda bir sorunla karsilasir miyim yoksa sadece ceza odemesi mi olur ileride?

 • Selam Ege öncelikle birkaç soru soracağım Babam Emniyet genel Müdürlüğünden 1. derece emekli bende 23 yaşıdayım ve okuyorum hala bu sayede yeşil pasaport alma hakkına sahibimdir heralde faka şöyle bir durum var istenilen belgeler arasında babamın kaçıncı dereceden emekli olduğunu gösteren bir belge istediler bende eve posta yoluyla gelen emeklilik kağıdını götürdüm kabul etmediler ben bu belgeyi gidip babamın adına emniyet müdürlüğünden isteyebilirmiyim acaba bide bu belge dışında yapmam gereken başka birşey var mı?

 • Merhaba, ben 20 yaşındayım ve babamdan ötürü yeşil pasaport sahibiyim. Bir aylık sigortalı olarak ek ders öğretmenliği yapacağım. Acaba pasaportum iptal olur mu??? Teşekkürler.

 • Merhaba, bordo pasaportum var(5 yıl kaldı) abd vizem var.(8 sene sürem var) 1 ay önce yeşil pasaportumu aldım. Hangi pasaportla abd.ye gidebilirim. 2 tane pasaportum var yani hem bordo hemde yeşil pasaport sıkıntı olur mu? Teşekkür ederim.

  • Merhaba İnci,
   Bordo pasaportunda bulunan ABD vizen yanmayacak, kullanırsın. İkisini de yanında taşımanı öneririm.

 • Öncelikle merhabalar
  Babam öğretmen ben de bu yüzden yeşil pasaporta hak kazanmış oluyorum ama sorun şu ki bu sene reşit oldum ve liseyi bitirdim. Üç ay sonra üniversiteye gideceğim ama daha sınavlar bile olmadı. Ben yeşil pasaporttan faydalanamaz mıyım bu durumda? Çünkü zorunlu eğitimimi tamamladım ve üniversiteyi bekliyorum. Bir ay sonraya İtalya planımız var onun için yeşil pasaport olmayacaksa acele etmem gerekiyor zannımca. Kafam çok karıştı.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Burcu,
   Eğer şuan hali hazırda elinde bir yeşil pasaport yok ise tekrar öğrenci olduğunda çıkartma hakkın doğacak.

 • Merhabalar benim yeşil pasaport süremin bitmesine 2 ay kaldı Ve 2 haftaya otobüs turu ile yurtdışına çıkacağım.Döndüğümde yeşil pasaport süresinin bitmesine 2 hafta kalıyor.Herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım ?

 • Merhabalar. Benim sorum şu; gidiş biletini başka ülkeye (örneğin Almanya) alıp dönüş biletini bir başka ülkeden (örneğin Avusturya) alsak sıkıntı yaşar mıyız ? Bu durumda eğer girişte memur nerede kalacaksın ya da ne kadar kalacaksın derse başka ülkeye geçeceğim mi demeliyiz ? Teşekkürler

 • Merhaba bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim. Bu Ağustos’ta ABD’ye gidiyorum fakat yeşil pasaportumun süresi Kasım’da doluyor yani 6 aydan az. Bu durumda pasaportumu yenilemem gerekiyor. Ancak bu yaz tekrar sınava girip yeni bir okula geçeceğim için Şubat ayında okulumu bıraktım ve şu an resmi olarak öğrenci değilim. 21 yaşındayım ve Amerika vizemin daha 5 yılı var. Şimdi benim bu durumda ne yapmam lazım yeşil pasaportumun süresini uzatabilir miyim? Ya da yeni bir bordo pasaport alırsam vizem yanacak ve tekrar mı başvurmak zorunda kalacağım? Yoksa yeşil pasaporttaki vizemi bordo pasaportla birlikte kullanabilir miyim? Teşekkürler şimdiden!

  • Merhaba Görkem,
   Bordo pasaporta geçsen de vizenin geçerliliği devam eder. Şu koşullar altında senin öğrenciliğin olmadığı için artık yeşilden faydalanamazsın. Süresi dolmasaydı sıkıntı olmazdı.

 • Merhabalar,Üniversiteden yeni mezun oldum pasaportumun süresinin bitimine yaklaşık 1 yıldan fazla var,Agustosta Polanyaya ziyaretim olucak bir sıkıntı yaşar mıyım öğrenciliğin bitti v.b birşeyle karşı karşıya kalır mıyım?(öğrenci kimliğimde 2017-2018 bandrolü mevcut) yoksa sıkıntısız halolur mu?Uçuşun olucağı yer İstanbul Atatürk Havalimanı

 • Merhabalar,Üniversiteden yeni mezun oldum pasaportumun süresinin bitimine yaklaşık 1 yıldan fazla var,Agustosta Polanyaya ziyaretim olucak bir sıkıntı yaşar mıyım öğrenciliğin bitti v.b birşeyle karşı karşıya kalır mıyım?(öğrenci kimliğimde 2017-2018 bandrolü mevcut) yoksa sıkıntısız halolur mu?Uçuşun olucağı yer İstanbul Atatürk Havalimanı

 • Merhaba , 20 yaşındayım yurt dışında yaşıyorum ve öğrenciyim babam ise türkiyede. Yeşil pasaportumun süresi ağustos ayında doluyor ,konsolosluğa ulaşmak ve soru sormak imkansız derecede bu zamanlarda. Sorum şu, babam olmadan yeşil pasaportumun süresini uzattırabilir miyim? Yoksa zorunlu olarak hak sahibinin yanımda olması gerekiyor mu?

  • Merhaba Seher,
   Babanın çalıştığı yerden alacağın belge ile çıkartabilirsin diye biliyorum. Nüfüs Müdürlüğüne mail yoluyla ulaşmayı da deneyebilirsin. Ya da Türkiye’de olan bir yakının telefon ile Nüfüs Müdürlüğü ile iletişime geçip sorabilir.

 • Merhaba,

  Eşimden dolayı yeşil pasaport hakkım var ve benim belirli aralıklarla yurt dışına(Çoğunlukla Almanya) iş için çıkmam da gerekiyor (Normal pasaportum var ve schengen vizem yeni bitti). Burada farklı şehir efsaneler duyduğumdan dolayı kafama takılan nokta aynı ülkeye üst üste mesala 2 hafta arayla çoklu giriş çıkış yapabilir miyim? Pratikte iş için gidiyorum (toplantı, ziyaret vb) ama kapıda ziyarete geldim dediğimde giriş çıkışta sorun yaşar mıyım?

  • Merhaba Semih,
   Elindeki pasaport ve vize durumuna göre Almanya’ya üst üste giriş çıkış yapabilirsin. Normal şartlarda herhangi bir problem olmaz.

 • yeşil pasaport ile önce Bulgaristan a ardından Türkiye ye giriş yapmadan Yunanistan a gidilebilir mi ? kolay gelsin…

 • Merhabalar,
  22 yaşındayım yeşil pasaportumu 25 yasina kadar kullanamazmiyim. Sayın Cumhurbaşkanımız aralık 2017 de bir konuşmasında calissalar dahi pasaport hakları devam edecek müjdesi vermişti. Sonucu ne oldu acaba bilgisi olan varsa aydınlatırmi lütfen.

  • Merhaba Ahmet,
   Ülkemizde her zaman sözde edilen vaadler gibi bu durumda sözde kaldı ve henüz yasalaşmadığı için hala yasal olarak öğrencilik bitince suç kabul ediliyor ama yine sistemin bzouk olmasından dolayı 25 yaşına kadar kontrolsüzce kullanıyorsun.

 • Merhaba,
  Yeşil pasaportumun 1 yıllık süresi daha olmasına rağmen soyadı değişikliğinden dolayı pasaportumu yenilemem gerekiyormuş. Öncekini alırken doldurup bir çok kuruma imzalatmış olduğum dilekçenin aynısından bir daha imzalatıp teslim etmem gerekir mi ve eşim de benden dolayı alacağı yeşil pasaport için benim kurumuma mı dilekçe vermeli?

 • Merhaba,

  Babam memur olduğu için yeşil pasaport hakkına sahibim fakat bu haktan yararlanıp pasaport çıkartmadım. Şu an 24 yaşındayım ve 25 yaşında hakkım doluyor. Pasaportu şimdi yeşil olarak çıkartırsam seneye 25 yaşına girdiğimde pasaportum iptal olup bordo pasaport mu çıkartmam gerekir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim 🙂

  • Merhaba Pelin,
   Evet en fazla bir yıllık çıkartabilirsin. Doğum gününde süresi dolduğunda artık kullanamazsın ve bordo pasaport çıkartman gerekir. Eğer bir yıllık süreçte seyahat edeceksen yeşil pasaport çıkartmak mantıklı olabilir en azından birkaç ülkeye vize gerekmeden özgürce seyahat edersin.

   • Pelin Hn. Sayın Cumhurbaşkanımız aralık 2017 de 25 yasina kadar sigortalı olsada yeşil pasaport kullanmaya devam edileceği müjdesi vermişti. Acaba yasalaştımı ?

 • slmlar,kendim yeşil pasaport sahibiyim,eşim yabancı,kendisi için yeşil pasaport başvurusu yapabilir miyim?

  • Merhaba Mustafa,
   Eş durumundan alınıyor ama tc vatandaşı olmadığı için alamayabilir diye düşünüyorum. En iyisi yetkili kişilere sormanız olacak 🙂

 • İyi günler;

  Macaristan’a kuzenim ile turistik ziyaret planlamaktayım. Yeşil pasaportumun süresi seyahat tarihinde 3 aydan az kalmış olacak, bu durumdan dolayı umumi pasaport çıkaracağım.

  Yeni çıkardığım umumi pasaport ile iptal ettirdiğim yeşil pasaportu yanımda taşıyarak vizesiz bir şekilde Macaristan’a giriş yapmam mümkün müdür? Yoksa Schengen vizesi almam gerekir mi?
  Teşekkürler

 • Merhaba yeşil pasaport sahibiyim. Son kullanma tarihi 18/12/2018. Pazartesi günü (18/06/2018) tarihinde Amsterdam’ a gideceğim, pasaportumun bitimine tam 6 ay (182 gün) kalmış olacak o gün. Dış İşleri Bakanlığı sitesinde 3 aya kadar geçerliliğinin olması yeterli diyor ama Hollanda’ya girişimde sorun olmaz değil mi?

