KonaklamaSeyahat İpuçları

Airbnb’den Nasıl Ev Kiralanır?

airbnb logo
1.61BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 11 dakika

“Dünyanın neresine giderseniz gidin, kendinizi evinizde gibi hissedin” mottosuyla hayat bulan Airbnb!

airbnb konaklama

Airbnb Nedir?

Seyahatseverleri ve ev sahiplerini buluşturan bir ev paylaşım platformu; Airbnb. Airbed and Breakfast anlamına gelen Airbnb, 2008 yılında San Francisco’da yaşayan ve kiralarını ödemekte zorlanan Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı iki arkadaş tarafından bir fikirle hayat buldu. Çıkış noktaları evlerinde şişme yatak ve kahvaltı sundukları hizmeti başka insanlara sunmak kadar basitti. Şimdi ise milyonlarca gezgine kanepe, oda, ev ve daha birçok çeşitte konaklama seçeneği sunan bir sistem haline dönüştü.

195 ülkede 65 bini aşkın şehirde konaklama seçeneği ile seyahatseverlere farklı ülkelerde her bütçeye uygun kalacak yer sağlıyor. Yeni nesil konaklama seçeneği Airbnb sayesinde yerel kültüre yakınlaşmak, sunduğu en iyi bir fırsatlardan sadece biri. Ama aslında Airbnb’nin sağladığı en değerli şey yerel insanların kültürünü yansıtan evlerinde konaklamak ve onların önerileriyle o şehri keşfetmek. Airbnb ile gideceğiniz yerde kısa süreli ev kiralayabilir ya da evinizi kiraya verebilirsiniz. Türkiye’de yeni yeni yayılmaya başlayan Airbnb ile artık ev kiralamak dışında evini kiraya vererek ek gelir sağlayanların sayısı da oldukça fazla.

Bende 2015 yılından beri Airbnb’yi severek kullanıyorum. Seyahatlerimde eşsiz deneyimler yaşatan bu sistemi nasıl kullanacağınızı ve kişisel olarak yaşadığım deneyimlerden yazıda bahsederek size sistemi nasıl daha verimli şekilde kullanacağınızı anlatmak istedim.

Airbnb Profilimi Nasıl Oluştururum?

airbnb profil

Airbnb’ye üye olmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok, ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Ancak ilk üyelikte temel bilgilerin tümünün doldurmaya özen gösterin. Bu yüzden profilinizdeki sol kısımda doğrulanmış bilgilerde ne kadar çok onay sağlar ve hesaplarınıza bağlantı yaparsanız, o kadar çok kullanıcıdan onay alırsınız çünkü bu bilgilerle profiliniz güvenli bir kullanıcı olduğunuzu ifade eder. Profilinizi tamamlarken mutlaka kendi fotoğrafınızı ekleyin, ev sahibi ya da evinizde misafir olacağınız kişilerin sizi tanıması önemli. Sonuçta profili onaylanmamış ve ya eksik bilgilerin olduğu bir kişiyi sizde olsanız misafir etmekte tereddüt edersiniz.

Airbnb’den Nasıl Ev Bulurum?

Tüm yapmanız gereken dünyanın herhangi bir yerinde kalacağınız şehri, seyahat tarihlerinizi ve konaklayacak kişi sayısını seçip arama yapmak. İşte bu kadar basit!

airbnb ev kiralama

Karşınıza çıkan sayfada aradığınız şehirde belirttiğiniz tarihlerde uygun olan evleri göreceksiniz. Daha özellikli bir seçim yapmak isterseniz sol üst taraftan ev türü, fiyat, anında rezervasyon ve daha fazla filtre ile filtreleme yapabilirsiniz. Ev türünü filtrelemek isterseniz üç seçenekten birini seçmeniz gerekiyor. Yerin tamamı seçeneğini seçtiğinizde tüm evi kiralamış olacaksınız ve sizden başka kimse ile evi paylaşmayacaksınız. Özel oda seçeneğini seçtiğinizde evde bir odayı kiralamış olacaksınız ve ev sahibi ya da evi kiralayan başka kişiler ile evin ortak alanlarını (mutfak, oda içinde yoksa banyo) paylaşacaksınız. Müşterek oda seçeneğini seçtiğinizde yatak odanızı ve yerin tamamını başkalarıyla paylaşırsınız. Eğer tanımadığınız biriyle aynı evi paylaşma fikri size uygun değilse sadece yerin tamamı seçeneği ile ev aramaya devam edin.

