Marakeş’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

marakeş souk
15.5BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 6 dakika

Fas’ta ne Afrika, ne de Arap kültürü baskın, tam bir sentez. Fas deyince akla ilk olarak Kazablanka gelse de bu harmanı en çok hissedeceğiniz şehirlerden biri kesinlikle Marakeş. Berberi dilinde “Tanrı’nın Ülkesi” anlamına gelen Marakeş, kızıl renkli binalarıyla aynı zamanda yaşayan halk tarafından “Kızıl Toprak” olarak da anılıyor. Harmanlanmış bir şehir derken bunu en çok hissedeceğiniz iki bölge Gueliz ve Medina. Modern binalar ve birbirinden lüks mağazalar ile Fransa’nın etkilerini hissettiren Gueliz bölgesinden biraz yürüyünce mistik sokakları, tarihi yapıları, pazarları ile surlarla kaplı bölgesi Medina’ya varıyorsunuz.

Fas’ta 12 gün süren seyahatimizde bende derin izler bırakan, ülkenin kültürünü açıkça gösteren, insanlarla en kaynaşmalı şehrim Marakeş’in bende yeri tabi diğer şehirlere göre ayrı oldu. Gitmeden önce çok araştırmama rağmen deneyim odaklı bilgi bulmakta epey zorlandım bu yüzden Marakeş’e gitmeden önce bilmeniz gerekenler yazısıyla seyahatinizi daha kolay hale getirmek istiyorum.

Marakeş’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Marakeş’e direkt uçuş olmadığı için önce Kazablanka’ya uçmanız gerek. Daha sonra Kazablanka’dan arabayla 2 saat 45 dakikalık yolculuk ile Marakeş’e ulaşabilirsiniz. Biz İstanbul’dan Kazablanka’ya Air Arabia ile uçtuk. Kazablanka’dan Marakeş’e ulaşımı da kiraladığımız araç ile sağladık.

majorelle bahçesi marakeş

İstanbul – Kazablanka

Türkiye – Fas arasındaki direkt uçuşlar İstanbul (Atatürk Havalimanı/Sabiha Gökçen Havalimanı) ile Kazablanka (Mohammed V Havalimanı) şehirleri arasında yapılıyor. Sadece Türk Hava Yolları, Royal Air Maroc ve Air Arabia firmaları uçuş düzenliyorlar. Genellikle en uygun fiyatlı uçusu Air Arabia sağlıyor. Bizde Türkiye’den Fas’a gitmek için Air Arabia’yı tercih ettik. Türkiye’den Fas’a uçuş süresi yaklaşık 5 saat sürüyor.

Kazablanka – Marakeş

Kazablanka Mohammed V Havalimanı’ndan Marakeş Menara Havalimanı’na Royal Air Maroc ile günde birkaç sefer uçuş oluyor. Uçuş süresi 50 dakika olmasına rağmen bilet fiyatları Türkiye’de yurt içinde uçak biletine ödediğiniz fiyatlarla hiç benzer değil, inanılmaz pahalı. Eğer zaman kısıtlamanız yoksa Fas içinde uçak kullanmak çok da mantıklı değil. Biz Kazablanka Havalimanı’ndan araba kiralamayı tercih ettik, böylece tren ya da otobüsle uğraşmamış olduk. Kazablanka Havalimanı’ndan Marakeş’e arabayla 2,5 saatte ulaşmak mümkün.

Marakeş’te Konaklama

Fas’ta konaklama olarak kesinlikle riad yani avlusu olan butik otellerde kalmanızı öneriyorum. Bu tarz oteller genellikle medina yani eski şehir bölgesinde yer alıyor. Bu yüzden tek dezavantajı çarşıların içinde dar ve labirentli sokaklarda konumlanıyor olmaları. Bu bölgeye araç girmediği için valizleri otele kadar taşıma sorunu dışında bir problem yaşamıyorsunuz. Bu noktada aslında kaldığınız oteller tekerlekli arabalarıyla size yardımcı oluyorlar. Biz ilk gün bu detayı bilmediğimiz için eşyaları taşıyacağız diye epey uğraştık. Eğer taşıyamayacak kadar çok eşyanız olursa otele taşımak yerine önceden otelinizi arayıp yardım isteyin, muhakkak yardımcı olurlar.

marakeş otel

Marakeş’te kaldığımız üç gün için iki farklı otelde kalmayı tercih ettik çünkü hem farklı otelleri ve konseptleri deneyimlemek istedik hem de zamanımızı daha verimli kullanmak için gezi planımızı bölgelere ayırdık. Marakeş’te kaldığımız Riyad El Cadi ve La Sultana otellerinde yaşadığımız deneyimi Fas Konaklama Rehberi yazımda bulabilirsiniz.