   • Merhaba Ege Hanım

    Amsterdam’ dan döndüm ancak girişte 1,5 saat polis sorgusuna alındım. Pasaportun kullanım süresinin 3 ay değil 6 ay olması gerektiğini söylediler. 6 aylık süre tam gidiş tarihimde başladığı için pasaport polisi ne yapacağını bilemedi, kendi üstünü çağırdı o sorguladı beni polis ofisinde sonra o da çözüm bulamadı kendi üstünü falan çağırdı herhalde ülkeden çıkmayacağıma dair bir düşünceye kapıldılar. Dönüş uçak biletimi ve kalacağım otelin rezervasyon onayını kontrol ettikten sonra anca ikna edebildim Türkiye’ ye döneceğime öyle izin verdiler. Amsterdam’ a gidicek yeşil pasaport sahipleri dikkat etsinler.

    • Merhaba Kerem,
     Öncelikle çok geçmiş olsun. Yeşil pasaport için geçerlilik süresi ülkeden ülkeye çok değişiyor. Genelde Schengen için 3 ay olsa da bazı ülkeler istisnai işlem yapıyor. Umarım tekrar böyle tatsız olaylar yaşamazsın.

 • Merhaba,
  Yeşil pasaportum ile birkaç ülkeye seyahat etmiştim ve amerikan vizemde mevcuttu.
  Şimdi bordo pasaportum var ve Abd’ye tekrar gitmek istiyorum. Bordo pasaporttumda hla geçerli schengen vizem var.
  Yeşil pasaportun sayfaları kesildi sadece vize kısmına dokunulmadı Abd’ye girişte herhangi bir sorun yaşar mıyım? Yoksa bordo pasaport ile tekrar başvurmam mı gerekiyor?

 • Ben Ukrayna’da üniversiteye başladım. Ukrayna’ya gelirken öğrenci olmadığım için kırmızı pasaport çıkarmıştım.Şuan öğrenci belgesi ile yeşil pasaport alabilecek durumdayım.Fakat oturum izni veya vize veya iş ve işlemler hakkında sorun olur mu?Ayrıca pasaport değiştirdiğimiz de önceki pasaport numarası mı yoksa farklı bir numara mı veriliyor?Benim için çok önemli olup cevaplandırırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba İbrahim,
   Farklı bir numara ile yeşil pasaport alınır ve aynı anda ikisini kullanmak mümkün değildir. Bordo pasaport geçersiz sayılır. İzinlerini etkilemez hatta daha kolay vize alırsın.

 • Merhaba balkan flexi pass ile balkan turu düşünüyorum ve yeşil pasaportum var.. Bulgaristan vize istiyor direkt pasaportla gümrükten geçiş yapabilir miyim öncesinde birşey yapmam gerekiyor mu..teşekkür ederim

 • Hocam merhabalar.. Yeşil pasaportum ile Bulgaristana, Sırbistana direkt gümrükte merhaba diyip geçebilir miyim yoksa başka işlemler yapmam gerekir mi.. Ayrıca pasaportumun ne kadar geçerlilik süresi kaldığını nasıl öğrenebilirim.. Teşekkür ederim

  • Merhaba İhsan, pasaportunda geçerlilik süresi yazar. Sırbistan’a ve Bulgaristan’a sadece pasaportunu alarak seyahat edebilirsin. Tek koşul geçerlilik süresidir.

  • Merhaba
   Letonya’da 2 yıl master yaptım, oranın oturma izniyle kaldım ve oturma izni bitmeden Türkiye’ye döndüm. Şimdi tekrar 90 gün için gidebilir miyim ?

 • Merhabalar. Önceki sayfaya soru yazmıştım ama gitmedi galiba cevaplarsanız sevinirim. Babam 1/4 dereceden emekli olup 10 yıl önce vefat etti. Yeşil pasaport hakkı vardı ama çıkartmamıştı. Ben 20 yaşındayım ve öğrenciyim. Babamdan dolayı yeşil pasaport alabilir miyim?

 • Merhaba Ege hanım,
  Yeşil pasaport öğrenciliğin bitmesi ile çok yazı var lakin yakın tarihlerde öğrenciliği bitmiş ve mezun olan bir kişi var mı ben sorunsuz işlerimi hallettim pasaport kontorulden geçtim diyen Var mı ? çok merak ediyorum Yeşil pasaport sahibiyim ve geçerlilik süresi 2020 ye kadar devam ediyor .Bende temmuzda staja gidecem ve bu konu kafa mi çok kurcalıyor? Sizi cok taktir ediyorum

  Saygilarimla

  • Merhaba Ahmet Oğuz,
   Yakın tarihte çıkış yapan onlarca tanıdığım ve ya tanıdıklarımdan dolayı haberini aldığım kişiler oldu. Hala sıkıntı olmadan çıkış yapılıyor.

 • kolay gelsin…
  benim bir sorum olacaktı örneğin yeşil pasaport ile bulgaristan’ a ardından da ülkemize giriş yapmadan bulgaristandan yunanistan’ a geçilebilir mi ?

   • teşekkürler 10 günlük bir gezi planlıyoruz. cevabınızdan anladığım üzere bulgaristan da 5 gün ardından türkiye ye giriş yapmadan yunanistan a geçip 5 gün kalmamızda bir sıkıntı yok sanırım ???
    ayrıca araç ile yurt dışına çıkışlarda green kart denilen bir sigorta yapılması gerekiyormuş bu konu hakkında bilginiz var mı? araç ile alakalı bu ve bunun gibi başka yaptırılması gereken evrak var mıdır ???

    • Merhaba Haydar,
     Evet sıkıntı yok. Green kart yaptırmanız gerekiyor, bununla ilgili internette bilgiler var ben daha önce yaptırmadığım için bilgim yok.

 • Ben devlet memuruyum.22 yaşındaki kızıma yeşil pasaport çıkartmak istiyorum.Basvuru sırasında hak sahibi olarak benim bulunmam zorunlu mu?Kızım evraklarla tek başına gidip çıkarabilir mı?Başka ilde çıkartacak

  • Merhaba Zehra, kızınızın yaşına bağlı olarak bu durum değişiyor. Bunu çıkartılacak müdürlükten öğrenmek en iyisi benim bildiğim kadarıyla 18 yaş sonrası sizden dolayı aldığı belge ile annesi yanında olmadan çıkartabiliyor.

 • Merhaba, öncelikle soracağım soru eğer yukarida var ise kusura bakmayin gözümden kacirmis olabilirim.
  Benim sorum yesil pasaport sahibiyim ve liseden geçen sene mezun oldum ancak üniversite tercihi yapmadim sınava tekrar hazirlaniyorum yani anlayacaginiz suan lise mezunuyum. Temmuz ayindada Almanya’ya oradan Belçika ve Fransa’ ya geçmek gibi planimiz var. Bu pasaportla lise mezunu olarak yurt dışına çıkmak problem olur mu? Şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba Talha,
   Yeşil pasaportun şuan elindeyse kullanabilirsin çünkü öğrenci olup olmadığını sistemden göremiyorlar. Ama elinde pasaport olmasaydı tekrar öğrenci olana kadar çıkartamazdın.

 • Merhaba,, benim acil bilet almam lazim o yuzden cabuk cevaplarsaniz size minnettar olurum
  benim yesil pasaportum 20 haziranda bitiyo.
  bu hafta ukraynaya gitmek istiyorum 3 gunlugune
  gidebilir miyim?

  • Selam Ece,
   Pasaport ile çıkabileceğini düşünmüyorum ama yeni kimlik ile durumu çözebilirsin. Bence hemen çipli kimlik çıkart.

 • Merhaba Ege hanim babamdan dolayi engelli yesil pasaportum var ingiltereye gezmeyi dusunuyorum prosedur geregi nasil bir basvuru olmali tesekkur ederim

  • Merhaba Hüseyin,
   İngiltere vizesi için başvuru yapman gerekiyor. Detayları konsolosluğun sayfasında bulabilirsin.

 • Merhaba Ege Hanım , öncelikle her soruya detaylı biçimde cevap verdiğiniz için teşekkürler benim bi sorum olacaktı size.Ben litvanya da öğrenciyim, oturma izni işlemlerine bazı sebeplerden dolayı başvuramadım eylül de vizem bitiyor ama yeşil pasaporta sahibim. Vizemin son tarihininden sonra yeşil pasaportumu kullanarak ülkeye giriş yapabilir miyim yaptıktan sonra oturma izni başvurusunda bulunacağım 2 ay içerisinde oturma iznim çıkar.

  • Merhaba Mert,
   Bu durum yeşil pasaportununun geçerlilik süresine göre değişir. Bu konuda bilgi vermediğin için yorum yapamıyorum.

 • merhabalar ,
  yazı için teşekkürler.
  Ben polonyada erasmus yapıyorum ve 1 temmuzda vizem bitiyor ama pasaportum yeşil 1 temmuzdan sonra çıkış yapsam sıkıntı olur mu

 • merhabalar benim yeşil pasaportunun bitmesine 3,5 ay var önümüzdeki günlerde almanyaya 1 haftalık seyahate gitmek istiyorum bir problem olur mu yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Mehmet,
   Almanya için süre bildiğim kadarıyla 3 ay. Dönüş tarihiniz son 3 ay kuralını ihlal etmiyorsa sorun olmaz.

 • Yeşil pasaport sahipleri konsolosluktan randevu almaları gerekiyor mu acaba dış işleri bakanlığının sitesinde hususi pasaport için randevu kısmı da var kafam karıştı.Almanya problem çıkarır demişsiniz ne gibi ekstra belgeler ister acaba ben yazıda bulamadım. Kalacağınız yerden davet mektubu tarzı şeyler okumuştum ama bilemedim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

 • Merhaba ben üniversite son sınıf ögrencisiyim agustos ayinda pragta staj yapmak icin yurt disina cikicam.yesil pasaporta basvurmak istiyorum ama bir kaç hafta sonra ögrenciligim biticek.ayni zamanda aöf den ikinci bir üniverste okuyorum ve daha bitmesine 2 yıl var. Aöf deki ögrenci belgemi kullanarak yesil pasaporta basvurabilir miyim bi bilginiz var mi

 • Çok teşekkür ederim cevabın için. Senin örneğinde rezervasyon evrakı istenmiş. Arkadaşıma geldim desek bu sefer de muhtemelen yine parayı kartı ortaya dökmemizi isteyecekler. Temkinli olmak gerekiyor anlaşılan.

