Prag’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

prag gezilecek yerler
12.5BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 7 dakika

Yurt dışına çıkmadan önce yapılması gereken en önemli şey gideceğiniz ülkenin işleyişini öğrenmek. Prag, Avrupa’da yer alsa da seyahat ederken başınıza gelebilecek olan bazı sorunlar ve bilmeniz gereken önemli konular var. Bunlar için en azından önem almak ve Prag’ı daha yakından tanıtmak için Prag hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda sizleri bekliyor.

Prag Hakkında Genel Bilgiler

Prag, Çek Cumhuriyetinin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. “Altın Şehir”,” Masal Şehri” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle anılır. Çekçe’de Praha diye geçer. Şehir genel olarak sayılara göre bölgelere ayrılmış ve toplamda 10 bölgeden oluşuyor. En merkezi bölgesi Praha 1 olarak geçer, burası şehrin kalbi gibi düşünebilirsiniz. Sayılar büyüdükçe merkezden uzaklaşır o yüzden mesafeleri düşünürken sayılardan hızlıca ilerleyebilirsiniz. Prag’ın nüfusu ortalama 1 milyon 200 bin civarlarında. Ama bu rakam yüksek sezonda gelen turistler ile daha da artıyor. Çek Cumhuriyeti’nin resmi dili Çekçe ama çoğu kişi İngilizce bildiği için dil engeli yok.

Prag Nerededir?

Çek Cumhuriyeti’nin (Çekya) batısında Almanya, güneyinde Avusturya, kuzeyinde Polonya ve doğusunda Slovakya bulunuyor. Bir orta Avrupa şehri olan Prag’da konum olarak Orta Bohemya bölgesinde, Vltava Nehri üzerinde konumlanmış.

prag old town

Prag’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan direkt uçuşla sadece THY ve Pegasus ile Prag’a uçabilirsiniz. Biz Pegasus kampanyasından gidiş-dönüş 390 tl ödeyerek biletlerimizi aldık. İstanbul’dan yaklaşık 2 saat süren uçuş ile Prag Václav Havel Havalimanı’na vardık.

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Dört mevsim gidilebilir ama Prag’a gitmek için en keyifli zamanlar bahar ve sonbahar mevsimi olduğunu düşünüyorum. Yazın çopu günler bunaltıcı sıcaklar olduğu için gezmek gün içinde biraz zor olabiliyor. Ben Prag’a iki yıl ara ile iki kez gittim. İlk gittiğimde Ağustos ayının son günleri olduğu için hava oldukça sıcaktı, şehri genellikle yürüyerek gezdiğim için kimi zaman sıcaktan bunaldığım da olmuştu. En son Mayıs ayında gittiğim için hava seyahat etmek için daha uygundu, bir yerden bir yere yürüken sıcaklık konusunda sıkıntı yaşamadım. Ama gün içinde değişen hava sıcaklıkları sebebiyle evden erken çıktığımda serin bir hava, gün içinde gezerken de yaz tadında bir hava olunca son gün hastalandım. Bu yüzden tavsiyem yaz ayları dışında yanınıza mutlaka yedek bir ceket almanız olacak. Ayrıca kışın gerçekten çok soğuk olduğunu bilmenizde fayda var. Kışın ise Prag’a gitmek için en büyük sebebim sadece Noel pazarı olabilir çünkü Avrupa’nın en güzel, en canlı Noel pazarlarından biri Prag’da kuruluyor.