Marakeş’te Hayat Kurtaran Bilgiler

 • Fas, Türk vatandaşlarına vize istemiyor bu yüzden Marakeş’e gelirken vize sorunu yaşamayacaksınız. Pasaportunuzu yanınıza alın ve tatilin keyfini çıkarın.
 • Marakeş’te yaz ayları çok sıcak geçiyor bu yüzden Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları Fas’a gitmek için pek uygun değil. Fas’ın en yüksek sezonu Kasım ayı, havanın gezmek için ideal ısıda olduğu Kasım ayını yereller şiddetle öneriyor. Ama bu zamanlarda oteller yoğunluk yaşıyor ve fiyatlarda yüksek. Biz Eylül ayının ilk haftası Fas seyahatimize Marakeş’ten başladık ve kaldığımız 12 gün boyunca çölden bile daha sıcak bulduğumuz Marakeş’te 45 dereceleri gördük. Eğer daha sakin bir zamanda daha uygun fiyata seyahat etmek isterseniz Marakeş’in en ölü sezonu Ocak ve Şubat aylarını seçin. Otellerde daha ucuz ve şehirde turist sayısı oldukça az.

marakeş souk

 • Ülke genelinde Arapça ve Fransızca ağırlıkta konuşulduğu için Marakeş’te İngilizce bilen sayısı oldukça az. Özellikle Souk yani çarşılarda iletişim sıkıntısı yaşayabilirsiniz ama araya biraz beden dili kattığınızda sorun çözülüyor.
 • Fas insanları genel olarak fotoğraflarının çekilmesinden hoşnut değiller. Ama ülke genelinde fotoğraf konusunda en agresif insanları Marakeş’te gördüm diyebilirim. Bunun nedenini de en turist çeken şehir olmasına bağlıyorum. Ama bu demek değil ki fotoğraf çekemeyeceksiniz. Öncesinde insanlarla sohbet ederseniz size davranışlarının değiştiğini fark edeceksiniz. Ben bu yolu denediğimde ve sonrasında fotoğraf çekmek için izin istediğimde kimseden olumsuz yanıt almadım. Fakat bu durum sadece Jemaa el-Fnaa Meydanı’nda geçersiz, zaten burasının amacı turistlerden para kazanmak üzerine olduğu için fotoğraf çektiğiniz an yanınıza gelip para istiyorlar. Bu yüzden cebinizde bozukluk Dirhem olsun. Sakın para verirken elinizdeki toplu parayı göstermeyin, daha da çok istiyorlar.

marakeş fas

 • Marakeş güvenli mi sorusunun cevabı bakış açısına göre değişiyor. Mesela bir Avrupa şehri gibi güvenli olmasını beklemek burada sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Özellikle Fas, Afrika kıtasında ilk ülkeniz olacaksa buraya alışmak için kendinize biraz süre tanıyın. Bu süreçte Afrika’da bir şehirde olduğunuzu kendinize sık sık hatırlatın. Marakeş güvenlik açısından bir Afrika ülkesine göre oldukça güvenli ancak her an dikkatli olmanız da gerekiyor çünkü Avrupa’da değilsiniz. Özellikle Medina bölgesinde araç trafiğine kapalı olan dar sokaklarda motosikletler, bisikletler ve yük taşıyan eşeklere karşı yürürken daima dikkatli olun. Çantanızı güvenli bir şekilde taşıyın ama abartıya da gerek yok. Gitmeden önce okuduklarımıza göre elimize telefonumuzu alıp gezemeyiz, fotoğraf çekmek bile zor gibi yorumlarla gitmeden önce korkmuştuk. Yorumlara çok takılmayın, biz güvenlik olarak hiç sıkıntı yaşamadık. Ancak geceleri bazı sokaklar çok ıssız olabiliyor, yine de siz hep dikkatli olun.