  Ayrıca siteyle alakalı bir durumu paylaşmak isterim. Benden mi kaynaklı bilmiyorum ama mobil sürümde buraya mesaj yazarken çok fazla takılma oluyor ve yazılar geriden geliyor. Bir kontrol edilmesinde fayda olabilir. Başarılar.

  • Merhaba Zafer,
   Geri bildirimin için teşekkür ederim, kontrol ettim ama bende sıkıntı olmadı. Anlık olarak internet hızı vs etkilemiş olabilir. Sevgiler 🙂

 • Merhaba ege hanim,
  Blogunuzda ki yorumlara tek tek cevap vermissiniz hayran kaldim gercekten. Benimde size bir sorum olacakti. 2020 yilina kadar yesil pasaport sahibiyim fakat 6 ay once calismaya basladim daha sonra bi aciklama yapildi dediginiz gibi fakat 199u aradigimda sigortaya girseniz dahi pasaportunuz bitene kadar devam edicek diye bir mevzuatin yururluluge girmedigi soylendi. Sigortali oldugu halde yesil pasaportla yurt disina cikan tanidiginiz var mi son gunlerde 🙂

  • Merhaba Merve,
   Yorumun için çok teşekkür ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Haklısın, yürürlüğe girmedi henüz aşama kısmında. En son 1 ay önce çıkan birini duydum ve sıkıntı yaşamadı.

   • Bir sorum daha olacakti. İsten cikis yaptiktan sonra yesil pasaportum gecerli olur mu yani sigorta giris cikisim olsa bir sorun olur mu acaba ?

    • Merhaba Merve,
     Bu konuda net bir bilgi yok. Yetkililere sorsan geçersiz ama kullanan çok kişi var ve sıkıntı yaşamıyorlar. Resmi olarak senin paspaortu teslim etmen beklenir ama sistem bunu kontrol edemediği için kullanmaya devam ediyorlar.

   • Babam devlet memuru bende yesil pasaport cikarmistim ogrenciyken okulu biraktim sigortalida calistim ama pasaportum 2022 kadar gunu oldugu icin sigortalida calismis olsamda 2022 e kadar giris cikis yapma hakkim var suan da zqten avrupa ulkesinde tatildeyim bir sikinti da yasamadim gumrukte. Insallah merak edenlere faydali olur

  • Bende İspanya ya gideceğim aynı durumdayım . Çalışıp Yeşili olan birileri rahatça çıktığını söylesede rahatlasam .

 • Merhaba. Öncelikle böyle tertipli düzenli ve akıcı bir kaynak site için teşekkür ediyorum. Çok faydalı olduğu aşikar.
  Ben daha önce umumi pasaport ile Almanya’ya seyahat etmiştim. Düsseldorf havaalanında pasaport kontrolde benden ne kadar param olduğu, nerede kalacağım gibi sorular sorulmuştu. Ufak bir sorgulama. Gergin bir andı 🙂

  Şimdi ise yeşil pasaport alma hakkı elde edeceğim. Bu yeşil pasaport ile de bu tip sorular sorulacak mı? Genel olarak merak ettiğim şey şu: umumi pasaport ile yeşil pasaport arasında Türkiye ve yabancı ulke havaalanındaki genel işlemler açısından farklılıklar neler? Verdiğiniz emek için tekrar teşekkürler.

  • Merhaba Zafer,
   Öncelikle takdirin için çok teşekkür ederim 🙂
   Açıkcaıs bu tarz bir muameleyi yeşil pasaportta görmedim. Bazı ülkeler biraz daha sıkılar mesela Almanya. Yeşil pasaportum varken rezervasyon çıktısını görmek istedi. Ama onun dışında diğer ülkelerde girerken hiçbir sorun yaşamadım. Belgeleri yine yanında bulundurmanı öneririm ama sorun yaşamak çok olası değil.

 • Merhaba Ege hanım, yazınız için çok teşekkürler.
  Ben 25 yaşımı doldurdum ve şu an yurt dışındayım ve öğrenciyim yesil pasaportum da yazan bitiş tarihi ise 2020.
  Burdan Almanya ya arkadasımin yanina geçmek istiyorum ama bordo çıkartırsam vize alıp alamayacağım meçhul buna binaen yeşille geçsem seyahatimde bi sıkıntıyla karşılaşırmıyım.teşekkürler

  • Merhaba Mehmed,
   25 yaşını doldurmana rağmen 2020’ye kadar nasıl geçerli oluyor anlayamadım? Normalde yaşa göre son geçerlilik tarihi düzenlenir.

 • Merhaba Ege Hanım,
  Yazınız çok bilgilendirici olmuş çok teşekkürler. Ben de yazın staj için Avusturya’ya gideceğim ve yeşil pasaportum var. 90 gün kalma hakkım var diye biliyorum. Acaba 90. gün mü Schengen bölgesinden çıkış yapmam gerekir yoksa 89. gün mü? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler 🙂

  • Merhaba Sibel,
   Öncelikle çok teşekkür ederim, faydalı olması için elimden geleni yapıyorum. 90 gün yasal hakkın ama riske atmamak istersen ve seyahatine engel değilse 89. gün çıkman daha güvenli olabilir. Tercih senin 🙂

 • Merhaba Ege Hanım,
  Benim yeşil pasaportum var. Bu yaz erasmus+ programıyla almanyaya staja gideceğim. 83 gün kalacağım. 90 günden az kaldığım için vize almama gerek yok diye biliyordum. Fakat erasmus ile staja gittiğim için almam gerektiğini söyleyenler oldu. Bu konu hakkında fikriniz var mı?
  Teşekkürler 🙂

  • Merhaba Simay,
   Bununla ilgili konsolosluktan kesin bilgi alabilirsin. Normalde süreyi aşmıyorsun ama ülkeden ülkeye koşullar değişebilir.

 • Merhaba Ege Hanım,
  Eğer bir ailede ağabeye yeşil pasaport verilmişse, o kendi hakkından imtina edip yeşil pasaport hakkını kardeşine devredebilir mi? Yahut da, yeşil pasaport sahibi imtina dilekçesi yazıp ilgili kuruma sunarsa, daha sonra diğer kardeş yeniden başvuru yapabilir mi?

 • Merhabalar , ben 3. sınıf üniversite öğrencisiyim , bugün yeşil pasaportumu çıkarttım 28 Mayıs -22 Haziran tarihleri arasında ünversitemin zorunlu stajı var ve bu tarihler arasında üniversite tarafından bana zorunlu sağlık sigortası yapılacak. 16 -30 Haziran arasında ise yurtdışına çıkmayı planlıyorum uçak biletlerini falan önceden almam gerekli ama bu süre zarfında yurtdışına çıkacağım tarihlerin ilk 6 günü stajda gözüküyorum ve sigortalı oluyorum acaba yeşil pasaportum yanarmı okul bana sigorta yaparsa herhangi bir sorun yaşarmıyım ?

 • Bilgi için öncelike teşekkür ediyorum. Eşim bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapıyor.

 • Merhaba ,
  eşim devlet memuru olduğu için bana ve çocuklarımıza yeşil pasaport çıkartma hakkına sahip olduk ve çıkardık. Yanımda eşim olmadan kızlarımla birlikte yurtdışı planım var nasip olursa .
  Alınması düzenlenmesi gereken herhangi bir evrak var mı acaba ? Yada pasasorta herhangi bir işlem yaptırmak gerekir mi ? Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.

  • Merhaba Derin,
   Pasaportunuz olduğu için herhangi bir işleme gerek yok. Ama siz yine de eşinizin çalıştığı kuruma durumla ilgili bilgi verin. Belki kendi içlerinde böyle bir belge düzenlemeleri gerekiyordur. Hangi kurumda çalıştığını bilmediğim için kesin cevap veremiyorum.

 • Merhaba öncelikle pasaportlarla ilgili internetteki bilgi kirliliğinden sonra buraya denk gelmek ilaç gibi oldu. O yüzden çok teşekkürler. Ben baya araştırdım ama işin içinden çıkamadım bir de size sormak istedim. Yeşil pasaportluyum,öğrenciliğim bitti,stajyer avukatım ve sigortalı bir işte çalışmıyorum. 13 Aralık 2018 tarihinde 25 yaşımı dolduracağım. 8 Temmuz’da otobüslerle gidilen 11 günlük Avrupa seyahatine çıkacağım. Belgrad’tan giriş yapıp,Budapeşte,Viyana,Prag,Paris,Monaco,Rimni,Venedik olarak devam edip 19 Temmuz’da döneceğiz. Benim takıldığım nokta şu birden fazla ülkeye girileceği için her yerin geçerlilik süresi farklı olduğundan sıkıntı yaşar mıyım ? Bir de öğrenciliğim bittiği için sıkıntı olur mu ? Aslında yeni bir kanun söz konusu fakat bu kanunun yürürlüğe girip girmediğini bulamıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Merhaba Öykü,
   Öğrenciliğin bitmesi ya da sigortalı/sigortasız çalışmak bir engel değil, yazıda ve yorumlarda bunu vurguluyorum. Schengen’e Macaristan’dan gireceğin için oradan geçmen yeterli olacak bu noktada orayı baz alabilirsin. Diğer yerlerde zaten pasaport kontrolü olmayacak.

 • Merhaba, 1 Kasım 2018 bitiş tarihi olan yeşil pasaportum var. Yakın zamanda Macaristan’a seyahat etmeyi düşünüyordum ancak 3 ay 6 ay olayı beni ciddi anlamda sarstı. Bu konu ile ilgili aramadığım sormadığım ilgili makam kalmadı ve hepsinden birbirinden farklı ve zıt bilgiler alıyorum. İstanbul Macaristan Büyükelçiliği yeşil pasaportumu son gününe kadar kullanabileceğimi söylerken Macaristan’da bulunan Türk konsolosluğu kesinlikle ülkeye giriş yapamayacağımı ve yeni pasaport almam gerektiğini söylüyor.
  Linkini paylaşığınız dış işleri bakanlığının sayfasında RESMİ PASAPORT asgari geçerlilik süresi ile ilgili bilgi veriyor. Yine aynı şekilde umuma mahsus pasaport geçerlilik süreleri de mevcut. Ancak HUSUSİ PASAPORT ASGARİ GEÇERLİLİK SÜRESİ başlığı altında bir tane bile makale, bilgi veya forum bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba Ulaş,
   Bu konuda bence her iki makama da zıt bilgiler verdiklerini belirterek nedeniyle tekrar sormanı tavsiye ederim. Yapılan açıklamaya göre karar senin. Bu çok spesifik bir durum benim söz söylemem doğru olmaz.