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Prag’a seyahat edecekseniz pasaportunuzda geçerli bir Çek Cumhuriyeti vizesi ya da Schengen vizesi olmak zorundadır. Eğer Çek Cumhuriyeti için turistik vize alacaksanız işlemlerinizi aracı firmalar ile yapmanız gerekiyor. Ancak başvurmadan önce bilmenizde fayda var, Çek Cumhuriyeti vize başvurularından kolaylıkla uzun süreli vize veren bir ülke değil. Genellikle seyahat süresi kadar vize verdiği için tavsiyem öncesinde daha kolay vize veren ülkelerden vize alıp, o ülkeye giriş yapıp daha sonra Çek Cumhuriyeti’ne gelmeniz ya da hali hazırda bulunan Schengen vizesi ile seyahat etmeniz olacak. Bizim geçerli Schengen vizemiz olduğu için Çek Cumhuriyeti’nden vize almamıza gerek yoktu. Havalanına indiğimizde pasaport kontrolünde Schengen vizemizi kontrol ettiler. Konaklama detayı, kalış süresi ve dönüş bileti konularında hiçbir soru sorulmadan giriş yaptık. Ama yanınızda her duruma karşı seyahat detaylarınızı çıktı olarak bulundurmakta fayda var.

prag harita

Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? 

Prag Václav Havel Havaalanı’nda 3 terminal var. Eğer uçuşunuz Türkiye üzerinden ise Terminal 1’e ineceksiniz çünkü Schengen ülkeleri dışında kalan ülkelerin uçuşları buradan yapılıyor. Ama uçuşunuz Avrupa içi olacaksa Terminal 2’yi kullanacaksınız.

Prag havaalanına vardıktan sonra merkeze gidiş için otobüs, taksi, airport express gibi seçenekler var. Ancak en hesaplı gidiş için önerim 90 dakika geçerli bilet alıp 100 ya da 119 numaralı otobüsü kullanmanız olacak. 30 dakikalığı önermiyorum çünkü gideceğiniz yer merkezdeyse yolculuk süresi 30 dakikayı mutlaka aşacak ve biletiniz geçersiz kalacak. Hangi otobüsü kullanacağınız sizin gitmek istediğiniz noktaya göre değişir, ulaşım haritasından en uygun olanı seçin. Prag ulaşım haritasını inceleyerek yolculuk planınızı yapabilirsiniz.

 • 100 numaralı otobüse binerseniz yaklaşık 18 dakikalık yolculuk sonunda Zlicin durağında inerek metro B hattına (sarı) aktarma yapmanız gerek.
 • 119 numaralı otobüse binerseniz yaklaşık 15 dakikalık yolculuk sonunda Veleslavin durağında inerek metro A hattına (yeşil) aktarma yaparsınız.

Prag’da havaalanı gelen yolcular kapısından çıkış yaptığınız anda otobüs duraklarını karşınızda göreceksiniz. Buradan şehir merkezine doğru giden 100 ve 119 numaralı otobüsler kullanabilirsiniz. Biletinizi otobüse binmeden önce havaalanının içindeki makinalardan kredi kartı ya da nakit olarak alabilirsiniz. 30 dakika ve 90 dakika olmak üzere alacağınız biletleri bu süre içerisinde birden fazla toplu taşıma için kullanabiliyorsunuz ama aldığınız bileti ilk kullanımda otobüsün içindeki sarı makinalara okutmayı unutmayın yoksa kontrol sırasında görevliler ceza yazar. Bir de kullanırken süresine mutlaka dikkat edin.

Prag şehir merkezine otobüs, metro ve tramvay ile aktarmalı ulaşım yaklaşık 45-50 dakika civarında sürüyor.  Eğer zamanınız kısıtlı ise 60 CZK ödeyerek Airport Express (AE) otobüsü ile 30 dakikada Prague Main Station’a (Hlavni Nadrazi) ulaşmak mümkün. Biz Prag’a vardığımızda Prag Card’ı aktif etmediğimiz için 90 dakikalık bileti kullandık. Son günümüzde daha hızlı olması adına hem de Prag Card ile ücretsiz olan AE otobüsünü kullanarak ulaştık.

prag tramvay

Prag’da Şehir İçi Ulaşım

Merkezde ulaşım için 1 veya 3 günlük kartlardan alabilirsiniz. Tabi eğer kalacağınız yer merkezi bir konumdaysa ve yürüyerek gezmeyi düşünüyorsanız günlük ulaşım bileti almanıza çok da gerek yok. Belki bazı uzak noktalar için toplu taşıma kullanmanız gerekebilir, onlar içinde kısa süreli ulaşım kartları alabilirsiniz. Bizim kaldığımız bölge merkeze yürüme mesafesinde olmadığı için tramvay ve metro seçeneklerini kullandık. Merkezde dolaşırken de çoğu zaman yürüdük, sadece bazı uzak noktalara giderken kullandık. Toplu taşıma için sadece bileti almanız yetmeyecek aman dikkat. Sarı kutular gördüğünüzde biletinizi onun içine koyup onaylatmayı unutmayın.