marakeş gezilecek yerler

 • Marakeş’te şehir içi ulaşım için eğer arabanız varsa Gueliz bölgesine gitmek için kullanmamanızı öneririm. Çünkü arabanızı otoparktan çıkarıp, keşmekeş trafikte stres altında birkaç kilometre gitmek ve tekrar otopark parası ödemek hiç mantıklı değil. Bizde bunu deneyimleyerek öğrendik, siz en iyisi taksiye binin. Taksiler gerçekten çok ucuz.
 • Marakeş’te döviz bozdurmak için Jemaa el-Fnaa meydanına yakın olan ve Hotel Ali’nin girişindeki ofisten güvenli bir şekilde bozdurabilirsiniz, biz Marakeş’te para bozdurmak için burayı kullandık.
 • Fas’a gece hayatı anlamında büyük beklentilerle gitmemek gerek. Sonuçta alkollü içecekler sadece çok lüks restoranlarda satılıyor ve fiyatları da içmeye teşvik etmemek için oldukça yüksek. Bu yüzden Marakeş’te gece hayatı açısından bir beklentiniz olmasın, en fazla lüks bir bara gidip birkaç kadeh içip, keyiflenirsiniz.

fas hediyelik eşya

 • Eğer araba kiraladıysanız Marakeş’te yeni bir sorunla mücade etmek zorundasınız. Karmaşık şehirde bir de otopark sıkıntısı var çünkü gideceğiniz çoğu yer hatta kalacağınız oteller muhtemelen medina yani eski şehir bölgesinde olacak. Bu yüzden arabanızı günlük ya da saatlik olarak güvenli bir yere park etmelisiniz. Yol kenarlarına park etmek için size ısrar eden kişileri pek önermiyorum, belki birkaç saat için iş görür ama gece hareketlli bir yerde dahi olsa yol kenarlarına arabanızı sakın park etmeyin. Zaten bu kişiler belli bir saatten sonra gidiyor bu yüzden arabanız güvenliksiz bir şekilde tüm geceyi geçirecek anlamına geliyor. Yol kenarında park ettiğimizde ne olacak ki dediğinizi duyar gibiyim ama Marakeş’te bu büyük bir sorun. Bu yüzden Kutubiye Camisi’nin hemen arkasında, şehrin en büyük ve güvenli otoparkına park edin. Tam olarak konumunu haritaya ekledim.

babouche fas

 • Marakeş alışveriş anlamında tam bir cennet. Labirent gibi sokaklarında eski şehir bölgesi Medina’da onlarca çeşit Souk (çarşı) var. Marakeş’ten ne alınır konusunda seçim yapmak oldukça zor ama özellikle hediyelik olarak babuşlar (terlik), tajine çömlekleri ve kilimler çok popüler. Fas’ta alışveriş yaparken pazarlık etmeden olmaz. Genellikle ürünlerin üzerinde etiket olmaz, fiyat sorduğunuzda çok yüksek söylerler ve çoğu zaman da ilk söyledikleri fiyatın yarısına kadar inerler. Bu fiyatı daha da aşağıya çekmek tamamen sizin pazarlık beceriniz ve sabrınıza kalmış. Gitmeden önce birkaç parça seramik için neredeyse bir saat pazarlık edeceğimi söyleseler gülüp geçerdim ama oraya gidince işler değişti. Ne pazarlığı bırakıp çıkabiliyorsunuz ne de fiyatı kabul edip alıyorsunuz. Pazarlık uzadıkça uzuyor. En kötüsü de o ürünün gerçek fiyatını asla öğrenemiyorsunuz ama alıyorsunuz.
 • Marakeş’te yüzlerce Souk (özel çarşılar) var. Babouche (terlik), Chouari (halı), El-Attarine (parfüm ve baharat), Cherratine (deri) gibi özelliklerine göre çarşılar da ayrılıyor. Marakeş’in en bilinen çarşısı Souk Semmarine ve Souk Cherifia. Her birini gezemeseniz bile en azından ikisine mutlaka uğrayın. Kolayca bulmanız için yazının sonuna mor renkli alışveriş çantası ikonu ile hepsini ekledim.

marakeş gezilecek yerler

 • Marakeş’in modern ve lüks bölgesi Gueliz. Medina sokaklarından çıkıp buraya gelirseniz kısa süreli bir şok geçirmeniz çok doğal. Buraya gelince kendinizi Avrupa sokaklarında dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Avenue Mohammed V Caddesi Gueliz’in en ünlü noktası ve ilk bakışta bana Fransa’yı anımsattı. Zara, Starbucks gibi markaların bulunduğu semtte şık butikler, ünlü restoranlar ve modern yapılar var. Medina bölgesinden sonra birazda Marakeş’in modern yüzünü görmeye gelin.