   • Merhaba Ulaş,
    Ben de şu an senin durumundayım . Yeşil pasportumun bitiş tarihine 87 gün kala 5 günlüğüne prag’a gitmek istiyorum. Acaba şansımı denemeli miyim? Sizinki nasıl sonuçlandı?

    Ege Hanım,
    Bir de 25 yaş sorunu var mezun oldum ve şu an yurtdışında bir türk firmasında çalışmaktayım.Umumi pasaport çıkartırken bir dilekçe yazıp bitiş tarihine kadar da Hususi pasaportu kullanacabileceğime dair bilgilendirildim. Bu hususta bir sıkıntı olur mu?

 • Merhaba, benim yeşil pasaportumun süresi 11 temmuz 2018 de bitiyor yazıyor ama lise sondan üniversiteye geçersem uzayacağını söylemişlerdi. Asıl sorum ben üniversite sınavına girdikten sonra üniversiteye yerleşmeden önceki ay yani sınavdan sonra ama üniversite tercihinden önce Almanya ya gidebilir miyim? Eğitimim devam ediyor olarak sayılır mı?

  • Merhaba Bora,
   Bu konuda aynı örneği yaşan bir arkadaş olmuştu yorumlaşmalarda geriye okursan görebilirsin. Onun deneyimine göre öğrendiğim şu ki o ara dönemde henüz resmi olarak öğrenci olmadığın için çıkış yapamıyorsun.

 • Yeşil pasaport için geçerli üç aylık süreyi anlamak da zorluk çekiyorum.Pasaportun süresi dolmamasına rağmen çıkış yapamıyorsunuz. Bu kesin bir uygulama mı yoksa kapıdaki görevlinin inisiyatifine kalmış bir uygulama mı? Bu süre polis tarafından mı yoksa hava yolları personeli tarafından mı dikkate alınıyor? Hangi kurum bu konuda yetkili ? Yaptığım araştırma da bu süre şartının bazı görevlilerce dikkate alınmadığı önemli olanın pasaportun geçerlik süresinin olduğu bilgisine ulaştım.Ayrıca yurt dışında bu üç aylık süre üzerinde durulmayıp pasaportun geçerlilik süresine dikkat edildiği.

  • Merhaba Belgin,
   3 aylık uygulama genel bir kural. Havayolu personeli öncelikle size bilet keserken bu uyarıyı yapar eğer ki kısa süre var ise. Aynı şekilde bordo pasaportlular için de geçerli vize bakarlar. Ancak asıl önemli nokta pasaport kontrolünü yapan polis memurunda. Eğer 3 aydan az var ise ve gideceğiniz ülkenin kuralı 3 ay ise zaten çıkışınıza izin vermez, verse bile zaten ülkeye uçtuğunuzda o ülkeye de giriş olmaz ve ilk uçakla geri dönersiniz. Geçerlilik konusu bordo ve yeşil pasaport için farklılık gösterir. Yeşil pasaportta dikkate alınıyor. Polisin gözünden kaçsa bile gittiğiniz ülke göz yummaz.

 • Merhaba, öğrenciliğiniz bittikten sonra yurtdışına çıktığınız sürede sigortalı olarak çalışıyor muydunuz? Öğrenciliğimizi takip edemedikleri gibi sigortalılığımızı da takip edemiyorlar mı?

  • Merhaba Betül,
   Sigortalı bir işte çalışmıyordum. Sigortalı olma durumunu kontrol edemiyorlar ama sorarsanız kullanmanız yasak. Ama bunu pasaport kontrolde tespit edemiyorlar. Sigortalı olup geçen çok örnek gördüm.

 • Merhaba ekim 2018’de (10.ay) yeşil pasaportumun süresi doluyor, o yüzden temmuza(7.aya) kadar bile vizesiz kurala uygun şekilde geçebileceğimi sanmıyorum kontrolden.

  Bu bilgiyi eksik vermişsiniz sanırım schengen ülkelerine girecekseniz genel olarak İkamet/Vize süresinin sonu itibariyle, yani bu sürenin dolumundan sonra ekstra 3 ay süre aranır. Yeşil pasaportla 6ay içinde 3 ay kalma hakkınız olduğundan bu da ülkeye giriş yaptığınızda minimum 6 ay geçerli pasaportunuzun olmasını gerektirir.

  http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa (yanında tek yıldız olan ülkeler schengen ülkeleridir)

  Anlatabildim mi demek istediğimi, eğer hatam varsa buyrun ben de öğreneyim 🙂

  • Merhaba Kerem,
   Ekim 2018’de biten yeşil pasaport için eğer 25 yaş kuralıyla pasaport sahibi isen (belirtmediğin için bu kriterden ilerliyorum) En son çıkış süren Temmuz olacak. Tabi bu koşullar ülkelerin aradığı geçerlilik süresi ile değişebilir. “schengen ülkelerine girecekseniz genel olarak İkamet/Vize süresinin sonu itibariyle, yani bu sürenin dolumundan sonra ekstra 3 ay süre aranır. Yeşil pasaportla 6ay içinde 3 ay kalma hakkınız olduğundan bu da ülkeye giriş yaptığınızda minimum 6 ay geçerli pasaportunuzun olmasını gerektirir.” bu bilgiyi açıkcası pek anlamadım. Ancak eğer ekstra 3 aydan kasdettiğin bitişten itibaren ise buna katılmıyorum. Ayrıca belirttiğin linkte tek yıldız olanların Schengen ülkesi olarak temsil edildiğini düşünmüyorum çünkü Ukrayna, Tacikistan gibi ülkelerin de yanında tek yıldız var 😀

   • evet 25 yaş kuralıyla ekimde bitiyor, yok schengen temsili değil o tek yıldız ama hemen hemen tüm schengen ülkelerinde var sanırım, olmayan var mı?

    Katılmıyorum derken bence de saçma ama havaalanına girip oradan geri döndürülmek var ve resmi linkte malesef bitiş tarihinden sonra 3 ay aranıyor bu da 6 ay yapıyor. Saçma bence de ama havalanına kadar gidip de oradan geri döndürülmek maddi kaybın yanında baya kötü hissettirir, tüm planlar yatar. Türk kimliğimizin hiçbir değeri yok malesef uluslararası alanda, halbuki ab ile anlasıp ukraynalılara tanınan 180günde 90 gün hakkı bize de tanınsa harika olurdu…

    Burada da konusu var:

    https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1053400/yesil-pasaport-bitimine-6-ay-kurali

 • Merhaba benim yeşil pasaportum var. Avrupada birkac farkli ulkeyi gezmek istiyorum. Avrupa içerisinde gittigim her ülkede pasaportuma ayrı ayrı mühür vuruluyor mu? Yoksa sadece avrupaya ilk giriş yaptığım ülkede mi vuruluyor?

  • Merhaba Duygu,
   Avrupa’ya giriş ve çıkışta havalimanında damga vurulur, ara geçişlerde olmaz. Sadece Türkiye bazlı uçuşlarda gibi düşünebilirsin.

 • Merhabalar; ben yeşil pasaport alma hakkım olmasına rağmen bilgisizlik yüzünden yaklaşık 2 ay önce umuma mahsus pasaport aldım ve dolayısıyla harç parası da yatırmış oldum . Şimdi tekrardan yeşil pasaport almak istiyorum . Umuma mahsus pasaportu iade edince ödemiş olduğum harç parasını geri alabilmem mümkün mü acaba ? Şimdiden teşekkürler…

 • Merhabalar,
  Annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. Öğrenciliğim bitti ve sigortalı çalışanım SGK üzerinden. Mayısta Yunanistan’a bir problem Yaşar mıyım?
  2017 Aralık’ta yurtdışına çıktım yeşil pasaportumla o zaman da öğrenciliğim bitmişti ve Part time üzerinden sigortalı görünüyordum (stajyerdim) bir problem çıkmadı ama şimdi baya ful time normal bir sigortalı çalışanım.
  Problem çıkar mı çıkmaz mı emin olamadım. Pasaport sürem 25 Nisan 2019’da bitecek.
  (Eksik bilgi var demişsiniz baştan düzeltip yorum attım) teşekkürler, şimdiden cevabınız için

  • Tekrar Merhaba Nil,
   Detaylı bilgiler için teşekkürler, şimdi daha doğru bir cevap verebilirim. Pasaport süren 2019 olduğu için sorun yaşayacağını sanmıyorum, sistemden henüz sigortalı çalışan mısın yoksa hala öğrenci misin tespit edemiyorlar.

   • Merhaba,
    Baya faydalı bir bölüm olmuş, emeğinize sağlık.
    Ben de öğrenci iken almıştım yeşil pasaportu(2019’a kadar geçerli) ancak şu an tam zamanlı ve sigortalı olarak çalışmaktayım. 2018’de Çıkan torba yasa tam metnine göre yeşil pasaport ile alakalı sadece eski bakan ve vekillerle ilgili bir madde var. Dediğiniz gibi pasaport kontrolünden geçip geçemeyeceğimi anlamak için yunanistan sınırındaki gümrükten çıkmayı denemeyi düşünüyorum 🙂 Eğer başarısız olursam herhangi bir yaptırım olur mu? Eğer başarılı olursam havalimanlarında da aynı şekilde geçebilir miyim?
    Torba Yasa Tam metni: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/03/20180327M2-1.htm

    • Merhaba Berkay,
     Öncelikle katkıların için teşekkür ederim. Bence kesinlikle denemeye değer. Ayrıca bir sorun yaşarsan da bilgim yoktu diyebilirsin. Herhangi bir yaptırımı olacağını hiç düşünmüyorum. Türkiye’de her şey usulüne uygun işleseydi zaten bu konuyu bu kadar tartışıyor olmazdık 😀 bol şans. Gelişmeleri merakla bekliyorum. Lütfen bizimle de paylaş.