airbnb ev

Diğer filtreleme seçeneklerinden biri de fiyat aralığını seçeceğiniz fiyat filtresi. Buradan ortalama gecelik fiyat aralığına göre size uygun fiyatları belirleyin. Ev ararken anında rezervasyon filtresini açarsanız, ev sahibinden onay beklemeden rezervasyonunuz sistem tarafından onaylanır. Bu seçeneği hızlı rezervasyon gibi düşünebilirsiniz, acil durumlarda özellikle kullanılabilir. Daha fazla filtre seçmek isterseniz de daha fazla filtre seçeneğinden odalar ve yataklar filtresinden oda ve yatak sayısını, daha fazla seçenek filtresinden süper ev sahibi seçeneğinden deneyimli ev sahiplerini ve erişilebilirlik seçeneğinden engelli yaşamına uygun olacak koşulları seçebilirsiniz. Olanaklar filtresinden evde aradığınız koşulları (kahvaltı, klima, internet vb.) işaretleyebilir, tesisler seçeneğinden otopark, spor salonu, havuz gibi detayları seçebilirsiniz. Yer tipi filtresinden konaklamak istediğiniz yerin türünü seçiyorsunuz. Seçenekler arasında klasik evler dışında akıl almaz konaklamalar da var. Mesela şato, deniz feneri, iglo, tekne veya karavan bile kiralamanız mümkün, yeter ki siz isteyin. Diğer filtreler arasında ev kuralları, semt ve ev sahibinin konuştuğu dil filtrelerini de kullanarak hayal ettiğiniz konaklamayı aratabilirsiniz.

Airbnb’de Seçtiğim Evi Nasıl İncelerim?

airbnb ev kiralama

Öncelikle kiralamaya karar verdiğiniz evi görsellerini ve koşullarını dikkatlice inceleyin. En önemlisi olan değerlendirme kısmından daha önce kalan kişilerin yaşadığı pozitif ya da negatif deneyimlere ulaşıp, fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer evi kiralamadan önce ev sahibine sormak istediğiniz bir soru varsa ev sahibi ile iletişime geç kısmından mesaj atıp bilgi alabilir, sonrasında ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Semt kısmında ise evin yaklaşık olarak hangi konumda olduğunu, evin konumu hakkında detayları (ulaşım, yemek, market) inceleyebilirsiniz. Evin tam adresini bu aşamada öğrenmiyorsunuz, ancak rezervasyon sonrasında onaylanınca size tam adres gönderiliyor ve bu şekilde bilgi sahibi oluyorsunuz.

airbnb kiralık ev

Sayfanın sol tarafına tarihlerinize göre toplam fiyat yer alacak. Çünkü siz ilk aşamada evi seçerken gecelik oda fiyatına göre seçiyorsunuz ama sistemde detaylandırdıkça ev sahibinin isterse ekleyeceği temizlik ücreti ve Airbnb’nin size aracı olduğu için %10 komisyonu ile fiyata ekstra eklenen hizmet bedeli eklenecek. Tüm durumlar sizin içi uygunsa rezervasyon yap seçeneğinden ilerleyin.

Airbnb’de Nasıl Rezervasyon Yaparım?

Filtreleme seçeneklerini kullanarak istediğiniz evi buldunuz. Şimdi sırada rezervasyon yapmaya geldi. Rezervasyon için ekranda yeni bir sayfaya yönleneceksin. Burada en önemli şeylerden biri olan ev kurallarını mutlaka inceleyin. Ekranın sağ tarafında ise ödeme detayları ve iptal politikalarını göreceksiniz. Hala sizin için uygunsa kabul edin ve devam edin seçeneğini seçin.

airbnb konaklama

Yönlendiğiniz sayfada misafirler kısmından misafir sayısını seçin. Seyahatinizin asıl amacı kısmından kişisel seyahat ve ya iş seyahatini seçin. Son olarak ev sahibinize merhaba deyin kısmına ev sahibinize iletilecek ilk mesajınızı yazın, kendiniz ve neden geldiğiniz hakkında biraz bilgilendirme yapın ve devam et seçeneğine tıklayın. Şimdi sıra ödeme kısmında.

Airbnb’de Ödemeyi Nasıl Yaparım?

Rezervasyonun son aşamasında onaylama ve ödeme kısmına geldiniz. Airbnb ev sahibi ve sizinle aracı konumda olduğu için ödeme işlemlerini internet üzerinden yapıyorsunuz ve para konusunda ev sahibi ile muhattap olmuyorsunuz. Ödeme miktarını Airbnb’ye ödüyorsunuz, sistemde ev sahibine komisyonundan keserek ev sahibinin hesabına yatırıyor.