 • 30 dakika geçerli bilet : 24 CZK
 • 90 dakika geçerli bilet : 32 CZK
 • 24 saat geçerli bilet : 110 CZK
 • 72 saat geçerli bilet : 310 CZK

Prag’da toplu taşımaya bindiğiniz anda (otobüs, metro veya tramvay) girişlerinde ya da içinde biletinizi mutlaka okutmanız gerekiyor. Çünkü bilet kontrol memurları her an her yerde karşınıza çıkıp bilet kontrolü yapabilirler. Bu yüzden biletinizin geçerli olduğu zamana dikkat edin. 30 dakikalık ise, sadece 30 dakika toplu taşıma kullanma hakkınız var. Diyelim ki yolculuk sırasında 40. dakikada kontrole denk geldiniz, ne yazık ki ceza kesilir.

Prague Card Nedir?

Prag her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, sokakları tarihi yapılarla çevrilive müzelerle dolu bir şehir. Kentin tarihi o kadar zengin ki kiliseleri, katedralleri, sinagogları, saray, kale ve kuleleri herhangi bir Avrupa kentine kıyasla çok daha fazla. Hal böyle olunda şehirde gezilecek birçok yer var. Her birinin girişi ücretli olunca Prag turizm ofisinin resmi olarak kabul ettiği Prague Card‘ı almayı tercih ettik. Bu kart sayesinde birçok turistik noktaya ücretsiz ya da indirimli olarak giriş sağladık hemde sınırsız olarak toplu ulaşımı kullanmış olduk. Bu kart eğer ki şehri detaylıca gezecek ve indirimlerinden faydalanacaksanız son derece avantaj sağlıyor.  Ama yok ben müze, saray, kule, kilise görmeyeceğim, sokaklarında dolaşıp şehri yaşayacağım diyorsanız sadece ulaşım için günlük ulaşım bileti ile bu işi çözersiniz.

prague card

Prag’ı daha ucuza gezmek isteyenler için Prague Card‘ın avantajlarından biraz bahsedeyim. Şehri gezerken bazı yapılara ücretsiz, bazılarına da indirimli giriş avantajı sağlayan ve  kartın geçerli olduğu süre boyunca toplu taşımayı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir şehir kartı. 2, 3 ve 4 günlük olarak seçenekleri var, gün sayısına göre de fiyatları değişiyor. Kart ile 50’nin üzerinde turistik noktaya ücretsiz girebilir, havaalanı şehir ulaşımı dahil olmak üzere toplu ulaşımı sınırsız sayıda ücretsiz kullanabilir, şehir turları, restoranlar ve konserlerden de indirimli olarak faydalanabiliyorsunuz. Tüm avantajları incelemek için Prague Card‘ın sağladıklarına göz atabilirsiniz.

Dilerseniz Prag’a gitmeden önce online olarak satın alabilir ya da satış ofislerinden direkt kartı satın alabiliyorsunuz. Hem merkezde hem de havaalanında ofisleri var. Biz daha kolay olacağı için havaalanına indiğimizde çıkışta turizm ofisinden kartımızı teslim aldık. Bir gün öncesinde internetten online olarak ödememizi zaten yapmıştık. Prag’da 5 gün kaldık ama şehir kartı en fazla 4 günlük olunca kartı ilk gün aldık ama aktive etmedik. Kartı teslim alırken üzerine tarihleri yazıyorlar ve ona göre süresi belirleniyor. İlk kullanımda makinalardan birine işlettikten sonra artık bir daha işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Para Birimi ve Döviz Bozdurma

