Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Harçsız Öğrenci Pasaportu
20.4BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Dünyanın en pahalı pasaportuna sahip olduğumuz bir ülkede seyahat etmek kadar pasaport çıkartmak da büyük lüks oldu. Hal böyle olunca öğrenci olarak seyahat etmekte giderek zorlaşmıştı. Neyse ki son birkaç yıldır düzenlenen bir uygulama ile en azından öğrencilerin seyahat etmesini engelleyecek maddi yükler hafifletildi.

Harçsız öğrenci pasaportu demek, 25 yaş altındaki tüm öğrencilerin harç ödemeden çıkartabileceği bordo pasaport demek.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?

Eskiden sadece eğitim, yarışma, sosyal ya da spor organizasyonları sebebiyle yurtdışına giden öğrencilere harçsız öğrenci pasaportu veriliyordu. Artık kapsamı genişletilerek 25 yaş altı tüm öğrenciler herhangi bir sebeple yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabiliyor. Fakat harçsız öğrenci pasaportu çıkartmak için sadece 25 yaş altı olmak yetmiyor, harçtan muaf olmak için mutlaka öğrenci olmanız gerekiyor.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Harçsız öğrenci pasaportu uygulamasından her öğrenci yararlanabilir. 18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor ancak en fazla 5 yıllık geçerlilikte pasaport veriliyor. Başvuru sırasında her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte gitmesi gerekiyor. Okuldan veya e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınması da gerekli. Ancak 18 yaşından büyük öğrenciler için 5 yıl geçerlilik koşulu yok, 25 yaşına kadar öğrenci pasaportu alma hakkı var ve 25 yaşınızdan gün aldığınız gün geçersiz olacak şekilde düzenleniyor. Örnek verecek olursam 22 yaşında 3 senelik, 24 yaşında 1 senelik alıyorsunuz.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Bu belgeleri toparladıktan sonra Nüfus Müdürlükleri aracılığı ile pasaport başvurusu yapabilirsiniz. İşlemleri randevu alınarak kabul ettikleri için öncesinde “T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi” üzerinden size uygun tarih için başvuru yapmalısınız.

Randevu alırken bordo pasaport için başvuru yapar gibi sistem üzerinde ilerlemeniz gerek, herhangi bir öğrenci pasaportu seçeneği bulunmuyor. Randevu gününüzde belgelerinizle birlikte gittiğinizde öğrenci pasaportu talebinizi belirtiyorsunuz ve ona göre işlem yapılıyor. Başvuru işlemini tamamladıktan sonra pasaportunuz teslim edilmesini istediğiniz adrese en geç 7 iş günü içinde ulaşıyor.

harçsız öğrenci pasaportu

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport harcı ödemekten muaf olmaları ve öğrenciliğini ispatlamaya yarayan belgeler hariç, izlenmesi gereken prosedür standart bordo pasaport çıkartma işlemlerini ile tamamen aynı olacak.

Harçsız öğrenci pasaportu için gerekli belgeler: 

1. Nüfus cüzdanının aslı

2. 2 Adet biyometrik fotoğraf

3. Eski pasaportlar 

4. Pasaport bedeli dekontu

5. Öğrenci belgesi

– Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız:
Okulunuzdan ıslak imzalı öğrenci belgesi ya da e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Ancak e-devlet üzerinden aldığınız belgenin güncel olması şartı var.

– Eğer öğreniminize yurt dışında devam ediyorsanız:
Eğitim gördüğünüz ülkedeki T.C. Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’na harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunmanız gerekiyor.
Okulunuzdan alacağınız öğrenci belgesinin aslını başvurunuza eklemelisiniz.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

pasaport vize

Öğrenci pasaportu ne renk olur?

Klasik bordo (umumi) pasaport ile aynı renk. Umumi pasaporttan tek farkı öğrencilerin harç ödemeden çıkarıyor olmasıdır.

Öğrenci pasaportu alabilmek için okul sebebiyle yurt dışına gidiyor olmak gerekir mi?

25 yaşın altında ve öğrenciysen seyahat amacından bağımsız olarak harçsız öğrenci pasaportu alabiliyorsun.

Öğrenci pasaportu ücreti ne kadar?

Harçsız öğrenci pasaportu demek, pasaport harcından muaf demek. Yani bordo pasaport sahibi olmak için 2019 yılı itibari ile 10 yıllık pasaporta 811 TL ve 133 TL defter bedeli ödeyecekken harçsız öğrenci pasaportu ile 2019 yılı için sadece 133 TL defter bedelini ödüyorsunuz.

Açık öğretimde okuyanlar harçsız pasaportu alabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ya da özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar harçsız pasaport hizmetinden faydalanabiliyor.

Öğrenci pasaportunu ne kadar süre için alabilirim?

Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşına kadar pasaport verilir. Yani 18 yaşından küçükseniz en fazla beş yıllık alıp, süresi dolunca yenilenemiz gerek. 18 yaşından büyükseniz 25 yaşına kadar geçerli olacak şekilde pasaport sahibi olursunuz. Pasaportun minimum geçerlilik süresi 6 aylık verildiği bilgisine göre planlarınızı yapmanızda fayda var.

25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabilir mi?

