Türkiye’nin Hayalet Köyü Lübbey

lübbey köyü
8.65BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

İzmir‘in Ödemiş ilçesine bağlı Lübbey Köyü, Türkiye’nin en ilginç köylerinden biri. “Hayalet Köy” olarak anılan Lübbey diğer köylerden oldukça farklı. 1950’li yıllara kadar sıradan bir köy iken bu dönemden sonra her geçen gün yaşayan köylüler göç etmeye başlamış ve zamanla Lübbey Köyü adeta bir hayalet köye dönüşmüş.

Lübbey Köyü’nün Tarihi

lübbey köyü

Lübbey Köyü’nün geçmişi antik çağlara kadar dayanıyor. Lübbey’in de içinde bulunduğu Ege’deki birçok bölge, tarihte Türkmen beyliklerine ev sahipliği yapmış. 1300’lerin başından itibaren bölgede hüküm süren Aydınoğulları bir Türkmen beyliğiydi. Beyliğe başkentlik yapan Birgi, Küçük Menderes havzasının Ödemiş’e bağlı bir başka tarihi yerleşim yeri olmuştu. Lübbey’in kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da geçmiş tarihine göre değerlendirildiğinde 19. yüzyıl sonunda kurulmuş bir Türkmen yerleşimi olduğu düşünülüyor.

Lübbey Köyü Neden Terk Edildi?

Köyü cinler bastı ve terk edildi diye çekilen bir Youtube videosu yüzünden ortada dolaşan bir bilgi kirliliği olsa da neden terk edildiğini köylülerden öğrendim. İlk göç 1980’lerde başlamış. Köylünün burayı terk etme gerekçesi elektriğin yaylaya önce gelmesi ve buranın engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olmasıymış. Hal böyle olunca köylüler birer birer yaylaya ve merkeze taşınmış. Köyde bir köy kahvesi, minaresiz cami ve 130 hane bulunuyormuş. Her geçen gün nüfus azalmış. Şuanda köydeki evlerden sadece 5 tanesinde yaşam devam ediyor, diğerleri ya yıkılmış ya da harabe şekilde öylece bekliyor. 5 hanenin her birinde iki kişinin yaşadığını düşünürsek bu köyde 2018 verilerine göre sadece 10 kişi yaşıyor, yaşayanlarında çoğu yaşlılardan oluşuyor. Köyde yaşayanlardan öğrendiğim kadarıyla yaz aylarında köyde sadece 2 hane kalıyormuş çünkü diğer hanelerin hepsi yaylaya çıkıyormuş.

ödemiş lübbey köyü

Ödemiş ve çevresinde görülecek en ilginç köy Lübbey ama buraya gelmişken 5000 yıllık geçmişe sahip olan Birgi’yi anlattığım Ege’nin Mistik Kasabası Birgi yazısını da okuyun, keşfedin.

Lübbey’de Köyü’nde Yaşam Nasıl?

lübbey köyü

Çoğu yan yana sıralı, iki katlı bu evlerin hiçbiri birbirinin manzarasını kapatmıyor. Yamaç üzerine kurulmuş köydeki evlerin alt katı taş malzemelerden yapılmış. Üst katında ahşap malzemeler kullanılmış. Evlerin üst katı yaşam alanı olarak kullanılıyor, alt katı ise genellikle ahır ya da kümes olarak kullanılıyor. Lübbey Köyü’nde zaman yavaş yavaş akıyor. Gün boyunca köylülerin sabah erkenden kalkıp hayvanlarıyla ve bahçesiyle ilgilendikten sonra yapacağı tek aktivite köy kahvesine gitmek oluyor. Köylü kadınlar seneler boyu Ödemiş merkeze inmeden, sadece bu ufacık köyde yaşıyormuş. Evde ekmeklerini kendileri yapıyor, hayvanlarından elde ettikleri sütü değerlendirerek temel ihtiyaçlarını karşılıyorlarmış.