   • Sistemde sigortalı calısan mı ögrenci mi oldugunu tespit edemiyorlar demişsiniz ama e devlette sigorta girişi yapıldı ve bitti diye uyarılar bulunuyor?

    • Sevgili Nazlı,
     Evet tespit edemiyorlar ama hala minik bir risk söz konusu o yüzden öğrenci gibi gönlün rahat seyahat edemiyorsun. Ama şu zamana kadar senin durumunda sorun yaşayan örnek görmedim. Ama bu kesin sorun olmaz anlamına gelmez o yüzden kısmi olarak demek istedim.

 • Merhaba yeşil pasaport öğrenciliğim ediyo 24 yaşındayım 25 yaşına gelince öğrenciliğim devam etsede bitiyomu birde açıköğretimi kapsar mi

 • Merhaba esim türkiyede yesil pasaportlu memur imam.ben Alman vatandasiyim ve almanyada yasiyorum esim aile birlesini icin geldiginde yesil pasaport hakkini kaybeder mi? Yada burada bu pasaportuyla kalabilir mi? Tesekkürler almanyadan Seriban

 • Merhaba annemden dolayı yeşil pasaportum var ve son geçerlilik tarihi 2020 öğrenciliğim devam ediyor fakat üzerime şahıs şirketi bulunduğundan işverenim yani sigortalıyım 1 ay sonra fransa’ya gitmeyi düşünüyorum. Acaba bir problem olur mu pasaportum hala geçerli mi?

 • Merhabalar,
  sigortalı olarak calısıyorum. (Ocak 2018 den berı)
  yesıl pasaportumun gecerlılık tarihi 2021. (Annemden dolayı)
  Hala öğrenci gözüküyorum ve annem ile ikamet ediyorum.
  yurt dısına cıkmak ıstesem yesıl pasaportum halen gecerlı mıdır? acıl donus yapar mısınız tesekkurler

 • Merhabalar,
  Annemin babamdan dolayı yeşil pasaportu var. Şimdi kardeşimle yurtdışına çıkacak(Fransa). İlk deneyimi olacak ama çevrede bir kaç kişi kontrollerde ek belge sorabilirler dedi annem için hesap bilgisi, sağlık sigortası gibi… internetten araştırdım ama net bir Bilgi edinemedim. Bir ev hanımı olarak yurtdışına çıkış yapacak olan annem için yeşil pasaportu olmasına rağmen kontrollerde ek bir belge isterler mi?

 • Merhabalar. Yeşil pasaportun 5 yıllık süresi bitince yenileme işlemi için tekrar şartları karşılıyor olmak gerektiğinden bahsetmişsiniz. Sanırım hak sahibi kişi istifa etse bile yenileme yapılabiliyor. Yanlış mı biliyorum acaba?

 • Merhabalar. Yeşil pasaportun 5 yıllık süresi bitince yenileme işlemi için tekrar şartları karşılıyor olmak gerektiğinden bahsetmişsiniz. Sanırım hak sahibi kişi istifa etse bile yenileme yapılabiliyor. Yanlış mı biliyorum?

  • Merhaba Seher,
   İstifa etmiş ise hak edemiyor ne yazık ki, emekli ise hak sahibi ya da çalışan olması gerekiyor.

 • Merhaba iyi günler annemden dolayı yararlandığım yeşil pasportun 25 yaşını 25 martta doldurmuş bulunmaktayım 1 mayısta uçak biletim alındı yurt dışına çıkmam gerekiyor bu süreyi uzatabiliyormuyum yoksa yeniden pasaport çıkarmam mı gerekiyor yapmam gereken nelerdir acaba teşekkür ederim.

 • Merhabalar,

  Annemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. Öğrenciliğim bitti ve sigortalı çalışanım SGK üzerinden. Mayısta yurtdışına çıkacağım bir problem Yaşar mıyım?

  2017 Aralık’ta yurtdışına çıktım yeşil pasaportumla o zaman da öğrenciliğim bitmişti ve Part time üzerinden sigortalı görünüyordum (stajyerdim) bir problem çıkmadı ama şimdi baya ful time normal bir sigortalı çalışanım.
  Problem çıkar mı çıkmaz mı emin olamadım.

  • Merhaba Nil,
   Pasaportunuzun son geçerlilik süresine göre değişir, tarih belirtmemişsiniz. O yüzden net bir şey söylemek zor.

 • Merhaba Ege Hanım
  Yanıtlarınız ve güzel yazınız için teşekkürler, benim sorun şu olucak Yeşil pasaportla Almanya’ya geldim shengendeyim bölgesine girişim pasaportumun bitmesine 4 ay kala oldu ve sorun yaşamadım Mayıs sonu gibi Almanya’dan dönmek istiyorum pasaportumun bitmesine yaklaşık 1 buçuk ay kala çoğu sitede 3 ay kala ulkeden çıkmam gerektiği yazıyor emin olamadım. 90 günü asmamak kaydıyla Almanya’da bulunabilir miyim yoksa su anda suç mu işliyorum.
  Teşekkürler

  • Merhaba Cansu,
   Girerken sorun yaşarsın ama çıkarken sorun yaşaman tamamen memura bağlı diye biliyorum. Her türlü çıkarsın ama belki uğraşırlar seninle belki de boşverip gönderirler çünkü zaten girerken süresinde girmişsin. Bu konuda net bir bilgi söylemek yanlış olur. Umarım sorun yaşamazsın.

 • Merhaba üvey annemin yeşil pasaportu var. Babamda ondan dolayı yeşil pasaport sahibi olacak . Benimde bu haktan yararlanmamin bir yolu var mıdır acaba ?

 • Merhaba ,Hollanda da eğitim görüyorum ve bu nedenle burada 2 yıllık oturma iznim var. Yeşil pasaport sahibiyim ve pasaportumun süresi 31 Mayıs itibariyle son buluyor , ama benim nisan ayı içerisinde 10 günlüğüne Türkiye ye gitmem gerekiyor yani bu süre içerisinde pasaportumun süresi dolmamış oluyor ama merak ettiğim bu 3 ay kuralı beni de etkiler mi , bu konu da bilginiz var mı? Teşekkürler

  • Merhaba Ece,
   Şuan ne kadardır yurtdışındasın ve Türkiye’de bulunma süren ne kadar bilmiyorum. Eğer süreleri net bir şekilde paylaşırsan hesaplarım.

 • Merhabalar,internette araştırma yaparken size denk geldim yardımcı olursanız çok sevinirim.Yaşım 22 Anne babadam dolayı Yeşil pasaport alma hakkım var 5 yıllık almıştım süresi geçen ay doldu,Öğrenciliğim haziran ayına kadar devam ediyor.Mayıs ayından Temmuz sonuna kadar AB projesine katılacağım ve minimum 5 aylık pasaport lazım öğrenciliğim bittiğinde yurtdışında olacağım herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Biliyorsunuz ki pasaport işlemleri ile artık emniyet değil nüfus daireleri hizmet veriyor.Net bilgi alabilmiş değilim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdi den teşekkürler

  • Merhaba Çağatay,
   Öğrenciliğinin bittiğini kimse kontrol edemediği için sen devam ediyormuş gibi paspaortu tekrar çıkart zaten 25 yaşına kadar verirler. Geçerlilik tarihine kadar kullanırsın.

 • Merhabalar sorum olacak ben daha önce bir kaç kez yeşil pasaport ile Avrupa’ya gittim şimdi pasaport sürem ve öğrenciliğim bitti doğal olarak bordo pasaport almak durumundayım vize almakta avantaj sağlar mı yada alabilirmiyim? Teşekkürler

  • Merhaba Yavuz,
   Yazıyı dikkatlice okursan öğrencilij bittiğinde pasaport geçersiz olmuyor, kullanmaya devam ediyorsun. Ama yaştan dolayı bittiyse o ayrı tabi. Vize konusu senin hangi ülkeye başvurduğunla çok alakalı olduğu için bu konuda kesin bir bilgi vermek yanlış olur.

 • Merhaba, ailem vesilesiyle yeşil pasaport sahibiyim ve öğrenciyim. Yurt dışı çıkışlarında kurumdan belge zorunluluğu kalktığı halde benim bağlı olarak pasaport çıkardığım kurumdan izin yazısı almam gerekli mi?

 • ege hanım öncelikle teşekkürler. yeni yeşil pasaport aldım. ilk defa yurt dışına çıkacağım. almanya’ya inip karayoluyla fransaya geçeceğiz. Eşim özel bir hastanede sigortalı çalışıyor. 11 ve 14 yaşlarında 2 çocuğum var. pasaportlar benim memuriyetimden çıktı. sorum şu biletler alındıktan sonra başka hiç birşey yapmadan(15 TL.yurt dışı çıkış ücreti hariç) havalanından uçağa binip gidecekmiyim. hepsi bu kadar basitmi? eşimin sigortalı özelde çalışması engelmi?

 • Merhaba benim yeşil pasaportumun süresi ve okulum bitti yaşım henüz 24 bugün emniyete gittiğimde öğrenci belgesi istediler. Ama ben çalışmıyorum ve babamın üzerine kayıtlıyım vermeleri gerekmiyor mu 🙁

  • Merhaba Gökay,
   Süresi doluysa ve öğrenciliğin bittiyse alamazsın. Yazıda söz konusu koşullar geçerli pasaportu olup öğrenciliği bitmiş kişi örneğidir.

 • Selamlar. Öğrenciliğim bitti. Çalışmıyorum .babamın yeşil pasaportu var. Bende babam üzerinden yeşil pasaport çıkarabilirmiyim?yaşım 23

 • Merhaba.Yeşil pasaportumda 10 yıllık Abd turist vizem var fakat pasaportun süresi doldu ve yeni pasaport aldım.Konsolosluk sitesinde eski pasaportumu yanımda bulundurmam şartıyla girişlerde bir sorun olmaz yazıyor fakat ”aynı tipte pasaport” şeklinde bir nokta var.Yeni pasaportum normal umuma mahsus pasaport.Acaba girişte bir sorun teşkil eder mi? Teşekkürler..

 • ege 19 Mart 2018 at 16:45
  Merhaba Hüseyin Bey,
  Davet yazısına gerek yok, 90 gün kuralına dikkat ederek kalması gerekiyor
  Ege hanım davete gerek yok demişssiniz teşekkür ederim ama anne baba muvafakatı gerekiyormu onun cevabını vermemişsiniz

    • Dün pasaport polisi ile görüştüm .Yeşil pasaportu varsa muvaffakata gerek yok dedi.zaten pasaport çıkartırken siz muvaffakat verdiniz dedi .Benimde 17 yaşında yeşil pasaportlu kızım var Romanyaya gidecek o yüzden sordum özellikle.