Kredi kartınızı seçin ve eğer kullanacak bir kuponunuz varsa bu aşamada ekleyip, fiyatta indirim sağlarsınız. İsterseniz harcamalar için bir not ekleyin kısmına kendiniz ya da şirketiniz için bu konaklama hakkında detay bildirebilirsiniz, bu kısım sadece size özel ve isteğe bağlı. Daha sonra iptal politikası mutlaka dikkatlice okuyun. Airbnb’de üç farklı iptal politikası var; esnek, orta ve katı. Sizin seçtiğiniz evin belirlediği politika bu kısımda açıklamasıyla yazacak. Eğer rezervasyonu iptal etmek isterseniz ne tür yaptırımları olacak buradan öğreneceksiniz.

airbnb rezervasyon

Ödeme yaptıktan sonra eğer anında rezervasyon yapılan bir ev değilse ev sahibi 24 saat içinde müsaitliğini belirtiyor ve ödemenın tamamı kredi kartınızdan çekiliyor. Eğer anında rezervasyon yapılan bir ev ise (çoğu bu şekilde değil) evin sayfasında belirtilmiş oluyor ve rezervasyon yaptığınız an ev sahibi onayı gerekmeden rezervasyonunuz onaylanıyor.

Airbnb Güvenli Mi?

Elbette güvenli ancak her şeyde olduğu gibi küçük riskler de var. Bu riskleri azaltmak biraz da bizim elimizde. Peki nasıl? Kiralayacağımız evin kurallarını, koşullarını ve fotoğraflarını mutlaka dikkatlice incelemeliyiz. Eski referanslarını okumalıyız, eğer daha önce kalmış kişiler negatif yorum yaptıysa bu konaklamanın riskli olduğunu düşünmeliyiz. Diğer insanların bireysel deneyimleri ve beklentileri çok farklı olabilir tabi ama eğer ki birkaç kötü yorum varsa bu cidden büyük risk içerir. Ancak Airbnb bu riskleri minimize etmek ve olası sorunlarda çözüm üretmek için sürekli çalışıyor. Eğer sorun yaşarsanız hemen Airbnb’ye bildirmelisiniz, sistem her zaman kullanıcılarını destekliyor.

Blogta Airbnb deneyimlerimi paylaştığım birkaç yazım var, dilerseniz detaylarını okuyabilirsiniz; İstanbul’a Yakın Saklı Bir Cennet, Belgrad’da Airbnb Deneyimi

Airbnb’de Sorun Yaşadım, Müşteri Hizmetleri Nasıl Çalışır?

airbnb yardım

Airbnb’yi müşteri hizmetleri konusunda oldukça başarılı buluyorum. Bu güne kadar birçok kez yurt içi ve yurt dışında konaklama için kullandım ve sadece bir kez sorun yaşadım. Airbnb üzerinden Oslo’da oda kiralamıştık ve eve gittiğimizde ev ve odamız oldukça düzensiz ve hijyen koşulları iyi durumda değildi. Hemen ev sahibi ile iletişime geçtik ve türlü bahanelerle birkaç saat bekletildik. Bu sırada ev sahibinden çözüm alamayacağımızı anladık ve evin durumunu kanıtlamak için fotoğraf çektik. Hızlı çözüm almak için Twitter üzerinden hemen bir twit attım ve yardım istedim. Ev sahibiyle iletişime geçen müşteri hizmetleri sayesinde ev sahibi hemen ev ile ilgilenen temizlik görevlisini yönlendirdi ve bizim için kısmen uygun olan duruma dönüştürüldü. Seyahatten döndükten sonra Airbnb iletişim saydasında 7/24 ulaşılabilir müşteri hizmetlerinden bir şikayet formu oluşturdum. Durumu açıkladım, çektiğim fotoğrafları sisteme yükledim ve kaldığımız ev sahibinden para iadesi talep ettim. Birkaç iş günü içerisinde 3 gece konaklama tutarımızın 2 gecesini iade aldık ve Airbnb özür dileyerek neredeyse toplam konaklama miktarı kadar indirim kuponu hediye etti. Bu yüzden yaşadığım deneyim sonrası Airbnb’nin müşteri hizmetlerini oldukça başarılı ve müşteri memnuniyetini düşünerek kullanıcılarını desteklediğini düşünüyorum. Görsel olarak eklediğim Atina için son rezervasyonumda görebileceğiniz gibi Airbnb müşteri hizmetlerinden çeşitli konular için yardım almanız mümkün. Rezervasyonun her aşamasında yardımcı olmaları ve kullanıcıları desteklemelerini açıkcası çok takdir ediyorum.

Airbnb’den 130 TL Seyahat Kredisi Nasıl Alırım?