Eğitim sebebi ile yapılacak seyahatler için harçsız öğrenci pasaportu çıkartabiliyorsunuz ancak sadece öğrenci olduğunuzu belgelemeniz yetmiyor, geçerli bir sebepte bildirmeniz gerek ve en fazla 1 yıllık pasaport alabiliyorsunuz. Geçerli sebepler arasında öğrenim, Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlayacak bir seyahat, Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile bilimsel incelemeler ve spor müsabakalarına katılım sayılıyor olmak gerekiyor. 25 yaştan büyük öğrencilerin harçsız pasaport alması için izlemesi gereken yol öncelikle okulunun öğrenci işlerinden pasaport muafiyet formu doldurup, çıkış nedeni için geçerli sebeplerden birini gerekçe olarak belirtmesi gerekiyor. Daha sonra formu bölüm başkanı ve öğrenci işlerine imzalatarak başvurabiliyor. Başvuru için öğrenci belgesi, pasaport muafiyet formu ve nüfus cüzdanı aslı ile vergi dairesine onaylatıyorsunuz. Daha sonra cüzdan bedelini de anlaşmalı bankalardan birine yatırıp aldığınız dekont ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile tüm belgeleriniz tamamlanıyor ve nüfus müdürlüklerine internetten randevu alıp başvurunuzu yapıyorsunuz.

Anaokulu öğrencileri harçsız pasaport alabilir mi?

Eğer çocuğunuzun gittiği kreş, e-okul sistemine kayıtlı ise oradan alacağınız belge ile harçsız öğrenci pasaport çıkartabilirsiniz. Ancak eğer çocuğunuz kreşe gitmiyorsa ve ilkokul yaşından küçükse ona pasaport çıkartmanız için harç yatması gerekiyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra harçsız öğrenci pasaportumu kullanabilir miyim?

Eğer pasaportunuzu üniversiteden mezun olmadan önce çıkarttıysanız mezun olsanız bile geçerliliği 25 yaş olacağı için pasaportunuzu bitiş tarihine kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Öğrenci pasaportumun süresi bitince içindeki vizeler geçersiz oluyor mu?

Eski pasaportunuzdaki vizeler geçerliliklerini korurlar, sadece seyahat ederken geçerli vizenin olduğu eski pasaportu ve yeni güncel pasaportunuzu birlikte göstermeniz gerekiyor.

* Daha fazla sorunuz var ise yorum olarak iletebilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

24 yorum

 • İyi günler Ben açık lisede okuyorum ama 13. dönemimdeyim 20 yaşındayım ama 12 dönemi geçtiği için öğrenci pasaportu vermiyorlar şuanda aktif öğrenciyim

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun gittiği kreşin e-okul sistemine dahil olması yeterli olmuyor, bizzat kendim 3.5 yaşındaki e-okul sistemine kayıtlı bir kreş e giden çocuğum için başvurdum ve kabul edilmedi. Kânun anaokulundan itibaren olan çocukları kapsiyor, bilginiz olsun

 • Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler, pasaportu mu almadan öncede burayı okuyup öyle başvuru yapmıştım. 🙂

  Size ufak bir sorum olacak pasaportu mu 5 ay önce aldım o zaman daha mezun değildim, fakat şuan mezun durumdayım ve herhangi bir okulda da kayıtlı değilim pasaportu mu son geçerlilik tarihine kadar kullanabilirmiyim? Yoksa herhangi bir işlem yapmam gerekirmi?

  5 gün sonra yurtdışına çıkacağım ve şuan içim içimi yiyiyor bir sorun çıkacak diye cevabını dört gözle bekliyor olacağım…

  • Merhaba Arda,
   Pasaportunuzun son geçerlilik tarihine dikkat ederek seyahat edebilirsiniz. Muhtemelen sizin öğrenciliğinizi sorgulayacak bir sistem henüz yok 🙂

 • Ogrenci belgesi gecerlilik suresi nedir acaba? 1,5 ay kadar once okulumdan islak imzali belge cikarttim bu cuma icin nufus mudurlugunden randevu aldim gecerli olur mu yoksa yenisini mi cikarmaliyim?

  • Merhaba Aybüke,
   Eğer tekrar alman zor değilse ki online olarak da alınıyor artık, yedekle derim. Türkiye’deyiz işler hiç belli olmaz 😀

 • Merhaba! Defter parasını nereye yatırıyoruz? .. ve ben Kıbrısta okuyorum ama şuan Türkiyedeyim öğrenci belgesini nasıl ala bilirim?

 • Merhaba, yeni öğrenci pasaport aldım 1 yıl sonra öğrenciliğim bitiyor, 1 yıl sonra yeniden normal pasaport mu almam gerekiyor veya daha önceki pasaportlarda olduğu gibi süre uzatımı yapılabiliyor mu ?

 • 2015 yılında bir tur şirketi ile yurtdışına çıkmıştım. Bize 3 aylık hizmet pasaportu çıkarmışlardı ve hizmet pasaportu olduğu için pasaportlar tur bittikten sonra onlarda kaldı. Şimdi yeni pasaport alacağım bu durum problem olur mu ? – sevim

 • şuan üniversiteden dolayı öğrenci pasaportum var fakat okulu dondursam 25 yaşıma kadar pasaportun geçerliliği devam eder mi ?

  • Merhaba Ahmet,
   Yazıda da bahsettiğim gibi 25 yaşına kadar geçerli olduğu için 24 yaşında başvurunca sadece 1 senelik alabilirsin.

Bir cevap yazın