Marakeş’te Gezilecek Yerler

bahia sarayı marakeş fas

 • Jemaa el-Fnaa Meydanı
 • Majorelle Bahçeleri
 • Bahia Sarayı
 • El Badi Sarayı
 • Bab Agnaou
 • Kutubiye Camii (Koutoubia Mosque)
 • Saadian Mezarları (Saadian Tombs)
 • Ali Bin Yusuf Medresesi (Ali ben Youssef Medersa)
 • Le Jardin Secret
 • Dar Si Said (Museum of Moroccan Arts)
 • Agdal Bahçeleri
 • Menara Bahçeleri
 • Musee de la Palmeraie
 • Musee de Marrakech (Marakeş Müzesi)
 • Maison de la Photograhie (Fotoğraf Evi)

Şehrin gezilecek en başlıca yerlerini Marakeş’te Gezilecek Yerler yazımda bahsettiğim için bu kısımda çok fazla detaya girmiyorum. Ama Marakeş’te gezilecek turistik noktaların hepsini listeme eklemiştim, zamanınız olursa bu yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Marakeş’te Nerede Ne Yenir?

Geleneksel Fas yemeklerinden Tajine ve Couscous yemeden Marakeş’ten ayrılmayın. Biz öğle yemeği için daha çok geleneksel tatlar denemeyi tercih ettik. Marakeş’in Gueliz bölgesinde çok şık restoranlar da var, bir akşam da gözümüz gönlümüz açılsın diye oraya gittik.

marakeş cafe des epices yemek

Cafe Des Epices: Terası çok güzel, Marakeş’in ünlü Nomad restoranına komşu. Nomad’ın fiyatlarının çok yüksek, turistik ve kalitesinin düştüğünü söyleyen lokal arkadaşlarımızın sözünden şaşmadık. Bu yüzden öğle yemeği için Cafe Des Epices‘e gittik. Hasır şapka ve çanta pazar meydanı Rahba Kedima’ya tepeden bakarak burada dinlenmek ayrı bir keyif. Tajine veya Kuskus denemek için burayı tercih edin.

marakeş henna art cafe

Henna Art Cafe: Öğle yemeğini hafifçe geçirmek için Henna Art Cafe‘yi tercih ettik. Burayı Marakeş’te uzun yıllardır yaşayan bir Amerikalı kadın işletiyor. Hem yemek ve bir şeyler içmek için keyifli bir yer hem de gelmişken henna yani kına dövmesi yaptırabiliyorsunuz. Jemaa el-Fnaa’da da dövme yapan kadınlar var ama bazılarının belirli bir paraya anlaşıp daha sonra fazlasını isteyip tatsızlık çıkardığını öğrendikten sonra bir adım geri durdum. Yaptırırsam burada yaptırırım hem de öğle yemeği yeriz diyerek geldik. Kına dövmesi yaptırmak isterseniz koleksiyonu var ona göre fiyatlandırılıyor ama fiyatları gördükten sonra açıkcası vazgeçtim. Burada giriş katındaki odada tavus kuşlu dekorasyona bayıldım. Kuskus salatası ve humusu tatmanızı tavsiye ederim ama Falafel köftesini pek sevmedik, denemeseniz de olur.

marakeş yemek

La Trattoria: Kapıdan girdiğimiz an bahçede çalan piyano ile Marakeş’te olduğumuzu unutturan bir İtalyan restoranı, La Trattoria. Büyük bir zevkle dekore edilmiş, şık bir mekan. Özellikle bahçesi ve havuzbaşı inanılmaz keyifli. Marakeş’te romantik bir akşam yemeği yemek isterseniz mutlaka buraya gelin.

la trattoria marakeş yemek

Servis kusursuz, garsonlar çok yardımcı, nazik ve güleryüzlüler. Burada en tercih edilen lezzeti parmesanlı dana madalyon ama taze makarnalarını da denemenizi öneririm. Biz ne yediysek çok sevdik. Şehrin modern kısmı Gueliz bölgesinde böyle şık bir restoranda bir gecemizi geçirmek bizim için farklı bir deneyim oldu. Gitmeden önce rezervasyon yapmayı da unutmayın.

cafe clock fas

Cafe Clock: Fas’ta birkaç şubesi olan, aslında Fes’te kurulmuş bir kafe-restoran. Çoğunlukla Faslı gençlerin tercih ettiği bir mekan. Pazar günü gün batımında canlı müzik oluyor. Bizde Couchsurfing’ten tanıştığımız Mohammed ve Najib ile Cafe Clock‘ta akşam yemeği için buluştuk. Deve eti burgerine bayıldım. Eğer farklı lezzetlere açıksanız çok seveceğinize eminim.


12 Günlük Fas Rotamız

Fas’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Fas’ta Görmeniz Gereken 5 Şehir

Marakeş’te Gezilecek Yerler

Fas Konaklama Rehberi

Fas’ın Mavi Şehri Şafşavan


Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

7 yorum

Bir cevap yazın