Airbnb, referans sistemini oldukça destekliyor. Yani, arkadaşlarınızı kullanıcı yaptıkça hem siz kazanıyorsunuz, hem onlar hemde Airbnb. Peki sistem nasıl işliyor? Airbnb üyeliğiniz yoksa Egeli Gezgin Ege ile Airbnb İndirimi bağlantısına tıklayarak benim referansım ile üye olun. Üyelik sonrası herhangi bir tarihte yapacağınız en az 250 TL tutarındaki rezervasyon ile hesabınıza otomatik olarak 130 TL seyahat kredisi yansıyacak.

airbnb seyahat kredisi

Eğer önceden Airbnb’ye mailiniz ile üye olduysanız, indirimden faydalanmak için arkadaşınız, eşiniz ya da kullandığınız başka bir mail adresi ile yeni bir üyelik üzerinden üye olabilirsiniz. Tek koşul, sadece paylaştığım linke tıklayarak üye olursanız indirim kazanıyorsunuz, unutmayın.

Airbnb ile Ek Gelir Nasıl Sağlarım?

airbnb izmir

Airbnb sadece seyahat ederken konaklama sağlayan bir sistem değil. Aynı zamanda sizde evinizin bir odasını yada uygun bir odanız yoksa salondaki kanepenizi bile Airbnb üzerinden kiraya verebilirsiniz. Üniversitede okurken bende evimdeki bir odayı bu şekilde kiraya vererek, gelen misafirlerimden kazandığım geliri kenara koyuyordum ve gelecek seyahatlerimin bir kısmını bu gelirle sağlıyordum. Eğer koşullarınız uygunsa ek gelir elde etmek için şahane bir sistem. Evinizin bir odasını kiraya verebilir, hatta isterseniz evinizin tamamını seyahatteyken de kiraya verebilirsiniz. Ben yokken evin anahtarını nasıl vereceğim akla gelen ilk soru olsa da bunun da çözümünü evin çevresinde tanıdığınız yerlere vererek çözebilirsiniz. Nasıl olsa gelen kişilerle para alışverişiniz olmuyor ve tüm ödemeler Airbnb üzerinden yapılıyor, oldukça güvenli ve mantıklı bir seçenek. Airbnb ile evinizi kiralamak için profilinizde yer alan yeni bir kayıt ekleyin ve ev sahipliği panosundan yönetebilirsiniz.

Airbnb’yi Ev Kiralamak Dışında Ne İçin Kullanabilirim?

Artık değişen dünyada seyahat etme alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. Artık lüks bir otelde paket tatil yapmak yerine farklı deneyimler sunan tatil seçeneklerini seçmeye başladık. Airbnb, gelişen dünyaya ayak uydurmak için son yıllarda sistemine yenilikler ekledi. Airbnb’yi ev kiralamak dışında farklı deneyimler satın almak ve seçkin restoranlarda rezervasyon yapmak için kullanabiliyoruz.

airbnb deneyim

Deneyim satın almak tıpkı ev kiralamak gibi bezer şekilde işliyor. Farklı kategorilerdeki deneyimleri seçip, size uygun konsepti seçmeniz yeterli. Deneyim kategorileri yiyecek ve içecek, doğa, spor, tarih, eğlence, gece hayatı, sanat, müzik, ders ve atölye çalışmaları, sağlık ve zindelik, sosyal etki ve samimi konserler şeklinde. Yani Airbnb aracılığı ile Bali’de meditasyon deneyimi yapabilir, İtalya’da makarna yapma kursuna katılabilir ya da Los Angeles sahilinde yelkenli deneyimi yaşayabilirsiniz.

Restoranlara rezervasyon yapmak için online rezervasyon sistemi Resy ile ortak çalışıyor. Kişi başı fiyat aralığına göre ve yemek istediğiniz mutfak çeşidine göre size en uygun restoranları listeliyor ve rezervasyon yapmanızı sağlıyor. Rezervasyon için kişi sayısı ve size uygun saati seçtikten sonra kolaylıkla masanızı rezerve ediyorsunuz. Daha sonra Airbnb, sizin isim bilgilerinizi restoran ile paylaşıyor ve adınıza rezervasyon gerçekleşiyor. İptal etmek isterseniz en az 24 saat önceden iptal ederseniz sizden ücret alınmıyor.