 • SELAMLAR Oğlum 16 yaşında yeşil pasaportu var.Haziranda 3 ay kalmak için almanyaya tezyesinin yanına gidecek.Anne Baba muvafakatı ve orada 3 ay duracağı adres için davet yazısı gerekirmi. Oğlum tek başına gidip gelebilirmi.teşekkürler

 • Merhaba ben şuan lise okuyorun haziranda bittiyor ve yks sinavina girip temmuzda almanyaya gitmeyi dusunuyorum yesil pasaportla okulup bittiği icin bi sıkıntı olurmu yanında kimse olmadan gidebilirmiyim

 • Merhabalar ben 17 yaşındayım yeşil pasaportum var ve ablamla (24) hollandaya gideceğiz öğrenci belgesi yada aileden muvafakatname gibi hangi belgelere ihtiyacım var
  (cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim)

 • Merhabalar, çalışırken gecen yil aldığımız yesil pasaportlar bu yıl emekli olmamız nedeniyle geçerli midir? Yoksa tekrar yeni defter mi gerekir? Teşekkürler ederiz.
  Saygılar

  • Merhaba Ersin,
   Eğer pasaport süreniz geçerliyse (geçerlilik tarihi pasaportunuzda belirtilmiştir) kullanabilirsiniz.

 • Selamlar

  2021 yılına kadar yeşil pasaport sahibiyim fakat 2018 Ağustosta 25 yaşına giricem. Doğum günüme kadar pasaportumu kullamamın bir sıkıntısı olur mu sizce ?

  • Merhaba Barış,
   Doğum gününe kadar kullanabilirsin ama aslında son 3 ay kullanılmıyor. Senin de doğum gününe kadar geçerli olması gerekirken nasıl 2012 tarihine kadar verilmiş olduğunu anlamadım, bir karışıklık mı oldu acaba?

 • Merhabalar,
  Benzer bir sorunun daha önce sorulduğunu gördüm ama kendimle ilgili olan soruyu da direk sormak isterim 🙂 Yeşil pasaport sahibiyim ve Erasmus için uzun dönem vize ile yurt dışında öğrenim görmekteyim. Vizemin bitiş tarihi 29.06.2018 olduğundan bu tarihten sonra gezmeye devam etmem durumunda pasaportun sağladığı kullanım haklarını kullanabilir miyim? Daha doğrusu kullanabilirim diye düşünerek ülkenden çıkış-giriş yaptığımda yeşil olsan da giremezsin dostum deyip beni ayazda bırakırlar mı 🙂
  Şimdiden yanıt için ve emek için teşekkürler 🙂

  • Merhaba Emir,
   Yeşil pasaportlu olduğun için sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum ancak pasaport sürene dikkat etmeni tavsiye ederim 🙂

 • Merhabalar,
  Ben turistik amaçlı olarak Hollanda’ya gitmek istiyorum. Yeşil pasaport sahibiyim, 23 yaşındayım ve öğrenciliğim devam etmekte. Sorum şu: Türkiye’den çıkışta veya Hollanda’ ya girişte pasaport memurları vize dışında herhangi bir belge ister mi? Sağlık sigortası, Hollanda’da kalacağım yere dair bir belge, yanımda ne kadar euro olduğu gibi şeyler forumlarda tartışma konusu olmuş. Ben de oraya kadar gidip de hava alanından geri dönmek istemiyorum.

  • Merhaba Ali,
   Sigorta sormazlar, ben hiçbir zaman yaptırmadım sorun olmadı. Ama kalacağın yeri sorgulama hakları var. Yanına aldığın para miktarını sorgulamazlar ama miktar sorarsa da söyle. Ama sonuçta Avrupa’da olduğun için aç cüzdanını göster modunda olmayacağına inanıyorum. En önemlisi kalacağın yere ait rezervasyon çıktısı, mutlaka yanında olsun. Bol şans.

 • Merhaba Ege Hanım, öğrenciyim teyzemin düğünü var 18 günlügüne hollandaya gidicem ama uçak biletimi gidiş dönüş düsseldorfa yani almanyaya aldım daha uygun olacağını söyledi problem çıkar mı hollandaya almadığım için birde herhangi bir belge götürmem gerekiyor mu teyzemin ordan istek yapması gerekiyor mu ya da düğün davetiyesi olması gerekiyor mu? Cevaplarsanız çok sevinirim iyi günler

  • Merhaba Esra,
   Hayır problem olmaz. Almanya’dan giriş yapacaksınız sonra kara yolu ile istediğiniz yere gidersiniz sonuçta Schengen bölgesi, özgürsün.

 • Merhaba ben yeşil pasaport alacağım. Ama benim önceden aldığım 10 yıllık bordo pasaportum var. Bordo pasaporttaki sürelerim yeşil pasaporta aktarılır mı ? Yoksa yanar mı ? Cevaplarsanız çooook memnun olurum

 • Merhabalar okuldan ögrenci belgesi istedigimde ıslak imzali bir belge vermediler. Elektronik imza mevcut kagitta bunu kabul ediyorlar mı?

 • Merhaba
  Öncelikle bütün soruları yanıtlamışsın, şimdiden teşekkür ediyorum.
  Ben 20 yaşımdayım ve bahar aylarında Interrail planım var. Bu sebeple ders kayıdı yapmadım zaten gitmeyeceğim okula diyerek. Bu sebeple pasif duruma geçmişim. Yeşil pasaport için öğrenci belgesi almaya gittiğimde alamadım. Fakat okuldan dekan imzalı kayıtlı öğrenci olduğuma dair bir belge aldım, belgede ders kayıdı yapmamıştır diyede bir ibare var. Babamın çalıştığı kurum bu belgeyi kabul etti, sence Emniyet Genel Müdürlüğü sorun yaratır mı?

  • Merhaba Özcan,
   Okuldan ıslak imzalı kağıt olduğu için bence kimse sorgulayamaz. Zaten sorgu işine girmiyorlar, belgeleri teslim ediyorsun onlar da işlemleri başlatıyor. O yüzden ben sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum.

 • Merhaba,
  Ben 17 yaşındayım yazın İspanya gitmek istiyorum. Yeşil pasaportum var fakat 18 yaş altı olduğum için ekstra belgeye ihtiyacım var mı?
  Teşekkür ederim:)

 • Ege hanım merhabalar. yeşil pasaportta bulunan ibare
  “18 yaşını doldurmuş olsa dahi hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli bulunmayan, iş sahibi olmayan aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği (tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alacakları) sağlık kurulu raporu ile belgelenen hak sahibinin çocuklarına yaş sınırı olmaksızın Hususi Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.”

  Şeklindedir ben %44 engelli raporuna sahibim. Fakat çalışıyorum işten çıktığım dönem yeşil pasaportumu çıkarttığım taktirde tekrar işe girdiğim dönemde yurtdışına bu pasaport ile çıkabiliyormuyum yoksa pasaport kontrolde otomatik iptal oluyormu ? hiç biryerde bu bilgiye ulaşamadım.

 • Merhaba, ben yeşil pasaport sahibi bir öğrenciyim.Polonyada okumakta olan bir arkadaşımı ziyarete gitmek istiyorum.Bunun için ilk Almanya ya gidip oradan geçiş yapmak istiyorum.Herhangi bir sağlık sigortası veya evrak temin etmen gerekiyor mu? ve sadece uçak biletini alıp pasaportum ile gitmem mümkün mü?

  • Merhaba Emre,
   Sorduğun soruların hepsinin cevabı açık bir şekilde yazıda mevcut. Yazıyı okursan sana yardımcı olacak 🙂

 • Merhaba
  Yeşil pasaportum var öğrenciyim ilk kez yurtdışına viyana ya gideceğim . Akrabalarım var amacım turıstlik . Dönüş bileti almadım ordan satın alıcam Benim aklıma takılan pasaport kontrolunde neler yaşarım ? Dönüş biletim yok ya görmek isterlerse yada nerde kalcağımı kanıtlamamı isterse ülkeye almama gibi bir şeyle karşılasırmıyım ?

  • Merhaba Mehmet,
   Dönüş biletini sorgulamak ülkeden ülkeye değişiyor. Normalde sormaları zorunlu değil ama birazda memurun canı isterse sorgular ve seni almaz. Çünkü vizeye gerek olmayan bir pasaport türü olmasına rağmen sebep gösterilmeden de ülkeye alınmamakta oluyor. Burada senin dönüş biletinin olmaması bir sorun görülüp onay vermemek onlar için doğal bir durum. Sana tavsiyem en azından uçak bileti rezervasyonu yapmış olman. Çoğu zaman sözlü olarak beyan istiyorlar. Örnek verecek olursam pasaportunu görevliye veriyorsun, ne amaçlı geldin diyor turistik diyorsun kaç gün kalacaksın diyor (çoğu ülke sormuyor) söylüyorsun ama bilet görmek çoğu istemiyor. Bir kez Almanya girişimde bilet gösterdim yanlış hatırlamıyorsam. Umarım sorunsuz geçersin. Bol şans.

   • Ege hanım teşekkür ederim cevap verdiğiniz için , nerde kalıcağımı kanıtlamak için akrabamın adresini ve kimlik fotokoposi göstermeyi düşünüyorum . Böyle bir yol izlemelimiyim ? Çok heycanlıyım geçemicem diye endişe ediyorum.

    • Merhaba Mehmet,
     Kimlik fotokopisine ihtiyaç olacağını düşünmüyorum ama sen önlem olsun diye istersen yanına al. Açık adresi yanına alman en önemlisi.