Lübbey Köyü’ne Nasıl Gidilir?

İzmir’in Ödemiş ilçesine 13 km uzaklıktaki Lübbey Köyü’ne ulaşmak için öncelikle Ödemiş’in merkezine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra merkezden kuzey yönünde giderken Ortaköy ve Üzümlü köylerini takip ederek Çamyayla Köyü’ne ulaşacaksınız. Şuanda Lübbey Köyü, Çamyayla Köyü’ne bağlı olduğu için bu rotayı takip etmeniz gerekiyor. Merkeze 13 km uzaklıkta olmasına rağmen köy denizden yaklaşık 500 metre yükseklikte ve Bozdağlar’ın eteğinde olduğu için yol boyunca aracınız ile dağları tırmanacaksınız. Bu yüzden köye ulaşmak beklediğinizden uzun sürebilir.

lübbey izmir

Lübbey Köyü’nde İlginç Bir Tanışma Hikayesi 

Birgi gezimizden sonra dönüş yolunda terkedilmiş köy Lübbey’i rotamıza ekledik. Hikayesini okuduktan sonra bizi oldukça heyecanlandırdı ve meraklandırdı. Zorlu yol şartlarında giderken kimi zaman vazgeçecek gibi olduk ama yılmadık. Yarı yola kadar etrafta sadece biz vardık. Sonra bir ara internet bağlantımız koptu ve haritadan köye ulaşamadık, yönlendirmeyi kaybedince yoldan geçen bir arabayı durdurup köye nasıl gideriz dedik. Dağın tepesinde ıssız bir yolda karşılaştığımız çift aracıyla bize öncü oldu çünkü onlarda Lübbey’e gidiyormuş. Köye vardığımızda bizi çok sıcak bir şekilde karşıladılar.

lübbey köyü

Muzaffer ve Gönül Çoşut çiftinin hikayesini merakla sorunca öğrendik ki Gönül teyzemizin anneannesi zamanında bu köyde yaşamış. Ellerinde yiyecek paketleriyle köye gelmeleri hala bu köyde yaşayan birilerine yemek getirdiklerini düşündürdü. Ama asıl hikayeyi dinleyince öğrendik. Gönül teyzenin annesinin yaşadığı evi düzenleyen işçilere yemek getirmişler. Ufak bir köy evi yaparak burayı değerlendirmek ve emekliliklerini burada geçirmek hayalleriymiş. Açılacak köy evine bizi davet ettiler. Son düzenlemeler yapılırken henüz yerin isminin olmadığını söylediler ve biraz beyin fırtınası yaptık, önerilerimizi belirttik. Bize köyü gezdirdiler ve hikayesini paylaştılar. Bize müsaade derken tatlı çift bizi yemeğe davet etse de yolumuz uzun olduğu için bir sonraki sefer için sözleştik. Dönüşte Facebook sayesinde bağımız kopmadı ve bir sonraki hafta “Ninemin Evi” olarak açılış yaptıklarını paylaştılar. Köye yolunuz düşerse terkedilmiş Lübbey Köyü’nde tekrar yeni bir yaşam kuran sevimli Çoşut çiftinin köy evini ziyaret edin. Onlarda köyün geçmişini ve hikayesini ilk ağızdan dinleyin.

ninemin evi lübbey

Lübbey Köyü’nde Ne Yapılır? 

“Terkedilmiş Köy” olarak anılan Lübbey Köyü bir dönem satılık köy olarak medyada haber olunca dikkat çekti. Zamanla merak eden gezginlerin burayı ziyaret etmesiyle Ödemiş’e düzenlenen günübirlik turların rotasına eklendi. Özellikle hafta sonları İzmir ve çevresinden bu köye merak duyan insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Yılın belli dönemlerinde fotoğraf tutkunlarının da akınına uğruyor. Bölgeye gelen meraklı kişiler, kendi haline bırakılan ve hayalet şehri andıran köyde zaman geçiriyor. Köy içerisinde soluklanmak için tek bir yer var: Ninemin Evi. Burada çayınızı yudumlarken sevimli çift ile uzun uzun sohbet edip özlediğiniz köy yaşamına kavuşabilirsiniz.