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro kullanmıyor. Çek Cumhuriyeti’nde para birimi olarak Çek Korunası (CZK) geçerli. Gelmeden önce akla ilk gelen Türkiye’den Çek Korunası almak ama bunu yapmanıza çok da gerek yok. Zaten döviz bürolarında bulmak çok zor, bulursanız da çok yüksek kurdan satış yapıyorlar. Bu olaylara hiç girmeden siz tavsiyem yanınıza Euro almanız olacak. Ama yeni bir sorun ile karşı karşıyasınız; döviz bozdurmak. Prag’da döviz bozdurma konusunda turistleri dolandıracak düzeyde bir sistem işliyor. Çoğu yerde %0 komisyon yazısı göreceksiniz ama bunlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Paranızı gördüğünüz her yerden bozdurmamalısınız. Komisyon almıyor gibi gözükerek çok düşük kurdan paranızı bozarak sizi zarara uğratabilirler. Çok az sayıda güvenilir döviz bürosu var ve onlara ulaşmakta baya zor.

Çek Korunası

Biz turizm ofisinin önerdiği ve Prag Card sahiplerine daha da iyi kurdan veren Abraham Exchange’ı kullandık. Zaten çoğu yerde kredi kartı geçtiği için çok büyük miktarda para bozdurmadan, yanımıza az nakit alarak dolaştık. Büyük marketlerde, restoranlarda ve müze girişlerinde kredi kartı geçerli olduğu için sadece bir yerde nakit engeliyle karşılaştık. Merkezi konumu ve kandırmaması sebebiyle paranızı bozdururken burayı kullanmanızı tavsiye ederim. Son olarak havaalanına ilk indiğinizde de buradaki ofislerden her şehirde olduğu gibi uzak durmalısınız. Zaten otobüs ya da metro için bilet alırken makinalarda kredi kartınızı kullanabiliyorsunuz bu yüzden nakit paraya hiç ihityaç duymadan merkeze gidebiliyorsunuz. Sonra da güvenli bulduğunuz ofisten paranızı bozdurunca zarar etmezsiniz.

Prag Pahalı Mı?

Büyük Avrupa şehirlerine göre daha ucuz ama Balkanlar kadar da hesaplı olmayan bir şehir Prag. Prag gerçekten ucuz mu diyecek olursanız bence Avrupa’ya göre daha hesaplı. Her bütçeye uygun yeme-içme-alışveriş seçenekleri olması sebebiyle bence iyi planlanırsa ve paranızı bilinçli harcarsanız bütçeyi sarsmadan seyahat edilebilir. Mesela suyu yol üstünde turistik yerlerden almak yerine marketlerden almak bile çok fark ediyor. Market fiyatlarından ortalama olarak biraz örnek vererek ne kadar fark olduğunu açıklamak istiyorum. Örneğin; bir şişe su ile 0,5’lik bira markette aynı fiyat yani yaklaşık 10 CZK. İnanılmaz ama Prag’ta 2 ₺ ödeyerek bira alabilirsiniz. Türk lirası cinsini düşünmek için genelde ilk rakamın iki katını göre hesaplama yapabilirsiniz. Mesela 10 CZK yaklaşık 2 ₺, 150 CZK yaklaşık 30 ₺ gibi.