 • Merhaba. Yeşil pasaportum var Macaristan a geldim 26 gün oldu. 30 günde bir giriş çıkış yapmam gerekir mi yoksa 90 gün kalabilir miyim? Bir de ben dil kursu için geldim 90 günden fazla kalmam gerekiyor ama kurs tam zamanlı olmadığı için ne yazık ki oturum izni alamıyorum. Diyelim 90 gün yeşille kaldım ve TR ye döndüm hemen o hafta içerisinde tekrar Macaristan için vize başvurusunda bulunsam çıkar mı yoksa zaten 90 gün kalıp hakkımı doldurduğum için vermezler mi? Ve son olarak oturum için yani 90 günden fazla kalabilmem için izleyebileceğim bir yol fikir önerebilir misiniz rica etsem? İyi günler

 • Mrb Ege
  Ogrenciligim aktif AÖF
  Yaş 24 un içindeyim
  25 e 11.07.2018 de 25 e girecem
  Önceden pasaportum vardı
  Ne yazikki çalındı
  Yeniden çıkarmak istedim
  Vermediler en az 6 aylık alabilirsin dediler en son vize tarihin 11.07.2018 olduğu için 6 aydan az vize hakkın var dediler ama pasaport hakkın yok dediler
  Ne yapmam gerekli

  • Merhaba Çağrı,
   Doğru bilgi vermişler, en az 6 aydan dolayı şuan senin sürecinde bu mümkün olmadığından hakkın olsa da pasaport çıkartamazsın.

 • merhabalar ege hanım,
  ben babamdan yeşil pasaport çıkartmak istiyorum ama üniversitem yeni bitti yeni kanuna göre öğrenci belgesi olmadan pasaport çıkartabilir miyim?

  • Merhaba Gülşah,
   Öğrenci belgen olmadan pasaportu çıkartamıyorsun, başvuru sırasında gereken evraklardan biri.

 • Merhaba Ege hanım.Ben öğretmen olarak görev yapıyorum.Yeşil pasaport sahibiyiz.Oglum en fazla 1 ay gezmek için yarın Almanyaya gidecek.Pasaportun son tarihi 30 Haziran.Yani yaklaşık 5 ay 25 gün var.Almanya bir ay kalacaksa kullanma tarihi için en az 3 ay kuralı koymuş.
  Sorum şu: Bir ay kalacağımızı ispat etmemiz mi gerekiyor?
  Öyleyse nasıl ispat edebiliriz?(dönüş bileti falan mı) Sağlıcakla kalın.

  • Merhaba Musa Bey,
   Hali hazırda 5 aydan fazla bir süre olduğu için girişte bir sorun yaşamazsınız. En fazla Almanya söz konusu olduğu için size konaklama ve dönüş bileti sorabilir çünkü genellikle u sorguyu Türk vatandaşlarına pasaport türü gözetmeden yapıyorlar. Sizde konaklama için belgeleri göstermelisiniz ya da tanıdığınızda ise elinizde açık adres olursa iyi olur. Dönüş bileti için kimi zaman sormuyorlar ama bu tamamen oradaki görevli ve size yaklaşımıyla alakalı. Hiç belge göstermeden pasaportumu alıp damga vurup geç diyeni çok gördüm. Elinizde en azından dönüş bileti için rezervasyon bile olsa hiç fena olmaz diye düşünüyorum. Şimdiden kolay gelsin.

 • şimdi şöyle şuan sigorta girişim var işten çıkışta sigorta çıkışı olduğunda eski yeşil pasaportumu kullanmamı engeller mi ? yoksa hiç işe girmemiş gibi eski pasaportumu kullanabilir miyim? teşekkür ederim cevabın için 🙂

  • Merhaba Beril,
   Sigorta çıkışın olunca onu sistemden tespit edemeyebilirler açıkcası ne söylesem bu konuda seni yanıltmış olabilirim. En iyisi yaşadığın şehrin pasaport şube müdürlüğüne bir telefon aç ve durumunu sor. Bol şans 🙂

  • merhaba beril
   bende aynı durumdayım. son durum nedir acaba yeşil pasaportunu kullanabildin mi?

 • merhaba ege,
  yeni uygulama maalesef yürürlüğe girmediği için öğrenci belgesi göstermeden yeşil pasaport çıkartmıyolar ve kullanamıyosun. Şimdi benimde 2 martta viyana seyahatim var ve zaten geçici olarak işe girmiştim eger işten çıkarsam eski yeşil pasaportumu kullanabillir miyim ? pasaportumun son kullanma tarihi 12 agustos 2018 ama yorumlarından anladığım kadarıyla işten çıkınca son kullanma tarihi dolmadıgı için pasaportumu kullanabiliyorum.

  • Merhaba Beril,
   Yeşil pasaport çıkartmak için tabi ki öğrenci belgesi gerekiyor ama daha sonra kullanırken ülkeden çıktığın zamanlarda göstermen gerekmiyor. İşte sigortalı değilsen sıkıntı yok. Tarihte senin açından sıkıntı olmaz. İyi yolculuklar 🙂

 • Merhabalar 🙂
  Hep yeşil pasaportlarla ilgili sorular sorulmuş.Ben bordo pasaportla ilgili bir şey sormak istiyorum. Öğrenci pasaportum var ve yaşım 23 fakat kayıt yenileme yapmadığım için pasif görünüyorum sistemde. Bu pasaportumu 25 yaşıma kadar kullanmama engel mi. Yani sistemde öğrenci ama pasif yazıyor :/ aklım çok karışık şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba Tuğçe,
   Bu konuyla ilgili olarak yaşadığın şehrin pasaport şubesini telefonla arayarak güncel bilgi alabilirsin.

 • Merhabalar Ege hanım benim birkaç sorum olacaktı da. Öncelikle ben de yeşil pasaport sahibiyim ve amacım bu yaz uygun bi ülkede part time çalışarak kalabileceğim süre kadar kalıp ingilizcemi geliştirmekti ancak çalışma izni almam gerekiyo mu bilemedim ve hiçbir yerde bi bilgi bulamadım sizin bi bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba Şeyma,
   Çalışma izni alamazsın bunun için vize alman gerekir ama bu işler çok kolay değil. Eğer tanıdığın birileri yoksa danışmanlık firmalarıyla yapabilirsin. Öğrenciysen Work and Travel programını öneririm, hem İngilizce’ni geliştirirsin hem de para kazanırsın. Program hakkında detayları Work and Travel yazılarımda bulabilirsin 🙂

 • Merhaba Ege,
  25 yaş sınırını doldurduktan sonra öğrenciliğimizin devam etmesi bir anlam ifade etmiyor değil mi?

 • Merhabalar Ege bey,
  Bana bir konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. Benim babam belediyede memurdu ve memuriyetten ihraç edildi. O dönemde yeşil pasaportu varmış acaba şuan yeşil pasaportunu tekrar kullanma hakkı var mıdır?

 • Merhabalar,
  2019 Şubat’a kadar gerçerlilik süresi olan yeşil pasaportum var ancak yaz döneminde üniversiteden mezun oldum. 1 ay sonra 5 günlüğüne Amsterdam’a uçma planım var sıkıntı olur mu? bugün il emniyet müdürlüğüne gittiğimde, sigortalı bir işte çalışmıyorsan eğer sıkıntı yok dediler başta ama sonrasında da en son öğrenciliğin devam ettiği takdirde diye ekledi.. Kesin olarak sıkıntı yaşamam değil mi gittiğimde?

  • Merhaba Burak,
   Resmi olarak yaşaman gerekiyor ama Türkiye’de sistemde henüz senin öğrenciliğinin bittiği gümrükte belli olmadığı için tespit edemiyorlar bu yüzden uygulamada sıkıntı yaşamıyorsun. Benzer bir şekilde bende 1 yıl boyunca öğrenciliğim bittiği halde seyahat ettim. Hiç sorun yaşamadım. Ama kesin olarak yaşamazsın diye bir şey söylemem mümkün değil çünkü yetkili bir kişi değilim sadece deneyimimi aktarıyorum. Sana bol şans:)

 • Merhabalar
  Yesil pasaportum yastan dolayi 3 kasımda dolacak. Yalnizca son 3 ay icinde giris cikis yapmam sorun teskil ediyor degil mi? Son 6 ay gibi bir seyde duydum ama emin olamadim. Size sormak istedim. Alman Konsolosluguda bu konuda yardimci olmadi. Simdiden cok tesekkur ederim:)

  • Merhaba Hazal,
   Bazı ülkeler için son 6 ay bazıları için son 3 ay. Alman Konsolosluğu’nu arıyarak teyid alabilirsin, yardımcı olmuyorsa başka şubeyi aramanı öneririm. Benim bildiğim kadarıyla son 3 ay kuralı var.

  • Merhaba, ben de 1-8 Temmuz’da Almanya’ya gideceğim ve 31 Aralık’ta yeşil pasaportum bitecek. Tam 6 ay öncesine denk geliyor. Acaba sorun olur mu? Alman konsolosluğunu aradıysanız bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Merhaba
  Bir sorum olacaktı ben 6 aralıkta yeşil pasaport ile almanyaya geldim 3 ay (90 gün) kalma sürem var 5 mart tarihinde tam 90 gün oluyor o tarihe bilet alsam herhangi bir sorun yaşarmıyım yoksa 90 gün olmadan mı çıkış yapmam gerekir bilgilendirirseniz çok memnun kalırım teşekkürler.

  • Merhaba Furkan,
   90 gün sonunda çıkarsan sıkıntı olur ama aynı gün gidersen sorun olmayacağını düşünüyorum.

 • Merhaba Ege,
  3 ocakta verdiğin bir cevabında ‘ geçen ay uygulamaya geçen bir değişiklik sayesinde artık 25 yaş dolana kadar pasaport geçerli oluyor yani sigortalı iş engel değil.’ demişsin, üzülerek belirtmek isterim ki bu hasettiğin karar hala hazırlık aşamasına ve daha resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş değil. Bu yüzden 25 yaşını doldurmamış olsak da sigortalı bir işte çalışıyor olmak hala yurtdışına çıkışlarımızda bir problem teşkil edebilir kısacası konu hala muallakta…

  • Merhaba Melis,
   Düzeltme için çok teşekkür ederim. Açıkcası bu şekilde basına yansıdığı için artık kabul edildi şeklinde yorumlayan bilgiler okumuştum yasal olarak yürürlükte olması durumunu bilmiyordum ama haberde artık bu şekilde olacak diyerek belirtilmişti. Güncel olarak takip etmedim. Gidecek arkadaşlar bunu göz önüne alırlar. Teşekkürler.