Airbnb Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

porto'da nerede kalınır
Porto’da Airbnb ile kaldığımız şirin odamız
 • Airbnb sadece ev kiralamak için kullanılmıyor. Son birkaç yıldır sistemine deneyim satın alma ve restoran rezervasyonu ekledi. Her şehir için geçerli olmasa da eğer gideceğiniz şehirde bu sistem var ise arama yaparken zaten karşınıza çıkıyor.
 • Kalacak evi ararken mutlaka filtreleri kullanın. Kalacağınız odanın özelliğini seçin ki doğru eve ulaşmanız daha kolay olsun. Tüm ev kiralamadığınız durumda ev sahibi ya da başka kişilerle evin ortak alanlarını paylaşacağınızı unutmayın. Eğer tanımadığınız kişilerle aynı evi paylaşmak sizi göre değilse tüm evi kiralama seçeneğini seçin.
 • Kalacağınız yere karar verdikten sonra ev ile ilgili kuralları mutlaka okuyun. Giriş ve çıkış saatleri evcil hayvan izini ve sigara içme koşuluna göz atmış olun, gittiğiniz zaman bir sürprizle karşılaşmayın.
 • Rezervasyon onayı geldikten sonra tüm konaklama ücreti kartınızdan çekilecek. Seyahatiniz ile ilgili bir değişiklik olması durumunu göz önünde alın ve rezervasyonu tamamlamadan önce iptal şartlarını okumuş olun.
 • Konakladığınız her gece sayısı için Airbnb %10 komisyon alır. Diğer rezervasyon sitelerinden farklı olarak, kiranın içinden komisyon alınmaz, gecelik fiyata ek olarak %10 eklenir ve detaylarda belirtilir. Siz oluşan toplam tutarı ödersiniz.
 • Check-in ve check-out saatlerine mutlaka bakın. Eğer belirtilen saatlerin dışında bir zaman diliminde check-in yapacaksanız, rezervasyon yapmadan önce mutlaka ev sahibine bildirin. Ayrıca check-out süresinden birkaç saat sonra çıkmak istiyorsanız ya da eşyalarınızı bırakıp ileri bir saatte almak istiyorsanız, evin uygun olup olmadığını ev sahibinize sorun.
 • Rezervasyonunuz onaylandıktan sonra ev sahibiyle mutlaka iletişime geçin ve adres bilgisini bir yere not edin. Çoğu ev sahibi rezervasyon onaylarken telefon numarasını da paylaşıyor ama yazmadıysa telefonunu isteyin. Bir sorun yaşamanız halinde hızlıca iletişime geçmeniz gerekebilir.
 • Rezervasyon çıktısını seyahatinizde mutlaka yanınıza alın. Hem ülkeye giriş yaparken kalacağınız yer sorulduğunda belgeyi gösterebilirsiniz hem de evin adresi belgelenmiş şekilde elinizde bulunur, böylece adresi bulamadığınız zaman birilerine sormanız kolaylaşır.
 • Rezervasyonunuzu ev sahibiniz iptal ederse ödemenizi yeni bir Airbnb rezervasyonu için kullanabilir yada tam para iadesi alabilirsiniz. Ancak rezervasyonunuz 4 haftadan daha uzun süre önce yapıldıysa ödemeniz otomatik olarak iade ediliyor.
 • Airbnb’de ev sahibi değerlendirme kazandığını gibi konaklayan kişiler de referans sahibi oluyor. Bu yüzden evi nasıl teslim aldıysanız o şekilde bırakmaya özen gösterin.
 • Konaklama sonrası kaldığınız ev için değerlendirme yapmanız gerekiyor. Zaten konaklamanız bittikten sonra Airbnb’den hatırlatma maili de alıyorsunuz. Nasıl bir deneyim yaşadığınızı belirtilen süre içinde paylaşın.
 • Eğer konaklamanız sırasında olumsuz bir şey yaşarsanız bunu mutlaka değerlendirmede belirtin. Hem gelecek misafirler için fikir verir ve başka kişiler madur olmaz hem de eğer yaşadığınız deneyimi Airbnb’ye kanıtlarsanız paranızı iade bile alabilirsiniz. Bunun için gördüğünüz olumsuzlukları zamanında fotoğraflamış olun.
 • Airbnb ile konaklayacaksanız Schengen vizesi başvurusu için ekstra bir otel çıktısı göstermenize gerek yok. Rezervasyon çıktısını başvurunuza ekleyerek vize işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Facebook ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 yorum

 • Airbnb ye sizin referansiniz ile uye olduk ve alisveris de yaptik ancak 85 lira indirim yansimadi. Bi sonrakinde mi yansiyacak anlayamadik?

  • Merhaba Arkın,
   85 TL kazanmak için belirttiğim üzere en az 210 TL tutarında bir rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu koşulu sağladınız mı?

Bir cevap yazın