Lübbey’e Bir Kez Daha Gittik: Lübbey’de Köy Kahvaltısı

ödemiş kahvaltı

Muzaffer Abi ve Gönül Abla ile ilk tanışmamızdan sonra bağlarımızı kopartmadık, her konuşmamızda bizi bir kez daha gelin diye davet ediyorlardı. Birgün hadi gidelim diyerek yola çıktık ve hem onları görmüş olalım istedik hem de ilk gittiğimizde yapımına yeni başlamış oldukları Ninemin Evi’ni ziyaret ettik.

Eğer sizde Ninemin Evi’nde kahvaltı yapmak, konaklamak ya da çay-kahve içmek isterseniz planınızı hafta sonuna olacak şekilde yapmalısınız çünkü hafta içi Ödemiş merkezde yaşadıkları için genellikle Lübbey Köyü’ne çıkmıyorlar. Ama özellikle hafta içi gelecek misafirleri için önceden haber verilmek koşulu ile açabiliyorlar. Gitmeden önce benimle iletişime geçerseniz bilgilerini paylaşırım,

kahvaltı izmir

Güne muhteşem bir köy kahvaltısıyla başladık, Gönül Abla’nın anneannesinden kalan evi, eşi ile ufak bir emeklilik hayalinden öteye taşıyıp sımsıcak bir köy evine çevirmişler. İki katlı evin girişinde eski zamanlardan bir mutfak var. Üst kata çıkınca kanaviçe örtülerle süslenmiş, doğa ile iç içe keyifli zaman geçirmek için bir köşe hazırlamışlar. Biz gittiğimizde hava biraz soğuktu o yüzden eski zamanlarda ninenin yemeklerini pişirdiği, gün içinde örgüsünü ördüğü odasında kahvaltımızı hazırladık. Her lezzetiyle doğal sofrada bir kuş sütü eksikti, son zamanlarda en keyif aldığım kahvaltı sofralarından biri oldu. Daha sonra Gönül abla ve Muzaffer abi ile çay keyfi yaparken uzun uzun sohbet ettik, geride kalan eski günlerin güzelliklerinden ve değeri konuştuk, ahh ahh ne varsa eskilerde var.

lübbey köyü ödemiş

Kahvaltıdan sonra biraz köyde dolaştık ve tüm köyün buluşma noktası olan köy kahvesine gittik. Köyde yaşayanlar az olunca toplanmakta aslında çok zor olmuyor. Birkaç saat köy kahvesinde köylüler ile oturduk, semaverde pişen çayımızı yudumladık. O dakikalarda kendi hayatımı ve buradaki yaşamı sorgularken buldum. Burada yaşayanların belki akıllı telefonları yok, olsa da zaten burada telefon pek çekmiyor. Dünyada olup biten haberlerden çoğu zaman habersizler ama bizden çok daha mutlular. Şehir hayatında ufak ufak birçok şeyi kendimize dert ederken, burada çok basit bir yaşamda insanlar gerçekten mutlular. Gerçekten burada geçen her dakikamız inanılmaz derecede eşsizdi, hem onlarla sohbet ettik hem de aslında çok basit yaşam şeklinin daha çok mutluluk sağladığı inancına kavuştum. Buraya gelince köyün en yaşlısı tontonumuz Mürüvvet teyzemiz, köy kahvecisi Mehmet abi, Durmuş abi ve canım Gönül Ablam ve Muzaffet Abim ile tanışın, yaşamları sizi de eminim benim kadar etkileyecek.

lübbey köyünde yaşayanlar

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

6 yorum

Bir cevap yazın