  • merhaba yeşil pasaport daha almadım su an öğrenciyim sigortalı bir işe girip çıksam yeşil pasaport alma hakkım yinede olur mu? tek istedikleri 25 yaş mı sigortalı işe girmeme maddeside var mı

 • Merhaba 🙂
  Aylardir beni uyumayan bir staj sorum vardı ki sanırım yeni bir yasa gelmiş ve sigortalı bir iş yada staja sahip olsak da 25e kadar yeşil pasaport iptal olmuyormuş. Ben yine de sorumu ileteyim size, içim rahatlasin 😀
  Ben Psikoloji öğrencisiyim ve zorunlu stajımı hastanede yapmak istiyorum. Ama aynı zamanda gönüllü stajımı yapmak istediğim bir şirket var. O şirket de illaki sigorta yaptırmak istiyor, yoksa staja kabul etmiyor. Eskiden isteğe bağlı gönüllü ayaklarda yapılan sigortalar yeşil pasaportu iptal ediyordu. Hala öyle mi?

  • Merhaba,
   Yeni karara göre sigortalı çalışan olsan bile 25 yaşa kadar kullanabiliyorsun. Bu arada bende Psikoloji bölümü mezunuyum 🙂 yolun açık olsun, başarılar dilerim.

 • Selamm, 23 yaşında yeşil pasaport sahibi biri olarak yazını okuyunca içim rahatladı 😀 Ancak şöyle bir sorum olacak, Amerika’ya vize başvurusu yaparsam yeşil pasaportumla acaba sıkıntı yaşar mıyım çünkü öğrenimimi tamamladım vizesiz yerlerde giriş çıkış sorun olmuyor da Amerika vizesine başvursam bu durum farkedilir mi ? Hiç vizeli bir yere öğrenciliğini tamamladıktan sonra gittin mi?

  Şimdiden teşekkürler ^^

  • Merhaba Gökçe,
   Bence Amerika vizesi için düşünürsen aynı durumda bir bordo pasaporta göre artı konumda olursun. Ama ben vizeli bir yere yeşil pasaport ile hiç çıkmadım bu konuda bilgim yok. Bununla ilgili fikri vize hizmeti sağlayan firmalara sormanda fayda var.

 • Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler ve sorulara geri dönüşünüz için teşekkür ediyorum 🙂
  Çok fazla bakındım ama net bir cevap bulamadığım için yazıyorum. 2015 yılında yeşil pasaport aldım, son kullanımı 2017 Mayıs görünüyor. Normalde 3 yıl olması gerek, böyle olunca ben de 25 yaş sınırı olduğunu düşündüm. 2017’de 25ime giriyordum çünkü. Ama sonra “kadınlar için 25 yaş sınırının olmadığını , evlenmediği sürece kullanabileceğini” duydum. Bu konu hakkında bir şeyler ararken bloğunuzu gördüm ve yazdığınız bir cümleye takıldım. “25 yaşını doldurmuş çocuk öğrenciliği bitse bile kullanabilir” yazmışsınız. Durum böyle midir? Çünkü hemen hemen her yerde tam aksini iddia eden şeyler okuyorum.

 • Merhabalar, yeşil pasaport alabilmek için 3/1 derecesine atanmak gerekiyor diye okudum. birisinin derecesi bu dereceye düştüğünde otomatik olarak yeşil pasaport almaya hak kazanıyor mu? Bu hakkı kazanan kişinin eşi de yeşil pasaport alabiliyor mu? Eşlerin mutlaka birlikte mi seyahat etmesi gerekiyor? Yoksa yalnız seyahat edebilirler mi?

  • Merhaba Kübra,
   Evet, hak kazanıyor ve talep ettiğinde alabiliyor. Eşlerde bu haktan faydalanabilir ama birlikte seyahat etme zorunluluğu yok.

 • Merhaba,
  Oncelikle paylaştığınız bilgiler icin tesekkurler. Yesil pasaportumla, otobus ile Yunanistna gideceğim seyahat saglik sigortasi yaptirmak zorunlu mu?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

 • Merhaba öncelikle blogun çok güzel ellerine sağlık, benim sorum şu şekilde şubatta kalan 2 dersimi mezuniyet sınavıyla verip mezun oluyorum bu bi yandan iyi haber bi yandan kötü pasaportum 1 Ekim 2019a kadar geçerli,herhangi bi işe filan girmedim sigorta başlangıcım hiç yok yani.. uzun lafın kısası okulum bittikten sonra almanyaya gitmeye kalksam problem olurmu ? onların ekranında sadece aranıyormu filan diye bilgi var diye biliyorum öle öğrencimi değilmi o gözükmüyor diye biliyorum. şimdiden teşekkür ederim.

 • Selamlar,yeşil pasaport ile bir avrupa ülkesine 1 şubatta giriş yapıp 90 günü tamamlamadan 30 gün kalıp dönsem,1 temmuz da tekrar giriş yapabilir miyim,mümkünse kaç gün kalabilirim,teşekkürler.

 • Gerçekten çok teşekkür ederim. Merak ettiğim sigortalı iş konusuydu sanırım ona da bir önceki soruya verdiğiniz cevapta belirtmişsiniz. Ayrıca bugün bir haber gördüm sanırım dediğiniz gibi sigortalı işte çalışsak dahi ve mezun olsak dahi pasaportu süresi dolana kadar kullanabiliyormuşuz. Yani insan tereddit ediyor yine de acaba doğru mu anladım diye falan ama ben gerçekten hızlı cevabınız için çok mutlu oldum. Ayrıca yaklaşan etkinliklerde Hatay’ı görüyorum. Memleketimde hoş vakit geöireceğinize eminim

  • Ben teşekkür ederim Fatih. Şubat’ta Hatay’a gidiyorum şimdiden çok heyecanlıyım 🙂 Bol bol leziz yemekler…

 • Merhabalar benim de bir sorum olacak. Yeşil pasaporta sahibim ve 2021 yılına kadar pasaportumun geçerlilik süresi var. Fakat üniversiteden mezun oldum ve yaklaşık iki ay kadar avmde sigortalı işte çalıştım. Daha sonra kpssye çalışamadıgım için işten ayrıldım. Pasaportum sigortalı işe girdiğim için iptal olmuş mudur ya da iptal olmuşsa işten çıktıgım için tekrar aktif olmuş mudur? Mezuniyetin ve bir işte çalışmam nasıl bir etki yaratır? Şimdideb çok teşekkür ediyorum ve cevabınızı bekliyorum

  • Merhaba Fatih,
   Pasaportun iptal olmadı, 2021 yılına kadar 25 yaş sınırını aşmayacak şekilde seyahat edebilirsin.

 • Ege merhaba. Bloğuna hayran kaldığımı ve ilk kez bir bloğa abone olduğumu söylemeden geçemeyeceğim. 🙂 Öncelikle hiç araştırma yapmadan mail atmadığımı bilmeni istiyorum, seni boş yere yormak ve kuru kalabalık yapmayı istemem çünkü. Çok araştırıyorum, çok yaklaşıyorum ama tam olarak cevabımı alabilmiş değilim. Şimdi şöyle ki, babam 35 yılını doldurup emekli olmuş bir öğretmen. Son 15 yılını idarecilik yaparak tamamladı. Kendisinin ve ailede hiçbirimizin yeşil pasaportu henüz yok. Açılışı ben yapacağım. 22 yaşındayım ve daha çok yeni bir işe başladım, LCW’ya. Sigorta işlemlerim başlatıldı. Kısmi part time adı altında haftada iki gün, ayda sekiz gün olarak çalışacağım. Sigortalı öğrencinin yeşil pasaportunun geçersiz kılınacağını araştırmalarım sonucunda öğrenmiştim. Fakat merak ettiğim bir şey var. Şubat ayının başında Ukrayna’ya seyahat etmek istiyorum. Ve o sırada çalışıyor olup olmayacağımı bilmiyorum. Sigorta geçmişimin olacağı kesin. Sigorta geçmişinde sorun olmuyormuş sanırım. Ama devam ediyor olabilir de. Benim sigortam yatarken sırf bu kısa süreli seyahat için ben normal pasaport alsam sonra işten ayrıldıktan sonra da yeşil pasaporta dönsem olur mu acaba? Ya da bir bireyin iki pasaportu olabiliyor mu? Yani bu konuda biraz kafam karışık. Nasıl yapacağımı bilmiyorum. Şimdi normal pasaport alsam da 94 TL bir ödemesi falan olacak sanırım. Ama sonra sigortam bittiğinde yeşil pasaportumu hemen çıkarmak isteyeceğim. Bu mümkün mü eski pasaportun geçerliliğini yitirmesi bekleniyor mu? Yoksa fiyat farkı vs. İle bir değişim söz konusu mu? Ayrıca yeşil pasaportu aldıktan sonra öğrencilik bitse de evli olunsa da süresi dolunca ömür boyu uzatabiliyor muyuz? Şimdiden ilgin ve alakan için çok teşekkür ederim.

  • Sevgili Nida,
   Öncelikle güzel yorumun için yürekten teşekkür ederim. Araştırıp sormanı da ayrıca tebrik ederim, genelde araştırmadan yazanlar oluyor ve benim açımdan da duruma baktığın için ayrıca teşekkürler. Senin durumuna gelecek olursam geçen ay uygulamaya geçen bir değişiklik sayesinde artık 25 yaş dolana kadar pasaport geçerli oluyor yani sigortalı iş engel değil. Tüm bunlara rağmen Ukrayna’ya seyahat etmen yeni çipli kimlik ile de mümkün yani pasaport kullanmasan da olur. Ayrıca Ukrayna için normal pasaporta geçmek çok mantıklı değil, zaten yeşili çıkartınca 3 sene sonra dolacak, tekrardan masraf yapmana bence gerek yok. Bildiğim kadarıyla aynı anda yeşil ve bordo sahibi olmazsın zaten. Gri pasaportu görev için falan alıyorlar o zaman çift pasaportlu oluyor, bizler için geçerli bir durum değil. Özetle sen yeşil pasaport çıkar ve 25 yaşına kadar kullan, süre uzatmak diye bir durum söz konusu değil maalesef ama önünde 3 sene var doya doya tadını çıkar. Yolun açık olsun. Çok sevgiler <3

 • 7 Ocak’ta Polonya’ya gidiyorum, 5 Nisan pasaportun son günü herhangi bi sorun olur mu

  • Merhaba Egemen, 7 Nisan pasaportunun bitiş tarihi olması gerekirdi. Şuan son 3 ay kuralını sağlamıyorsun, üzgünüm ama sorun yaşaman çok büyük ol