Kaliteli bir restoranda yemek tabağı : 250-400 CZK + Bira 50 CZK

Üçüncü dalga bir kahvecide kahve : 50-70 CZK

 • 2019 Çek Korunası: 25 CZK = 1 € = 5,9 ₺

prag konaklama

Prag’da Konaklama

Biz aslında Prag’a kısa süre önce taşınan arkadaşlarımızı ziyaret etmek için gelmiştik. Bu yüzden onların evinde misafir olduk. Şehirde her bütçeye uygun konaklama seçenekleri var ama eğer Airbnb kullanmayı bizim gibi seviyorsanız size Prag’da kalacak yer için bir önerim var. Şuanda Emra ve İbrahim evlerinin bir odasını Airbnb üzerinden kiralıyorlar. Evleri merkeze yürüme mesafesinde değil, Prag’ın nezih semtlerinden Praha 8’de ama evin hemen önünden tramvay geçiyor ve çok yakında metro istasyonu olduğu için ulaşım açısından hiçbir sorun yaşamazsınız. Eğer Prag’da Türk bir ailede kalmak isterseniz Prag’da Airbnb linki üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

Airbnb’den Nasıl Ev Kiralanır? yazısını okuyarak Airbnb nasıl kullanacağınızı ve rezervasyon yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Prag’da Airbnb ile ev ya da oda kiralamayı düşünüyorsanız, ilk kez üye olacaklar için indirim kodumu paylaşıyorum. Benim linkim ile üye olduktan sonra yapacağınız ilk rezervasyonda indirim kazanacaksınız. Airbnb %10 indirimi işte burada! 

Prag Kaç Günde Gezilir?

Görülmesi gereken yerleri hakkıyla gezmek için Prag’ a en az üç gün ayırmalısınız. Müze, saray,  kule vs görmesem de olur diyorsanız bu süre yarıya inebilir. Buraya kadar gelmişken Prag’ın çevresindeki bir şehri de göreyim derseniz +1 gün ayırmanız gerek.

prag'dan ne alınır

Prag’da Alışveriş

Prag’da alışveriş denince akla şehrin en ünlü alışveriş caddesi Mustek geliyor. Trafiğe kapalı, geniş cadde boyunca birçok zincir mağaza var. Fiyatlar bize göre çok fark etmiyor ama indirim dönemine denk gelirseniz uygun fiyata alışveriş yapmak mümkün. Ayrıca merkezde yer alan Centrum Chodov, OC Quadrio ve Palladium alışveriş merkezlerini de listenize ekleyebilirsiniz. Prag’dan ne alınır konusunda önerim ülkeye özel ürünlerden kristal hediyelikler, Granat taşından hediyelikler, porselen takımlar ve el yapımı ahşap ürünler olabilir. Bunların hepsini tek bir caddede bulacağınız yer aynı zamanda Prag’ın en tatlı caddelerinden biri olan Nerudova. Prag’dan yeme-içme konusunda hediyelik olarak en meşhur şeyi yerli likörü Becherovka (limon aromalı olanı daha hafif). Bir de Çekler’in Oplatky Kolonáda isimli kağıt helvası ve ballı-cevizli Çek pastası Marlenka alınabilir. Hepsini büyük marketlerde farklı çeşitlerde bulmanız mümkün.

Prag Çevresinde Günübirlik Gezilecek Yerler

Prag’a yakın günübirlik gidilebilecek iki alternatif var; Karlovy Vary ve Cesky Krumlov. Bizim planımızda araba kiralayarak günübirlik Cesky Krumlov üzerinden Hallstatt’a gitmekti ama hava bir anda bozunca planımızı değiştirmek zorunda kaldık. Bu yüzden alternatif olarak listemize aldığımız Karlovy Vary’e gittik. Burası Prag’a yaklaşık iki saat uzaklıkta, termalleri ve temiz havasıyla ünlü bir şehir. Eğer Çek Cumhuriyeti’ne kadar gelmişken bir de farklı bir şehir göreyim diyorsanız listenize Karlovy Vary’i ekleyebilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 yorum

 • Haftaya iş için gidiyorum. Prag’da bir günüm olacak. Mutlaka gör dediğin iz bir yer var mı? Cevap için teşekkürler. İyi günler

  • Merhaba Murat,
   Karl Köprüsünden genel olarak şehri izleyebilirsiniz. Sonra Prag Kalesi taraflarında en azından yürüyüş, Astronomik Saat tadilatta ama yine de meydanda dolaşın derim.

Bir cevap yazın